Youdova ostrovní laboratoř

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Lubik
Příspěvky: 435
Registrován: pon úno 15, 2021 10:04 pm
Reputace: 18
Lokalita: Praha
Bydliště: Praha

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od Lubik »

Ano, mám tam proudové relé a když mi přeleze odběr nad 10A tak přepínám z měniče na síť abych netrápil baterie velkým proudem
Panely 4x 280W , 4x330W Isolar 5kVA,48V 230 Ah
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Reputace: 68
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od pezizka »

Potom platí co jsem napsal. I v Elko VS jsou podobná relé co mají dát 16A. Jo, při odporové zátěži to dlouhodobě dávají, v elektrokotli jsem je známému měnil po 15 ti letech provozu, ale na přepnutí sítí to jednoho dne neklapne :hell:
Jo a zapomněl jsem na China bazmek :lol: https://www.aliexpress.com/item/1005001 ... 25cdTk5EEC Dělají ho i se 2 sekcemi, ale i tak je to 5 nebo 6 DIN modulů. Hezké je že je "skoro" bistabilní.
Uživatelský avatar
LukasK
Příspěvky: 76
Registrován: pon dub 20, 2020 6:23 am
Reputace: 17
Bydliště: Jihočeská republika

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od LukasK »

Lubik píše:To vypadá pěkně. Mě by stačilo výkonové relé/stykač s přepínacím kontaktem a cívkou na 230 V . Existuje to vůbec, nemohu nic najít. Buď spínací nebo rozpínací kontakty, ale přepínací jsem nenašel. Pouze malé relé do patice.

https://www.se.com/cz/cs/product/LC2D09 ... 230v-50hz/

Tento má mezi sebou i mechanickou vazbu.
Mirek123
Příspěvky: 70
Registrován: pát čer 07, 2019 8:23 pm
Reputace: 7

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od Mirek123 »

Mam v garazi 6 ks 40W zarivek na schodistovych vypinacich - tzn. prepinaci kontakty. V zarivkach jsou civky na limitaci proudu v trubicich. A obcas se mi stane, ze pri zhasnuti zarivek to vyhodi pojistku - tzn. spojeni krajnich polu v prepinaci (je na nich sitove napeti). Energie v civkach zarivek vytvori oblouk mezi prepinacimi kontakty. Zalezi v jake fazi sinusovky dojde k vypnuti proudu. Asi dost podobny problem a mozna pricina "speceni" kontaktu pri prepinani siti.
Uživatelský avatar
lemra79
Příspěvky: 442
Registrován: sob bře 09, 2019 5:30 pm
Reputace: 49
Lokalita: Usteckoorlicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8800
Kapacita baterie [kWh]: 10?
Bydliště: Usteckoorlicko

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od lemra79 »

Měl jsem na zkoušku udělané přepínání bojleru stykačem zapojeným jako dva přepínací kontakty, bez zatížení to fungovalo. Ale jak se to seplo/rozeplo pod zatížením, natažený oblouk schodil chránič. Víc jsem si s tim nezahrával, nebádal a usoudil, že tudy cesta nevede.
Jinko 225 W / 6,075 kWp, GWL/Sunny Mono 310Wp / 2,79 kWp, PIP 5048 MG, Fangpusun MPPT150/60TR,
li ion 350 Ah@58V, ICC@rpi3+, celkem instalováno 8,865 kWp, 460 m.n.m.
Uživatelský avatar
Lubik
Příspěvky: 435
Registrován: pon úno 15, 2021 10:04 pm
Reputace: 18
Lokalita: Praha
Bydliště: Praha

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od Lubik »

LukasK píše: https://www.se.com/cz/cs/product/LC2D09 ... 230v-50hz/

Tento má mezi sebou i mechanickou vazbu.
To používám no rozběh motorů Y/D
Je to velké a cena je výšší než za solární panel :roll:
Objednal jsem China relé. Určitě bude lepší než Finder relé které maká bez problému půl roku.
Panely 4x 280W , 4x330W Isolar 5kVA,48V 230 Ah
Kostěj
Příspěvky: 576
Registrován: úte úno 25, 2014 9:33 pm
Reputace: 70
Lokalita: Dobrovicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od Kostěj »

Mirek123 píše:A obcas se mi stane, ze pri zhasnuti zarivek to vyhodi pojistku - tzn. spojeni krajnich polu v prepinaci (je na nich sitove napeti).
Jeden takový schodišťák jsem předělával, tak jednou za dva roky se vevnitř totálně upálil za shození dvou až tří jističů v řadě. Když to bylo potřetí, namaloval jsem si to a zjistil, že se kontakt přepíná mezi fází a nulákem, což sice funguje, ale je to úplně blbě. Ale to byla instalace z roku cvaj (odhadem 1940-1950). Jestli to někdo udělal v nové instalaci, tak na hranici s ním! :-) Správně jde nulák na žárovku, odtud na střed přepínače, krajní přepínače na krajní druhého a odsud střed na fázi. Pak když světlo nesvítí, tak na něm není fáze - což je velmi rozumné.
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od kodl69 »

To lubik: a tobě ještě neřekl, že na FV jsou panely pomocnej, a poměrně levnej materiál, že to "okolo" stojí několikanásobně víc než panely?
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
Lubik
Příspěvky: 435
Registrován: pon úno 15, 2021 10:04 pm
Reputace: 18
Lokalita: Praha
Bydliště: Praha

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od Lubik »

kodl69 píše:To lubik: a tobě ještě neřekl, že na FV jsou panely pomocnej, a poměrně levnej materiál, že to "okolo" stojí několikanásobně víc než panely?
To jsem pochopil hned když jsem kupoval držáky na panely
Panely 4x 280W , 4x330W Isolar 5kVA,48V 230 Ah
rasto1
Příspěvky: 885
Registrován: pon lis 11, 2019 2:48 pm
Reputace: 43

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od rasto1 »

kodl69 píše:To lubik: a tobě ještě neřekl, že na FV jsou panely pomocnej, a poměrně levnej materiál, že to "okolo" stojí několikanásobně víc než panely?
netvrdil by som to s istotou.
mna stala konstrukcia na 42 panelov 830E, baterie 5000 vratane BMS a panely 3486E.
Jedine co ma zaskocilo bola kabelaz pri 3S zapojeni a to v celkovej dlzke 250m :lol: :roll:
7425Wp-J 27ks, 4125Wp-Z 15ks - SUN275-60P; 3525Wp-J plot 15ks TSM-235PC05; Li-ion 30kWh CATL; 3x5048MK do 1f.
paja-fve
Příspěvky: 45
Registrován: úte říj 20, 2020 4:30 am
Reputace: 1

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od paja-fve »

Mirek123 píše:Mam v garazi 6 ks 40W zarivek na schodistovych vypinacich - tzn. prepinaci kontakty. V zarivkach jsou civky na limitaci proudu v trubicich. A obcas se mi stane, ze pri zhasnuti zarivek to vyhodi pojistku - tzn. spojeni krajnich polu v prepinaci (je na nich sitove napeti). Energie v civkach zarivek vytvori oblouk mezi prepinacimi kontakty. Zalezi v jake fazi sinusovky dojde k vypnuti proudu. Asi dost podobny problem a mozna pricina "speceni" kontaktu pri prepinani siti.
Píšeš blbosti. Cívka, lépe tlumivka, slouží u zářivky k 1. zapálení výboje. Mas blbe zapojeny schodištové přepínače.
GW8K-ET (FW.614), 4.4kWp CanadianSolar365 - 2S Vychod, Jih, PylonTech Force H2 7.2kW.
rva
Příspěvky: 3462
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 527
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od rva »

A přitom tlumivka slouží jak k zapálení výboje v trubici, tak poté omezuje proud trubicí.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
paja-fve
Příspěvky: 45
Registrován: úte říj 20, 2020 4:30 am
Reputace: 1

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od paja-fve »

Jen abych tady nevyvolal flame war. Jasně že tlumivka z obvodu zářivky nezmizí a zůstane tam jako jalový odpor, snižující napětí na elektrodách. Mám 20let 4x40W zářivky na křížovém přepínači a nic se neděje.
GW8K-ET (FW.614), 4.4kWp CanadianSolar365 - 2S Vychod, Jih, PylonTech Force H2 7.2kW.
Uživatelský avatar
lemra79
Příspěvky: 442
Registrován: sob bře 09, 2019 5:30 pm
Reputace: 49
Lokalita: Usteckoorlicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8800
Kapacita baterie [kWh]: 10?
Bydliště: Usteckoorlicko

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od lemra79 »

Abychom byli přesní, tlumivka slouží mimo jiné i k ohřevu svítidla a akustické signalizaci chodu svítidla, připouštím však, že jsou to spíš vedlejší funkce.
Jinko 225 W / 6,075 kWp, GWL/Sunny Mono 310Wp / 2,79 kWp, PIP 5048 MG, Fangpusun MPPT150/60TR,
li ion 350 Ah@58V, ICC@rpi3+, celkem instalováno 8,865 kWp, 460 m.n.m.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Youdova ostrovní laboratoř - rozloučení

Příspěvek od youda »

Drazí mypoweráci starousedlíci,

jak jste si možná všimli, za poslední cca rok jsem rapidně snížil počet svých příspěvků na tomto fóru. Těch důvodů je několik a patří mezi ně i to, že již nemám energii na nekonečné zodpovídání opakovaných dotazů. Ať už těch ve veřejných vláknech, nebo těch, které dorazily přímo mě do SZ, na email, či telefon.

Samozřejmě chápu, že ničí (natož moje) povinnost není nikomu radit, pomáhat, ani dokola vysvětlovat základní fyzikální principy. Má altruistická povaha mne však bohužel nutila k tomu, že jsem výše uvedenému věnoval příliš mnoho času. Prosazení inovací, které by pomohly s rychlejším nasměrováním čerstvých fotovoltaických nadšenců k těm správným informacím na fóru, se také minula účinkem a já tedy svoje další působení zde považuji za zbytečné.

Potkal jsem zde spoustu zajímavých lidí. Skvělých techniků, nadšenců, praktiků i diplomovaných odborníků. Samozřejmě, narazil jsem i na psychopaty, vyčůránky a človíčky, z jejichž přístupu jsem byl občas smutný. Každopádně, i jim děkuji za to, že mne obohatili o nové životní zkušenosti a úhly pohledu.

Snížení nákladů na energie začíná zajímat čím dál větší okruh lidí, včetně zcela naivních laiků. Souhlasil jsem tedy s žádostí svého dlouholetého kamaráda Tesláčka a natočili jsme spolu několik videí o principech a úskalích fotovoltaiky. Tedy hlavně o těch úskalích a principech, o kterých se většinou spíše mlčí, než mluví. Pro vás, mypoweráky starousedlíky, tato amatérská videa nemají žádnou hodnotu, neboť vše obsažené již dobře znáte. Můžete na ně ale nasměrovat kolegy z práce, přátele či známé, kteří se o možnostech domácích FVE chtějí dozvědět něco více, a bylo by dobré je aspoň trochu nakopnout správným směrem, než začnou plevelit toto či jiná diskusní fóra.

K nalezení jsou na Youtube playlistu zde:

https://www.youtube.com/playlist?list=P ... sdfvOj0rqu
youtube playlist Teslacek Fotovoltaika.png
Sbohem,
Youda
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Mpik
Příspěvky: 3
Registrován: úte dub 07, 2020 9:10 am
Reputace: 0

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od Mpik »

Je to škoda, Youdove príspevky boli tie najlepšie a určite pomohli v začiatkoch velkému počtu nadšencov - včetne mojho prípadu. Technicky bezkonkurenčne, ludsky velmi príjemne podané a naviac vtipné.
Ovšem chápem, čas sa nedá našťastie zastaviť :) Tak hodne zdaru !
jiri59
Příspěvky: 62
Registrován: ned úno 26, 2017 10:29 pm
Reputace: 17
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 1200
Kapacita baterie [kWh]: malá

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od jiri59 »

Přijal jsem se smutkem oznámení o ukončení Youdova působení na tomto fóru, ale chápu to. :handshake:
ostrov = panel 5S 250 Wp + EASUN 3500 +(4 x NiCd NKO118 nabízím za odvoz) + 2,8kWh Lion z 18650

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek