Elektricka / hybridni auta

Elektromobily, hybridy, elektrokola, elektroskůtry, řešení pro karavany, obytné přívěsy, maringotky, obytné automobily, mobilní domy.
jahodovák
Příspěvky: 1936
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Elektricka / hybridni auta

Příspěvek od jahodovák »

Ono ten problém nebude v tom jaké žárovky se použijou ale občas a to většinou v nastavení světel,ono jsem si všimnul,že někteří aby viděli dál,klidně zvednou světla,že to někoho oslnuje,to jim nevadí,hlavně že oni vidí.Ono další problém je už v předpisech,které asi nikdo nedodržuje,je tam napsáno,že pokud jedete na potkávací světla,máte jet takovou rychlostí abyste mohli včas zastavit dle dosvitu světla,potkávací mají svítit 30 metrů a to rozhodně nezabrzdíte,pokud jedete 90....
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2561
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Elektricka / hybridni auta

Příspěvek od NOPARasito »

jahodovák píše:Ono ten problém nebude v tom jaké žárovky se použijou ale občas a to většinou v nastavení světel,ono jsem si všimnul,že někteří aby viděli dál,klidně zvednou světla,že to někoho oslnuje,to jim nevadí,hlavně že oni vidí.Ono další problém je už v předpisech,které asi nikdo nedodržuje,je tam napsáno,že pokud jedete na potkávací světla,máte jet takovou rychlostí abyste mohli včas zastavit dle dosvitu světla,potkávací mají svítit 30 metrů a to rozhodně nezabrzdíte,pokud jedete 90....
Aaaa tady nekdo cetl clanek, ktery je neslucitelny s provozem na pozemnich komunikacich.
https://www.novinky.cz/domaci/clanek/s- ... -hod-61458
A ja blbec jsem si myslel, ze me každej soli dalkovyma zepredu/zezadu protoze jsou slepi idioti a oni jen cetli stupidni clanek na novinkach :eek2:
TVL asi si vsimam, ze 90% lidi nema za volantem co delat :wall:
Kdyz maji problem jiz zvolit jaka svetla pouzit.
Nevim jak u tebe, ale ja mam dosvit cocek dobre pres 50-60m.
Jinak: https://www.ceskatelevize.cz/porady/109 ... 230400038/
Naposledy upravil(a) NOPARasito dne pon pro 14, 2020 5:38 pm, celkem upraveno 1 x.
camel1cz
Příspěvky: 765
Registrován: pon bře 21, 2011 11:12 pm
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3780
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Elektricka / hybridni auta

Příspěvek od camel1cz »

Já teda dálkové skoro nepoužívám. Mám vyzkoušeno, že dálkové nesvítí dál jen výš... Takže teď se dozvídám, že vlastně porušuju předpisy. Hmm
5 kVA Axpert King @ 3,78 kWp [12x AUO 315Wp mono]
18 kWh [5x Pylontech US3000]
Rozpracováno:
Fangpusun MPPT 150/70 Tr @ 1,89 kWp [6x AUO 315Wp mono]
5 kVA Axpert King II @ 5,52 kWp [12 x AS 460Wp mono]
jahodovák
Příspěvky: 1936
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Elektricka / hybridni auta

Příspěvek od jahodovák »

Ono není od věci znát pravidla aby jsi věděl co je možné a některé věci ve svém zájmu mikomu nesděloval,protože je známo,že cokoliv řekneš,bude použito proti tobě.Zůčastnil jsem se dvakrát jízdy na polygonu ,školu smyků a dozvěděl jsem se tam i některé zajímavé věci,popvé s felicií a po její likvidaci nepozorným řicičem,kterému se asi nelíbilo,že jsem zastavil před přechodem pro chodce a trochu mi ji zkrátil a podruhé abych si to vyzkoušel i outlandrem phev.Docela zajímavá zkušenost a navíc to je pro kategorii mého věku zdarma....nebyl to neplodně strávený čas,ted vím jak se to chová při brždění,smyku a další věci,které v běžném provozu není radmo zkoušet.Jinak mi nedělá problém jet proti blbci s dálkovými světly,není to příjemné ale dá se to zvládnout,největší problém ale dělá když vám nejaký dobrák přepne na dálkové tak 20 metrů před váma.....
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
jahodovák
Příspěvky: 1936
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Elektricka / hybridni auta

Příspěvek od jahodovák »

camel1cz píše:Já teda dálkové skoro nepoužívám. Mám vyzkoušeno, že dálkové nesvítí dál jen výš... Takže teď se dozvídám, že vlastně porušuju předpisy. Hmm
Pokud vidíš na takovou vzdálenost že stačíš kdykoliv zastavit a máš světla seřízená tak,že nikoho neoslnují tak nic neporušuješ....
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
Joskob
Příspěvky: 589
Registrován: ned kvě 12, 2019 9:56 pm
Lokalita: Poprad
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 5210
Kapacita baterie [kWh]: 24
Bydliště: Poprad

Re: Elektricka / hybridni auta

Příspěvek od Joskob »

camel1cz píše:Já teda dálkové skoro nepoužívám. Mám vyzkoušeno, že dálkové nesvítí dál jen výš... Takže teď se dozvídám, že vlastně porušuju předpisy. Hmm
Tak to máš buď dosť blbé svetlomety ,alebo Fabiu tam je jedno ako to nastavíš aj takto svieti na hovno
9x Solar frontier 70W ; 16x Trinasolar TSM-235PC05 235W ; 5x Moser Baer 222W (5210Wp)
Epsolar LS3024b,LS2024b,Xtra3210,Tracer3215 ; 2x smart BMS 30A ; DalyBMS 150A
Easun PWM 3000w 24/230 sinus ; Soluowill NP1200-24/230 sinus
7S120P Li-ion 18650 210+Ah ; 7S CATL 100Ah ; 7S CATL 2x 150Ah ; 8S Lifepo 305Ah (24kWh)
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm

Re: Elektricka / hybridni auta

Příspěvek od dracekvo »

Akorát pan dopravní expert Huml zapoměl říci jak se chovat, když předemnou nic nejede a já si nemůžu cestu problikávat dálkovejma, protože v protisměru jezdí auta.
unicast
Příspěvky: 1243
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Elektricka / hybridni auta

Příspěvek od unicast »

Nezapomeňte po případném nočním ťukanci s divokým prasetem nebo opilcem vypnout světla a místo nich pustit výstražné blinkry. Kolik jste jeli, na to si přece nevzpomínáte, svítili jste přiměřeně podmínkám, náhle a naprosto nečekaně se ta věc, do které jste narazili, před vámi objevila a vy jste s tím už dál nemohli nic dělat. Dál k tomu už do protokolu nemáte co říci (protože cokoli jiného řeknete, bude velmi pravděpodobně použito proti vám, policajti potřebují vykazovat činnost a na koho to hodí, to už je pro ně naprosto podružné). Ospravedlnit si to před svým svědomím a ospravedlnit to před orgány, to jsou dvě úplně rozdílné věci, kdo to spojuje dohromady, nezřídka zbytečně končívá s vysokými pokutami, bez papírů nebo dokonce s flastrem.
jahodovák
Příspěvky: 1936
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Elektricka / hybridni auta

Příspěvek od jahodovák »

https://www.novinky.cz/auto/clanek/novy ... cle-detail Tak tady nabízejí auto pro 2 s dojezdem až 1600 kilometrů...
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
kodl69
Příspěvky: 7416
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Elektricka / hybridni auta

Příspěvek od kodl69 »

Tak tím bych chtěl jezdit. Kdo si tohle koupí...
Kdysi dávno jsem měl na autě všechny halogenky 130W, i v mlhovkách a přídavnejch světlech. Dosvit tak 3km, akorát jsem to málokdy měl možnost zapnout, dnes už ba ani nebylo kdy. Ten co napsal článek o 60km/h na tlumený je úplnej ... Předse vidím před sebou koncový světla. A ty i na tlumený vidím klidně na kilometr. Jiná věc je, a možná horší, že dnes většina řidičů neví, jak se vypíná zadní mlhovka. Tam by asi pomohlo jich pár pro výstrahu zastřelit, nebo o tom napsat článek, že řidiče tak rozlítilo světlo ze zadních mlhovek před ním jedoucího vozu, že toho před ním jedoucího zastřelil, a když už v tom byl, tak ještě dva další, kteří se navzájem v koloně prosvěcovali červeným světlem (doufám, že to nebude jednou zpráva o mě :) ).
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
jahodovák
Příspěvky: 1936
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Elektricka / hybridni auta

Příspěvek od jahodovák »

dracekvo píše:Akorát pan dopravní expert Huml zapoměl říci jak se chovat, když předemnou nic nejede a já si nemůžu cestu problikávat dálkovejma, protože v protisměru jezdí auta.
Já si to taky přečetl a píše tam,že pokud budeš jen krátce problikávat tak protijedoucí auta neoslníš...asi tím myslel,že se tím nerozsvítí naplno a trochu projasní tu tmu před tebou v praxi tak trošku na nic,protože si to ostatní vyloží jinak a začnou ti přažit do očí naplno...
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
Joskob
Příspěvky: 589
Registrován: ned kvě 12, 2019 9:56 pm
Lokalita: Poprad
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 5210
Kapacita baterie [kWh]: 24
Bydliště: Poprad

Re: Elektricka / hybridni auta

Příspěvek od Joskob »

kodl69 píše:Jiná věc je, a možná horší, že dnes většina řidičů neví, jak se vypíná zadní mlhovka.
K tomu si ďaleko viac tých kretenov mýli predné hmlovky s denným svietením. Tých by som strieľal za jazdy bez pribrzdenia.
9x Solar frontier 70W ; 16x Trinasolar TSM-235PC05 235W ; 5x Moser Baer 222W (5210Wp)
Epsolar LS3024b,LS2024b,Xtra3210,Tracer3215 ; 2x smart BMS 30A ; DalyBMS 150A
Easun PWM 3000w 24/230 sinus ; Soluowill NP1200-24/230 sinus
7S120P Li-ion 18650 210+Ah ; 7S CATL 100Ah ; 7S CATL 2x 150Ah ; 8S Lifepo 305Ah (24kWh)
jahodovák
Příspěvky: 1936
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Elektricka / hybridni auta

Příspěvek od jahodovák »

Neví někdo z vás jak si pořídit k outlandru phev slabší nabíječku než je dodávaná,ta má cca 2,5 kw.Jde mi o to,že v dnešní době je toho svitu dost málo a když dobíjím,tak většina jde stejně z uložiště a vůbec mě nevadí,že by nabíjení trvalo dlouho,nejlépe s možností i měnit nabíjecí výkon,děkuji za informace..
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
kodl69
Příspěvky: 7416
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Elektricka / hybridni auta

Příspěvek od kodl69 »

jakou to má zásuvku na autě? něco s vildicí mennekers mám doma, jestli jsem to ještě nevyhodil.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
jahodovák
Příspěvky: 1936
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Elektricka / hybridni auta

Příspěvek od jahodovák »

jazaki 1 a myslím ještě chademo ale vyměnit zásuvku by neměl být až zas tak velký problém..
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm

Re: Elektricka / hybridni auta

Příspěvek od dracekvo »

Já mám z číny.
https://www.aliexpress.com/item/4000095847375.html
Jde nastavit nabíjecí napětí 8/10A/13A/16. Pamatuje si poslední navolenou hodnotu i po vypnutí.

Ale tobě by se spíš hodil nejakej wallbox, kterej by šel řídit automaticky podle výkonu VFE.
https://eskutr.cz/prislusenstvi/645-evs ... abely.html
Jen nevím jak složité by bylo rozchodit externí řízení. Případně něco jiného obdobného.
jahodovák píše:Tak tady nabízejí auto pro 2 s dojezdem až 1600 kilometrů...
těhle pokusu už bylo a nikdy se to neuchytilo. Protože bezpečnost a jízdní komfort. A navíc. K čemu mi v takovém autě bude dojezd 1600km? Jakýkoliv elektromobil s dojezdem 300km+ už je plně dostačující jako jediné rodinné auto.
kodl69
Příspěvky: 7416
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Elektricka / hybridni auta

Příspěvek od kodl69 »

je to tohle: https://www.propertyroom.com/l/intertek ... r/11721396 ale oproti obrázku to má mennekres (type2)
mennekers je napevno nalisovanej na káblu a má zapojený jenom L1, N, PE, CP, PP. Je na tom tlačítko a po stisknutí se rozsvěcuje víc a víc zelenejch ledek. Ale koncovka s kabelem ti bude k ničemu, krabička je evidentně zalepená. Pokud to chceš, tak už jen domluvit předání...
To řízení nabíjení je vlastně hrozně jednoduchý, 1kHz PWM signál na pinu CP určuje max nabíjecí proud: https://en.wikipedia.org/wiki/SAE_J1772
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
themo
Příspěvky: 23
Registrován: úte črc 03, 2018 4:33 am

Re: Elektricka / hybridni auta

Příspěvek od themo »

to: jahodovák

Ja používam wallbox s EVSE. Je tým možné upravovať nabíjací prúd pekne automaticky... podľa výkonu fotovoltaiky, alebo stavu nabitia domácej batérie...

Obrázek


https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... 825#p85644
SUN-5K-G + 20x280W , Marko + 11x280W, 18.7 kWh VW E-UP!
Modrásek napojený na 72V 12kWh Li-Ion.
Tomanjan
Příspěvky: 214
Registrován: stř bře 07, 2018 12:34 pm

Re: Elektricka / hybridni auta

Příspěvek od Tomanjan »

jahodovák píše:Neví někdo z vás jak si pořídit k outlandru phev slabší nabíječku než je dodávaná,ta má cca 2,5 kw.Jde mi o to,že v dnešní době je toho svitu dost málo a když dobíjím,tak většina jde stejně z uložiště a vůbec mě nevadí,že by nabíjení trvalo dlouho,nejlépe s možností i měnit nabíjecí výkon,děkuji za informace..
Originální nabíječka k Outlendru má 10A. Dá se sehnat regulovatelná 6-10-16A. Podle informací co jsem měl od výrobce EVSE KIT tak minimální proud nabíjení je 5A. Méně to prý boužel nejde.
jahodovák
Příspěvky: 1936
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Elektricka / hybridni auta

Příspěvek od jahodovák »

Děkuji za odpovědi,to,že nejde pod 5 a je dobré vědět uvidíme co budu realizovat walbox je pro mě zbytečnej,a pokud bude svítit měniče to v pohodě dají,to jen pro případ šera.Ono by se také mohlo stát,že by to bylo zbytečně přetechnizované a ta trocha co ubude z baterek by se nevyplatilo oželet mnohokrát se mi osvědčilo že v jednoduchosti je krása i síla,nemá se co pokazit.....ono ty baterky v autu už taky mají hodně za sebou a spíš by se hodily do domácího uložiště,kde by si odpočinuly od tvrdé dřiny..
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek