LiFeYPO4 balancéry

LiFePO4, LiFeYPO4, atd., zkušenosti, rady, tipy ...
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: LiFeYPO4 balancéry

Příspěvek od vata »

Zdravím, mám objednané 200Ah články, jsou tam šrouby M12. Tradičně mám potíž se sháněním instalačního materiálu, konkrétně mi není jasné, jak mám (mechanicky) připojit vodiče balancérů na články. Nepodařilo se mi totiž sehnat kabelová oka M12 na malé průřezy kabelů a v oku na velký kabel by to zase asi blbě drželo.
Jak to prosím řešíte vy?
Díky :)
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
honzaL
Příspěvky: 412
Registrován: pon kvě 21, 2012 11:33 am
Bydliště: Hradec Kráové

Re: LiFeYPO4 balancéry

Příspěvek od honzaL »

Bereme instalační materiál od firmy FOXEL. Jen oko průměr 12 na průřez 25 - 35 mm nemají a musime to trošku dodělat z průměru 10 mm. Ceny přiměřené, dodávky rychlé. viz http://www.foxel.cz/
Varuji ještě podle mých zkušeností s přechodovými odpory. Poprvé jsem použil obyčejnou svorkovnici a systém zdířka banánek (nebo i propojovací kabel s banánky) a výsledek byla přece jenom nějaká setina ohmu, což je již při 10A nějaká ta desetina Voltu a to je chyba. Nejlépe napájet přímo bez konektorů přes kabelové oko a taky průřez vodičů dnes po zkušenostech doporučuji 2,5mm (1,5 mm to samzřejmě zvládnou taky, ale je třeba počítat s potřebou zvýšit někdy pro jistotu počet balancérů na některých článcích a již rozhoduje každá setina ohmu).
18x 550Wp, 16xLiFePO 780Ah (stáří 0, 8, 10 let), STUDER: 3x MPPT VT65; 3x Xtender 4000-48. PLC UNIPI
(v minulosti = CEEG 15x230 Wp, 16xLiFePO 500 Ah, MS TS60A, Studer 4000-48, PLC Siemens,)
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: LiFeYPO4 balancéry

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

jaký typ článku Máte objednáno Vato , já mám 200Ah TALL a ty mají závity M8 :
200Ah003.JPG
Propojky z měděného plechu , vývody 25mm2 a k balancérům 2,5mm2 .

Dráty k balancérům by šli přiletovat k jednotlivým okům , né ?
Čím vlastně bodou články mezi sebou propojeny ?

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2573
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: LiFeYPO4 balancéry

Příspěvek od tomas »

vata píše:Zdravím, mám objednané 200Ah články, jsou tam šrouby M12. Tradičně mám potíž se sháněním instalačního materiálu, konkrétně mi není jasné, jak mám (mechanicky) připojit vodiče balancérů na články. Nepodařilo se mi totiž sehnat kabelová oka M12 na malé průřezy kabelů a v oku na velký kabel by to zase asi blbě drželo.
Jak to prosím řešíte vy?
Díky :)
A šroubovací oka by nebyly dobré?
http://www.emat.cz/kabelove-koncovky/ka ... bovaci-oka
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
honzaL
Příspěvky: 412
Registrován: pon kvě 21, 2012 11:33 am
Bydliště: Hradec Kráové

Re: LiFeYPO4 balancéry

Příspěvek od honzaL »

Já je používám k přívodu a nemám s tím problém, naopak vzhledem k malému prostoru mi stačí krátký šroubovák a rozpojím baterie. Ještě doporučuji tavnou pojistku (100A nebo 150A) třeba někde mezi články nebo baterie. Přece jen mi tam může spadnout třeba klíč a nechci vidět co by to udělalo.
18x 550Wp, 16xLiFePO 780Ah (stáří 0, 8, 10 let), STUDER: 3x MPPT VT65; 3x Xtender 4000-48. PLC UNIPI
(v minulosti = CEEG 15x230 Wp, 16xLiFePO 500 Ah, MS TS60A, Studer 4000-48, PLC Siemens,)
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: LiFeYPO4 balancéry

Příspěvek od LIX »

Také oká sa pravdaže vyrábajú a v rozvodných skriniach pravdaže používajú, máme také veci v práci a aj s nimi robím. Sú napríklad tu: http://www.elima.cz/obchod/rf-m12-p-10427.html Pravdaže nerobím reklamu, je to len prvý odkaz čo mi našlo na nete. Ak chcete napríklad na 2,5 drôt očko tak tá izolácia je na ňom modrá, 1 červená, 1,5 čierna...
atom
Příspěvky: 436
Registrován: sob čer 02, 2012 8:22 pm
Bydliště: 580m n.m. na Vysočině

Re: LiFeYPO4 balancéry

Příspěvek od atom »

také 200Ah TALL varianta, propojky nastříhané z měděného plechu (dost silný snad 1,5mm, možná 2), šrouby obyč., oka měděné šroubovací na kabely, nevím z čeho, našel sem v dílně. Kabel k tristaru max. co se do něj vleze, takže nejspíš 35mm^2 z drátů od nějaké svářečky. Balancery na krátkých kablících, když se použije drát místo lanka tak drží na místě a neplandaj, zdvojené. Ten kroucený UTP kabel vede k Cell Logeru.
lifepo4 propojení článků 200Ah + dvojité balancery
lifepo4 propojení článků 200Ah + dvojité balancery
Teď to co by se dalo vylepšit :
- šrouby dát alespoň niklované
- propojky vyleštit nebo dát doprostřed smršťovačku jak to maj originály
- propojení k cellogeru udělat odnímatelné, nějaké ty piny z pc kabelů třeba, na cellogu konektor mám, ale na balancerech je to napájené nepevno a to se neosvědčilo, když sem články převážel jinam... vznikl chuml drátů s balancery
- na balancery místo oka na drátu, nacvaknout vidličku aby stačilo povolit a balancer vyjmout bez vymontování šroubu, ale rozpojitelný propoj k cellogeru by to vyřešil
- články svázat dohromady, asi po 4ks, to unesu, každé 4ks pak dát pružný propoj, místo pevné měděné propojky

a pak..., pak už to bude dokonalé :yes:
2x Tristar / 17kWh v lithiu / 7,3kWp na střeše / 2xXTM-4000 / >31MWh :o / start 05/2012 s 440Wp.
bert
Příspěvky: 365
Registrován: stř zář 07, 2011 10:09 pm

Re: LiFeYPO4 balancéry

Příspěvek od bert »

vata píše:Zdravím, mám objednané 200Ah články, jsou tam šrouby M12. Tradičně mám potíž se sháněním instalačního materiálu, konkrétně mi není jasné, jak mám (mechanicky) připojit vodiče balancérů na články. Nepodařilo se mi totiž sehnat kabelová oka M12 na malé průřezy kabelů a v oku na velký kabel by to zase asi blbě drželo.
Jak to prosím řešíte vy?
Díky :)
Ja som zohnal tiež iba 10mm a potreboval som 12mm. Našťastie mali dosť veľkú plochu okolo diery, tak sa dali prevŕtať. Len treba dať pozor, lebo tenké oká sa radi namotávajú na vrták. No ak sa oko privrie medzi dve dosky a vŕta sa to durch ide to. ;)
Uživatelský avatar
lwq
Příspěvky: 465
Registrován: úte dub 10, 2012 10:42 pm
Lokalita: Mělník
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8550
Kapacita baterie [kWh]: 32
Bydliště: MistyMountain

LiFeYPO4 balancéry

Příspěvek od lwq »

A co malej dratek zaplest do kousky velkeho prumeru, poradne procinovat a poradne pripajet k ocku... Poradne prohrat...
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: LiFeYPO4 balancéry

Příspěvek od vata »

Zdravím, děkuji za tipy.
Jsou to 200Ah wide články, ještě je nemám doma, ale podle prodejce mají skutečně M12. Jednotlivé články propojím měděnými terminály, měnič a regulátor půjdou na 35mm kabely se šroubovacími oky. Na jednom z těch výše odkazovaných šopů jsem (sláva) našla něco přijatelného - M12/6, to už se dá vydržet, ty kablíky k nim ještě doletuju.
Díky za rady :)
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
Uživatelský avatar
Marek_Kuřim
Příspěvky: 302
Registrován: čtv led 10, 2013 1:24 pm
Lokalita: Blansko
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Blansko

Re: LiFeYPO4 balancéry

Příspěvek od Marek_Kuřim »

Ahoj všichni,

jsem, stejně jako spousta dalších, na začátku, repsketive uprostřed úvah nad kofigurací systému.
Po přečtení všech možných reakcí pomalu zavrhuji jakékoliv olověné články a moje úvahy se ubírají směrem k LiFePo akumulátorům.
V souvislosti s tímto si neodpustím jednu poznámku. Jako modelář využívám již nějakou dobu technologii LiPol pro pohon letadel. Pro udržení LiPol článků, které mají limitní koncové napětí 4,2V používám s úspěchem naprosto triviální "zajícovač" v kombinaci s jakýmkoliv nabíječem LiPol článků.
Obrázek
Pro modelářské aplikace naprosto spolehlivě funguje. Je jen otázkou toto zařízení předělat na odpovídající napětí, počet článků a nabíjecí proudy.

Třeba se to někomu bude hodit.

M.S.

Edit: schéma omezovače
Naposledy upravil(a) Marek_Kuřim dne ned úno 24, 2013 2:04 pm, celkem upraveno 1 x.
Marek Svoboda
___________________________
Fyzikální zákony jdou velmi těžko obechcat, zvláště třeba ten Ohmův. Myslete na to, když se hrabete v elektrice.
oblíbená muzika: metal, folk, country
ctirad
Příspěvky: 71
Registrován: pon čer 25, 2012 12:18 am

Re: LiFeYPO4 balancéry

Příspěvek od ctirad »

V principu je ten "zajícovač" úplně stejný jako ty komerční balancery nahoře. Akorát ta energie se pálí namísto na diodách (nebo u aktuální verze přímo na tom výkonovém tranzistoru v lineárním režimu) na tom stádu odporů a spíná to P-FET namísto PNP. Taky tam používají jinou referenci než TL431, která spíná pěkně ostře do 0V (nevíte někdo co to je?).

Úprava pro jiné prahové napětí je triviální, akorát se změní odporový dělič na vstupu té reference (viz datasheet). Akorát bacha na to, že napětí na K sepnuté TL431 je 2.5V a Vbe musí být minimálně 0.7V, aby se tranzistor vůbec otevřel.

Úprava pro větší balancovací proud (vyjma většího chladiče tranzistoru) znamená dát tam buď silnější tranzistor nebo paralelně několik (opět pozor tentokrát na maximální proud TL431, který je 100mA) nebo tam namísto těch diod dát nějakou dobře chlazenou odporovou zátěž.

Počet článků je irelevantní, protože jeden balancovací modul = 1 článek.
Uživatelský avatar
Toul
Příspěvky: 322
Registrován: čtv dub 21, 2011 2:46 pm

Re: LiFeYPO4 balancéry

Příspěvek od Toul »

S tímto "zajíčovačem! mám velmi dobré zkušenosti. Jmenuje se to "Omezovač napětí pro nabíjení" jeden omezovač je vždy pro tři články. Hlídanou mez napětí lze nastavit, avčal nevím v jakém rozpětí, ale jistě by se to dalo konzultovat přímo s p. Zajícem a možná by vyrobil upravené kusy pro LiFe.
Zařízení je stavěné na max. omezení proudu 1A při úpravě chladiče až 3A.
SJM
Příspěvky: 586
Registrován: pon dub 23, 2012 2:51 pm

Re: LiFeYPO4 balancéry

Příspěvek od SJM »

Také zde byl zmíněn omezovač napětí pro LiFe BEL : http://www.bel-shop.eu/cz-detail-391-om ... terie.html
honzaL
Příspěvky: 412
Registrován: pon kvě 21, 2012 11:33 am
Bydliště: Hradec Kráové

Re: LiFeYPO4 balancéry

Příspěvek od honzaL »

Před tímto obvodem varuji. V dokumentaci ma vybíjecí napětí 2,6V a to je již velmi blizko SMRTI. Ze zkušenosti vím, že poklesy a vzestupy blizko hranic jsou bleskové. Balancování obvodu zásadně doporučuji nabíjením na horni hranici, nikoliv vybíjením na spodní hranici!! Graf , který udává výrobce pro LiFePo je ve skutečnosti daleko strmější!!
18x 550Wp, 16xLiFePO 780Ah (stáří 0, 8, 10 let), STUDER: 3x MPPT VT65; 3x Xtender 4000-48. PLC UNIPI
(v minulosti = CEEG 15x230 Wp, 16xLiFePO 500 Ah, MS TS60A, Studer 4000-48, PLC Siemens,)
ctirad
Příspěvky: 71
Registrován: pon čer 25, 2012 12:18 am

Re: LiFeYPO4 balancéry

Příspěvek od ctirad »

Toul píše:S tímto "zajíčovačem! mám velmi dobré zkušenosti. Jmenuje se to "Omezovač napětí pro nabíjení" jeden omezovač je vždy pro tři články.
Jenom aby nedošlo k nejasnostem, jsou to tři stejné moduly na jednom tišťáku. Výše je schéma jednoho.
Hlídanou mez napětí lze nastavit, avčal nevím v jakém rozpětí,
Vždyť jsme to psal. Minimum je 2.5V + 0.7V, tedy 3.2V, maximum je dané maximálním napětím použitého tranzistoru a toho TLka.
ctirad
Příspěvky: 71
Registrován: pon čer 25, 2012 12:18 am

Re: LiFeYPO4 balancéry

Příspěvek od ctirad »

honzaL píše:Před tímto obvodem varuji. V dokumentaci ma vybíjecí napětí 2,6V a to je již velmi blizko SMRTI. Ze zkušenosti vím, že poklesy a vzestupy blizko hranic jsou bleskové. Balancování obvodu zásadně doporučuji nabíjením na horni hranici, nikoliv vybíjením na spodní hranici!! Graf , který udává výrobce pro LiFePo je ve skutečnosti daleko strmější!!
Podle popisu je to primárně top balancing, takže je to OK. Bottom balancing je samozřejmě nesmysl používat hned z několika důvodů.
Uživatelský avatar
Marek_Kuřim
Příspěvky: 302
Registrován: čtv led 10, 2013 1:24 pm
Lokalita: Blansko
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Blansko

Re: LiFeYPO4 balancéry

Příspěvek od Marek_Kuřim »

Toul píše:S tímto "zajíčovačem! mám velmi dobré zkušenosti. Jmenuje se to "Omezovač napětí pro nabíjení" jeden omezovač je vždy pro tři články. Hlídanou mez napětí lze nastavit, avčal nevím v jakém rozpětí, ale jistě by se to dalo konzultovat přímo s p. Zajícem a možná by vyrobil upravené kusy pro LiFe.
Zařízení je stavěné na max. omezení proudu 1A při úpravě chladiče až 3A.
Zkusil jsem p. Zajícovi napsat mail s prosbou.... ;-) uvidíme, co z toho bude.
Marek Svoboda
___________________________
Fyzikální zákony jdou velmi těžko obechcat, zvláště třeba ten Ohmův. Myslete na to, když se hrabete v elektrice.
oblíbená muzika: metal, folk, country
Uživatelský avatar
trud
Příspěvky: 916
Registrován: čtv úno 07, 2013 1:50 am

Re: LiFeYPO4 balancéry

Příspěvek od trud »

Mam par otazok, nie je nabijacie napetie 4-4,1 Volta dako vela pre lifepo4 ?..alebo to pismenko Y - je trosku ina technologia a moze sa ist az na 4,1V..lebo klasika je pre lifepo4 3,60-3,65 V...nakoniec take programy maju aj nabijacky.Potom ale nechapem preco pouzijete "balancer" na 3,6 Volta. A celkovo funguje to spravne pri nabijani cez solar?
Je efektivne draho vyrobit el.energiu v solarnom paneli..a potom ju spalit na "balanceri"? Balencer davam do uvodzoviek.nakolko..staci ten modul 1,7A aby spalil ten prud co tam tecie? 200Ah bateria a balancer 1,7A?..Celkovo si to neviem predstavit ci tie baterie dostavaju co potrebuju. Uz pri napajani zo siete je problem spravne nabit lifepo4 pri nabijani zo solaru si to neviem ani predstavit a to sa pri nabijani zo siete len nabija...ale vy asi aj v priebehu dna a teda v priebehu nabijania, zaroven tahate energiu z baterii..Sam mam len experimentany 240W panel...ale ako zabezpecit spravne nabijanie lifepo4 si neviem ani predstavit.
4830W+5*PWM+3MPPT,18650 pack 7S/60P -28,20V- 4.2kWh+18ks 40Ah/+3ks 16P18650 (Mitsubishi Outlander) 2,1kWh+ pack 26650 7S/6P - 0,75kWh+7ks 60Ah (BMWi3) 1,5kWh + testovacia LTO -11*12Ah.+150Ah od pimpongáča 3,8kWh ,Victron VE.Direct 375VA 24V,Victron VE.Direct 1200VA 24V,NoNAME pimpongáč 4kW.
el.skúter 48V/30Ah, Yaris Hybrid už tretí :-), dáke spotrebiče prestavané na Li 18650,
https://www.spritmonitor.de/en/detail/1240420.html
ctirad
Příspěvky: 71
Registrován: pon čer 25, 2012 12:18 am

Re: LiFeYPO4 balancéry

Příspěvek od ctirad »

trud píše:Mam par otazok, nie je nabijacie napetie 4-4,1 Volta dako vela pre lifepo4 ?..alebo to pismenko Y - je trosku ina technologia a moze sa ist az na 4,1V..lebo klasika je pre lifepo4 3,60-3,65 V..
Pochopitelně pro Lifepo4 (ať už s Y nebo bez, to je jenom marketingový nesmysl a snaha se vyhnout patentům) je potřeba mít balancer, který spíná na 3.6V.
Je efektivne draho vyrobit el.energiu v solarnom paneli..a potom ju spalit na "balanceri"?
Té energie se spálí naprosté minimum odpovídající tomu, jak se rozejde nabití jednotlivých článků během jednoho cyklu.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek