Youdova ostrovní laboratoř

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
unicast
Příspěvky: 1243
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od unicast »

Asi tady přijdu s názorem možná nepopulárním, ale já bych to takhle nedělal, ty profily zazdil/uřízl/... a zapomněl, že tam jsou. Něco jiného je namáhání zdi tlakem a něco jiného je namáhání skrutem. Další věc jsou ty tepelné mosty, v tomhle případě prakticky neřešitelné. Toužíš-li po balkónu, prostě ho postav jako vedlejší stavbu s vlastními základy a separátními podpěrami. Jednak i když to totálně poděláš a spadne ti to, tak pořád ještě budeš mít kde bydlet a také to řeší všechny zmiňované problémy se statikou i s tepelnými mosty.
ikovlabs
Příspěvky: 568
Registrován: úte črc 22, 2014 6:14 pm

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od ikovlabs »

:yes: Kdyz to tak ctu docente tak nejlip udelas kdyz tam naprudko vylijes betonovou kostku az na zem - to urcite nespadne .
Uživatelský avatar
hurvayz
Příspěvky: 951
Registrován: čtv bře 20, 2014 9:17 pm
Bydliště: Skoro u SK

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od hurvayz »

Já když to čtu, tak bude fakt lepší varianta ta unimobuňka..
Okolo 11kWp, soustava několika měničů krmící soustavu několik bojlerů.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od youda »

Tak to vypadá, že prodloužení stávajících konzol bude ta lehčí část. Ještě, že je tu tolik zkušených matadorů. Já věděl, že nebudu jediný, kdo něco takového řešil.

Teď si pro změnu lámu hlavu nad tím, jak na vzniklou železnou konstrukci uchytit terasová prkna, aniž bych narazil na tyto dva problémy:
  • Teplotní dilatace dřevo vs kov, díky které dojde k ustřižení terasových vrutů.
  • Odlet dřevěné části balkonku do teplých krajin, pokud nebude dřevěná a kovová část pevně spojena.
Co jsem koukal, tak teras v kombinaci kovová konstrukce + dřevěná prkna je plný internet, ale nikde tam není popsáno, jak to vlastně udělat co nejlépe.

Máte s tím někdo už zkušenost?
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
rasto1
Příspěvky: 885
Registrován: pon lis 11, 2019 2:48 pm

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od rasto1 »

youda píše:Tak to vypadá, že prodloužení stávajících konzol bude ta lehčí část. Ještě, že je tu tolik zkušených matadorů. Já věděl, že nebudu jediný, kdo něco takového řešil.

Teď si pro změnu lámu hlavu nad tím, jak na vzniklou železnou konstrukci uchytit terasová prkna, aniž bych narazil na tyto dva problémy:
  • Teplotní dilatace dřevo vs kov, díky které dojde k ustřižení terasových vrutů.
  • Odlet dřevěné části balkonku do teplých krajin, pokud nebude dřevěná a kovová část pevně spojena.
Co jsem koukal, tak teras v kombinaci kovová konstrukce + dřevěná prkna je plný internet, ale nikde tam není popsáno, jak to vlastně udělat co nejlépe.

Máte s tím někdo už zkušenost?
Neviem kolko m2 planujes pokryvat, ale s rozdielnou tepelnou roztiaznostou by som sa u balkonu nezapodieval.
Normalne by som drevo predvrtal a kotvil nerezovymi samorezkami.
7425Wp-J 27ks, 4125Wp-Z 15ks - SUN275-60P; 3525Wp-J plot 15ks TSM-235PC05; Li-ion 30kWh CATL; 3x5048MK do 1f.
ikovlabs
Příspěvky: 568
Registrován: úte črc 22, 2014 6:14 pm

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od ikovlabs »

OSB a na to lino...;) Nebo WPC :yes: - ale to je o penezenku - docente :-)
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od youda »

rasto1 píše: Neviem kolko m2 planujes pokryvat, ale s rozdielnou tepelnou roztiaznostou by som sa u balkonu nezapodieval.
Normalne by som drevo predvrtal a kotvil nerezovymi samorezkami.
Vychází to na cca 25m2, což se právě bojím, že už je dost. Kolega z práce taky šrouboval terasová prkna přímo na nějaké nosníky a normálně mu to střihlo nerezový šroub jako špagetu.

Říkal jsem si, jestli přes tu kovovou nosnou konstrukci z U-ček (UPE100) nepoložit dřevěné KVH hranoly a terasová prkna šroubovat do nich, tak aby to bylo dřevo na dřevo.

KVH bych pak na UPE100 uchytil nějakými pásky, dorazy, či vinkly, tak aby mohly volně dilatovat, ale zároveň mi to neuletělo, až začne foukat.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od diablo007 »

Nejde o plochu ale spíše o délku těch nosných prvků a ty budeš tak do 2m délky že? Tam ta roztažnost bude minimální a navíc pokud na ten U profil dáš hranol který vezmeš závitovou tyčí tak to tu tyč ve dřevě nestříhane spíše uhne dřevo a jen se vymáčkne na tak malé délce bych se nebál
rasto1
Příspěvky: 885
Registrován: pon lis 11, 2019 2:48 pm

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od rasto1 »

youda píše:
rasto1 píše: Neviem kolko m2 planujes pokryvat, ale s rozdielnou tepelnou roztiaznostou by som sa u balkonu nezapodieval.
Normalne by som drevo predvrtal a kotvil nerezovymi samorezkami.
Vychází to na cca 25m2, což se právě bojím, že už je dost. Kolega z práce taky šrouboval terasová prkna přímo na nějaké nosníky a normálně mu to střihlo nerezový šroub jako špagetu.

Říkal jsem si, jestli přes tu kovovou nosnou konstrukci z U-ček (UPE100) nepoložit dřevěné KVH hranoly a terasová prkna šroubovat do nich, tak aby to bylo dřevo na dřevo.

KVH bych pak na UPE100 uchytil nějakými pásky, dorazy, či vinkly, tak aby mohly volně dilatovat, ale zároveň mi to neuletělo, až začne foukat.
Tak to je strasne vela na balkon (to uz je terasa) vo vzduchu, na to by som si aj statika zavolal. Padnut to moze i s peciatkou, ale pre pokoj v dusi.
7425Wp-J 27ks, 4125Wp-Z 15ks - SUN275-60P; 3525Wp-J plot 15ks TSM-235PC05; Li-ion 30kWh CATL; 3x5048MK do 1f.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od youda »

No jo, to s tou zavitovou tyci by slo. Delaji i nerez sem koukal. KVH vrtnu dycky trochu vetsi dirou, pak vrtnu i UPE100 a pritahnu to zavitovkou k sobe. Matku nahore zapustim do dreva. Tak to bude mit vule a pak uz na to muzu sroubovat prkna.

Jen to asi bude chtit tu magnetickou vrtacku, jak psal Hurvayz. Pac to je 6ks 2m profilu, na kazdym 5 der. Takze 30 der velkych jako prase.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
ikovlabs
Příspěvky: 568
Registrován: úte črc 22, 2014 6:14 pm

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od ikovlabs »

Vyhnul bych se drevu - tedy pokud nemas v oblibe pravidelne natirat pripadne obdivujes "natural" vzhled zvetraleho dreva....
Slahni tam to WPC - je k tomu i manual na montaz.Vruty ti to strihne kdyz to npredvrtas nebo nedorzis odstupy od kraju.
Uživatelský avatar
hurvayz
Příspěvky: 951
Registrován: čtv bře 20, 2014 9:17 pm
Bydliště: Skoro u SK

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od hurvayz »

Zdravím opět kamarády statiky, tady ponůkám pomůcku k roztažnosti
https://youtu.be/msTUbD2XMWo
Okolo 11kWp, soustava několika měničů krmící soustavu několik bojlerů.
Plazivec
Příspěvky: 458
Registrován: čtv kvě 07, 2020 2:35 am

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od Plazivec »

Pokud chceš použít dřevo venku, tak bych to nenatíral ničím jiným, než tvrdým voskovým olejem s UV ochranou, nejlépe OSMO.
7,5 kWp
--východ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
--Jih ===== 3,00 kWp == Epever Tracer 8420AN
--Západ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
2x Axpert king1 Parallel
3x150ah Lion
Uživatelský avatar
Lui
Příspěvky: 1231
Registrován: pon srp 08, 2011 3:14 pm
Lokalita: Senec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: cca 35kwp
Kapacita baterie [kWh]: malá
Bydliště: Slovensko

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od Lui »

jasne...a potom každé dva roky to bude pretierať :roll:
A naviac to osmo je riadne predražené :roll:
To radšej dať tam drevoplast,a má pokoj ,síce je to tiež drahé,ale natierať to netreba nikdy ;)
málo kwp ::pv:: , 60V 1,2kAh , 15S 600P Lion *batt* + 60V 198Ah Lifepo4 *batt* , 10 x MPPT VT-80 , 4xStuder XTH 8000 vo výstavbe ,
Záloha:180Wp ::pv:: ,12V LiFePO4 60Ah *batt* , epsolar 10 ,victron 350w sinus
Plazivec
Příspěvky: 458
Registrován: čtv kvě 07, 2020 2:35 am

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od Plazivec »

Lui píše:jasne...a potom každé dva roky to bude pretierať :roll:
.........
Je vidět, žes s tím nikdy nepracoval. Já to používám už léta a nic lepšího na dřevo není.
7,5 kWp
--východ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
--Jih ===== 3,00 kWp == Epever Tracer 8420AN
--Západ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
2x Axpert king1 Parallel
3x150ah Lion
Uživatelský avatar
Lui
Příspěvky: 1231
Registrován: pon srp 08, 2011 3:14 pm
Lokalita: Senec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: cca 35kwp
Kapacita baterie [kWh]: malá
Bydliště: Slovensko

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od Lui »

možno máš pravdu...pracujem s drevom len posledných 22 rokov.... čo uznávam že nie je dlho...
skor je vidieť,že Ty s tým zrejme nepracuješ dlho,alebo nepoznáš materialy ako ktoré s ktorým sa správa ;)
málo kwp ::pv:: , 60V 1,2kAh , 15S 600P Lion *batt* + 60V 198Ah Lifepo4 *batt* , 10 x MPPT VT-80 , 4xStuder XTH 8000 vo výstavbe ,
Záloha:180Wp ::pv:: ,12V LiFePO4 60Ah *batt* , epsolar 10 ,victron 350w sinus
Uživatelský avatar
hurvayz
Příspěvky: 951
Registrován: čtv bře 20, 2014 9:17 pm
Bydliště: Skoro u SK

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od hurvayz »

Osmo olejové sou drahší ale vydatnost je lepší. S jednou pixlou natřu 100m2 podbytí, s lazurou plechovek pět. Navíc ta barva ma k.rva šmrnc, ještě se nestalo, že by mě někdo řekl máš hnusnou barvu podbytí, ba naopak. Jo tož žádná barva není na furt, osmo by mělo ale vydržet déle. Jo pokud se to o to nechci starat, dej plast.
Okolo 11kWp, soustava několika měničů krmící soustavu několik bojlerů.
ikovlabs
Příspěvky: 568
Registrován: úte črc 22, 2014 6:14 pm

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od ikovlabs »

Vysledek bude o 1-2 roky pouze odlozen....
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od youda »

hurvayz píše:... ještě se nestalo, že by mě někdo řekl máš hnusnou barvu podbytí, ba naopak.
...
Jeminkote, u tohodle jsem smíchem málem spadnul ze židle :D

Chlapi, WPC se mi hodně líbilo dřív a i tady jsem nad ním uvažoval. Další z výhod WPC, kromě nulové údržby, je to, že se nemontuje na šrouby, ale pomocí plechových pacek, které zapadnou do drážek po stranách. Takže:
- není třeba prkna vrtat ani prošroubovávat
- packy, narozdíl od klasických šroubů, nejsou skoro vůbec vidět
- je perfektní rozestup jednotlivých prken
- díky montáži na packy prkno není natvrdo a může dilatovat
WPC.jpg
Jenomže jak jsem starší, tak už se mi WPC tolik nelíbí. Je to prostě dřevoplast, umělina, mrtvola, a u většiny druhů je to z toho moc poznat. Já mám rád dřevo, kov, šutry. Zahradní nábytek si taky nebudu dávat plastovej, ale buď kovovej, nebo dřevěnej.

Kdyby to bylo někde okolo bazénu, kde prkna dostávají hodně na prdel od chlorované nebo slané vody, asi bych to WPC zkousnul. Ale tady dám určitě skutečný dřevo. Natírání olejem je sice otrava, a já sem hodně línej, ale možná to nakonec pro mne bude vždy pěkný jarní relax. Nebo se na údržbu vykašlu a jednou za deset let prkna vyměním.

Mimochodem, když už jsme u toho OSMO, čím napouštíte interiérový nábytek z masivu? V obýváku a jídelně mám všechno ze škrábaného akátu a říkal jsem si, že by to už chtělo něčím ošetřit. Nesmí to ale změnit barvu toho dřeva, takže opravdu jen nějaký bezbravý olej. Co doporučíte?
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
qq357
Příspěvky: 58
Registrován: pát bře 15, 2013 7:12 pm

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od qq357 »

Milý sousede,želez vykopat,udělat venkovní konstrukci na patky,nastudovat,,vakuová impregnace"a pak si to natři něčím,co odolává tepelným rázům.
Praskající šrouby je věc čínskýho výrobce a velkého dotahovacího momentu.Ten posed,co jsme na něj lezli měl řebřík taky šroubovanej,ale musel jsem to posychrovat 120mm hřebíky protože to časem začalo praskat.
technické zázemí pro chov bizona amerického,podporované ostrovní FVE

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek