Youdova ostrovní laboratoř

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
ikovlabs
Příspěvky: 568
Registrován: úte črc 22, 2014 6:14 pm

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od ikovlabs »

Proc jsou ty okraje cisel mazle ? Ta zapalna snura na strope je taky pekna.Mas to pekne popsane i u auta - kde vsude mas jeste napisy - napr. tlacit zde,zatahni,zastc? :twisted:
rasto1
Příspěvky: 885
Registrován: pon lis 11, 2019 2:48 pm

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od rasto1 »

Tak isto som mal rieseny doraz auta polozenou latou na zemi :-)
Koli tomuto nestastnemu rozmeru garaze som ju predlzil cize cely dom o 1m a teraz tam planujem dat FV pred kapotu :-)
7425Wp-J 27ks, 4125Wp-Z 15ks - SUN275-60P; 3525Wp-J plot 15ks TSM-235PC05; Li-ion 30kWh CATL; 3x5048MK do 1f.
Uživatelský avatar
Kobra23
Příspěvky: 449
Registrován: ned úno 12, 2017 9:32 pm

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od Kobra23 »

Jsem Youdo nevěděl, že jsi doma až dvojka. Myslel jsem, že jsi jednička a dvojka může být vedoucí stravování.
Snad jsi nezapomněl i na trojku v prostoru parkoviště u nabíječky EV.
Uživatelský avatar
Kobra23
Příspěvky: 449
Registrován: ned úno 12, 2017 9:32 pm

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od Kobra23 »

rasto1 píše:Tak isto som mal rieseny doraz auta polozenou latou na zemi :-)
Kdysi jsem taky v garáži bojoval s milimetry a tak.jsem nainstaloval něco na tento způsob, aby to po dešti a roztátém sněhu nehnilo.

https://www.onpira.cz/zbozi/parkovaci-doraz-55-cm/
Plazivec
Příspěvky: 458
Registrován: čtv kvě 07, 2020 2:35 am

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od Plazivec »

A tady vidíte tu mužskou slepou nadřazenost. Místo normálního označení tam dá 01, 02, co to je? Co to komu říká? Jak má člověk (manželka, spolubydla, hospodyně, soul.....ce) vědět, co to znamená? Proč ta nesmyslná substituce? Já bych dal na příslušnou stranu nápis "sem zatáhni, lásko". To by jste viděli, jak vzorně by bylo zaparkováno, a vy by jste se setkali s úsměvem po každém zaparkování.
7,5 kWp
--východ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
--Jih ===== 3,00 kWp == Epever Tracer 8420AN
--Západ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
2x Axpert king1 Parallel
3x150ah Lion
Uživatelský avatar
Kobra23
Příspěvky: 449
Registrován: ned úno 12, 2017 9:32 pm

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od Kobra23 »

Taky mám rád čísla. Lásko jsem ještě nikdy v životě žádné ženské neřekl a ještě abych ji to psal na stěnu.
Dokážeš si představit měnit ten název při každé změně vedoucí stravování? Nebo jsi se ještě nikdy nesetkal s tím jak nová vedoucí stravování má averzi na cokoli co tvůj dům, tebe, tvé auto atd. spojuje s předchozí vedoucí stravování?
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od rottenkiwi »

Ono tá súčasná vedoucí stravovacího oddelení nemá ráda ani budoucí potenciální VSO.
https://youtu.be/fk4H6lDwfzg?t=4606
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
rasto1
Příspěvky: 885
Registrován: pon lis 11, 2019 2:48 pm

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od rasto1 »

Kobra23 píše:
rasto1 píše:Tak isto som mal rieseny doraz auta polozenou latou na zemi :-)
Kdysi jsem taky v garáži bojoval s milimetry a tak.jsem nainstaloval něco na tento způsob, aby to po dešti a roztátém sněhu nehnilo.

https://www.onpira.cz/zbozi/parkovaci-doraz-55-cm/
dik nainstalujem minimalne na zeninu stranu, nech mi nahodou nepohne nosnu stenu :-)
Plazivec píše:A tady vidíte tu mužskou slepou nadřazenost. Místo normálního označení tam dá 01, 02, co to je? Co to komu říká? Jak má člověk (manželka, spolubydla, hospodyně, soul.....ce) vědět, co to znamená? Proč ta nesmyslná substituce? Já bych dal na příslušnou stranu nápis "sem zatáhni, lásko". To by jste viděli, jak vzorně by bylo zaparkováno, a vy by jste se setkali s úsměvem po každém zaparkování.
Ci tam bude 1,2.... alebo A,B.... je to stale to iste, pokial sa to viac personalizuje (nedajboze pisu mena) sa to len zhorsuje do buducna, pokial nie je jedinec ustabilizovany a meni domovne :-)
7425Wp-J 27ks, 4125Wp-Z 15ks - SUN275-60P; 3525Wp-J plot 15ks TSM-235PC05; Li-ion 30kWh CATL; 3x5048MK do 1f.
Vitek
Příspěvky: 1917
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od Vitek »

Obávám se že i kdyby to zustalo vymalované bíle tak je to problém jenom proto že to sem dal youda... sorry nechápu.
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2561
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od NOPARasito »

Aby nebyl duvod nekde jinde????
maxresdefault.jpg
https://mozkolam.cz/vizualni-hlavolamy/ ... arkoviste/
Jaké je tedy číslo parkovacího stání pod autem?
:roll:
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od mypower.cz »

NOPARasito píše:Aby nebyl duvod nekde jinde????
https://mozkolam.cz/vizualni-hlavolamy/ ... arkoviste/
Jaké je tedy číslo parkovacího stání pod autem?
:roll:
Vzhledem k tomu, že když to parkoviště dělali, neměli šablonu pro číslo 7, tak pod auto dali značku pro invalidy a je to parkování zdarma, kdo dřív příjde, ten dřív stojí. Tudíž žádné číslo tam není a auto musí mít ale značku invalidy i za okýnkem, jinak má průser.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od youda »

Cisla na zdi jsem delal pres sablonu sprejem.
Spravne se to ma delat pres sablonu valeckem, pak je to ostre.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
hurvayz
Příspěvky: 951
Registrován: čtv bře 20, 2014 9:17 pm
Bydliště: Skoro u SK

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od hurvayz »

Otevřu fórum, Youda. Otevřu lednici, Youda. Někdo mě asi něco říká. Na zlepšeni nálady Y.
Přílohy
159941009400650223846796924249.jpg
Okolo 11kWp, soustava několika měničů krmící soustavu několik bojlerů.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od youda »

youda píše:Přemýšlím teď na takovou inovací, tak by mne zajímalo, jak jste to kdo vyřešil:
Objednal jsem si druhý bojler, abych měl na podzim větší zásobu teplé vody a nemusel se omezovat. Dokopala mne k tomu nedávná situace, kdy jsem si v pátek večer napustil plnou vanu vařící vody. Jelikož tu však v sobotu a neděli celý den mrholilo, tak výroba utáhla jen AC spotřebu baráku a na vytěžovač moc nezbylo. Já se pak další dny musel otužovat ve vodě vlažné a to nemám rád.

Takže nově by to mělo vypadat takto:
  • Dva 160L bojlery v sérii. Studená voda půjde do B1, tam se předehřeje a pak proleze do B2, kde se ohřeje hodně.
  • Do B2, 2600W, půjdou přebytky vždycky, řízeno SSR B2.
  • Do B1, 2000W, půjdou přebytky jen tehdy, pokud bude SSR B2 otevřeno naplno.
No a nad čím právě váhám je, jestli to zapojit jako SSR+Stykač a udělat tam nějakou komutaci, nebo jestli nebude jednodušší mít 2xSSR (ano bude).

Ošetřit totiž potřebuji tyto situace:
  • B2 se musí nahřívat veškerým dostupným výkonem, teprve pokud je k dispozici více než je příkon B2, tak lze připnout B1. Přitom B2 ale musí být stále nahříván.
  • V B2 odepne po nahřátí termostat, takže SSR je sice otevřené naplno, ale neteče proud. Jak v tuto chvíli plynule regulovat výkon B1, když by byl připojen jen stykačem ON/OFF? Nebudou-li na střeše k dispozici zrovna celé 2kW přebytku, nastane problém, protože sepnutím stykače dojde k jeho cyklování.
  • Z B2 se odpustí trochu horké vody, tudíž sepne termostat. Jak toto poznat, vypnout B1, přepnout zpět na B2 a začít jej opět plynule regulovat?
Napadlo mne, že bych mohl použít modifikované zapojení "komutace SSR pomocí stykačů" jako je u GreenBona: Stykačomat by se přepínal tak, že při maximálním otevření SSR B2 by napájení B2 sepnul natvrdo, SSR výstup by přehodil na B1, kde by se spojitě stáhl jeho výkon.
  • Pokud by rozepnul termostat v B2, není problém, B1 by byl regulován spojitě.
  • Pokud by následně termostat v B2 sepnul (odpuštění horké vody), došlo by ke skokovému zvýšení zátěže. Vytěžovač by tedy postupně odebíral výkon SSR a pokud by došel až k nule, rozepnul by komutační stykač.
Dotaz zní:
  • Máte to někdo takto podobně udělané?
  • Narazili jste na nějaké nečekané potíže?
Stále jsem v pokušení namontovat tam prostě jen druhé SSR relé a na komutaci se vykašlat, neboť shodou okolností jedno volné SSR mám, a to i s modulem pro ovládání přímo z mojí automatizace.
Drazí kolegové,

jak jsem nedávno psal v jiném vlákně, viz citace, stala se mi taková nemilá věc, že jsem si jeden letní večer napustil plnou vanu vařící vody, abych se mohl pořádně porochnit. Tedy, to byla ta příjemná část. Nemilá část nastala až den druhý a třetí, kdy mrholilo a bylo vůbec tak hnusně, že jsem musel ranní, odpolední i večerní očistu provádět ve vodě vlažné.

Tento týden jsem se tedy konečně pustil do kompletace Bojler-orloje, abych problém s nedostatečným zásobováním horkou vodou vyřešil. Ke stávajícímu bojleru DZD OKHE160 jsem sériově předřadil nový OHKE160, čímž vznikl dvoukomorový termofotovoltaický reaktor OHKE320 aka Bojler-orloj:
bojler reaktor.jpg
Obě komory termofotovoltaického reaktoru jsou zapojeny sériově:
  • Studená voda vstupuje do Bojleru 1, kde se předehřeje.
  • Poté pokračuje do Bojleru 2, kde se ohřeje na maximum.
  • Zatímco v Bojleru 1 je obsažena jak teplá tak i studená voda, tak v bojleru 2 je již pouze voda teplá a horká.
Schéma zapojení:
bojler dualni FVE DS.jpg
Pracovní logika je cca tato:
  • SSR s fázovým řízením je ovládáno analogovým signálem 0-10V, který generuje bezdrátový modul Qubino na základě vyhodnocení přebytků výkonu FVE.
  • Výstup z SSR je přes stykač v klidovém stavu přiveden do Bojleru 2, takže pokud je přebytků málo, ohřívá se vždy nejprve Bojler 2, který je blíže kohoutkům a tedy i spotřebiteli (Youdovi). Bojler 1 se v takovém případě neohřívá vůbec.
  • Stykač samotný je ovládán druhým bezdrátový modulem. Má dva spínací kontakty a jeden kontakt rozpínací.
  • Pokud je přebytků hodně, nejprve se SSR postupně otevře až na maximum a krmí 2600W spirálu v Bojleru 2.
  • Pokud je přebytků ještě více, pak algoritmus nejprve stáhne výkon SSR na nulu a poté sepne stykač.
  • Tím dojde k sepnutí 2600W spirály v Bojleru 2 natvrdo, zatímco proměnlivý výkon z SSR je přesměrován do Bojleru 1 a jeho 2000W topné spirály.
  • Poté algoritmus opět postupně zvyšuje výkon SSR od nuly až do maxima, podle toho, kolik přebytků je zrovna k dispozici.
  • Přijde-li mrak, nebo nastane západ slunce, jede proces opačným směrem. Plynule stahuje výkon SSR a ve chvíli, kdy se SSR dostane až na nulu, odepne také stykač. Cesta směrem dolů je tak o trošku rychlejší.
Bude-li hnusně celý týden, bude se Bojler 2 nahřívat malým výkonem, například jen 500W. Bojler 1 se nahřívat nebude a voda v něm (hlavně díky jejímu odebírání) postupně vychladne.

Bude-li alespoň jeden den slunečno, nahřeje se neprve Bojler 2 a poté se nahřeje i Bojler 1. Bude-li přebytků opravdu hodně, pak se dokonce mohou nahřívat oba bojlery zároveň. Přitom samotné fázové řízení zbytečně necvičí celou zátěží (4600W), ale buď řídí jen prvních 2600W, nebo je oněch 2600W napevno a SSR již řídí pouze zbylých 2000W. Díky tomu vzniká méně VF rušení a také to dává menší záhul měničům.

Pro případ nouze nejvyšší je v Bojleru 2 osazena dvojitá spirála, kdy samostatná část o příkonu 1333W je přes HDO a separátní termostat připojena do ČEZu. Termostat, ovládající tuto spirálu, je nastaven na velmi nízkou teplotu. Sepne se tedy opravdu až ve chvíli, kdy by z vodovodu měly začít padat ledové kostky.

Zkušební test nahřívání:
dual bojler.PNG
Teploty obou Bojlerů a graf aktuálního příkonu ohřevu:
bojler dual bojler temps.PNG
Ruční ovládání z mobilní aplikace:
bojler appka.jpg
Bojler-orloj zatím funguje výborně. A to jak pocitově, tak i při kontrole grafů teploty a aktuálního příkonu topných spirál, viz screenshoty výše.Co mne trochu mrzí je, že ačkoliv jsou oba typ DZD OKHE160, tak mezi jejich pořízením výrobce změnil barvu plastů, design ovládacího panelu termostatu a mírně upravil i vnější rozměry.

V obou bojlerech byly ponechány jak provozní tak i bezpečnostní termostaty. Díky tomu, že spirály jsou napájeny střídavým proudem, pracují termostaty bez problémů.

Asi jediný přečin proti bezpečnosti je, že u Bojleru 2 jsem tovární bezpečnostní termostat použil pro odpojení obou samostatných napájecích okruhů (FVE i DS), viz schéma. Správně by měly být bezpečnostní termostaty dva a každý z nich by měl odpojovat oba pracovní vodiče svého okruhu. Možná to někdy dodělám.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od rottenkiwi »

Keď spočítam cenu tých vecí, tak mi vyjde toto:
Tepelné straty oboch bojlerov ročne : 1022 kWh.

Ak použijem 1. 160 l a 2. 50 l,
a budem drzať v 1. okolo 30 *C, tak aby som v 50 l dostal 40 *C vodu,
potrebujem trochu odpustit z 1. a dostať niečo do 2.,
potom / 40 - 30 / * 4180 * 50 = 0.58 kWh.

Takže ak mi stačí 50 l vody na osprchovanie, tak mám spotrebu z DS: 0.58 * 365 = 212 kWh
ročne, čo je 5x menej ako tepelné straty.

Beriem, ako exercise, či viem naprogramovať nejaký monitoring + nakáblovať veci.

Ale ak namiesto vody, budem nahrievať Vesmír pomocou minera za 1000 €,
tak tých 212 kWh ročne na umytie potiahnem z DS a "nezoberú mi moj hadraplán" . :)
A výsledok bude, že "ješte mi zbyde" na EV.

Pravda potrebujem Arduino + relé + app, ktoré mi zapnú nahrievanie bojlera 15 min pred
plánovaným sprchovaním.

Pravda, ak sa tam vyskytuje VSO , "situace se mení". :)
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od youda »

Víš jak - někdy mám radost z toho krásného (a falešného) pocitu soběstačnosti. Kdybych naopak potřeboval co nejvíce a bez námahy ušetřit, tak ukradnu v sámošce tatranku, a nechám se zavřít na doživotí. Pak bych sice neměl příjmy, ale ani výdaje, takže vlastně maňána. Ale opravdu je toto cílem? Já bych řekl, že nikoliv ;)

PS: Já jsem právě hroznej hroch a nechci se omezovat. Moje heslo je: "S leností a rozežraností na věčné časy a nikdy jinak!"

PS2: Co se týče VSO, tak jednou tu byla návštěva a že se prý jde nejdřív "oholit do vany". No vypustila mi celejch 160L vařící vody do kanálu. To mělo 2 efekty:
- na mne zbyla už jen studená
- čistička se naředila tak, že mi chcíply všechny bakterie
Naposledy upravil(a) youda dne ned zář 06, 2020 9:07 pm, celkem upraveno 1 x.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Vitek
Příspěvky: 1917
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od Vitek »

youda píše:Víš jak - někdy mám radost z toho krásného (a falešného) pocitu soběstačnosti. Kdybych naopak potřeboval co nejvíce a bez námahy ušetřit, tak ukradnu v sámošce tatranku, a nechám se zavřít na doživotí. Pak bych sice neměl příjmy, ale ani výdaje, takže vlastně maňána. Ale opravdu je toto cílem? Já bych řekl, že nikoliv ;)

PS: Já jsem právě hroznej hroch a nechci se omezovat. Moje heslo je: "S leností a rozežraností na věčné časy a nikdy jinak!"
Youdo přišel jsem na to že moje 1000l aku nádrže mi nestačí, máš dnes nahřáto? že bych vyvezl rodinku vyzkoušet kolik máš reálnou použitelnou kapacitu a jestli ten puvodní bojler už neni plnej kamene místo vody.... M?
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od dumi »

Hlavne si na vystup dej smesovaci ventil. Tim usetris spousty cene energie ve vode :-)
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
kodl69
Příspěvky: 7416
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od kodl69 »

Mám jinou zkušenost. Směšovací ventil giacomini, po dvou letech zarostl vodním kamenem tak, že zůstal pootevřenej pro studenou vodu. Takže už začátkem září tekla jenom vlažná, a na boileru bylo 60°C. Ventil jsem sice dokázal vyčistit, ale nahradil jsem ho jedním víčkem (na stdené) a jedním kolínkem (na teplé). Vzhledem k tomu, že 9 měsíců z roku je to jenom ze slunka, a ty další 3 měsíce je boiler nastavenej někde mezi 40-50°C, tak není co řešit. Ventil stál skoro 2kKč, a tolik určitě za dobu funkce neušetřil. Naopak, u vodařiny platí dvojnásob, že komponent, kterej tam není, nedělá problémy.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od dumi »

Aha, tak ja mam zkusenost opacnou. Pouzivam ventil ESBE, cena 1200Kc. S ESBE sme nidky problem nemeli, montujeme jich pomerne dost. Oproti tomu treba s odvzdusnovakama Giacominy jsou jenom problemy, jinym vyrobkem od nich zkusenost nemam.

Proc, ale ventil pouzivam?
1] ochrana proti opareni, v lete je v bojleru treba 80 stupnu, tohle si pustit na ruku muze byt problem.
2] ochrana trubek, protoze mam v dome vodu tazenou v PPR, tak poustet do nich 80 stupnu a mixovat az na baterii (byt treba termostatickou) je pro trubky fakt parada. Staci se podivat na tabulky vyrobce, napriklad pri 70Stupnich + 5Bar je zivotnost trubek 5 let. Stridani teplot tomu taky neprida. Proc to pokouset.
3] tady je to mensi polozka, osobne to vnimam jako bonus k bodu 1+2. Kdyz si clovek proste jen pusti vodu aby si omyl ruce a ceka nez dotece tepla (bohuzel nemam cirkulaci), tak v trubkach pak zustane x litru horke vody, s ventilem z bojleru vytece treba jen polovicni mnzstvi a jste vyrazne pomale ==> mene se ruci stratifikace. Muze se to samo lisit instalace od instalaci, ja timto pozoruji, ze bojler mi vydrzi podstatne dele, kdy doba vyuzitelnost se prodlouzila v radu dni (klidne i 3 dny).
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek