Novinka MPP Solar PIP-MAX

Měniče stejnosměrného proudu na střídavý proud, porovnání účinnosti, ztráty, optimalizace použití měničů, střídače v UPS - záložní zdroje.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Novinka MPP Solar PIP-MAX

Příspěvek od youda »

Plazivec píše:@youdo dík, zase jsem moudřejší, hele, ješte tak 100-200 let a přechčiju vás tady všecky :-D A co takovej EASUN Power, ještě řekni, že je to taky to samý, pač to teď vedle ve vlákně dražím a bouchám sektem.
Ano, EASUN má úplně ty samý střeva, většinou se pod touto značkou prodávají výkonově slabší modely Axpertů, které jsou skutečně za pár tisícovek.

Mám takové tušení, že EASUN není ve skutečnosti originál OEM Voltronic, ale hodně dobrý pajc od firmy MUST. V každém případě je to však zcela identická mašina a to včetně plechů, návodu, binárně identického firmwaru i ovládacího softwaru (WatchPower). Rozdíl mezi jednotlivými značkami (EASUN, MUSTEK, Axpert, PIP, atd.) bývá často jen v tom, jakou toleranci mají použité kondenzátory a jestli existuje technická podpora nebo je to zařízení prodáváno jen se zárukou chodí/nechodí.

Absolutně nejlepší mašiny jsou prodávané právě pod označením MPP Solar PIP. A hlavně je to kvůli tomu, že MPP solar jako jediný poskytuje skutečnou technickou podporu, je ochoten prodávat náhradní díly a řešit problémy.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Plazivec
Příspěvky: 458
Registrován: čtv kvě 07, 2020 2:35 am

Re: Novinka MPP Solar PIP-MAX

Příspěvek od Plazivec »

Takže bys mi ten EASUN Power odvedle vlákna mírně doporučil? - jelikož by ta cena cca odpovídala tomu, co jsem chtěl do apgrejdu vrazit a ještě by mi zůstalo na nějaký olovo kvůli 24->48 baterky.
7,5 kWp
--východ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
--Jih ===== 3,00 kWp == Epever Tracer 8420AN
--Západ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
2x Axpert king1 Parallel
3x150ah Lion
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Novinka MPP Solar PIP-MAX

Příspěvek od youda »

No jasně.
- Určitě je to dobrá volba pro ostrovníka začátečníka, protože je to vlastně Axpert.
- Výkon 5kW se opravdu hodí.
- Podle fotky vidím, že je z oficiální distribuce GBC Solino, takže když bude nějaký problém, teoreticky by se firma GBC Solino dala požádat o pomoc (například zajištění pozáručního servisu).

Pro plnou záruku bys musel jít přes prodejce, tam se přímo s distributorem moc vyjednat nedá.

Za mne dobrý.

EDIT: Aha pozor, takže není z originál distribuce, páč prodávající právě píše "Manuál jsem k tomu vytiskl český od Axperta co tomu typově odpovídá."
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Plazivec
Příspěvky: 458
Registrován: čtv kvě 07, 2020 2:35 am

Re: Novinka MPP Solar PIP-MAX

Příspěvek od Plazivec »

Proč něco to mění? Manuál byl možná v anglině?
7,5 kWp
--východ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
--Jih ===== 3,00 kWp == Epever Tracer 8420AN
--Západ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
2x Axpert king1 Parallel
3x150ah Lion
Uživatelský avatar
shuty
Příspěvky: 708
Registrován: ned úno 05, 2017 7:21 pm

Re: Novinka MPP Solar PIP-MAX

Příspěvek od shuty »

osobne som kupil 3024msxe po vzoru volente-ho a som rad. mse je fajn ale msxe stoji cca 50 eur viac ale clovek ma 60A mppt a string do 145v takze sa da aj 3s. mse ma 40a mppt a napatie stringu len 105v.
**********
•MPP Solar PIP-5048MK•3.69kWp•18kWh LiFePo4•
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Novinka MPP Solar PIP-MAX

Příspěvek od youda »

Právě na tom českém manuálu je logo distributora GBC Solino (dříve GBC Montáže). Pokud by byl takto měnič koupený a tento český manuál byl v krabici, znamenalo by to, že je z české distribuce.

Když ale prodávající píše, že manuál vytiskl, tak je jasné, že přiložený nebyl. Takže měnič je nějaký individuální import/ebay apod. Ale to nevadí, pro začátečníka furt dobrý.

Nech si poslat přesný specsheet, jestli ti bude vyhovovat parametry. Tenhle konkrétní model má totiž tuším jen PWM solární charger o výkonu 2400W. Invertor tedy utáhne 5kW, ale panelů na to můžeš dát jen 2400Wp. Což ale spoustě lidí stačí, protože to chtějí dát na nějakou boudu nebo garáž, kde se toho stejně moc nevleze. Jo, na těch 105V to budou stringy jen o dvou panelech v sérii. Napětí produkované stringy 3S už by to spálilo.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Plazivec
Příspěvky: 458
Registrován: čtv kvě 07, 2020 2:35 am

Re: Novinka MPP Solar PIP-MAX

Příspěvek od Plazivec »

Já jen mám trochu obavu o ten PWM, nemám s PWM zatím žádné zkušenosti. Mám 2S2P což dává 60V/18A papírově, ale orientace je JV a JZ - nebude mě ten PWM okrádat o drahocenný fotony? Jinak ale by to mému systému zodpovídalo úplně přesně. Hodlám přidat na garáž ještě jeden string - Jih.
Potřeboval bych ještě vědět, jestli může přepnout na DS?
7,5 kWp
--východ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
--Jih ===== 3,00 kWp == Epever Tracer 8420AN
--Západ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
2x Axpert king1 Parallel
3x150ah Lion
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2733
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Novinka MPP Solar PIP-MAX

Příspěvek od kybos »

youda píše: Absolutně nejlepší mašiny jsou prodávané právě pod označením MPP Solar PIP. A hlavně je to kvůli tomu, že MPP solar jako jediný poskytuje skutečnou technickou podporu, je ochoten prodávat náhradní díly a řešit problémy.
Mám na tuto firmu jiný názor. Komunikace s oddělením technické podpory je velice pomalá. Obrátka mailu se počítá na týdny a někdy i měsíce. Pokud do druhého dne nedostanete automatickou odpověď, pak už se ve firmě dotaz dále nezpracovává a nemá smysl čekat na odpověď. Jediná záruka, kterou na své výrobky poskytují je ta, že si můžete objednat náhradní díl po uhrazení příslušné ceny. V prosinci minulého roku jsem objednal náhradní desku střídače PIP 8048LC, která po třech urgencích dorazila minulý týden. Jedná se již o čtvrtou opravu stejného kusu střídače, který vlivem neustálých poruch za pět let odpracoval jen tři sezóny. Technická podpora spočívá pouze v tom, že pokud střídač nefunguje, poradí klientovi, kterou desku si má koupit. Desku si klient objedná, zaplatí a ta po sezóně a několika urgencích dorazí. Po smontování a oživení střídač dva měsíce funguje a pak se celý cyklus opakuje. Desky jsou navrženy tak, že součástky pracují na hranici svých mezních hodnot a stačí rychlé vystřídání světla a stínu na panelech a ze střídače je rázem nefunkční troska (to jen v lepším případě, v tom horším funguje střídač jako plamenomet). Součástky, kterými jsou desky osazeny, jsou často bez popisu, technická dokumentace na úrovni schématu nebo alespoň seznamu součástek není k dispozici. O funkční technické podpoře mám jednoznačně jiné představy. To, co MPP Solar praktikuje, bych ani technickou podporou nenazýval. Je to v podstatě jen jedna část obchodního oddělení, která se zabývá prodejem náhradních dílů. Podle dodacích lhůt mám dokonce pochybnosti, že poptávané díly firma přímo vyrábí. Spíš mi to připadá, že díly jako subdodávku někde objednává a kompletuje do finálních výrobků.
Je tedy vhodné jejich výrobky po doručení zevrubně prohlédnout, případně upravit a počítat s tím že budou sloužit jen do první poruchy.
Naposledy upravil(a) kybos dne pát srp 28, 2020 11:26 pm, celkem upraveno 1 x.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm

Re: Novinka MPP Solar PIP-MAX

Příspěvek od dumi »

Plazivec:

zde odkaz na MSE:
https://www.ebay.com/itm/MSE-3000w-Sola ... Swun9ewefA

Osobne preferuji MSE oproti MSXE, vetsi PV vstup nevyuziju a je zbytecne o 3k drazsi.

Jinak PWM bych se nebal, mam na strese jedny panley pripojeny pres MPPT 2s2p a ty same ve stejne oerientaci pouze jako 2p na PWM regulator. po prepoctu na vykon na jeden panel davaji v techto dnech temer stejny vykon, rozdil je v jednotkach Watt. Mozna v zime to bude horsi a PWM da mene, ale to jsem jeste nemeril.
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
Plazivec
Příspěvky: 458
Registrován: čtv kvě 07, 2020 2:35 am

Re: Novinka MPP Solar PIP-MAX

Příspěvek od Plazivec »

dumi píše:Plazivec:

zde odkaz na MSE:
........
Mockrát děkuju, ta cena je opravdu moc zajímavá a je to další vážný kandidát. Jeho zbraně jsou-
1. mppt,
2. 24V /nemusim předělávat olovo/
3. sedí mi na stringy.

Slabina: 3000W

Ještě jeden dotaz, co mě není moc jasný, jestli umí všechny tyhle krabice pŕepnout na DS tak, že leze pak z nich větší výkon než těch 3kW?
7,5 kWp
--východ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
--Jih ===== 3,00 kWp == Epever Tracer 8420AN
--Západ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
2x Axpert king1 Parallel
3x150ah Lion
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Novinka MPP Solar PIP-MAX

Příspěvek od youda »

Umi. Vsechny tyto krabice automaticky bypass maji.
Ale nema se to pouzivat 10x denne. Jen pri skutecnem pretizeni nebo pri vybiti AKU.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Novinka MPP Solar PIP-MAX

Příspěvek od youda »

kybos píše:Mám na tuto firmu jiný názor. Komunikace s oddělením technické podpory je velice pomalá. Obrátka mailu se počítá na týdny a někdy i měsíce. Pokud do druhého dne nedostanete automatickou odpověď, pak už se ve firmě dotaz dále nezpracovává a nemá smysl čekat na odpověď. Jediná záruka, kterou na své výrobky poskytují je ta, že si můžete objednat náhradní díl po uhrazení příslušné ceny.
...
Je tedy vhodné jejich výrobky po doručení zevrubně prohlédnout, případně upravit a počítat s tím že budou sloužit jen do první poruchy.
Kybosi, nezapomen ze se tu bavime o kramech z Ciny. Ano, je to presne jak pises, ale to je proste Cina. A v porovnani s jinymi je MPP Solar zlatej.

Zkusil jsi nekdy kontaktovat support Voltronicu? Nebo Easunu? To bys teprve videl co znamena slovni spojeni "totalni ignorace". Ver mi, komunikovat se da jen s MPP, pripadne s VOLTACON. Ostatni preprodejci Voltronicu maji zakazniky uplne na haku.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2733
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Novinka MPP Solar PIP-MAX

Příspěvek od kybos »

Když jsem nedostal potřebné informace od MPP Solaru, tak jsem komunikoval třeba s OPTI-Solarem, který vyrábí v podstatě tytéž střídače podle stejné původní dokumentace, jenom mají jiné označení a barvu krytu. Ti reagovali do dvou dnů a bez toho, abych si u nich něco koupil, nebo snad jen objednal, mi na dotaz poslali 86 stránkový uživatelský manuál k SNMP, který jsem nebyl schopen od MPP Solaru za pět let k od nich zakoupeným střídačům získat. Podpora od MPP Solaru končí přesně u poslední položky jejich ceníku.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Uživatelský avatar
shuty
Příspěvky: 708
Registrován: ned úno 05, 2017 7:21 pm

Re: Novinka MPP Solar PIP-MAX

Příspěvek od shuty »

dumi píše: Osobne preferuji MSE oproti MSXE, vetsi PV vstup nevyuziju a je zbytecne o 3k drazsi.
dumi, mas pravdu. mal som v pamati ine ceny ale je to tak ako pises. msxe je o cca 100eur drahsi ako mse. takze po tej stranke sa ten mse iste oplati ;)

inak PWM by som sa tiez nebal ale treba zobrat do uvahy vzdialenost panelov od regulatora.
**********
•MPP Solar PIP-5048MK•3.69kWp•18kWh LiFePo4•
petrd
Příspěvky: 145
Registrován: pát srp 09, 2019 8:56 am
Bydliště: Brno jih

Re: Novinka MPP Solar PIP-MAX

Příspěvek od petrd »

Plazivec píše: Ještě jeden dotaz, co mě není moc jasný, jestli umí všechny tyhle krabice pŕepnout na DS tak, že leze pak z nich větší výkon než těch 3kW?
Ja mam krabici 2kW. Pokud z ní tahám víc přes bypass zobrazuje vykřicnik a po urcite době vypne. Viz přetizitelnost v dokumentaci. Interně to je udelany s jakousi rezervou fakt pro ty 2kW ne nejak moc vic a to se tyka i bypassu ( spoje, soucastky v ac casti...)
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Novinka MPP Solar PIP-MAX

Příspěvek od youda »

kybos píše:Když jsem nedostal potřebné informace od MPP Solaru, tak jsem komunikoval třeba s OPTI-Solarem, který vyrábí v podstatě tytéž střídače podle stejné původní dokumentace, jenom mají jiné označení a barvu krytu. Ti reagovali do dvou dnů a bez toho, abych si u nich něco koupil, nebo snad jen objednal, mi na dotaz poslali 86 stránkový uživatelský manuál k SNMP, který jsem nebyl schopen od MPP Solaru za pět let k od nich zakoupeným střídačům získat. Podpora od MPP Solaru končí přesně u poslední položky jejich ceníku.
No tak teď už zbývá jen zjistit, jak by probíhala případná záruční a pozáruční oprava plus zaslání náhradních dílů.
Ačkoliv já sám s OptiSolarem žádnou zkušenost nemám, tak něco mi říká, že to bude všechno prašť jako uhoď.

Kdo chce prostě 100% funkční servis, tak si musí pořídit Victron, SMA, ABB, KACO atd. Případně, pokud na to nemá, tak si vzít sice číňana, ale aspoň z českého eshopu.

To je prostě důvod, proč čínskej měnič včetně MPPT reglu stojí 16 tisíc, zatímco ten samý výkon od výše uvedených výrobců, kteří financují i fungující servisní síť, stojí 60 tisíc.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2733
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Novinka MPP Solar PIP-MAX

Příspěvek od kybos »

S tím lze jen souhlasit. Je nutné si ovšem uvědomit, že při zakoupení levného čínského výrobku je tento předurčen svou koncepcí na tříletou provozní životnost (když se zadaří) a s tím je třeba při návrhu kalkulovat. Někdy to může být výhodnější strategie, zejména pro naše ČEZké prostředí, kdy se připojovací předpisy mění velmi dynamicky a obvyklý režim FVE je poloostrovní, neboť ostrovy jsou jen pro sparťanské výjimky v naší zeměpisné poloze. Pak i chudšímu českému solárníkovi nemusí být líto po třech letech vyměnit technologii za novější a lépe přizpůsobenou aktuálním podmínkám.
Zlaté staré totalitní časy, kdy bylo jednoznačně určeno, že s dodáním každého elektrického zařízení (ať už to byl televizor, rozhlasový přijímaž nebo magnetofon) musí být dodáno podrobné servisní schéma a seznam náhradních dílů a smluvních opraven. Na tohle celá prolhaná EU nemá koule. Přesně v opačném trendu je podporována spotřební konzumní strategie se stále se zkracujícím cyklem obnovy a podporou "kurvítek" (kdyby to přece jen přežilo příliš dlouho).
Všechny snahy konstruktérů směřují k výrobkům takřka na jedno použití. I ti dražší výrobci jako je Victron své nabíječe raději zalijí do pryskyřice, aby se staly neopravitelnými. Ale český opravář je šikovný a poradí si. Nedávno jsem úspěšně opravoval pračku LG, jejíž řídicí elektronika byla také zalitá do nějaké neprůhledné zalévací hmoty. A o tom, že by s výrobkem byť i té nejdražší cenové kategorie byla dodána servisní dokumentace si můžeme nechat jenom zdát. Servisní podpora končí po pěti letech od ukončení výroby a výrobní cykly se střídají jak na běžícím páse. Tak se i u dražších značek nedočkáme příliš delší podpory a tím i životnosti než u těch levnějších.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
petrd
Příspěvky: 145
Registrován: pát srp 09, 2019 8:56 am
Bydliště: Brno jih

Re: Novinka MPP Solar PIP-MAX

Příspěvek od petrd »

Jakysi ekonomicky smysl mi dava "prepinaci krabice" na ni povesene lednicky, ledsvetla a notebook, "IT". Jeste zvladne slabou rychlovarnou konvicku 600W, vodarnu se softstartem a pres fazove rizeny vytezovac mi ohreje mensi bojler + podlahu ve sprchovym koute.

Chce to jeste par bazarových panelu a paralelni mppt "dobijec"

Priste bych asi koupil 3.5kW mppt. 2kW krabice vypada spokojene asi do 1.7kW DC›AC.

Par veci jako pojistky, tepelne pojistky, varistory, rele ... clovek opravi i na tomto kramu a kdyz do toho uhodi blesk tk to nema stejne smysl.
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: Novinka MPP Solar PIP-MAX

Příspěvek od vlkazajac »

kybos píše:....
Zlaté staré totalitní časy, kdy bylo jednoznačně určeno, že s dodáním každého elektrického zařízení (ať už to byl televizor, rozhlasový přijímaž nebo magnetofon) musí být dodáno podrobné servisní schéma a seznam náhradních dílů a smluvních opraven. Na tohle celá prolhaná EU nemá koule. Přesně v opačném trendu je podporována spotřební konzumní strategie se stále se zkracujícím cyklem obnovy a podporou "kurvítek" (kdyby to přece jen přežilo příliš dlouho).
Všechny snahy konstruktérů směřují k výrobkům takřka na jedno použití. ......
"Už žádná „plánovaná zastaralost“ výrobků – musí být záruka ze strany výrobců, že jejich výrobky budou funkční 10 let a že během tohoto období budou k dispozici náhradní díly."

https://cs.wikipedia.org/wiki/Hnut%C3%A ... %BDch_vest

Niekto sa aspoň snaží. Ale Čína bude asi ešte dlho hráčom na lavičke.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Plazivec
Příspěvky: 458
Registrován: čtv kvě 07, 2020 2:35 am

Re: Novinka MPP Solar PIP-MAX

Příspěvek od Plazivec »

youda píše:Umi. Vsechny tyto krabice automaticky bypass maji.
Ale nema se to pouzivat 10x denne. Jen pri skutecnem pretizeni nebo pri vybiti AKU.
petrd píše: Ja mam krabici 2kW. Pokud z ní tahám víc přes bypass zobrazuje vykřicnik a po urcite době vypne. Viz přetizitelnost v dokumentaci. Interně to je udelany s jakousi rezervou fakt pro ty 2kW ne nejak moc vic a to se tyka i bypassu ( spoje, soucastky v ac casti...)
Tak jak to vlastně je. Moje naivní nativní představa je, že bypass je tam právě pro to, že když už na to nestačím, cvaknu relátkem a jedu na 16A jistič v přívodné rozvodní skříni. Je to tak nebo ne?
7,5 kWp
--východ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
--Jih ===== 3,00 kWp == Epever Tracer 8420AN
--Západ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
2x Axpert king1 Parallel
3x150ah Lion

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek