Spor s ČEZ Distribuce (muj cez)

Alternativní zdroje energie a právní úprava, revize, nařízení ...
xmasin
Příspěvky: 1767
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Spor s ČEZ Distribuce

Příspěvek od xmasin »

daffyx píše: Tak ty toho nemí tolik co PAC, modbus tohle má také, jede to s ofic sw, případně s PLC, modbu jem s tím moc nerozbehal
Koukám na cenu toho PACu a za jedne můžu mít 10 elektroměrů, pro domácí použití je asi trochu mimo.
rokytna
Příspěvky: 177
Registrován: pát úno 14, 2020 8:35 am

Re: Spor s ČEZ Distribuce

Příspěvek od rokytna »

xmasin píše: Já používám elektroměry od firmy Inepro, mají verzi s modbusem a umí měřit ledasco včetně přetoku.
https://ineprometering.com/
Mohu potvrdit, Inepro je vynikající poměr cena výkon, a mají M-BUS i ModBus.
M-Bus je právě skvělý do instalací kde byly natáhnuty dva dráty jen pro S0 pulsy, tam často bývá s ModBus RS485 problém např. kvůli zemním smyčkám.
A nejlepší je ten "dotykový" display, a levná opto hlavice... divím se že se dosud neukázal někdo kdo by to kopíroval a vyráběl takto levně taky.
ostrovní FVE
rokytna
Příspěvky: 177
Registrován: pát úno 14, 2020 8:35 am

Re: Spor s ČEZ Distribuce

Příspěvek od rokytna »

xmasin píše:
rokytna píše:A elektroměry to dokonale změří (kor ty nové, které vzorkují U a I synchronně a tak rychle, aby uměli FFT a určit harmonické - pak elektroměr integruje přetok trvající i zlomek milisekundy, a je jen na konfiguraci co s tím bude dělat ... dnes už vždy uložit do registru).
I kdyby vzorkovali po milisekundách, tak do registru uloží až výsledek za celou sekundu. Fakturační elektroměry jsou takto naprogramovány. Ale už jsem viděl přednášku někoho z ČEZu, že se jim to nelíbí a že by chtěli, aby integrační perioda nebyla 1 sekunda, ale 20 ms, což odpovídá jedné celé sinusovce, ale nevím o tom, že by to už prošlo.
... jen otázka změny či doplnění firmware.
Dříve jsem na vývoji elektroměrů dělal (ne pro distributory ale do průmyslu) a běžně se tam dával buď MCU se synchronním AD převodníkem a matika byla ve FW (a vzorkování bylo i přes 10kSpS), nebo vhodný chip (ADI, CS) a ten tohle umí taky byť se tam už musí trochu ve firmware kouzlit. Po světě "běhají" semaforové řadiče s touto technologií pro hlídaní žárovek a ledek, a když se např. stalo že někdo překopal a zkratoval kabel a přes elektroměrný kanál tekl cizí proud z druhého rozsvíceného kanálu (protože před i za měřením je rezistor pro vybití kapacit), tak se to spolehlivě v rámci normy (pod x msec) detekovalo (v podstatě přetok).

Dobrá připomínka je zpětný proud vypnutého motoru, např. soustruh a podobné. To se také zaznamená. Ale statisticky, jak často člověk vypne doma soustruh (byť by to měl nahlášené) a jak často udělá přetok měnič (= pořád byť po malých drobkách při každém odlehčení).

Co mě trápí je že to i přes tyto všechny celkem jasné informace tolik lidí zkouší, a ještě to často veřejně publikují,
a tím to pak mohou úplně všem zkazit, a nebo také snížit váhu případným připomínkám.
ostrovní FVE
daffyx
Příspěvky: 94
Registrován: ned lis 04, 2018 8:33 pm

Re: Spor s ČEZ Distribuce

Příspěvek od daffyx »

xmasin píše:
daffyx píše: Tak ty toho nemí tolik co PAC, modbus tohle má také, jede to s ofic sw, případně s PLC, modbu jem s tím moc nerozbehal
Koukám na cenu toho PACu a za jedne můžu mít 10 elektroměrů, pro domácí použití je asi trochu mimo.
Ano cena pacu je ... někde jinde..
Po diskutování s technikem, jen koulel očima. Používají na trafech VN/NN měridlo cca v cenové relaci 10 tis.(jedeno mám taky doma) - to bylo za dob dohadů ( že oni mají jinej a kaliborvanej a kde co) po té co viděl tohle, koukal.
rokytna
Příspěvky: 177
Registrován: pát úno 14, 2020 8:35 am

Re: Spor s ČEZ Distribuce

Příspěvek od rokytna »

daffyx píše:Používají na trafech VN/NN měridlo cca v cenové relaci 10 tis.
Tady v JM kraji se nasazuje toto http://www.e-mega.cz/?pg=meg44 (a varianty). A tohle se obvykle neplete.
ostrovní FVE
daffyx
Příspěvky: 94
Registrován: ned lis 04, 2018 8:33 pm

Re: Spor s ČEZ Distribuce

Příspěvek od daffyx »

rokytna píše:
xmasin píše:
rokytna píše:A elektroměry to dokonale změří (kor ty nové, které vzorkují U a I synchronně a tak rychle, aby uměli FFT a určit harmonické - pak elektroměr integruje přetok trvající i zlomek milisekundy, a je jen na konfiguraci co s tím bude dělat ... dnes už vždy uložit do registru).
I kdyby vzorkovali po milisekundách, tak do registru uloží až výsledek za celou sekundu. Fakturační elektroměry jsou takto naprogramovány. Ale už jsem viděl přednášku někoho z ČEZu, že se jim to nelíbí a že by chtěli, aby integrační perioda nebyla 1 sekunda, ale 20 ms, což odpovídá jedné celé sinusovce, ale nevím o tom, že by to už prošlo.
... jen otázka změny či doplnění firmware.
Dříve jsem na vývoji elektroměrů dělal (ne pro distributory ale do průmyslu) a běžně se tam dával buď MCU se synchronním AD převodníkem a matika byla ve FW (a vzorkování bylo i přes 10kSpS), nebo vhodný chip (ADI, CS) a ten tohle umí taky byť se tam už musí trochu ve firmware kouzlit. Po světě "běhají" semaforové řadiče s touto technologií pro hlídaní žárovek a ledek, a když se např. stalo že někdo překopal a zkratoval kabel a přes elektroměrný kanál tekl cizí proud z druhého rozsvíceného kanálu (protože před i za měřením je rezistor pro vybití kapacit), tak se to spolehlivě v rámci normy (pod x msec) detekovalo (v podstatě přetok).

Dobrá připomínka je zpětný proud vypnutého motoru, např. soustruh a podobné. To se také zaznamená. Ale statisticky, jak často člověk vypne doma soustruh (byť by to měl nahlášené) a jak často udělá přetok měnič (= pořád byť po malých drobkách při každém odlehčení).

Co mě trápí je že to i přes tyto všechny celkem jasné informace tolik lidí zkouší, a ještě to často veřejně publikují,
a tím to pak mohou úplně všem zkazit, a nebo také snížit váhu případným připomínkám.
Proto z mého pohledu, měřeného, otestovaného dodrzovat to co je dáno.
Možná by to bylo na jiné vlákno ohledně měření a dat co lze zjistit.
A nebo přejít tam, kde to podporují a to veřejně .
Otázka je virtuálníbaterie , zajímalo by mě jak to řeší oni. veřejně mají napsáno že vyměni elmer /asi za 4vadrant/ a co pretece to si vezmu zpet. ?
xmasin
Příspěvky: 1767
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Spor s ČEZ Distribuce

Příspěvek od xmasin »

daffyx píše: Otázka je virtuálníbaterie , zajímalo by mě jak to řeší oni. veřejně mají napsáno že vyměni elmer /asi za 4vadrant/ a co pretece to si vezmu zpet. ?
Virtuální baterie funguje pouze u FVE s klasickým připojením a povolenými přetoky. Vtip spočívá v tom, že za 1 kWh dodanou do sítě odečtou 1 kWh silové energie, ale poplatky za distribuci a OZE se platí za veškerou odebranou energii. Takže zas taková výhra to není.
Uživatelský avatar
jmachi88
Příspěvky: 123
Registrován: stř říj 30, 2019 11:25 am

Re: Spor s ČEZ Distribuce

Příspěvek od jmachi88 »

Skvělé téma. pravé režim to same..nechteji mi dovolit 1f 5kW a je možné jen 3,7kW. :-D
5kWp mono + 5kWp poly + 5kWp mono + 5kWp mono + 5kWp mono
xmasin
Příspěvky: 1767
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Spor s ČEZ Distribuce

Příspěvek od xmasin »

jmachi88 píše:Skvělé téma. pravé režim to same..nechteji mi dovolit 1f 5kW a je možné jen 3,7kW. :-D
Obávám se, že neuspěješ. Já to dotáhnul až k ERÚ a ten se postavil za distributora. Podle jejich výkladu to co je v panelech můžeš poslat do sítě a šmytec. Nebrali ohled na to, že mám panely východ/západ a tudíž nikdy nemůžou dodat stejný výkon jako kdyby byly na jih. A to jsem jim to doložil výpočtem z PVGIS. Takže to řeším Kingem a nahlášenou online UPS.
Uživatelský avatar
jmachi88
Příspěvky: 123
Registrován: stř říj 30, 2019 11:25 am

Re: Spor s ČEZ Distribuce

Příspěvek od jmachi88 »

xmasin píše:
jmachi88 píše:Skvělé téma. pravé režim to same..nechteji mi dovolit 1f 5kW a je možné jen 3,7kW. :-D
Obávám se, že neuspěješ. Já to dotáhnul až k ERÚ a ten se postavil za distributora. Podle jejich výkladu to co je v panelech můžeš poslat do sítě a šmytec. Nebrali ohled na to, že mám panely východ/západ a tudíž nikdy nemůžou dodat stejný výkon jako kdyby byly na jih. A to jsem jim to doložil výpočtem z PVGIS. Takže to řeším Kingem a nahlášenou online UPS.

Ja na to kašlu....udelam 3,7kw, protože uz mam stridac a kašlu na ne...jen je blbe, ze mi to vychází na 3705Wp, tak se bojem, ze jim bude 5w vadit :-D
5kWp mono + 5kWp poly + 5kWp mono + 5kWp mono + 5kWp mono
Uživatelský avatar
shuty
Příspěvky: 708
Registrován: ned úno 05, 2017 7:21 pm

Re: Spor s ČEZ Distribuce

Příspěvek od shuty »

xmasin píše:
jmachi88 píše:Skvělé téma. pravé režim to same..nechteji mi dovolit 1f 5kW a je možné jen 3,7kW. :-D
Obávám se, že neuspěješ. Já to dotáhnul až k ERÚ a ten se postavil za distributora. Podle jejich výkladu to co je v panelech můžeš poslat do sítě a šmytec. Nebrali ohled na to, že mám panely východ/západ a tudíž nikdy nemůžou dodat stejný výkon jako kdyby byly na jih. A to jsem jim to doložil výpočtem z PVGIS. Takže to řeším Kingem a nahlášenou online UPS.
to nahlasenie kinga ako online ups sa da aj u nas na Slovensku? nevie niekto?
**********
•MPP Solar PIP-5048MK•3.69kWp•18kWh LiFePo4•
PavelR
Příspěvky: 3119
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Spor s ČEZ Distribuce

Příspěvek od PavelR »

xmasin: ohledne nahlaseni ups jsem nic nenasel. Mas k tomu neco ke cteni?
zbek
Příspěvky: 441
Registrován: ned bře 31, 2019 1:49 pm

Re: Spor s ČEZ Distribuce

Příspěvek od zbek »

jmachi88 píše:
xmasin píše:
jmachi88 píše:Skvělé téma. pravé režim to same..nechteji mi dovolit 1f 5kW a je možné jen 3,7kW. :-D
Obávám se, že neuspěješ. Já to dotáhnul až k ERÚ a ten se postavil za distributora. Podle jejich výkladu to co je v panelech můžeš poslat do sítě a šmytec. Nebrali ohled na to, že mám panely východ/západ a tudíž nikdy nemůžou dodat stejný výkon jako kdyby byly na jih. A to jsem jim to doložil výpočtem z PVGIS. Takže to řeším Kingem a nahlášenou online UPS.

Ja na to kašlu....udelam 3,7kw, protože uz mam stridac a kašlu na ne...jen je blbe, ze mi to vychází na 3705Wp, tak se bojem, ze jim bude 5w vadit :-D
5Wp to ti doufám zkousnou ja měl nahlášeno 3,8kwp a musel jsem panel odebrat :uh: tak mam ted 3575 Wp . Zvažuji že bych udělal dalši fazi kolem 2Kwp už bez baterek a řeším čim ji vytěžovat aby to dávalo smysl zatím mne napadl jen bojler a olejovy radiátor
FV 3,57 Kwp měnič GW3648D-ES bat 4x pylontech us2000 .FV 2 Kwp měnič GW5048 D-ES bat 3x pylontech us2000
Uživatelský avatar
jmachi88
Příspěvky: 123
Registrován: stř říj 30, 2019 11:25 am

Re: Spor s ČEZ Distribuce

Příspěvek od jmachi88 »

Obávám se, že tady u nás v ČR bude 5Wp problem. znas to...tabulka říká 3,7...neříká nic o toleranci ani neříká 3,705....takze si urednik rekne...tohle nemuze projit :-) Pri nejhorsim tam dam jeden panel o5Wp mensi :-D
ze bude slozitejsi revize, papirovani ohledne pripojeni i projektova dokumentace nikoho nezajima.
5kWp mono + 5kWp poly + 5kWp mono + 5kWp mono + 5kWp mono
Uživatelský avatar
jmachi88
Příspěvky: 123
Registrován: stř říj 30, 2019 11:25 am

Re: Spor s ČEZ Distribuce

Příspěvek od jmachi88 »

5Wp to ti doufám zkousnou ja měl nahlášeno 3,8kwp a musel jsem panel odebrat :uh: tak mam ted 3575 Wp . Zvažuji že bych udělal dalši fazi kolem 2Kwp už bez baterek a řeším čim ji vytěžovat aby to dávalo smysl zatím mne napadl jen bojler a olejovy radiátor[/quote]


5Wp taky vadí :-D
já to věděl :-)
5kWp mono + 5kWp poly + 5kWp mono + 5kWp mono + 5kWp mono
zbek
Příspěvky: 441
Registrován: ned bře 31, 2019 1:49 pm

Re: Spor s ČEZ Distribuce

Příspěvek od zbek »

Neviděl bych to tak černě to je za desetinou čarkou hodně daleko ;)
FV 3,57 Kwp měnič GW3648D-ES bat 4x pylontech us2000 .FV 2 Kwp měnič GW5048 D-ES bat 3x pylontech us2000
Matess
Příspěvky: 1524
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Spor s ČEZ Distribuce

Příspěvek od Matess »

dumi píše:Tak kdyz si k sousedovi natahnes vlastni draty pres svuj a jeho pozemek, je tomu cezu nebo eonu velky kulovy.

Tak mi to prijde logicke.
Bohužel, v momentě kdy opustíte svůj pozemek je to distribuce. Pokud takto připojíte souseda a zjistí to, tak dostanete k zaplacení distribuční poplatky, buď podle měření elektroměru, nebo podle průřezu vodiče.

Je to reálná zkušenost známého co má vodní elektrárnu... prodával sousedovi elektřinu za 1,5kč za kWh (soused se dostal do finančních problémů a neměl na elektřinu) a něco přes 2kč za kWh musel zaplatit distributorovi za distribuci a to ještě byl rád, že to neplatil průřezem vodičů.

EDIT: a oni to zjistí, když sousedovi zmizí odběr...
Matess
Příspěvky: 1524
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Spor s ČEZ Distribuce

Příspěvek od Matess »

zbek píše:Neviděl bych to tak černě to je za desetinou čarkou hodně daleko ;)
to už mi přijde lepší tam napsat 3,7 a tvářit se že jsem to zaokrouhlil, ale i tak vás s tím pustit nemusí... protože 3,7 není do 3,7...
Uživatelský avatar
jmachi88
Příspěvky: 123
Registrován: stř říj 30, 2019 11:25 am

Re: Spor s ČEZ Distribuce

Příspěvek od jmachi88 »

3705 je daleko za desetinnou carkou, ale v momente smlouvy o pripojeni, kde projekt rika, kolik panelu s jakym vykonem, tak si to umi kazdy spocitat :-D
a prijde mi lito kvuli 5W davcat o panel mene :-D
je to opicarna :-D
Chtel jsme koupit 13*285 a budu muset sehnat 13*280 :-)
5kWp mono + 5kWp poly + 5kWp mono + 5kWp mono + 5kWp mono
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Spor s ČEZ Distribuce

Příspěvek od youda »

Matess píše:
dumi píše:Tak kdyz si k sousedovi natahnes vlastni draty pres svuj a jeho pozemek, je tomu cezu nebo eonu velky kulovy.

Tak mi to prijde logicke.
Bohužel, v momentě kdy opustíte svůj pozemek je to distribuce. Pokud takto připojíte souseda a zjistí to, tak dostanete k zaplacení distribuční poplatky, buď podle měření elektroměru, nebo podle průřezu vodiče.

Je to reálná zkušenost známého co má vodní elektrárnu... prodával sousedovi elektřinu za 1,5kč za kWh (soused se dostal do finančních problémů a neměl na elektřinu) a něco přes 2kč za kWh musel zaplatit distributorovi za distribuci a to ještě byl rád, že to neplatil průřezem vodičů.

EDIT: a oni to zjistí, když sousedovi zmizí odběr...
Samozřejmě, pokud se systém pokusí ojebat soukromník, tak vždy dostane přes prsty od monopolu. A pokud na to monopol nepřijde sám, tak se vždy najde jiný soused, který to nabonzuje zatepla. V ČR je bonzování fenomén už od druhé světové války, že?

Proti systému lze bojovat pouze jeho vlastními prostředky:
V rámci našich předpisů ještě existují pojmy Lokální Distribuční Soustava a Uzavřená Distribuční Soustava. LDS se hojně využívá v rámci office buildingů a velkých nákupních center, kde se celý areál připojí přes transformátor a měření, ale jednotlivý nájemci prostor už následně platí EE jako jednu z položek na faktuře za nájem a nemají ani elektroměr distributora.

Pro soukromníka je to nepoužitelné, ale pokud bych například stavěl megalomanský bytový komplex, nebo obecní větrný park, tak bych vytvoření LDS viděl jako jednu z možností, jak celkově snížit náklady. Obec by vlastnila větrníky, obyvatelé by svoje střechy posázely soláry a silová elektřina by se pro celou LDS nakupovala zvenku centrálně.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek