instalace háků - broušení tašky

Montáže panelů na střechy, fasády, terasy, balkóny, konstrukce, háky, spojky, šrouby, upevnění, ukotvení, profily, odolnost proti povětrnostním vlivům
janda77
Příspěvky: 6
Registrován: stř úno 26, 2020 8:44 am

instalace háků - broušení tašky

Příspěvek od janda77 »

Zdravím, chtěl bych radu, jak by jste instalovali háky na střechu, kterou zasílám v příloze. Moje předpokládané vybroušení je vyznačeno modře. Je to takhle správně?

Při instalaci háku se hák má opírat pouze o vrchni okraj tašky(vyznačeno zeleně)? Montovat je budu do kontralatí, pod kterými je izolace. Mám v plánu, že bych si např. z OSB desky udělal obdélníky cca 15x7cm, kterými bych háky podložil a tím zvětšil plochu připevnění ke kontralati, tak abych nemusel použít šrouby, které by byly i skrz izolaci až do trámu. Podložení háku bude zřejmě nutnost, aktuální výška od kontralatě(k vrchu křidlice) je 7,5cm a háky co si plánuji koupit mají max. výšku cca 5,5cm. Navíc bych tímto podložením zvýšil pevnost přichycení.

Instaluji 10 panelů pro ohřev TUV. Cena montážní sady mi vychází přibližně 9-10tisíc kč. Levnější nabídky jsem nesehnal. Budu potřeboval celkem 24 háků(nerez, nastavitelné), což cenu značně zvedá (dvě řady nad sebou, každá po 5ti panelech).

Děkuji za nějaké rady a postřehy, nerad bych se dopustil nějaké (začátečnické) chyby, která by vedla k zatékání do střechy.
brouseni.jpg
Přílohy
brouseni3.jpg
brouseni2.jpg
rokytna
Příspěvky: 177
Registrován: pát úno 14, 2020 8:35 am

Re: instalace háků - broušení tašky

Příspěvek od rokytna »

Zrovna na docela podobné tašky (mám typ Francouzská 14 CGK/Hranice, lať 334) mi to borci o víkendu instalovali (16 panelů). Tyhle vyfocené tašky budou asi typ 12, to je větší rozměr než moje, ale princip vypadá stejně.

Při montáži chlapi věděli co a jak, a výsledek super. Sám bych do toho rozhodně nešel !!! minimálně první montáž to chce borce s praxi. A popravdě, po tom celém dni kdy jsem viděl co to obnáší, si nechám udělat i všechen zbytek od někoho kdo ví co a jak. (A to bez ohledu že jsem teď vynechal informaci to že jsem dříve i z takovéto střechy spadl a už tam nechci znovu riskovat).

... a ještě k tomu mi z eshopu (kde jsem to bral sám) v montážní sadě poslali háky NH2 které nejsou stavitelné, a málem to zastavilo celou montáž. Chce to ty stavitelné (tuším NH3), jinak to bude minimálně vlnité (ale to nevadí, na funkci to nemá vliv, a třeba u mě to ani vidět není, nemám problém - ale to jsem já, jiní u sebe problém mít mohou), ale co hůř může se stát, že to ale ani nepůjde udělat (pokud se krovy moc vlní).
A háky nedávat do latí vždyť to je docela nebezpečné, to nedává smysl... dyť se to má dávat jedině do krovu (silné nosné trámy), a ten by měl snad být postaven co 1 m...
A broušení do těchto tašek - určitě se dělá, borci tam něco na taškách ubrousit museli (flexa s diamantem děleným), ale nepátral jsem přímo co. Nechal jsem to profíkům. Ale myslím si že při montáži prvního háku to musí být každému zcela zřejmé (bude to nejspiše jen ten zub, protože tašky mám všechny celé i po montáži).

pozn. Nebudu schválně psát kdo, ať to nezavání reklamou z mé strany. Ale vím kdo to byl :) a ještě jednou pěji chválu.
ostrovní FVE
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm

Re: instalace háků - broušení tašky

Příspěvek od dumi »

Ja haky na stejny tasky montival dam. Myslim, ze s tim problem neni.

Nevim.za kolik jsi haky koupil, ale zde na foru lze koupit od clena kapitanjeskynak haky kolem 150Kc/kus. Coz je cca polovina toho co jsou na internetu.
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
janda77
Příspěvky: 6
Registrován: stř úno 26, 2020 8:44 am

Re: instalace háků - broušení tašky

Příspěvek od janda77 »

Nejedná se o "normální střechu", ze které bych se bál, že spadnu. Pod křidlicí navazuje dál plechová střecha, která je víceméně rovná. Jinak bych nejspíš taky volil práci profesionálů... Chci se to naučit a zvládnout sám a zároveň neudělat chybu. Děkuji za Vaše dosavadní příspěvky, jestli se vyjádří někdo další, budu rád.
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm

Re: instalace háků - broušení tašky

Příspěvek od dumi »

Jinak abych pridal neco k tematu. Ja to delal tak. Ze prvni radu sem dal z zebriku, pak dal.profil a dalsi rady uz sly snadno, protoze sem sedel na profilech te nizsi rady.

Pri rezani jsen nosil tasly dolu a rrzal na zemi. Vzdy sem vyrezaval tu horni krici tasku.
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
kodl69
Příspěvky: 7416
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: instalace háků - broušení tašky

Příspěvek od kodl69 »

Díval jsem se na obrázek, a zrovna v tomhle místě jsem se snažil tašky nebrousit. Mám pálený tašky položený klasicky "na vazbu" ne jak se dnes skládají "na zákryt" takže když mi hák vyšel doprosřed spodní tašky, tak potom byl ve spoji horních, a nebylo potřeba nic moc brousit, hlavně jsem nikdy neubrušoval ty výstupky, díky kterým je taška tam kde má být. Samozřejmě nastala někde i druhá varianta, hák +- na spoji spoji spodních tašek a doprostřed horní, ale tam odbroušení trochy materiálu ničemu nevadí. Takže takovouhle firmu bych jistě nechtěl, která ničí krytinu.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
mobilik
Příspěvky: 2677
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)

Re: instalace háků - broušení tašky

Příspěvek od mobilik »

Áno musíš zbrusit to ako si nakreslil, inak ti taška nesadne späť.
Ten zub sa opiera o tašku pod ním Kodl. To nieje zub ktorý drží na late.
Ak ho nevyrezes taška bude odstavat do neba.
Tak sa to správne robí.
Ideál je to brusit priamo na streche, lebo sa uchodíš k smrti a iba zvysujes riziko úrazu...
Čo bolo bolo, bude len horšie...
Uživatelský avatar
Nautilus
Příspěvky: 141
Registrován: úte zář 17, 2019 1:37 pm

Re: instalace háků - broušení tašky

Příspěvek od Nautilus »

mobilik píše:Ten zub sa opiera o tašku pod ním Kodl. To nieje zub ktorý drží na late.
Jestli je řeč o tomto zubu:
https://forum.mypower.cz/download/file. ... &mode=view
tak je to ten horní, za který drží taška na lati.
Vitek
Příspěvky: 1917
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: instalace háků - broušení tašky

Příspěvek od Vitek »

Ahoj mám dost podobný tašky, mám molitorov tašky na stodole.. jsou hodně podobné tvým. musel jsem vybrušovat jak horní díl - hák na tom leží, tak spodní - o tašku výše. to je ten zub ...

uvědomit si že hák má min 5mm, tzn ten materiál je potřeba odstranit z tašky...
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Bydliště: Brno - venkov

Re: instalace háků - broušení tašky

Příspěvek od volente »

Kdo šetří a koupí jednoduché háky bez možnosti nastavení musí potom více vymýšlet při montáži. Pokud si člověk koupí háky nastavitelné v horizontálním i vertikálním směru, vždy se to dá namontovat do nejvhodnějšího místa tašky.
IMG_20200301_175353.jpg
Háky od kapitána nemají chybu.
Ještě lepší byly ty duralové co jsem zde svého času prodával, ty se daly nastavit plynule a úplně přesně.
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
Vitek
Příspěvky: 1917
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: instalace háků - broušení tašky

Příspěvek od Vitek »

volente píše:Kdo šetří a koupí jednoduché háky bez možnosti nastavení musí potom více vymýšlet při montáži. Pokud si člověk koupí háky nastavitelné v horizontálním i vertikálním směru, vždy se to dá namontovat do nejvhodnějšího místa tašky.
IMG_20200301_175353.jpg
Háky od kapitána nemají chybu.
Ještě lepší byly ty duralové co jsem zde svého času prodával, ty se daly nastavit plynule a úplně přesně.
v pátek byl závoz háků od kapitána poměr cena výkon nejlepší. 50 kousků.
mobilik
Příspěvky: 2677
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)

Re: instalace háků - broušení tašky

Příspěvek od mobilik »

Nautilus áno tento zub je ten ktorý sa opiera o latu, ale logicky rezes spodný ktorý sa opiera o škridlu, ved som to aj písal. Ale na fotke je ten druhy označený, to je pravda, som to poriadne nepozrel... :roll:
Naposledy upravil(a) mobilik dne ned bře 01, 2020 6:13 pm, celkem upraveno 1 x.
Čo bolo bolo, bude len horšie...
rasto1
Příspěvky: 885
Registrován: pon lis 11, 2019 2:48 pm

Re: instalace háků - broušení tašky

Příspěvek od rasto1 »

No asi vybehnem neplanovane na strechu a skusim si nahodit jeden hak, ze ako to pojde ked nie je stelovatelny, aby som pri samotnej velkomontazi nenarazil na problem.
7425Wp-J 27ks, 4125Wp-Z 15ks - SUN275-60P; 3525Wp-J plot 15ks TSM-235PC05; Li-ion 30kWh CATL; 3x5048MK do 1f.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: instalace háků - broušení tašky

Příspěvek od youda »

Vážení kolegové,

pohled na montážní nákres mi říká, že spodky tašek nad hákem bude potřeba brousit vždy. To proto, aby taška nad hákem nebyla moc přizvednutá, ale mohla se pěkně opřít.

U tašek pod hákem by mělo stačit vybrousit v nich žlábek. A v ideálních případech by to mělo jít dokonce i bez žlábku.

Pokud se hák namontuje tam kam patří, tedy na trám krovu, není důvod odstraňovat z tašky pod hákem zub, za který taška visí na lati.
haky.PNG
Smutným případem, kdy by se musel odstranit i zub, za který taška visí na lati, bude použití nějakého zcela nevhodného typu háků. Například takového, který má moc krátkou první část, viz zeleně na druhém obrázku.
haky - Copy.PNG
Ideální jsou samozřejmě plně stavitelné háky, jak doporučuje kolega doktor Volente. Vyloženě nutné však nejsou, stačí vybrat správné rozměry, dle použité krytiny.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
mobilik
Příspěvky: 2677
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)

Re: instalace háků - broušení tašky

Příspěvek od mobilik »

Už klasické krásne zhrnutie Youda.
Je to tak ako píšeš.
Čo bolo bolo, bude len horšie...
janda77
Příspěvky: 6
Registrován: stř úno 26, 2020 8:44 am

Re: instalace háků - broušení tašky

Příspěvek od janda77 »

Zub za který taška visí v žádném případě odstraňovat nebudu. Pouze "spodní zub". Na fotce mám evidentně špatně zakreslený zub(záměna spodního/vrchního zubu). Děkuji.
rokytna
Příspěvky: 177
Registrován: pát úno 14, 2020 8:35 am

Re: instalace háků - broušení tašky

Příspěvek od rokytna »

youda píše:pohled na montážní nákres
Jo tak přesně podle toho nákresu jsem právě kupoval montážní sadu.
Na odkaze eshopu tam mají primární obrázek, kde jsou použity háky stavitelné: https://shop.iftech.cz/sikma-strecha-be ... u-4kw.html (screenshot mám),
ale v hlouběji schovaném popisu už je napsán hák NH2 (pevný).
Takže nemohu a nebudu nijak tvrdit že bych dostal něco jiného než v textovém popisu, ale ten obrázek je minimálně zavádějící !!!

No a při montáži, na mé křivé střeše, byly právě ty stavitelné háky potřeba. Málem jsme museli celou akci zrušit (kde v sobotu koupit střešní háky v mém okoli ? nikde). Ale montážnící byli fakt profíci a poradili si, díky Bohu.

Takže bacha na to.

A taky pozor na počet háků. Mám pocit že na 16 panelů by jich mělo být použitých více (celkem 20 se zdá být málo,na to jak je to dlouhé, typicky krokve jsou co 1m takže správně aspoň 32 háků). Ale o tom jsem také byl informován až při montáži, jinak bych si to byl pohlídal při objednávce, tzn. sám tam přidal větší počet. Moje chyba, ale fakt mě to nenapadlo. Dodavatel správně dodal to co nabízel, jen já jsem si to nepohlídal že to je málo (teď už to vím).

Tímto nikoho nehaním (to chci zdůraznit !), jen ukazuji že to není tak jednoduché jak by se mohlo zdát, kor pro člověka který se chystal na první montáž jako já. Teď už jsem poučen a příště objednám zase (zmíněný eshop = OK), ale už lépe a správněji.
Jsem rád že je možnost to někde koupit na jednom místě, za to ten eshop chválím.
Jen je potřeba naprosto správně vědět co objednat (a to jsem byl prodejcem ještě kontaktován, kde se ptali se jaké panely a jakou střechu mám - takže jsem plně předpokládál že to tím pádem bude vše top; ale i tak při montáži se ukázalo že příště musím přidat počet háků a vybrat ten správný typ).
Je fakt že pro nestavitelné háky mluví argument ceny (oproti NH3), ale s rizikem že se montáž (na křivých krovech, a ty mají prakticky všichni) nemusí povést. To ať si zváží každý sám. Já jsem si lekci koupil :)

Poučte se z mých chyb a pohlídejte si to !
Opět chci nakonec ještě jednou zopakovat že zmíněný eshop mi prodal vše co měli v popisu (až na ten hlavní obrázek hned nahoře u ceny, ten ukazuje jiné prvky !!!), a to prakticky obratem (rychle), takže je chválím a děkuji, a v žádném případě je nechci jakkoliv hanit - to určitě ne !
A sebe jsem poučil a příště už budu přesněji vědět co konkrétně objednávat.
ostrovní FVE
Uživatelský avatar
Nautilus
Příspěvky: 141
Registrován: úte zář 17, 2019 1:37 pm

Re: instalace háků - broušení tašky

Příspěvek od Nautilus »

Navzdory všem předcházejícím příspěvkům jsem se nedozvěděl kam umístit hák a co brousit. Nezbylo mi, než zajít na půdu, přinést několik tašek a pokusit se metodou praktického cvičení objevit Ameriku.

Snad to někomu pomůže.
Následující foto znázorňuje jak se skládají (většinou) tašky.
wJak_na_hak 001.JPG
Jelikož kvůli tekoucí vodě (což lze na střeše předpokládat) bude vhodné umístit hák tak, aby do střechy nezatékalo, zvolil jsem následující umístění. Snad jsem se trefil.
Do tohoto místa by bylo nejspíš vhodné umístit hák. Hák jsem neměl a tak jsem jako model pro zkoušení použil pilník, který má podobný rozměr. Hák je na hřbetu tašky, kudy de facto voda neteče.
wJak_na_hak 002.JPG
Taška se tím zvedla o tloušťku háku (v mém případě pilníku), což by možná mohlo být i bez dalších úprav akceptovatelné. Pokud to chce mít někdo opravdu inženýrsky dokonalý, tak je možno výstupek, který tašku přizvedává odbrousit. Nemělo by to snad činit nějaké obtíže.
Takto vypadá taška z opačné strany. Výstupek má výšku 4mm. Takže čistě teoreticky po odbroušení výstupku by pro hák vyrobený ze "čtverky" plocháče nemělo tašce nic bránit dokonale "sedět". Ani při tloušťce 6mm není třeba si dělat starost. Nerovnost tašek je taková, že pár milimetrů vůbec nehraje roli.
wJak_na_hak 003.JPG
A toto by bylo vhodné odbrousit.
wJak_na_hak 004.JPG
kodl69
Příspěvky: 7416
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: instalace háků - broušení tašky

Příspěvek od kodl69 »

Pěkně. Takhle nějak to dávám, minimální zásah do krytiny. Když se to neobrousí vůbec, tak to jde seskládat taky, a zvlnění řady tašek pod panelama stejně nikdo neuvidí. To že hák vyjde na spoj horních tašek je podle mě nejlepší řešení, prakticky ty horní není potřeba nijak týrat, nebo jenom minimálně.
P.S nejsou to náhodou tašky s nápisem ŠLAPANICE lať. 33.5? kdyby náhodou někomu přebývaly, tak bych o ně měl zájem...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
Nautilus
Příspěvky: 141
Registrován: úte zář 17, 2019 1:37 pm

Re: instalace háků - broušení tašky

Příspěvek od Nautilus »

kodl69 píše:P.S nejsou to náhodou tašky s nápisem ŠLAPANICE lať. 33.5? kdyby náhodou někomu přebývaly....
Na taškách je "85" (nejspíš to bude rok výroby) a pak "CGK BOHUNICE". Rozteč latí je opravdu 335mm. Pokud by se jednalo o pár kusů, vypomůžu.
wJak_na_hak 005.JPG

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek