Axpert

Měniče Axpert
chatař
Příspěvky: 861
Registrován: stř bře 20, 2019 4:05 pm

Re: Axpert

Příspěvek od chatař »

To bych si nemyslel. Vypínačem se obvykle vypíná napájecí napětí pro silové obvody.
11S (8 REC 295Wp POLY + 3 Canadian Solar 300Wp) Axpert VM II 24V/3000W, 2P Canadian Solar + MPPT Victron Smart Solar 100/20 + Carspa 24/230, 600W Pure sine + 4x Varta 6V/232Ah.
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Axpert

Příspěvek od diablo007 »

shuty píše:Ak sa vypne axpert vypinacom tak regulator v nom funguje dalej a nabija baterky, vsak? a ako je to u kinga? lebo ten nema taky klasicky vypinac na menici zospodu ako ostatne verzie.
King je v tomto trošku lump. Pokud mu necháš ds tak tlačítkem nedojde k úplnému vypnutí vypne jen svůj měnič hodí bypas ale zůstane jinak aktivní takže funguje veškeré bluetooth spojení monitoring pokud mu zeberes DS tak ho to donutí usnout. Já osobně ho vypínám aby dal bypas relé a já netratil na konverzi AC DC AC to je taky úspora energie
KubisKV
Příspěvky: 515
Registrován: pon zář 04, 2017 1:06 pm
Bydliště: Chebsko

Re: Axpert

Příspěvek od KubisKV »

chatař píše:To bych si nemyslel. Vypínačem se obvykle vypíná napájecí napětí pro silové obvody.
Není vypínač, jako vypínač. Tebe to v tomto případě nemusí zajímat. Sám si několikrát zmínil, že axpert nebude zapojen na DS, takže ve tvém případě při vypnutém vypinaci bude při osvitu aktivní pouze regulator a tím ti bude nabijet baterky. Pokud chceš axperta úplně off, tak je třeba odpojit panely. Aspoň u mých dvou axpertů to tak je. Ale krom servisu není třeba toto dělat.
chatař
Příspěvky: 861
Registrován: stř bře 20, 2019 4:05 pm

Re: Axpert

Příspěvek od chatař »

Tak to je cenná informace. Díky. Až budu mít Axperta, tak si ho sám osahám, abych měl jasno, co kdy dělá a co kdy nedělá. :)
11S (8 REC 295Wp POLY + 3 Canadian Solar 300Wp) Axpert VM II 24V/3000W, 2P Canadian Solar + MPPT Victron Smart Solar 100/20 + Carspa 24/230, 600W Pure sine + 4x Varta 6V/232Ah.
Vitek
Příspěvky: 1917
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: Axpert

Příspěvek od Vitek »

diablo007 píše:
shuty píše:Ak sa vypne axpert vypinacom tak regulator v nom funguje dalej a nabija baterky, vsak? a ako je to u kinga? lebo ten nema taky klasicky vypinac na menici zospodu ako ostatne verzie.
King je v tomto trošku lump. Pokud mu necháš ds tak tlačítkem nedojde k úplnému vypnutí vypne jen svůj měnič hodí bypas ale zůstane jinak aktivní takže funguje veškeré bluetooth spojení monitoring pokud mu zeberes DS tak ho to donutí usnout. Já osobně ho vypínám aby dal bypas relé a já netratil na konverzi AC DC AC to je taky úspora energie
King je UPS :-) vypneš střídač a máš bypas jak prase... no a vypneš ho uplně i z DS, a necháš mu PV tak se ráno probudí a je pouze jako charger. celou zimu jsem to tak provozoval než přišla spička na zátěži a vytěžovači 8,8 kW …. tak sem zapnul i druhej a jsou zfázovaný, a jedou 24h denně v paralelu...
Matess
Příspěvky: 1524
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Axpert

Příspěvek od Matess »

chatař píše:To bych si nemyslel. Vypínačem se obvykle vypíná napájecí napětí pro silové obvody.
u axperta je to signalovy vypinac, jeho vyhodou je ze se da ridit treba pres BMS baterie a v pripade ze baterka vypadne mimo obvykly stav je mozno ho lehce pres rele prakticky nenasilnou cestou odstavit.
Uživatelský avatar
shuty
Příspěvky: 708
Registrován: ned úno 05, 2017 7:21 pm

Re: Axpert

Příspěvek od shuty »

diablo007 píše:
shuty píše: King je v tomto trošku lump. Pokud mu necháš ds tak tlačítkem nedojde k úplnému vypnutí vypne jen svůj měnič hodí bypas ale zůstane jinak aktivní takže funguje veškeré bluetooth spojení monitoring pokud mu zeberes DS tak ho to donutí usnout. Já osobně ho vypínám aby dal bypas relé a já netratil na konverzi AC DC AC to je taky úspora energie
a ak je teda king vypnuty bude regulator z panelov dobijat baterku? a ak teda odpojim aj ds bude nabijat alebo nie? trosku sa v tom zamotavam.
**********
•MPP Solar PIP-5048MK•3.69kWp•18kWh LiFePo4•
Uživatelský avatar
shuty
Příspěvky: 708
Registrován: ned úno 05, 2017 7:21 pm

Re: Axpert

Příspěvek od shuty »

Vitek píše:
diablo007 píše:
shuty píše:Ak sa vypne axpert vypinacom tak regulator v nom funguje dalej a nabija baterky, vsak? a ako je to u kinga? lebo ten nema taky klasicky vypinac na menici zospodu ako ostatne verzie.
King je v tomto trošku lump. Pokud mu necháš ds tak tlačítkem nedojde k úplnému vypnutí vypne jen svůj měnič hodí bypas ale zůstane jinak aktivní takže funguje veškeré bluetooth spojení monitoring pokud mu zeberes DS tak ho to donutí usnout. Já osobně ho vypínám aby dal bypas relé a já netratil na konverzi AC DC AC to je taky úspora energie
King je UPS :-) vypneš střídač a máš bypas jak prase... no a vypneš ho uplně i z DS, a necháš mu PV tak se ráno probudí a je pouze jako charger. celou zimu jsem to tak provozoval než přišla spička na zátěži a vytěžovači 8,8 kW …. tak sem zapnul i druhej a jsou zfázovaný, a jedou 24h denně v paralelu...
ok takze podla tohoto bude teda king nabijat baterky z fve aj ked bude vypnuty aj odpojeny ako ostatne axperty akurat ak bude ds tak sa prepne bypass a na vystupe bude normalne dodavat elektrinu z ds...
**********
•MPP Solar PIP-5048MK•3.69kWp•18kWh LiFePo4•
Vitek
Příspěvky: 1917
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: Axpert

Příspěvek od Vitek »

shuty píše:
diablo007 píše:
shuty píše: King je v tomto trošku lump. Pokud mu necháš ds tak tlačítkem nedojde k úplnému vypnutí vypne jen svůj měnič hodí bypas ale zůstane jinak aktivní takže funguje veškeré bluetooth spojení monitoring pokud mu zeberes DS tak ho to donutí usnout. Já osobně ho vypínám aby dal bypas relé a já netratil na konverzi AC DC AC to je taky úspora energie
a ak je teda king vypnuty bude regulator z panelov dobijat baterku? a ak teda odpojim aj ds bude nabijat alebo nie? trosku sa v tom zamotavam.
Axpert king 5 kw ano ja mam ty pip 5048 mk
Chova se to takto..
Mas vyplou DS vyply vypinac vystupu a pokud se rano na panelech objevi PV napeti a vede az do menice tak se menic rano zapne a zacne dobijet baterky. Vecer zase az zaleze slunko se menic uspi a ceka. V tomto rezimu trvale odebita cca 10W z baterky trvale v noci. V noci nesviti displej.
Pokud jsi ve stavu zapla AC vse vyple a vypnes tlacitko a mas povoleny bypas tak to skoci do bypasu a na vystupu mas AC ze vstupu.
V noci s AC stale sviti displen
Nastaveni je moc procti si manual.
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Axpert

Příspěvek od diablo007 »

Nezkoušel jsi měřit kolik baští když má ds a je vyplej v bypasu?
glxs2
Příspěvky: 21
Registrován: pon úno 18, 2019 12:32 pm

Re: Axpert

Příspěvek od glxs2 »

Ja som to meral tiez a ak je v bypass rezime, tak zerie 50w z bateriek stale. To je aj dovod preco som kupil ten 20E dvojpolovy automaticky prepinac z aliexpresu a na noc menic radsej vypinam ak niesu baterky alebo ho necham zapnuty kym pride na cut-off voltage. Menic sa vypne sa a prepinac napoji DS. Dalsia vec je ze sa mi zda ze ak menic nema DS, a je vypnuty, tak z bateriek nezerie uplne nic. Ani 10w nie ako pise Vitek vyssie ale overim to pre istotu. 10W mam namerane ze zerie iba ak je vypnuty a ma DS pripojenu, tak si 10W taha z DS. Z bateriek znovu neberie nic.
kvako1
Příspěvky: 606
Registrován: ned lis 11, 2018 5:18 pm

Re: Axpert

Příspěvek od kvako1 »

v noci měniče neberou nic, probudi je až ráno slunce a to berou pak kolem 20-40W.
pokuť se dobije baterka na nastavenou hodnotu tak se zapne měnič a přepinač sití mi sepne přívod do baraku.
pak berou 40-50W.

pokuť dojde baterka a taky nesvití, měnič se odpojí a sepne opět přepinač sití a ten přepne ds do baraku.
do bypasu mi to nejde nikdy. naco taky ...

mam to nastaveno tak že se dobijí baterka do 55V a až pak to sepne měniče.
obraceně zas vypne u 49V. coš v mém případě zustane v baterce ještě tak 12kW a fve muže běžet klidně týden v tomhle režimu bez slunce..

vtip je vtom že si to řídí vlastně jenom měniče a jeden auto přepinač sití. nepotřebuju žadne srajdy kolem , vaťežovače a ruzne další berličky co se mužou pokazit..

prostě když svítí nebo je nabito tak jede FVE , zbytek jede DS.

Tchán ma taky 3faz FVE a ma victrony stále přifazované, a ma vědší spotrebu měniču než já u těch Pipu...

jak se tady pořád mluví jak axperty /PIP žerou tak ja to čekal horší a jsem max spokojen.
Základ je asi ten přepínač sití a nepovolit mu bypas, nebo jako u mě nemám do měniču vubec DS zapnutou..
Naposledy upravil(a) kvako1 dne sob úno 01, 2020 9:09 am, celkem upraveno 1 x.
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f ... &start=300
FVE 17kWp na trackeru, 3xpip5048 3faz, baterie li ion 1160Ah cca 60kWh
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Axpert

Příspěvek od diablo007 »

Kvako máš dvojtarif?
kvako1
Příspěvky: 606
Registrován: ned lis 11, 2018 5:18 pm

Re: Axpert

Příspěvek od kvako1 »

diablo007 píše:Kvako máš dvojtarif?
Ano , proč ?

Respektive asi vím co ..
ano třeba teť v Lednu jsem dobil baterii 3x z levného tarifu.
Dá se říct že Fve běží nepřetržitě. A občas ji dobiju , pak nemám žadnou spotřebu ve VT.
Naposledy upravil(a) kvako1 dne sob úno 01, 2020 9:34 am, celkem upraveno 1 x.
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f ... &start=300
FVE 17kWp na trackeru, 3xpip5048 3faz, baterie li ion 1160Ah cca 60kWh
Uživatelský avatar
Frenky
Příspěvky: 815
Registrován: pon led 21, 2013 6:36 pm
Lokalita: Doubravička
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8700
Kapacita baterie [kWh]: 25
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Doubravička

Re: Axpert

Příspěvek od Frenky »

kvako1 píše:
ano třeba teť v Březnu jsem dobil .....
:D :D Hergot, to nám to letí a já si myslel, že je teprve Únor :D :D
24x Solární panel JINKO SOLAR 225 Pmpp=225W, 2x Regulátor STUDER VT-80, 2x Střídač Studer XTM 4000-48, BSP, RCC, 1x AKU 48V LFP200Ah 1x AKU 48 V LFP280Ah. Řizení a dohled, SDS, vlastní vyčítání arduinem DUE v krabičce (ARMOSY), export dat do RPi s databází a html stránkou.
http://95.85.214.80, viewtopic.php?t=4809
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Axpert

Příspěvek od diablo007 »

Frenky píše:
kvako1 píše:
ano třeba teť v Březnu jsem dobil .....
:D :D Hergot, to nám to letí a já si myslel, že je teprve Únor :D :D
A já myslel za prvního února nabít 3 baterku může jen extrémista
kvako1
Příspěvky: 606
Registrován: ned lis 11, 2018 5:18 pm

Re: Axpert

Příspěvek od kvako1 »

sory kluci opravim to :D

za leden to bylo :lol:
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f ... &start=300
FVE 17kWp na trackeru, 3xpip5048 3faz, baterie li ion 1160Ah cca 60kWh
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Axpert

Příspěvek od diablo007 »

kvako1 píše:sory kluci opravim to :D

za leden to bylo :lol:
Jako chápu že počasí tě zmátlo a probudilo ze zimního spánku :lol:
glxs2
Příspěvky: 21
Registrován: pon úno 18, 2019 12:32 pm

Re: Axpert

Příspěvek od glxs2 »

Ja to mam nastavene presne tak isto ako Kvako. Niekedy v zime ked je naozaj malo energie a vyhliadky su tiez mizerne, tak menic rucne vypnem hned ako zajde slnko aby zbytocne tych 16 hodin pocas noci nezral a idem len z DS. Takze menic tych svojich cca 50w zerie len ked je svetlo a dobija a vtedy aj idem na baterky+slnko.

Mam ale jeden napad, ktory by mohol este vylepsit bilanciu a to kupit nejaky maly efektivny menic napriklad victron 800w alebo 1200w alebo nieco podobne co by slo v noci, pripadne aj pocas slabych dni ked idu len pc chladnicka routre a pod. Zapojil by som este jeden dalsi automaticky prepinac sieti do serie takze by to bolo DS -> victron -> axpert -> Dom. Vypnem Axperta => pojde victron
Vypnem aj Victron => pojde DS
Navratnost 7-10 rokov, takze by sa to oplatilo len ak by sa dal zohnat nejaky takyto menic z bazosu.

Viete niekto poradit nieco podobne efektivne pripadne efektivnejsie ako je victron maleho vykonu 500 - 1000w?
kvako1
Příspěvky: 606
Registrován: ned lis 11, 2018 5:18 pm

Re: Axpert

Příspěvek od kvako1 »

diablo007 píše:
kvako1 píše:sory kluci opravim to :D

za leden to bylo :lol:
Jako chápu že počasí tě zmátlo a probudilo ze zimního spánku :lol:
včera večer hospoda :lol: misto abych měsíc ubral tak jsem přidal :lol: :lol:
Ale už se probírám :D
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f ... &start=300
FVE 17kWp na trackeru, 3xpip5048 3faz, baterie li ion 1160Ah cca 60kWh

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek