luky
existují lidé kteří nemají potřebu pouštět pračku když zrovna nefouká nebo nesvítí, tak jako nemají potřebu sušit prádlo venku na dešti. Když má někdo tyto potřeby tak ať si připlatí, nevidím důvod proč by jim ten "nadstandard" měli platit ostatní. Cena elektřiny se mění z hodny na hodinu, tak ať je pro všechny tržní, technicky to už není problém. A pračka je zrovna jeden ze spotřebičů který jde velmi jednoduše na několik hodin i dnů odložit.
Cena distribuce je v ČR dražší proto, protože je "špína zažraná" a neexistuje liberalizovaný trh ani nezávislý regulátor. Ale ty si zřejmě stejně myslel cenu systémových služeb ze kterých je hrazená regulace a horké zálohy pro případ výpadku energeticky nejcentrálnějších zdrojů - jaderných, ale tyto poplatky s rostoucím počtem OZE v síti klesají:
2008 147,81 Kč/MWh
2009 141,01 Kč/MWh
2010 155,40 Kč/MWh
2011 155,40 Kč/MWh
2012 144,00 Kč/MWh
2013 132,19 Kč/MWh
2014 119,25 Kč/MWh
2015 105,27 Kč/MWh
tak jako klesá i cena za silovou energii.
V Německu se od roku 2008 instalovaný výkon obnovitelných zdrojů zdvojnásobil a cena podpůrných služeb klesla o 40 procent:
http://zpravy.e15.cz/byznys/prumysl-a-e ... ti-1043700V energetice tady stále panuje komunizmus - doba ve které se likvidovali lokální zdroje. Malé vodní elektrárny se zalívali betonem aby si nikdo nevyrobil nějakou vlastní kWh. Byla to stejná zrůdnost jako se dnes likvidují dočasně "dotované" FVE, protože největší "nebezpeční" hrozí že po skončení licence (za cca 15 let) budou vyrábět zadarmo a jaderní tuneláři budou muset mít dotaci minimálně 100euro/MWh. Někteří jednoduší a zmanipulovaní občané tomu ještě tleskají, tak jako při likvidaci malých vodních elektráren. Za komunizmu byl důvod ten, aby co nejvíc domácností doplácelo velkým továrníkům na levnou energii. V té době to ještě nebylo tak okaté, protože nebyla technologie a malou vodní elektrárnu mohlo mít jen pár jedinců, takže to bylo nakonec pro všechny i relativně výhodné. Jenže doba a technologie pokročila a vlastní elektrárnu již můžou mít tisíce lidí. A to je větší snaha továrníku a státem vydržovaných monopolů (ČEZ, ČEPS) zachovat energetický komunizmus co nejdéle. A když se podívám na novelu energetického zákona, některá prohlášení "nezávislého" ERÚ, státem vydržovaných firem a ruských politiků v ČEZké vládě, tak se jim to celkem daří.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO