Fórum | MyPower.CZ | Obnovitelné zdroje energie - energetická soběstačnost | Poslední návštěva: stř pro 01, 2021 7:40 pm

Arduino Mega Gateway pro Home Assistant

Automatizace, řízení, měření, logování a programování s využitím platformy Arduino.

Arduino Mega Gateway pro Home Assistant

Příspěvekod proasnet » čtv říj 07, 2021 1:47 pm

Zdravím všechny,
dal jsem dohromady gateway na platformě Arduino Mega 2560, který vyčítá data z Axperta a publikuje jako MQTT do HA přes ethernet a zároveň je zobrazuje na displeji Nextion 5". Projekt je zatím v začátku, ale už jádro pudla funguje
zatím QPIGS a QMOD
Kdyby měl někdo zájem, tak sem dám zdroják
Nic takového jsem na netu nenašel pro arduino, jen placené ICC na RPi, ostatní bez spolupráce s HA.
JV 1,38kWp JZ 700Wp, iSolar SMV 3KW 24V Plus (Axpert VM 3KW PF1), panely Chaori, NiCd
?
proasnet

Bydliště: Je to neobvyklé, jsem Čech žijící na Slovensku..Rajecké T.

Re: Arduino Mega Gateway pro Home Assistant

Příspěvekod proasnet » pát říj 08, 2021 11:29 am

Kdo si to chce vyzkoušet, tu je návod.
Mám to otestovaný s klonem Axpertu, EASUN iSolar 3kW plus.
- Arduino Mega 2560
- Ethernet Shield W5100
- 5" displej nextion (nemusí být), k nahrátí aplikace použijte microSD kartu podle návodu na nextion
- Home Assistant (MQTT = 192.168.0.249 je zatím pevně nastavená v programu..., MQTT bez přihlášení )

Simulátor axpertu - na vývoj jsem si na další Arduino UNO udělal prográmek, který mi simuluje odpovědi měniče, protože jsem u sebe neměl měnič. Hodnoty jsou konstantní. Pokud to chcete vyzkoušet s ním, tak zapojit křížově s mega ( na simulátoru běží software serial na pinech 2 a 3 (rx,tx). Odpovídá jen na QPIGS, QMOD a QSID.

Zapojení: Serial1 = Axpert, Serial2 = LCD nextion
Pro nahrátí software použijte přiloženou utilitku, zvolte nahrát bez bootloaderu.

Je to první a funkční verze. Doplním i nastavení měniče v menu displeje a další funkce.
Arduino xLoader bin uploader.rar

AxpertinoGW.rar

Axpert_Sim.rar

nextionFW.rar
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
JV 1,38kWp JZ 700Wp, iSolar SMV 3KW 24V Plus (Axpert VM 3KW PF1), panely Chaori, NiCd
?
proasnet

Příspěvekod petrd » pát říj 08, 2021 6:23 pm

no to vypadá skvěle, možná se ptám blbě protože s Arduinem nedělám - ale dá se to zapojit i bez schéma ?
?
petrd

Příspěvekod proasnet » sob říj 09, 2021 7:39 am

Nerozumim ze bez schema. Proste na arduino pripojis rx a tx pres 232 prevodnik do menice a ethernet do site kde je HA. Ale IP HA je zatim v programu nastavena napevno. Pracuju na dalsich update a doladuju chyby. Pak sem dam zas novejsi verzi.
?
proasnet

Příspěvekod proasnet » sob říj 09, 2021 9:19 am

Axpertino GW Light ver. 0.1
Verze pro Arduino UNO se Software Serial na pinech 2 a 3
- ehternet Shield Wiznet W5100 nebo originál Arduino eth. shield
- zdrojový kód
- možnost změnit si IP adresu MQTT pro HA
- bez displeje Nextion
- jen čtení QPIGS a QMOD
- Nutné nastavit RX Buffer v knihovně SoftwareSerial.h na 128 byte, protože zprávy z měniče jsou dlouhé a do standardních 64 byte se nevejdou
- nutné nainstalovat si knihovnu ArduinoHA, je v manažeru knihoven v prostředí Arduino IDE
- entity se v HA nastaví úplně automaticky, není potřeba definovat žádné senzory v config.yaml

AxpertinoGW_light.rar

Publikováno i na GitHub
https://github.com/proasnet/Axpertino-GW-Light
?
proasnet

Příspěvekod Pawel » sob říj 09, 2021 10:52 am

Docela mě to zajímá a až bude trochu času tak to zkusím mám MPP Solar PIP 5048MK a základní znalosti. Předem děkuji že jsi to sem pověsil.
?
Pawel

Příspěvekod petrd » sob říj 09, 2021 5:09 pm

proasnet píše:Nerozumim ze bez schema. .

no prostě jestli se to dá poskládat i bez nějakého obrázku /nemyslím nutně fotoreaistickou malůvku boardu../ možná by nebylo špatné časem doplnit na github nějakou jednoduchou naskenovanou čmáranici jestli chceš - ale snad ten úplný slovní popis stačí. Pokud budu mít čas možná si to zkusím postavit.
?
petrd

Příspěvekod proasnet » sob říj 09, 2021 6:39 pm

No, ja si myslim ze je to tak jednoduche ze neni co kreslit. Ale dam na gitgub nejake zapojeni az bude cas kreslit. V podstate je to skladacka ze 3 desek.
1. Mega nebo UNO podle verze sw
2. Shield nasazeny na megu
3. RS232 prevodnik na uart zapojeny do Serial. V pripade Light jsou to piny 2 a 3 a v pripade megy do Serial1.

U te mega verze planuju hodne funkci vcetne energy metru ktere hybridy nemaji, nastavovani menice, nejaky cloud ale jeste nevim jaky, podporu vice typu menicu vcetne kingu, podporu vice nodu ne jen HA, webove rozhrani atd... ale vzhledem k narocnosti projektu to mozna bude placene at je aspon na kavu za ten kopec casu. Ale urcite ne tak draho jako ICC nebo emon atd...
?
proasnet

Příspěvekod proasnet » ned lis 07, 2021 10:45 am

Zveřejňuju nejnovější verzi Axpertino Gateway, verze 0.3,
v této verzi už je potřebný displej Nextion, protože je tam screen na nastavení IP MQTT Brokeru a přihlašovacích údajů.
Verze má zkušební webové rozhraní, ale nic v něm zatím není.
Co je důležité, a velmi užitečné, jsou v něm energymetery pro Fotovoltaický systém, pro bateriový systém a pro měnič v režimu Line a Batery Mode. Všechny energy metery jsou resetovatelné. Dá se měřit kapacita a účinnost bat. systému.
V nastavení MQTT pozor, potvrzovací tlačítko na displeji podržte déle, jinak špatně zapisuje do eeprom.
Všechno je publikované do Home Assistanta, a v HA se dá krásně v sekci Energy vložit všechny energy entity pro monitoring fotovoltaiky.
Nezapomeňte definovat entity energymetrů jako energy, a to tak, že v configuration.yaml přidáte toto:
Kód: Vybrat vše
homeassistant:
  customize: !include customize.yaml

a v customize.yaml přidáte toto:
Kód: Vybrat vše
sensor.ac_energy:
  state_class: total_increasing
sensor.pv_energy:
sensor.b_char_energy:
sensor.b_disch_energy:

Vše potom vypadá takto
energy.jpg

Software:
AxpertinoGW_V0.3.rar

nextion_fw.rar
?
proasnet

Zpět na Arduino