Fórum | MyPower.CZ | Obnovitelné zdroje energie - energetická soběstačnost | Poslední návštěva: pát pro 09, 2022 8:29 pm


GreenBonO jako vytěžovač hlavního jističe - hlídač maxima

Diskuze, rady, nápady, postřehy v oblasti alternativních zdrojů energie, elektrorozvodů, elektrozařízení, regulace, komponent a úsporných spotřebičů.

GreenBonO jako vytěžovač hlavního jističe - hlídač maxima

Příspěvekod tomas » pon říj 18, 2021 8:29 pm

Zkusil jsem GreenBonO použít jako plynulý regulátor proudového maxima, spustil jsem to včera 17.10.2021 a zatím to funguje velmi dobře. Nahřívá akumulační nádrž LMT 1000 d790 0V + N825 ve které je 2 x topné těleso 6 kW (3 x 2 kW, 3 x 230 V) a ze které se bere voda do podlahového topení v rodinném domě v budoucnu i TUV. FVE tam zatím není. Prozatím je zapojeno jen jedno topné těleso. Hlavní jistič je 25B/1, i když rozvaděč a rozvody v domě jsou připravené na 3 fáze. Jistič nevypadává ani když spíná čerpadlo, lednička, indukční deska, bojler, atd.. a GreenBonO se jej snaží vytěžovat při nízkém tarifu na aktuálně nastavených 21 A. Budu zkoušet postupně přidávat proudu až na 25A. Když už je za to distributorovi placeno, tak ať ten proud dává. ;)
Vyšel jsem z tohoto návodu:
http://www.yorix.cz/cz/greenbono/aku/Gr ... _v2046.pdf
Jen jsem svorku AI3 pro snímání DC proudu akumulátoru propojil se svorkou Vcc/2 a svorku AI2 pro měření napětí akumulátoru jsem připojil na pin 5V. Tím si GreenBonO "myslí" že je akumulátor nabitý a vytěžuje do maximálního nastaveného proudu "měniče" v tomto případě je měřen přívod do domu od elektroměru takže jističe.
Neměl jsem konektor na ten vnitřní 5V pin v GreenBonu, tak jsem použil nějaké tenké lanko a špendlíkem roztáhl konec a napíchl to lanko přímo na pin ;) Signál nízkého tarifu sepne 2P stykač, jeden pól je bojler a druhý pól spíná napájení pro GreenBonO.
Jak bude FVE tak tam doplním přepínací relé které svými kontakty bude přepínat mezi vytěžováním dle akumulátoru a v nízkém tarifu hlídat proudové maximu jističe. Zatím je to nedodělané a testované.
1.jpg

2.jpg

3.jpg

Pro tři fáze je nutné mít novější GreenBonO alespoň Aku, toto starší nemá dostatečný počet vstupů, nebo 3 kusy GreenBonO, na každou fázi jedno.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Uživatelský avatar
tomas
 
Příspěvky: 2443
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: GreenBonO jako vytěžovač hlavního jističe - hlídač maxim

Příspěvekod Hyp » ned říj 24, 2021 7:27 am

“ Budu zkoušet postupně přidávat proudu až na 25A. Když už je za to distributorovi placeno”

Klidně můžeš jít až na 1,45 násobek - 36A - podle grafů to jistič může zvládnout trvale (hodinu), záleží na jističi i na okolní teplotě. Minimum by měl každý jistič zvládnout 1,13x tj. 28A dlouhodobě při 20°C.

Proč to píšu? Protože to dost často používám (Když už je za to distributorovi placeno;-) připraven ten “vyhřátý” jistič za 200,- vyměnit, ale to se nestalo :-) Zato to ušetřilo už mnoho korunek.

Ps: krátkodobě jsem kleštákem měřil i >40A (na jističi 25), ale neměl jsem chuť peníze pálit do kanálu a měřit, jak dlouho to snese.

Pps: ekonomicky smysl přetěžovat to má jen u DS, kde jde o peníze za ampery ale hlavně za OZE, u vlastní FVE ne.

Zajímalo by mě, jak je to s fve a prodejem do sítě, to by mě asi pokutovali při přetoku z 1F mFVE do sítě vyšším jak 25A co? Slyšel jsem o jakémsi limitu 3,7 kWp ale nic o tom nevím, fve ještě nemám (vhodnou střevhu na JZ ano).
?
Hyp
 
Příspěvky: 169
Registrován: ned zář 19, 2021 6:38 pm

Re: GreenBonO jako vytěžovač hlavního jističe - hlídač maxim

Příspěvekod tomas » ned říj 24, 2021 8:48 am

Ano vím, zatím to testuji a chtěl jsem tam prozatím nějakou rezervu na rozběh čerpadla co čerpá dešťovou vodu po každém spláchnutí na WC a do pračky. Budu přidávat a uvidím kdy to začne padat. Případně do čerpadla doplním softstart.

Limit 3,7kW je v PPDS příloha č.4. Ovšem distributoři jej zohledňují jak se jim zrovna hodí (a jak se zrovna nehodí provozovateli FVE), jednou dle výkonu v panelech a jindy dle výkonu střídače.
Uživatelský avatar
tomas
 
Příspěvky: 2443
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: GreenBonO jako vytěžovač hlavního jističe - hlídač maxim

Příspěvekod Matess » ned říj 24, 2021 9:22 am

jistič odpíná na teplotu (dlouhodobý nadproud), nebo na nadproud okamžitě a to cca při dvojnásobku. Takže co se týká dlouhodobého přetížení záleží hodně na okolní teplotě. Pokud bude jistič dobře chlazený může jet trvale docela slušně přetížený. Chce to postupně navyšovat a až zjistíte že jistič padá, tak trochu ubrat :)
?
Matess
 
Příspěvky: 1425
Registrován: pon zář 09, 2013 4:16 pm
Bydliště: Šumperk

Re: GreenBonO jako vytěžovač hlavního jističe - hlídač maxim

Příspěvekod Hyp » ned říj 24, 2021 7:11 pm

Právěže povolená charakteristika říká že smí až 1,45x (i bez chlazení) :) akdyž je to před elměrem, tak nějaké ztráty tam nás nezajímaj :)
?
Hyp
 
Příspěvky: 169
Registrován: ned zář 19, 2021 6:38 pm


Zpět na Elektroporadna

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: CC [Bot] a 1 návštěvník

Reputation System ©'