Fórum | MyPower.CZ | Obnovitelné zdroje energie - energetická soběstačnost | Poslední návštěva: úte pro 06, 2022 2:23 pm


Jištění DC rozvodů

Zabezpečení systémů proti přepětí, úderu bleskem, svodiče napětí, hromosvody, proudové ochrany, jištění, pojistky, bezpečnost elektrických zařízení, zkušenosti, rady, doporučení.
Další

Jištění DC rozvodů

Příspěvekod Jiri » pát říj 28, 2011 7:54 am

Již několikrát tady bylo zmíněno téma jištění. V dohledné době bych chtěl tuto věc vyřešit i u mě.

Současný stav:
- 2x jednopólový jistič OEZ 16A - jištěna strana spotřeby (před DC rozvody)
- strana odběru z baterie je opatřena regulátorem PHOCOS CX40
- strana nabíjení baterie MPPT měničem Sunny Island SMA

Plánuji:
- pojistkové pouzdroj na + z baterie (10mm2) směrem do rozvaděče s pojistkou 20A http://www.ahifi.cz/pojistka-sinus-live-sg-20-a.html
- pojistkové pouzdroj na + do krabice pod kuchyňskou linkou (10mm2) s pojistkou 10A http://www.ahifi.cz/agu-pojistka-10a.html
- pojistkové pouzdroj na + do krabice dětského pokoje (10mm2) s pojistkou 10A http://www.ahifi.cz/agu-pojistka-10a.html

A teď otázka jak nadimenzovat pojistky tak aby to bylo co nejbezpečnější? Napadá mě vzít Ametr, zapnout na dané větvi všechny spotřebiče, změřit protékající proud a zaokrouhlit nahoru na nejbližší pojistku.
?
Jiri
 
Příspěvky: 56
Registrován: ned bře 06, 2011 7:16 am

Re: Jištění DC rozvodů

Příspěvekod tomas » pát říj 28, 2011 8:51 am

Já používám na velké proudy válcové keramické pojistky (až do 125A): http://eshop.schrack.cz/pojistkove-prvk ... ky.html?fq[0]=schrack_facet_zubehoer_multi_facet%3APojistka&limit=50&q=
k tomu pojistkové odpínače: http://eshop.schrack.cz/pojistkove-prvky-sbernicove-systemy/valcove-pojistky/pojistkovy-odpinac-1p-32a-850001585.html
A pro malé proudy skleněné přístrojové pojistky s pojistkovými svorkami: http://eshop.schrack.cz/pripojovaci-a-ulozna-technika/radove-svorky-serie-ik6/svorka-pojistkova-ask2s-6mm2.html
Pojistky se volí podle dimenze vodiče a odporu vypínací smyčky (ve střídavých sítích impedanční smyčka).
Uživatelský avatar
tomas
 
Příspěvky: 2442
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Jištění DC rozvodů

Příspěvekod ridchey » úte úno 25, 2014 10:32 pm

takovy drobny dotaz: jaky ma fakticky smysl zaradit do vetve FV panelu DC jistic,kdyz je znamy skutecny Wp panelu a samozrejme tudiz i maximalni proud,ktery se vyuziva co to jen jde....
napada mne pouze snad pripad zasazeni vetve bleskem ...
tim nerikam,ze jistic nemam :-)
je tam, i prepetovka:-)
jen me to tak napadlo....
"čím méně toho tam je,tím méně se toho může pos...." :-)
?
ridchey
 
Příspěvky: 14
Registrován: ned úno 09, 2014 12:42 am

Re: Jištění DC rozvodů

Příspěvekod vata » úte úno 25, 2014 10:39 pm

Zdravím, snad jako poslední ochrana před zpětnými proudy (hoodně poblázněný regulátor nebo paralelní větve), minimálně je ten jistič dost dobrý jako odpojovač panelů.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
Uživatelský avatar
vata
 
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 10:32 am

Re: Jištění DC rozvodů

Příspěvekod brumlaj » úte úno 25, 2014 11:14 pm

ridchey píše:takovy drobny dotaz: jaky ma fakticky smysl zaradit do vetve FV panelu DC jistic,...... jen me to tak napadlo....
Pokud je pouze jeden string, pak jde o unikající proud (odkudkoli kamkoli) a to v kterékoli větvi. Pakliže jde o více paraleně spojených stringů (panelů), pak jde o maximální výrobcem povolený proud stringem (panelem) a to v kterémkoli směru. Voltampérové charakteristiky PN přechodu si jistě nalezneš sám. A na součet možných proudů v paralelním spojení stringů vystačí kalkulačka za kilo.
vata píše:minimálně je ten jistič dost dobrý jako odpojovač panelů.
Pozor, neplést s vypínačem, jsou to dva prvky obvodu s naprosto jiným praktickým významem a použitím.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
?
brumlaj
 
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 1:24 pm

Re: Jištění DC rozvodů

Příspěvekod honzasl » čtv úno 27, 2014 3:19 pm

ridchey píše:takovy drobny dotaz: jaky ma fakticky smysl zaradit do vetve FV panelu DC jistic,kdyz je znamy skutecny Wp panelu a samozrejme tudiz i maximalni proud,ktery se vyuziva co to jen jde....
napada mne pouze snad pripad zasazeni vetve bleskem ...
tim nerikam,ze jistic nemam :-)
je tam, i prepetovka:-)
jen me to tak napadlo....


a) FV panel dodá do zkratu maximálně takový výkon, který je schopen sám vyrobit, takže panel nemusí být (teoreticky) chráněn proti zkratu.
b) Vhodně nadimenzovaný vodič mezi panelem a měničem nelze přetížit ani zkratem, neboť a).

ALE

Umím si představit, situaci, kdy například kuna nahryže kabely vedené podkrovím mezi panelem a měničem. Za souhry okolností může vzniknout nekovový, odporový zkrat, kdy mezi dvěma nahlodanými vodiči vznikne oblouček, či horké místo, které je schopné vyvolat vznik požáru! A pozor: jistič, nebo pojistka někde v rozvaděči vás neochrání, bo místo poruchy je napájené je ze strany FV panelu.

Proto tomuhle se dá zabojovat tak, že povedu kabely (+) a (-) dostatečně prostorově oddělené, chráněné proto mechanickému poškození. Na tohle totiž nepomůže ani jistič, ani chránič. (Pomohla by jedině nějaká rozdílová ochrana, ale to pro domácí FV scifi).


A teď otázka jak nadimenzovat pojistky tak aby to bylo co nejbezpečnější? Napadá mě vzít Ametr, zapnout na dané větvi všechny spotřebiče, změřit protékající proud a zaokrouhlit nahoru na nejbližší pojistku.


Pojistky, jističe se dimenzují tak, že se přiřadí pojistka, či jistič k danému kabelu. Postup (jeden z možných) je takový:

a) vím jaký proud potřebuji na konci (znám příkon spotřebiče)
b) podle prostředí, kudy kabel vede, vyberu vhodný průřez, který mi vyhoví na tepelné účinky proudu (je rozdíl mezi kabelem v izolaci, nebo na vzduchu)
c) zkontroluji kabel na úbytek napětí (tj. pokud je moc dlouhý, musím dát větší průřez, aby se mi neztrácely voltíky, u mn velmi důležité)
d) k danému průřezu kabelu přiřadím podle normy (katalogu) pojistku, či jistič.
e) zkontroluji, zda mi vyhoví impendance vypínací smyčky na bezpečné vypnutí.

Jako dobrý nástroj je super program Sichr od firmy OEZ - dá se to požít jako pomůcka pro blbé, kde tak dlouho měním parametry, dokud to nemám správně. Ke stažení zde: http://www.oez.cz/sluzby/vypoctovy-program-sichr
----------------------------------------
http://honzasl.blogspot.cz/
?
honzasl
 
Příspěvky: 275
Registrován: stř srp 29, 2012 9:25 pm

Re: Jištění DC rozvodů

Příspěvekod kodl69 » pon zář 01, 2014 10:25 pm

rozdílová ochrana se jmenuje proudový chránič typ B - pro AC i DC, ale cenovky brutální:
https://www.distrelec.cz/proudov%C3%A9- ... /5sm3342-4
na první pohled dobrý, ale je to v Ečkách
ostrov 4600Wp neustále ve stádiu zrodu: midnite classic 150 lite+whizbang jr., 16S a různě P cca 300Ah Winston, Ex Powerjack 8kW (momentálně samodomo cca 6kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
?
kodl69
podporuje fórum
 
Příspěvky: 6532
Registrován: sob črc 19, 2014 7:56 pm

Re: Jištění DC rozvodů

Příspěvekod Vita » pát dub 13, 2018 11:09 pm

Zkusím téma oživit dotazem: Kdo používáte trubičkové pojistky v řadových svorkách na DC spotřebiče, máte fakt na každý spotřebič dvě pojistky (oba póly), nebo všechny pouze na jeden pól (který?), nebo nějak sdružujete do skupin spotřebičů/okruhů?
?
Vita
 
Příspěvky: 4
Registrován: ned dub 01, 2018 5:33 pm

Re: Jištění DC rozvodů

Příspěvekod Frenky » sob dub 14, 2018 7:07 am

Trubičkové pojistky v řadových svorkách používám již cca 5 let a zatím OK. Protože používám DC soustavu s uzemněným mínus pólem, tak jistím vždy jenom kladný pól. Trubičkové pojistky mají svá konstrukční omezení, tak je používám spíše na drobnější DC odběry. (Jištění PLC, kontrolních obvodů, ventilátorů, relátek ap.) Ono také sehnat dnes trubičkovou pojistku nad 4A je obtížné a jejich cena oproti době minulé se také zvýšila. Mám raději jištěn každý spotřebič zvlášť. Je to i praktické, pokud potřebuji nějaký obvod vypnout, či restartovat PLC, tak je to jednodušší.
24x Solární panel JINKO SOLAR 225 Pmpp=225W, 2x Regulátor STUDER VT-80, 2x Střídač Studer XTM 4000-48, BSP, RCC, AKU 48V LFP200Ah, 2x AKU DURATHON E4815. Řizení a dohled, SDS, vlastní vyčítání arduinem DUE v krabičce (ARMOSY), export dat do RPi s databází a html stránkou.
http//95.85.214.80, http://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=3&t=4809
Uživatelský avatar
Frenky
podporuje fórum
 
Příspěvky: 786
Registrován: pon led 21, 2013 6:36 pm
Bydliště: Doubravička

Re: Jištění DC rozvodů

Příspěvekod svango » úte kvě 15, 2018 12:58 pm

Jiri píše:A teď otázka jak nadimenzovat pojistky tak aby to bylo co nejbezpečnější? Napadá mě vzít Ametr, zapnout na dané větvi všechny spotřebiče, změřit protékající proud a zaokrouhlit nahoru na nejbližší pojistku.


Nadimenzovat zhladom na najslabsi clanok obvodu.
Istim; Mojou prioritou je chranit baterky (kedze su v mojom systeme to najdrahsie) a radsej odpalim dve poistky nez budem riskovat poskodenie clankov alebo poziar. Takze mam poistku medzi clankami (2.5x max doporuceny vybijaci prud, plocha poistka), jednu na vystupe z bateriek (+) pol (v hodnote max doporuceneho vybijacieho prudu, plocha poistka) a nasledne distribucia s mensimi poistami 1. Menic, CB, 2. Cerpadlo, trubickova poistka, 3. Vsetko ostatne (LED pasky, ventilatory, cigaretove zasuvky, trubickova poistka)
Poistky dimenzovane vzhadom na najlabsi clanok obvodu (u mna obycajne konektor, alebo vypinac)
Panely v retazci s jednou poistkou, kazdy retazec potom cez dvojpolovy DC istic (china) do zvodica prepatia, odtial do regulatoru. Z regulatoru dalsi DC istic, odtial pramo na baterky.
FVE1 - 3kW do 48V 7.2kWh LiFe cez 5kW Axpert, FVE2 domcek pre maleho - 0.26kW do 12V 0.5kWh LiFe cez Victron375, termicky ohrev vody 200 l
?
svango
 
Příspěvky: 169
Registrován: čtv dub 12, 2018 1:44 pm
Bydliště: Trencin

Re: Jištění DC rozvodů

Příspěvekod ixo » úte kvě 15, 2018 1:03 pm

Našiel si teda nejaký vhodný čínsky DC istič na DIN lištu?

Na veľké DC prúdy je problém nájsť vhodný. Mnohí používajú preto predimenzované AC ističe. Ideálne by sa bolo vyhnúť ako čínskej výrobe, tak aj používaniu AC ističov, ale zdá sa, že iná cesta ani nie je.
940 Wp, LiFePo 8x200Ah + 123\SmartBMS, Tristar MPPT 60A, Meanwell 1 kW, PowerJack 5kW, Bratislava
Monitoring systému: http://panel.homeinfo.sk/?id_objekt=15& ... elektraren
(Ne)návratnosť systému: http://tinyurl.com/cx74hkv
Zdieľaná databáza meničov: http://tinyurl.com/mx6gvsj
Uživatelský avatar
ixo
 
Příspěvky: 478
Registrován: stř říj 10, 2012 5:11 pm
Bydliště: Bratislava

Re: Jištění DC rozvodů

Příspěvekod rva » úte kvě 15, 2018 1:17 pm

Už to tu párkrát bylo. Na DC jištění používám bez problému čínské https://www.aliexpress.com/store/group/DC-MCB/613696_254452587.html které jsou až do 125 A.
_______________________________________________________________________
33 kWp, LiFePo4 32 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A)
?
rva
 
Příspěvky: 2578
Registrován: úte dub 23, 2013 9:21 am

Re: Jištění DC rozvodů

Příspěvekod Miyuki » úte kvě 15, 2018 5:52 pm

rva píše:Už to tu párkrát bylo. Na DC jištění používám bez problému čínské https://www.aliexpress.com/store/group/DC-MCB/613696_254452587.html které jsou až do 125 A.

Už to někdy vidělo zkrat, jestli to opravdu funguje ? Nějak by se mi tomu nechtělo věřit za tu cenu
On u jističů bejvá docela rozdíl co se stane, ale uznávám, že dát tisícovku za EATON nebo OEZ je přehnaný
Uživatelský avatar
Miyuki
 
Příspěvky: 62
Registrován: pon dub 23, 2018 10:36 am

Re: Jištění DC rozvodů

Příspěvekod rva » úte kvě 15, 2018 6:27 pm

Nemám laboratoř, abych ověřil, jestli to odpojí 6 (10) kA. Třeba si parametry nafixlovali - sami uvádějí charakteristiku v popisu produktu https://www.aliexpress.com/store/product/1P-63A-DC-125V-Circuit-breaker-MCB-for-PV/613696_623944511.html. Kontrolou bez rozebírání vím, že uvnitř mají magnet na odklonění oblouku. A Jejich produkty (nejen jističe, ale třeba stykače) patří mezi ty s dobrým hodnocením a za solidní cenu.
_______________________________________________________________________
33 kWp, LiFePo4 32 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A)
?
rva
 
Příspěvky: 2578
Registrován: úte dub 23, 2013 9:21 am

Re: Jištění DC rozvodů

Příspěvekod svango » čtv kvě 17, 2018 8:25 am

Ja som kupil CB oznacene VaneAims, a vypinaju celkom blizko udavanemu speku v charakteristike C. Maximalny vypinaci prud, ktory si mozem dovolit na meranie je niekde medzi 600-800 Amper (je to spicka a nemam zariadenie, ktore by bolo schopne to zmerat presne). Pri tychto prudoch CB vypne a zatial nezhorel :)
Vyssi prud, by som snad dosiahol uz len skratom bateriek cez CB, ale tomu sa urcite vyhnem.
Pripadne este zapojit paralelne par MIGovych zvaraciek, hehe ale u toho by som uz tiez radsej nebol.
?
svango
 
Příspěvky: 169
Registrován: čtv dub 12, 2018 1:44 pm
Bydliště: Trencin

Re: Jištění DC rozvodů

Příspěvekod svango » čtv kvě 17, 2018 11:27 am

ixo píše:Našiel si teda nejaký vhodný čínsky DC istič na DIN lištu?

Na veľké DC prúdy je problém nájsť vhodný. Mnohí používajú preto predimenzované AC ističe. Ideálne by sa bolo vyhnúť ako čínskej výrobe, tak aj používaniu AC ističov, ale zdá sa, že iná cesta ani nie je.


AC istic nema interne usporiadanie k uhaseniu obluku, ktory pri rozopinani vznika. V podstate ak uz tento istic vypne vysoky prud, tak sa "rozstreli" - ucel splni, ale nie zrovna bezpecne.

Co sa tyka poistiek tak doporucujem pouzivat tie vyplnene pieskom - pomaha uhasit obluk.
FVE1 - 3kW do 48V 7.2kWh LiFe cez 5kW Axpert, FVE2 domcek pre maleho - 0.26kW do 12V 0.5kWh LiFe cez Victron375, termicky ohrev vody 200 l
?
svango
 
Příspěvky: 169
Registrován: čtv dub 12, 2018 1:44 pm
Bydliště: Trencin

Re: Jištění DC rozvodů

Příspěvekod svango » úte črc 31, 2018 6:27 am

Zdravim,
zo zvedavosti som objednal istice co doporucil rva, oznacene modrym TOMZN.
Dvojpolovy C 16A sa po par dnoch testovania rozhodol brniet, akoby v nom nastaval maly obluk. Nechal som ho takto bezat 4 hodiny a na dotyk som nezaznamenal ziadne vyrazne zohriatie. Netusim teda o co ide, ale intenzita brnenia je priamo umerna prudu, ktory cez istic taham. Stale vypina na krivke C pri 100V, dokonca presnejsie nez VaneAims.
Co sa tyka VaneAims asi po dvadsiatom vypnuti z jedneho vyletel maly cervik (taka ta malinka skrutka), ale nikde v tom istici nechyba, tak tipujem, ze to nejakemu sikulovy padlo do istica pri montazi.
Ked to zhrniem, istice plnia svoju ulohu, kvalitou VaneAims mi pripada trochu kvalitnejsi.
FVE1 - 3kW do 48V 7.2kWh LiFe cez 5kW Axpert, FVE2 domcek pre maleho - 0.26kW do 12V 0.5kWh LiFe cez Victron375, termicky ohrev vody 200 l
?
svango
 
Příspěvky: 169
Registrován: čtv dub 12, 2018 1:44 pm
Bydliště: Trencin

Re: Jištění DC rozvodů

Příspěvekod dumi » pon zář 17, 2018 8:09 pm

Troslu se vmezerim. Premyslim nad jistenim. Momentqlne mam jistene naoajeni axperta klaisckym.16A jisticem s kabelem 3x2,5 lanko v husim krku. Vstup z.panelu mam.obyc starej vyrazenej jistic 10A na.230AC ne kvuli jisteni ale.jako odpojovac. Zatim drzi. Mam jej dva panely 8A kazdy paralelne. Uvidime jak.dlouho to da.

batwrky momentalne jistene nemam. mam provizorni dve stare auto baterie paralelne.

Premyslim tedy:
- co s bateriemi. Dat sklenenou pojistku tak na 200A, axpert ma max 100A vstup.
- jak nejvhodneji odpinat panely az jich bude vic.
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
?
dumi
 
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 7:38 pm

Re: Jištění DC rozvodů

Příspěvekod kodl69 » pon zář 17, 2018 9:43 pm

to Svango: jak jako "AC jistič nemá interní uspořádání k uhašení oblouku" ? Pár jsem jich už rozdělal, a je tam vždycky zhášecí komora, mžikovej mechanizmus a poslední, co pomůže, je ten AC proud, oblouk trvá max. 10ms, než projde proud nulou. Samozřejmě při použití AC jističe na DC už žádnej průchod nulou není. Ale podle mé zkzšenosti těch 50V DC nesou obyč jističe celkem statečně, stejně jako vypínače od světel. A samozřejmě, pokud dojde ke zkratu na ovodu z CYKY1.5 někde 50m od rozvaděče, tak zkratovej proud bude pár ampér, horší zkrat přímo za jisitčem.
ostrov 4600Wp neustále ve stádiu zrodu: midnite classic 150 lite+whizbang jr., 16S a různě P cca 300Ah Winston, Ex Powerjack 8kW (momentálně samodomo cca 6kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
?
kodl69
podporuje fórum
 
Příspěvky: 6532
Registrován: sob črc 19, 2014 7:56 pm

Re: Jištění DC rozvodů

Příspěvekod vata » pon zář 17, 2018 11:24 pm

Dost lidí jistí DC obvody tavnými pojistkami v odpojovačích. Třeba já mám nejsilnější pojistky 125A, to jsou tuším ty největší, rozměry teď nevím. Panely to samé, pojistky tuším 16mm v odpojovačích. Spotřebiče jistím skleněným a trubičkovýma pojistkama. Jistím všude jen kladnou větev. Ten velký typ pojistek je velmi pomalý, a snese provoz na hranci své hodnoty, jen prostě začnou víc hřát. Takže v praxi používám tyhle jističe jako odpojovače při údržbě, nechci si představovat situace, ve kterých by ty pojstky vážně zabraly.
Při vzácné údržbě pojistky prohlížím, jsou začmouzené na koncích. Ty oblouky se tam teda tvoří, a nechtěla bych je mít v běžných AC jističích. O tom, co mi oblouky provedly s vypínači DC světel po několika letém provozu, jsem už referovala, a to vypínaly max 1A.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
Uživatelský avatar
vata
 
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 10:32 am

Další

Zpět na Jističe, přepěťové ochrany, ochrana proti blesku

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: CC [Bot] a 0 návštevníků

Reputation System ©'