Účinost měničů při kolísání odběru

Diskuze na téma zařízení určených pro převod a stabilizaci napětí, zejména DC/AC měniče a DC/DC měniče, zkušenosti, teorie, praxe ...
l.martin@email.cz
Příspěvky: 10
Registrován: pon čer 06, 2022 7:07 pm

Účinost měničů při kolísání odběru

Příspěvek od l.martin@email.cz »

Zdrvím všechny... Mohl bych poprosit zdeší lidičky o zkušenoti u různých měničů.
Mám tento měnič
https://www.resacs.cz/solarni-stridac-m ... vsol-mppt/
A zajímalo by mě zda se ostatní měniče chvají podobně jako ten můj.
Jde mi o efektivitu měniče když mě kolísá odběr domu. Konkrétně je třeba krásně slunečno. Klidový odběr domu je cca 0,5Kwh. Vše je OK. 0,5Kwh jde z panelů na spotřebu domu a zbytek třeba 2KWh se nabíjí baterie. Pak se ale třeba zapne plotýnka nebo trouba a v ní termostat podle teploty zapína a vypíná topné těleso 2Kwh. A co se mě trošku nezdá že když těleso topí jde vše z panelů + zbytek nabíjí baterii. Jak ale odběr skončí měnič upně přestane dodávat z panelů a jde z batrie. Pak cca 1-2minuty trvá něž zas začne brát z panelů. Jenže v té době těleso zase zapne a vypne a proces se opakuje že jde vše z baterie a zase nějakou dobu trvá než začne brát z panelů. A výsledek je ten že za hodinu kterou je zapnutá trouba nebo plkotýnka měnič vyrobí sotva 1KWh a zbytek jde z baterie. Když podobné velké kolísání není vyrobím za hodinu i víc jak 3Kwh. Je to normální vlastnost těchto měničů nebo to dělá jen ten můj?
Předem všem děkuji za Vaše zkušenosti ;)
Přílohy
Měnič.jpg
Soban
Příspěvky: 3492
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Účinost měničů při kolísání odběru

Příspěvek od Soban »

Nevšimnul jsem si že by to můj dělal.

Ale máš správně nastavený jakým max proudem může nabíjet baterku.
Podle mě stopne panely aby nepřebíjel baterku a než mppt zase najde správný bod tak to asi u něho trvá.

Skus nastavit větší max proud do baterky pokud baterka takový vydrží jak se to bude chovat a skontroluj kolik do ní skutečně teče.

EDIT ještě jsem koukal že v menu se dá nastavit jaký výkon mají panely, tak si zkus jaký to má vliv na chování - máš tam nastavenou správnou hodnotu?
Naposledy upravil(a) Soban dne pon čer 06, 2022 8:40 pm, celkem upraveno 1 x.
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
cipis
Příspěvky: 4397
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Účinost měničů při kolísání odběru

Příspěvek od cipis »

Vypadá to spíš na pomalost rozhodování, co má dělat.
Jede z panelů, náhle se odlehčí měnič, tím pádem vylétne napětí na baterce, regl kvůli tomu přestane nabíjet, mezitím se zase zapne zátěž, jede z baterie, klesne napětí a zapne se nabíjení z panelů, jenže za chvilku zase odpojí zátěž a cyklus se opakuje. Nenapsal, co tam je za baterii. Má to nějaké grafy? To by mohlo být i vidět, když je to otázka několika minut.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
l.martin@email.cz
Příspěvky: 10
Registrován: pon čer 06, 2022 7:07 pm

Re: Účinost měničů při kolísání odběru

Příspěvek od l.martin@email.cz »

Soban píše:Nevšimnul jsem si že by to můj dělal.

Ale máš správně nastavený jakým max proudem může nabíjet baterku.
Podle mě stopne panely aby nepřebíjel baterku a než mppt zase najde správný bod tak to asi u něho trvá.

Skus nastavit větší max proud do baterky pokud baterka takový vydrží jak se to bude chovat a skontroluj kolik do ní skutečně teče.
Teď si nejsem jistý ale nějaký limit tam určitě mám. Ale bude dost vysoký. Počítám kolem 60 - 80A z panelů. Z AC mám limit 0A. Až u toho budu zkusím ty limity na chvilku vypnout úplně a uvidíme. Je teda pravda že samotné nabíjení baterie jde taky hodně pomalu a pozvolně. Trvá to třeba 3 minuty než to začne nabíjet na plný výkon. Celkově mě přijde že to z těch panelů vždy nabíhá hodně pozvolně a nejdřív to bere energii z baterie.
Každopádně díky moc za reakci a radu ;)
Soban
Příspěvky: 3492
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Účinost měničů při kolísání odběru

Příspěvek od Soban »

Skoukni ještě to nastavení výkonu panelů.
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
l.martin@email.cz
Příspěvky: 10
Registrován: pon čer 06, 2022 7:07 pm

Re: Účinost měničů při kolísání odběru

Příspěvek od l.martin@email.cz »

Soban píše:Skoukni ještě to nastavení výkonu panelů.
To jsem zkoušel měnit různě ale velkou změnu jsem neviděl.
l.martin@email.cz
Příspěvky: 10
Registrován: pon čer 06, 2022 7:07 pm

Re: Účinost měničů při kolísání odběru

Příspěvek od l.martin@email.cz »

cipis píše:Vypadá to spíš na pomalost rozhodování, co má dělat.
Jede z panelů, náhle se odlehčí měnič, tím pádem vylétne napětí na baterce, regl kvůli tomu přestane nabíjet, mezitím se zase zapne zátěž, jede z baterie, klesne napětí a zapne se nabíjení z panelů, jenže za chvilku zase odpojí zátěž a cyklus se opakuje. Nenapsal, co tam je za baterii. Má to nějaké grafy? To by mohlo být i vidět, když je to otázka několika minut.
Jsou tam klasické LifePO4 články (16Ks 3,2V 100Ah + balancer) Koukal jsem na to dobu a není vůbec vydět že by to mělo tehdenci to přehodit do nabíjení baterie. Prostě vypnu zátěž a okamžitě spadne odběr z panelů na 0W A pak to zas pomalu nabíhá. Graf mám ale tam po žádné nabíjecí špičce není ani památka. Jen okamžitý odběr z baterie.Takže spíš pokles napětí.
l.martin@email.cz
Příspěvky: 10
Registrován: pon čer 06, 2022 7:07 pm

Re: Účinost měničů při kolísání odběru

Příspěvek od l.martin@email.cz »

A ještě doplním že toto se občas stane i když se zátěž zapne. Najednou jde z panelů 0W a vše z baterie. Ale to pak vetšinou do 30vteřin neběhně zas z panelů.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek