Dodělávka rekuperace - ANO/NE? jaká?

Ohřev TUV, aku nádrže, boilery, ohřívače vody, vytápění, klimatizace
kodl69
Příspěvky: 7407
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Dodělávka rekuperace - ANO/NE? jaká?

Příspěvek od kodl69 »

4800ppm, jak jste to dokázali? dva lidi v uzavřené místnosti 3x3x2.5 metry 8 hodin?
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
FrantisekCa
Příspěvky: 108
Registrován: sob zář 10, 2022 5:20 pm

Re: Dodělávka rekuperace - ANO/NE? jaká?

Příspěvek od FrantisekCa »

Kurník,ohovarate Atreu a ja som zas pre ňu rozhodnutý,práve kôli priamemu vyparniku,čo sa tam dá dominovať...
Ten priamy vyparniku s výkonom 5kW som nikde inde nenašiel a cenovo mi to vychádza naj (oproti niekoľkým klimatizačných jednotkám).
Wero
Příspěvky: 6
Registrován: úte lis 30, 2021 1:28 am

Re: Dodělávka rekuperace - ANO/NE? jaká?

Příspěvek od Wero »

Já šel cestou výměníku, filtrů a ventilátorů. Navíc mám zemní registr. Díky tomu mi v létě vnitřní teplota nepřekročila 23 °C. Celá sranda mě vyšla včetně rozvodů na necelých padesát tisíc.
smartyn34
Příspěvky: 44
Registrován: pon bře 31, 2014 9:53 am

Re: Dodělávka rekuperace - ANO/NE? jaká?

Příspěvek od smartyn34 »

kodl69 píše:4800ppm, jak jste to dokázali? dva lidi v uzavřené místnosti 3x3x2.5 metry 8 hodin?
Dva lidi v klasické místnosti. Zavřené dveře i okna. Já stavěl v době kdy se začalo vše utěsňovat, ale rekuperace byl nadstandard. Známý když viděl mě výsledky, taky si to taky změřil a rekuperaci už má koupenou.
10055
Příspěvky: 223
Registrován: ned lis 21, 2021 8:29 am
Bydliště: Zubří

Re: Dodělávka rekuperace - ANO/NE? jaká?

Příspěvek od 10055 »

vy mi teda dáváte :wood:

asi nejprve zkusím změřit to CO2, pokud by mi ten blow door test mohl pomoci k ......(tomu nezmiňovanému slovu) i zpětně tak zase proč ne

v záloze jsem měl ještě Recubox ale tam jsou teď šílené dodací termíny (36měs)
měnič Easun 8kW, Baterie Lifepo 16S280A 15kW x 2 = 30kW, 7200kWp Amerisolar 450 8S2P J/Z + 3900kWp Leapton650 V,
Jinak jsem Robert - nick používám už dlouho a jsem na něj zvyklý
Franta2776
Příspěvky: 2433
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm

Re: Dodělávka rekuperace - ANO/NE? jaká?

Příspěvek od Franta2776 »

Pokud máš komín a kamna,tak ten test nemusíš dělat,máš v baráku díru.
18190Wp=13500Wp jihovýchod 27x500Wp, 4690Wpjihozápad Leapton 14x335Wp, cca 8000W 90ks vakuové trubice jihozápad, baterie štítkových 73kWh(Lifepo4 17Sx260Ah, trakční gel štítkových 1230Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Mppt Easun 6048
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
Uživatelský avatar
stano22
Příspěvky: 487
Registrován: ned čer 13, 2021 1:43 pm
Lokalita: SK-ZA
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6500
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: SK (ZA)

Re: Dodělávka rekuperace - ANO/NE? jaká?

Příspěvek od stano22 »

Franta2776: Smelé tvrdenie.
Vitek
Příspěvky: 1917
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: Dodělávka rekuperace - ANO/NE? jaká?

Příspěvek od Vitek »

Mám po zateplení PUR a dobrém utěsnění alu parotěskou, podlepení lepidlama na parotěs atd zvýšenou vlhkost.
Vloni problémy nebyly neb nad SDK byl 4cm větrací vrstva a totálně proděravělá parotěska tak se to odvětrávalo samo. nicméně ted se nic neodvětrává.
jdu spát vlhkost 50% ráno 56%. PPM neměřím.
Nejvíc jsem měl 25 °C a 77 procent vlhkost. pakse orosily střešní okna i přes den kdy rosný bod byl přes 20 °C...

Koupil jsem odvlhčovač a ten běží vždy pár hodin např 3-5 hodin denně a vlhkost se mi daří držet mezi 40 - 55 %.
Nic se nerosí vše OK.

Problém je že je to tak dobře utěsněné ( fasáda polystyren 30 CM, podkroví SDK, parotěs 2x přelepovanej, na půdě je 30 cm PUR a nad ním 35 cm vata ) až nemá kudy nic utíkat. rekuperaci musím řešit neb takhle se nedá žít.

nicméně má to obrovskou výhodu, dosud jsem netopil v kamnech ale jen přitápí podlahovky a klimatizace vše z FVE.

Po zateplení vidím velký potenciál nicméně musím srazit vlhkost. což udělá řízené větrání.

Komín mám a krbový kotel s výměníkem taky. nicméně tuším že budu muset pro tohle udělat externí přívod vzduchu - což se jen vybourá dlažba a provrtá barák...

dík za komentář... VM.
10055
Příspěvky: 223
Registrován: ned lis 21, 2021 8:29 am
Bydliště: Zubří

Re: Dodělávka rekuperace - ANO/NE? jaká?

Příspěvek od 10055 »

nemám ani komín ani kamna a topím jen podlahovkou a tak hrozně jako Vitek na tom nejsem, ale blížím se k tomu
měnič Easun 8kW, Baterie Lifepo 16S280A 15kW x 2 = 30kW, 7200kWp Amerisolar 450 8S2P J/Z + 3900kWp Leapton650 V,
Jinak jsem Robert - nick používám už dlouho a jsem na něj zvyklý
Vitek
Příspěvky: 1917
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: Dodělávka rekuperace - ANO/NE? jaká?

Příspěvek od Vitek »

10055 píše:nemám ani komín ani kamna a topím jen podlahovkou a tak hrozně jako Vitek na tom nejsem, ale blížím se k tomu
Já na tom nejsem hrozně , naopak vše jede z FVE automaticky. jediný co koupim bude rekuperačka.
ono to bude tim že je nás 4 ( 2 malé děcka ) a žena na mateřské. něco vydýcháme něco udělá koupání a sprchování a pokud je utěněno tak to nemá kudy odejít...

takže to srážim a hadičkou teče do odpadu.

vubec to neni špatné ... určitě lepší než nic.
PetrDubi
Příspěvky: 1361
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Dodělávka rekuperace - ANO/NE? jaká?

Příspěvek od PetrDubi »

Pokud je Recubox nedostupný, tak si objednej tady a podpoříš ještě českého výrobce ;)
http://www.rekuperace-cofa.cz/
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
Franta2776
Příspěvky: 2433
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm

Re: Dodělávka rekuperace - ANO/NE? jaká?

Příspěvek od Franta2776 »

Já mám taky celkem silné izolace na hůře místy 1m vaty standard 80cm :)))Taky jsem letos netopil vše FV,trubičáky a chvíli přitápěla klima.Dokonce mám v té silné vrstvě vaty po celém domě udělané rozvody vzduchu KG 150mm + odbočka do každé místnosti 125mm.
Nakonec jsem osadil na hůru pouze odsávací ventilátor s tlumičem a regulátorem otáček, už to tak mám 10let a vyhovuje mi to.Ventilátor zapínáme pouze vypínačem v koupelně vše ostatní jsem opustil i tak byl večer slyšet.
Hlavní výhodu vidím v tom, že se nemusím starat o údržbu a čerstvý vzduch mi do místnosti nejde přes výměník a plastovými rozvody.
18190Wp=13500Wp jihovýchod 27x500Wp, 4690Wpjihozápad Leapton 14x335Wp, cca 8000W 90ks vakuové trubice jihozápad, baterie štítkových 73kWh(Lifepo4 17Sx260Ah, trakční gel štítkových 1230Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Mppt Easun 6048
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
Vitek
Příspěvky: 1917
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: Dodělávka rekuperace - ANO/NE? jaká?

Příspěvek od Vitek »

PetrDubi píše:Pokud je Recubox nedostupný, tak si objednej tady a podpoříš ještě českého výrobce ;)
http://www.rekuperace-cofa.cz/
Od tohodle pána budu koncem roku objednávat. jsem vpodstatě dohodnut
PetrDubi
Příspěvky: 1361
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Dodělávka rekuperace - ANO/NE? jaká?

Příspěvek od PetrDubi »

Vitek:
Jenom upozorňuju, že má dost práce, takže čekací doba bývá od měsíce výš, takže s tím počítat při objednávce.
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
Quickyprd
Příspěvky: 246
Registrován: úte kvě 26, 2020 3:50 pm

Re: Dodělávka rekuperace - ANO/NE? jaká?

Příspěvek od Quickyprd »

Mám pasivní dům s jednotkou Nilan Compact, je to vynikající, jsou i lepší, ale za tu cenu paráda. Ale jak píšou kolegové. Nejprve BD test a dle toho případně dotěsnit. Když bude BD test nad 1, tak tam rekuperace , zejména aktivní nemá smysl. Potom bych si vybral firmu s dobrými referencemi a nechal si udělat návrh proveditelnosti. Osobně bych to na půdu fakt nedával> Kontrola kondenzátu, ventilátorů, výměna filtrů apod. Ona i jednoduchá pasivní podstropní jednotka zvýší neskonale komfort bydlení. kdo nezažil neví. bydlíme již třetím rokem a zrovna tohle bych určitě neměnil. Chlazení používám jen proto, že to umí a v létě je díky FVE provoz zdarma a chlazení v celém domě, voda se tím TČ ohřeje v létě za 4-5hodin, v zimě to trvá celý den (přeji jen příkon 450W a COP max. 2,5), přeci jen to je malé interní čerpadýlko. A ohřev dokáže vcelku udržet teplo když je venku do teploty kolem nuly. Teda samozřejmě buď topí do vody nebo do vzduchu, dohromady to neumí.
ALE POZOR! Člověk se rychle zmlsá, jak ted člověk přijde k někomu na návštěvu, zejména v nových domech, či zateplené paneláky, takl hned pozná, že tady teda rekuparece není. 20polyše, těsná okna s trojsky, parotěsy, 30čísel vaty a musí větrat okny. V celkových rozpočtech moderních staveb (okna, izolace, čerpadla,FVE) už je základní pasivní rekuperace malá položka a komfort zveden výrazně. Zejména když si tam pak prdnou kuchyň za několik set tisíc, kde skoro ani nevaří, nebo garáž, kde skladují bordel, bazén co funguje pár měsíců či masivní dubové podlahy, popř. obří OLED a americkou ledničku... Ale rekuperaci, kterou využije každý obyvatel domu každou minutu pobytu ne.
10055
Příspěvky: 223
Registrován: ned lis 21, 2021 8:29 am
Bydliště: Zubří

Re: Dodělávka rekuperace - ANO/NE? jaká?

Příspěvek od 10055 »

tak v první řadě jak jsem psal zkusím poměřit to CO2 -> aktuálně sháním měřák

buď musím někde jen na půjčení a nebo koupit, ale když už tak ať je kompatibilní s HA
měnič Easun 8kW, Baterie Lifepo 16S280A 15kW x 2 = 30kW, 7200kWp Amerisolar 450 8S2P J/Z + 3900kWp Leapton650 V,
Jinak jsem Robert - nick používám už dlouho a jsem na něj zvyklý
glottis
Příspěvky: 2079
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Dodělávka rekuperace - ANO/NE? jaká?

Příspěvek od glottis »

mam hloupy dotaz. K cemu je ten test tesnosti domu kdyz mi jde primarne o cerstvy vzduch? Ikdyz nemam tesny dum tak tam co2 budu mit stejne. Kdyz bych tim chtel resit uniky tepla tak to smysl ma. Nebo mi neco unika?
cipis
Příspěvky: 4385
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Dodělávka rekuperace - ANO/NE? jaká?

Příspěvek od cipis »

Uniká, vždyť jsem to už nahoře psal ...
Falešný vzduch u kamen znáš? Nebo u motoru v autě?
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Matess
Příspěvky: 1524
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Dodělávka rekuperace - ANO/NE? jaká?

Příspěvek od Matess »

mohu potvrdit že rekuperace zvyšuje komfort bydlení opravdu hodně. Před lety jsem se tomu smál a říkal jsem si, že snad umím větrat. Potom se mi doma rozjela plíseň, protože jsem nevětral dostatečně a rekuperace byla na pořadu dne. Mám ji rok a ikdyž to potřebuje nějakou údržbu a už se mi to jednou rozbilo už nechci být bez ní.

edit: jen já tedy bydlím v paneláku a tak jsem se musel spokojit s pokojovou rekuperací. Je to horší než ty velké jednotky, ale i tak je to super. Bral jsem to od regulusu...

https://www.reguluseshop.cz/lokalni-rek ... y/produkty
kyocera
Příspěvky: 1232
Registrován: čtv led 15, 2015 1:37 pm

Re: Dodělávka rekuperace - ANO/NE? jaká?

Příspěvek od kyocera »

Zdravím,
do svého staršího domu jsem pro obytnou místnost použil 1ks HR30W . U mého rodinného příslušníka v jeho RD jsem
použil 2ks HR30W . Jeden kus pro obývák s kuchyní a jeden kus do ložnice. Stačí provozovat na nižší
rychlost s příkonem jen 10W. Měření CO2 ukázalo, že je to velmi účinné a laciné řešení . Instalace je jen
přes zed s prodlužovacím kusem , 20cm pod stropem a účinnost rekuperace je udávaná jen 70%.
Jedná se o starší domy, kde se na měření těsnosti nehraje
a není zde snaha ani o super dokonalá řešení, s účinností rekuperace blížící se 99% .
K HR30W se prodává řada ovládacích jednotek podle vlhkosti nebo i CO2, ale nic takového nepoužil.
Jen obyčejný kolebkový přepínač 3 polohy, menší rychlost rychlost uprostřed vypnuto a druhá vyšší rychlost .
Odkaz na HR30W je např. zde.
https://www.solar-eshop.cz/p/rekuperacn ... tka-hr30w/
Pro měření CO2 jsem použil přístroj EXTECH zakoupený zde
https://www.tme.eu/cz/katalog/meridla-a ... 1496574%3B
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dotace NE, 6,9kWp ,reg.Harmonie Ver.1, 60A,aku 4kWh LTO,BMS Sokol 400E,řízení Leonardo, LF a HF měnič vlastní Ver.1 a Ver.2, LF Modrá trojka 3kVA,modul HIS,ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.1
Příprava instalace panel 18kWp,reg.Harmonie12kW Ver.4,měnič AC-DC-AC 1f PECKA 22kW,BMS Sokol 400E řízení Leonardo 360V, modul HIS, DC modul AFDD,modul chytré řízení,Aku 360V, ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.4

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek