Dodělávka rekuperace - ANO/NE? jaká?

Ohřev TUV, aku nádrže, boilery, ohřívače vody, vytápění, klimatizace
10055
Příspěvky: 223
Registrován: ned lis 21, 2021 8:29 am
Bydliště: Zubří

Dodělávka rekuperace - ANO/NE? jaká?

Příspěvek od 10055 »

Ahoj,
máme relativně nový dům, který nebyl projektován jako pasivní, nicméně z důvodu malé výměny vzduchu bych jej rád doplnil o rekuperaci.
Jedná se o dvoupodlaží dům s nezateplenou půdou a zde začínají vyvstávat mé otázky a obavy.
Uvažoval jsem o případném umístění rekuperace právě na půdu odkud se dostanu téměř do všech místností, které jsou součástí vrchního patra, avšak je téměř nemožné se dostat do přízemí, které je však spojeno s patrem přes komplet otevřené schodiště.
jenže jaká bude případná účinnost právě při umístění na nezateplenou půdu :dontknow: dá se zateplit jen rekuperace s rozvody? a nebo raději zateplit tu půdu :wall:

Samozřejmě bych to rád zároveň používal na případný ohřev či chlazení v místnostech.

Další otázka je tedy jestli využít jen pasivní rekuperace, ale něco mi stále říká rovnou aktivní s tepelným čerpadlem - zde opět doplním, vytápění máme realizováno topnými foliemi a případně kabely, máme klasický bojler Dražice s elektrickou patronou, takže zde nevidím reálnou možnost kombinací pro ten aktivní ohřev.



prozatím jsem uvažoval o jednotce https://nilan.cz/vpl-15-top/
měnič Easun 8kW, Baterie Lifepo 16S280A 15kW x 2 = 30kW, 7200kWp Amerisolar 450 8S2P J/Z + 3900kWp Leapton650 V,
Jinak jsem Robert - nick používám už dlouho a jsem na něj zvyklý
risa79
Příspěvky: 3
Registrován: sob zář 04, 2021 2:15 pm

Re: Dodělávka rekuperace - ANO/NE? jaká?

Příspěvek od risa79 »

Dobrý den,

výběr jednotky je dobrý,
zateplit rozvody a jednotku v nezateplené půdě je nutností

můžu vám doporučit http://www.airforum.cz/.
Kostěj
Příspěvky: 587
Registrován: úte úno 25, 2014 9:33 pm
Lokalita: Dobrovicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Dodělávka rekuperace - ANO/NE? jaká?

Příspěvek od Kostěj »

10055 píše:Uvažoval jsem o případném umístění rekuperace právě na půdu...dá se zateplit jen rekuperace s rozvody?
Mám DuplexRB na nezateplené půdě. Na jednotce i na rozvodech leží cca 30 cm izolace. Funguje to dobře (15+ let), blbý je přístup: kontrola a výměna filtru znamená nepříjemné přehazování izolace. Dával jsem jednotku i rozvody během stavby, kromě té izolace byl největší problém s průchody parozábranou - vyřešení detailů mi dávalo zabrat.
Tomash
Příspěvky: 56
Registrován: čtv úno 03, 2022 11:26 am

Re: Dodělávka rekuperace - ANO/NE? jaká?

Příspěvek od Tomash »

Zdravím,
první věc na kterou si musíte odpovědět je, jestli máte dostatečně dobře udělanou nepruvzdůšnost obálky domu. Bohužel toto závisí na detailech při samotné stavbě. A těžko se to podle mě dodělává. Pokud na to nebylo myšleno dříve, možná by stálo za to nejdříve provést měření této hodnoty, jestli má rekuperaci vůbec smysl instalovat.

Mám pouze pasivní a musím říct, že aktivní by byla lepší volba, hlavně kvůli přehřívání domu v letních měsísích a využití dochlazování. Pasivivní dochlazování přes noc, které mám já funguje fakt mizerně.
Na druhou stranu návratnost aktivní rekuperace mi v době stavby vycházela 10let, proto volba pasivní.
NIlan je dobrá značka.

Jak bylo napsáno, servis na půdě bude problém. Navíc při špatné izolaci spousta problémů s kondenzací, případným zamrznutí. Ono čím účinější rekuperace tím snadněji zamrzne když venku mrzne a musí se pak automaticky odmrazovat.
Pokud to jen trošku jde, chtělo by to jednotku umístit nekdě v "teple".
Uživatelský avatar
stano22
Příspěvky: 486
Registrován: ned čer 13, 2021 1:43 pm
Lokalita: SK-ZA
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6500
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: SK (ZA)

Re: Dodělávka rekuperace - ANO/NE? jaká?

Příspěvek od stano22 »

Ako bolo spomenuté, začal by som blower door testom.
10055
Příspěvky: 223
Registrován: ned lis 21, 2021 8:29 am
Bydliště: Zubří

Re: Dodělávka rekuperace - ANO/NE? jaká?

Příspěvek od 10055 »

částečně tu spojitost s tím testem chápu, ale úplně nechápu co mi to vlastně řekne
a než do toho vnášet vlastní představu raději se nechám od Vás ochytřit
můžete tedy prosím rozvézt tu spojitost? třeba to pomůže i někomu jinému
měnič Easun 8kW, Baterie Lifepo 16S280A 15kW x 2 = 30kW, 7200kWp Amerisolar 450 8S2P J/Z + 3900kWp Leapton650 V,
Jinak jsem Robert - nick používám už dlouho a jsem na něj zvyklý
Tomash
Příspěvky: 56
Registrován: čtv úno 03, 2022 11:26 am

Re: Dodělávka rekuperace - ANO/NE? jaká?

Příspěvek od Tomash »

Nejsem extra odborník, ale v kostce jde o to, že klasicky udělný dům má v sobě spoustu děr...mikrospických, díky tomu ne ní třeba strojové větrání, protože přes obálku (podlaha, stěny, strop) prochází neustále vzduch ačkoliv ho nevnímáme. Je to prostě děravé jako cedník:)
Když se staví pasiv, resp dům, kde je plánovaná rekuperace, vynaloží se velkiké úsilý a prostředky na to, tyto díry zadělat ( od přelepování spár ve stropě, po totální sádrování elektrokrabiček, olepování prostupů všeho co jde skrz obálku a apod)

Pokud se toto neudělá, projeví se to jako veliká tlaková ztráta pro rekuperaci a vzduch pak nejde přes tepelný výměník, ale právě těmito dírami v domě. ˇUčinnost je pak ta tam a moc to ani nevyvětrá.

Snad jsem to nastínil trochu srozimutelně.

Proto se dělá ten test, ten řekne, jak moc velikou tlak ztrátu máte a jestli má smysl rekuperace.
cipis
Příspěvky: 4381
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Dodělávka rekuperace - ANO/NE? jaká?

Příspěvek od cipis »

Tak rekuperace funguje na tom, že "odsává" špinavý vzduch, bere si z něj teplo, to předává "čerstvému" vzduchu z venku a "vhání" ho do místností.
No a pokud máš barák děravý jak řešeto, tak se ten vzduch bude dostávat ven/dovnitř i jinudy. Těsnění dveří/oken, parotěsy oken/dveří, prostupy konstrukcí, atd.
U zapnuté rekuperace je to málem i na zamčení oken, aby někdo u toho ještě "nevětral".
Takže asi tak.

Edit: ty elektrokrabičky a obecně vedení čehokoliv, to je velice dobrá připomínka.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Uživatelský avatar
stano22
Příspěvky: 486
Registrován: ned čer 13, 2021 1:43 pm
Lokalita: SK-ZA
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6500
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: SK (ZA)

Re: Dodělávka rekuperace - ANO/NE? jaká?

Příspěvek od stano22 »

Ja by som to zasa nehrotil, ze bat sa vetrat oknom :-D Ked sa nieco pripali v kuchyni, vyvetras dokoran, rekuperacii to neublizi a ides dalej. Samozrejme ale zvyk typu "mikrovetracka" cely den je uz nezmysel. A to aj v lete. Niekto rekuperaciu v lete vypne a vetra oknami, to je nezmysel. Potom sa divi, ze mu zaplesneli filtre... Naco si dnu tahat horuci vzduch cez okna (a s nim aj pel, prach, hmyz atd.), ked rekuperacia ho vhana dnu relativne cisty a vlastne aj chladnejsi, ako pri vetrani oknami - kedze v lete vlastne pomaha udrziavat do istej miery aj chlad v objekte. O nejakej ekonomickej uspore pri celorocnej prevadzke neviem, ci moze byt vobec rec. Je to skor prvok komfortu, mne v dome nechyba, ale v dielni ju mam - predovsetkym za ucelom odrziavania nizkej vlhkosti prostredia v kombinacii s klimatizaciou - a tam je super. A netesnost cez elektroinstalacne krabicky je najcastejsia netesnost, obzvlast pri porobetonovych stavbach, kde mnoho elektrikarov s oblubou robi diery prave do zvyslich spojov tvarnic. Tam sa vacsinou pri systeme muriva pero-drazka nenachacza ani zvyslo nanesene lepidlo, je tam proste vacsia ci mensia fuga, az von. Uz je potom len otazka, ako precizne je spravene zateplenie, napr. system lepenia EPS na buchty, co bol svojho casu dost popularny, je v tomto kontexte "najlepsi" :)
cipis
Příspěvky: 4381
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Dodělávka rekuperace - ANO/NE? jaká?

Příspěvek od cipis »

Však to jsem přesně myslel :) Mikroventilace nebo ventilačka celý den. Spálenina atd. je jasné, že se musí vyvětrat pořádně oknem.
Je to defacto tak, že když se to někdo rozhodne používat, tak už musí furt. Tedy je to i o té ekonomice, filtry, čištění a zejména stálá spotřeba ventilátoru.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Uživatelský avatar
stano22
Příspěvky: 486
Registrován: ned čer 13, 2021 1:43 pm
Lokalita: SK-ZA
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6500
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: SK (ZA)

Re: Dodělávka rekuperace - ANO/NE? jaká?

Příspěvek od stano22 »

... plus nadobudacia cena jednotky ako takej, rozvody, vyustky, rozdelovace, tlmice... :) A v principe, v zimnych mesiacoch celodenne dobrovolne tahanie smogu do objektu, alebo vecne zhananie a vymeny uhlikovych filtrov proti smradu z dymu... Preto ma to nepresvedcilo a v dome mi vetranie normalne oknom pride proste lepsie/ekonomickejsie :)
Tomash
Příspěvky: 56
Registrován: čtv úno 03, 2022 11:26 am

Re: Dodělávka rekuperace - ANO/NE? jaká?

Příspěvek od Tomash »

Má to spousty pozitiv i negativ, každý si musí vybrat, jako se vším...
Kdyby existovalo jedno univerzální řešení, chodili bychom všichni stejně oblečeni se stejným jménem, účesem atd :mrgreen:
10055
Příspěvky: 223
Registrován: ned lis 21, 2021 8:29 am
Bydliště: Zubří

Re: Dodělávka rekuperace - ANO/NE? jaká?

Příspěvek od 10055 »

Právě mám tokové náznaky, že máme dům až moc těsný, ale nevím jestli je správně naslouchám.
udělat ten test bude asi to nejmenší - jen kdyby za to nechtěli ty podle mně nehorázné peníze,

nebo dá se to udělat nějak v domácích podmínkách? předpokládám, že na to potřebuji utěsnit hlavní vstup, ventilátor se stálým výkonem a měřák tlaku
tímto to nechci zlehčovat
měnič Easun 8kW, Baterie Lifepo 16S280A 15kW x 2 = 30kW, 7200kWp Amerisolar 450 8S2P J/Z + 3900kWp Leapton650 V,
Jinak jsem Robert - nick používám už dlouho a jsem na něj zvyklý
glottis
Příspěvky: 2078
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Dodělávka rekuperace - ANO/NE? jaká?

Příspěvek od glottis »

delaji se jeste takovehle rekuperace ... roura skrz zed, je tam nejaka keramika uvnitr co absorbuje teplo a vlhkost. Meni to pak periodicky smer proudeni. Do mistnosti se davaji treba dve a synchronizuji se, aby jendou jedna foukala a druha sala a pak obracene.

https://www.ventilatory.cz/pokojova-rek ... nim-x13962

kamarad to v jednom pokoji zkousel asi rok a ted to dodelal do celeho baraku. Nevim jestli presne tuhle znacku.
Tomash
Příspěvky: 56
Registrován: čtv úno 03, 2022 11:26 am

Re: Dodělávka rekuperace - ANO/NE? jaká?

Příspěvek od Tomash »

10055 píše:Právě mám tokové náznaky, že máme dům až moc těsný, ale nevím jestli je správně naslouchám.
udělat ten test bude asi to nejmenší - jen kdyby za to nechtěli ty podle mně nehorázné peníze,

nebo dá se to udělat nějak v domácích podmínkách? předpokládám, že na to potřebuji utěsnit hlavní vstup, ventilátor se stálým výkonem a měřák tlaku
tímto to nechci zlehčovat

Nevím... sám obvykle držkuju když jde o to platit za něco co nemusím, ale v tomto případě bych za test zaplatil.
Mají k tomu nějaký speciální software co toho dost počítá a i ti řeknou povahu úniku (jedna velká díra, milion malých).
cipis
Příspěvky: 4381
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Dodělávka rekuperace - ANO/NE? jaká?

Příspěvek od cipis »

A za priplatek tu diru/diry najdou ;⁠-⁠)
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
ringo
Příspěvky: 66
Registrován: ned zář 27, 2020 7:38 am

Re: Dodělávka rekuperace - ANO/NE? jaká?

Příspěvek od ringo »

stano22 píše:... A v principe, v zimnych mesiacoch celodenne dobrovolne tahanie smogu do objektu, alebo vecne zhananie a vymeny uhlikovych filtrov proti smradu z dymu...
Samozřejmě není nutno aby rekuperace běžela celý den, případně existují čidla , které v případě detekce smogu ji vypnou. Na druhou stranu běžné filtry zachytí zase prachy a pyly, které se tam dostanou při větrání okny.

Co se týká testu tak ten je nutný (nebo byl) pro dotační papíry. I když je barák "děravý jako řešeto" tak když se tomu nepomůže další energií (rekuperace nebo větrné počasí) tak sám o sobě větrat nemusí. Samozřejmě že to "řešeto" účinnost rekuperace snižuje, ale asi neplatí že by ji plně nahradil.

Sám mám Atreu ale v současné době bych (cena a přístup firmy k modernizaci) ji nahradil něčím jiným pasivním ale určitě ne decentralizovaným řešením. Aktivní nevidím za ty dodatečné prachy jako smysluplné - ta má význam jen v létě a to je pak efektivnější pořídit do jedné místnosti obyčejnou klimačku za 25 tis Kč (pokud tedy má člověk instalovány všechny prvky proti stínění a stále to nestačí).
4,4kWp, GoodWe 10K-ET, Pylontech Force H2 10.65kWh
TČ Fujitsu + vlastní řízení pomocí PWM + RS232 na SDS micro
SmartHome na Domoticz/Synology + SDS + ESPEasy/ ESP8266 (bazén, žaluzie,...)
postupný přechod na Home Assistant/Rpi4 -> NUC
Franta2776
Příspěvky: 2433
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm

Re: Dodělávka rekuperace - ANO/NE? jaká?

Příspěvek od Franta2776 »

Hodně záleží na velikosti prostoru a osazenstvu domu.Třeba já jsem celý den převážně sám v prostoru 50-60m2.Pořebuji nutně rekuperaci??
18190Wp=13500Wp jihovýchod 27x500Wp, 4690Wpjihozápad Leapton 14x335Wp, cca 8000W 90ks vakuové trubice jihozápad, baterie štítkových 73kWh(Lifepo4 17Sx260Ah, trakční gel štítkových 1230Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Mppt Easun 6048
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
PetrDubi
Příspěvky: 1361
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Dodělávka rekuperace - ANO/NE? jaká?

Příspěvek od PetrDubi »

My máme rekuperaci doma už 14 let a je pravda, že treba při spaní je to určitě znát. Když jsme stavěli, tak nám v paneláku vyměnili starý okna za nový plastový a potom jsme museli až do stěhování mít přes léto otevřeno v ložnici na mikro a od podzimu do jara v noci kolem 3-4 ráno vstát a vyvětrat, protože v tom vydýchaném vzduchu se nedalo spát a večer před spaním taky. V kuchyní kde bylo centrální větrání digestoří a trvalé větrání v těsnění okna (plynový sporák) to bylo v pohodě.
V domě s rekuperací už je klid.
Rekuperačka běží každou půlhodinu (20 minut vypnuto, 5-10 minut zapnuto - podle venkovní teploty), potom ve 3 ráno na půl hodiny nebo když někdo stiskne tlačítko na wc nebo v koupelně. Díky tomu není nutné větrat okny, alle když člověk chce, tak může.

Atrea mi taky přijde předražená a kvalita nebo dostupnost náhradních dílů rozhodně neodpovídá ceně a jak je po záruce, tak oblíbená odpověď na náhradní díly zní: dáme vám slevu na novou jednotku.. Proto jsem šel jiným směrem ( výměník a k němu připojené standartní ventilátory - tak jako to dělají vzt firmy).

Jinak rekuperace podle mě není primárně o šetření energií (něco ušetří, ale není to zase žádnej zázrak), ale o komfortu bydlení, o tom že mám doma "čerstvý" vzduch a nemusím kvůli tomu šaškovat s okny.

Ps: pokud po něm netoužíš a nechceš dotact, tak bych se na blower door test vyprdnul..
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
smartyn34
Příspěvky: 44
Registrován: pon bře 31, 2014 9:53 am

Re: Dodělávka rekuperace - ANO/NE? jaká?

Příspěvek od smartyn34 »

Mně pomohlo k rozhodnutí, zda dodělat do zánovního domu rekuperaci, změření CO2. Půjčil jsem si měřák, večer vyvětral standardně okny, hodnota PPM večer cca 400jednotek a ráno po probuzení !!!4800jednotek!!!.
jen pro info:
do 1000 doporučená úroveň CO2 ve vnitřních prostorách
1200–1500 doporučená maximální úroveň CO2 ve vnitřních prostorách
1000–2000 nastávají příznaky únavy a snižování koncentrace
2000–5000 nastávají možné bolesti hlavy

A bylo jasno, Rekuperace hotová, rozvody na půdě, naštěstí se šlo dostat pod kleštiny do izolace a do spodního patra přes technickou místnost. V podstatě už ručně nevětráme

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek