Připojení ohřevu vody na DC a plynulá regulace pomocí PWM

Ohřev TUV, aku nádrže, boilery, ohřívače vody, vytápění, klimatizace
paka
Příspěvky: 24
Registrován: čtv črc 28, 2022 7:45 am

Připojení ohřevu vody na DC a plynulá regulace pomocí PWM

Příspěvek od paka »

Zdravím vespolek,

aktuálně mám zapojeno nahřívání vody v zásobníku TUV pro využití přebytků z FV přímo na DC za panely (ještě před MPPT regulátorem a měničem), přes dvě DC SSR "relé" do dvou topných těles, což dává v podstatě tři stupně regulace výkonu (jen jedno těleso, nebo druhé, nebo obě - mají různý výkon).

Řídím to (z Homeassistant na Raspberry) dle napětí panelů i baterie pokud možno tak, aby to využívalo jen přebytky, ale jen ty tři stupně výkonu jsou dost hrubé a jde to nic moc, a rád bych to předělal na jemnější regulaci pomocí PWM.

Idea je využít toho, že Raspberry umí poslat na gpio výstupní pin PWM signál (generovaný hw) a řídit tím jedno DC SSR, stále hned za panely, a za ním topná tělesa (obě paralelně), a nastavením PWM střídy regulovat výkon 0-100%.

Máte někdo praktickou zkušenost s něčím podobným, na DC ?

Jakou byste doporučili zhruba použít frekvenci pro PWM ? (nahrubo uvažuju kolem 500Hz ?)

Co ochrana SSR ? Zatím mám jen varistor paralelně k SSR proti případným špičkám plus diodu antiparalelně k topnému tělesu, doufám že totéž by snad mohlo stačit i při rychlém spínání / vypínání při PWM ? (kabel od SSR k topnému tělesu je cca 4m)

Aspoň na vstupní straně před PWM, tedy hned za panely, bych asi přidal větší kondenzátor pro vyhlazení pulzního odběru z panelů... má to smysl ? (Možná i za PWM, ale tam se bojím aby nenadělal víc škody než užitku..)

Pozn.: jde o napětí z panelů kolem 80-110V a výkon do nahřívání cca do 1000W, proud cca do 10A.

Pavel
bahora
Příspěvky: 59
Registrován: úte kvě 10, 2022 11:32 pm

Re: Připojení ohřevu vody na DC a plynulá regulace pomocí PW

Příspěvek od bahora »

Není snadnější použít převodník PWM/0-10V a fázově řízené SSR ?
Uživatelský avatar
antoni_sk
Příspěvky: 677
Registrován: pát lis 17, 2017 3:14 pm
Bydliště: Liptov

Re: Připojení ohřevu vody na DC a plynulá regulace pomocí PW

Příspěvek od antoni_sk »

riadenie podla U nie je vhodné... pri nejakom U zapne špirálu a U klesne takže to zas vypne... a takto do bude robiť dookola
FV-1, 60°, 2019 3x Suntech STP280-20/Wfw (840Wp), EPSOLAR LS3024B (30A)
FV-2, 35°, 2020 3x CSUN 280-60P (840Wp), EPEVER LS3024B (30A),
FV-3, 35°, 7/2020 4x Trinasolar TSM-235 (940Wp), SRNE ML 40A MPPT
FV-4, 35°, 10/2021 2x Moser 220Wp (440Wp), EPEVER LS3024B (30A),
FV-5, 45°, 9/2022 6x Trinasolar 235Wp (1400Wp), Easun ISolar SPS 3kW
Meniče: Carspa 3000W (špičk.9000W), Easun ISolar SPS 3kW
batérie: 16x 200Ah LiFePo4 (24V) + 8x 280Ah LiFePo4 (24V)
paka
Příspěvky: 24
Registrován: čtv črc 28, 2022 7:45 am

Re: Připojení ohřevu vody na DC a plynulá regulace pomocí PW

Příspěvek od paka »

bahora píše:Není snadnější použít převodník PWM/0-10V a fázově řízené SSR ?
Jako na AC straně ze měničem ? Tomu jsem se chtěl spíš vyhnout, jednak na měniči nemám moc velkou rezervu výkonu, jednak to bude další ztráta účinnosti regulatorem + měničem navíc v cestě. A taky si nejsem jist, jak se bude mít rád měnič se zátěží s fázovým ořezáváním. (Měnič mám Epever Ipower 2kW).
cipis
Příspěvky: 4362
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Připojení ohřevu vody na DC a plynulá regulace pomocí PW

Příspěvek od cipis »

Druhý měnič, klidně s modifikovanou, jen pro topení.
Cokoliv, než DC do spirály, je lepší.
Čím tu spirálu teď odpojíš, když ti to pojede nějakou chybou nonstop a voda bude mít 99°C?
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
paka
Příspěvky: 24
Registrován: čtv črc 28, 2022 7:45 am

Re: Připojení ohřevu vody na DC a plynulá regulace pomocí PW

Příspěvek od paka »

cipis píše:Cokoliv, než DC do spirály, je lepší.
Čím tu spirálu teď odpojíš, když ti to pojede nějakou chybou nonstop a voda bude mít 99°C?
Proč je DC do spirály špatné ?

Teplotu vody hlídám jednak teplotním čidlem a jednak termostatem, při překročení "normální" max teloty vypnu SSR, a při poruše kdyby SSR zůstalo otevřené a teplota dál rostla tak při překročení nějaké vyšší kritické teploty můžu komplet odpojit panely přes napěťovou spoušť u PV jističe. (Tohle mám nastaveno i např. pro případ poruchy regulátoru, kdyby se rozhodl přebíjet baterii a napětí rostlo kam nemá..)
cipis
Příspěvky: 4362
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Připojení ohřevu vody na DC a plynulá regulace pomocí PW

Příspěvek od cipis »

Svaří se ti kontakty havarijního termostatu.
Cokoliv externího není spolehlivého.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
paka
Příspěvky: 24
Registrován: čtv črc 28, 2022 7:45 am

Re: Připojení ohřevu vody na DC a plynulá regulace pomocí PW

Příspěvek od paka »

Havarijní termostat v tomto uspořádání nemám... Jen SSR pro normání řízení, a odpojení panelů pro případ nouze. DC bych přes termostat netahal, to ne :-)
paka
Příspěvky: 24
Registrován: čtv črc 28, 2022 7:45 am

Re: Připojení ohřevu vody na DC a plynulá regulace pomocí PW

Příspěvek od paka »

Tedy přesněji: havarijní termostat tam nemám taky proto, že ho můj zásobník ani nemá. Má jen "normální" stavitelný termostat, jde nastavit max asi na 85C, ten můžu využít pro to nouzové shození jističe panelů (přímo, mimo Raspberry, aby to bylo spolehlivé). A normální běžné řízení ohřevu dělám podle teploty vody co hlásí teplotní senzor.
luky
Příspěvky: 856
Registrován: pon kvě 19, 2014 11:38 am

Re: Připojení ohřevu vody na DC a plynulá regulace pomocí PW

Příspěvek od luky »

A co brání tam dát něco jako Siton? Totiž když to bude připojené přímo na panely, tak je potřeba do řízení implementovat i nějaké MPPT - tedy hledání optimálního pracovního bodu panelů.
Kondenzátory mezi panely a SSR ano. Panel je proudový zdroj. Naopak dávat kondenzátory za SSR je blbost - chceš regulovat výkon šířkou pulzu, obdélník tomu topnému tělesu nevadí. Ale nabíjet vybitý kondenzátor z nabitého kondenzátoru přes SSR dává tušit, že to hned při prvním sepnutí shoří.
mobilní elektrárna: viewtopic.php?t=4597, 290Wp mono, Winston 12V/130Ah, Victron MPPT 75/15, Victron inverter 12/250VA, Victron charger 20A
domácí elektrárna: viewtopic.php?t=6898, FV 4010Wp (6x415+4x380), CATL 48V/120Ah, Axpert King 48/5000 + PCM60X + MakeSkyBlue
cipis
Příspěvky: 4362
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Připojení ohřevu vody na DC a plynulá regulace pomocí PW

Příspěvek od cipis »

Každý zásobníkový ohřívač vody musí mít havarijní termostat.
Že ho nenajdeš jako kus ještě neznamená, že ten provozní nemá i havarijní "spoušť" - dělají se i kombinované.
Tedy tam vždycky něco je, co odpojí spirálu, když tam vyleze teplota.
Odpojování jističe panelů je špatné řešení, na to odpojení potřebuješ energii, aby ti přitáhla cívka a vyrazila ten jistič.
Proto ty BELy atd. mají na výstupu průběh přes nulu, aby zvládl zhasnout oblouk, který vznikne při rozpojení kontaktů.
DC se krásně natáhne a bude hořet a nic neodpojí.
Tohle je těžce nebezpečné šetření na nesprávném místě.
Pokud tím někdo krmí infra panel, tak ok, tam se nic nestane, když to pojede nonstop, je to na to dělané. Ale ohřívat vodu a nemít tam jednoduché a účinné vypnutí bez vnějšího zdroje, tak je hazard se životem či zdravím.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
paka
Příspěvky: 24
Registrován: čtv črc 28, 2022 7:45 am

Re: Připojení ohřevu vody na DC a plynulá regulace pomocí PW

Příspěvek od paka »

O něčem jako Siton jsem uvažoval, ale trochu se bojím že když budou za panely dva MPPT regulátory paralelně (Siton a ten co mám k baterii a měniči), jestli se nebudou "přetahovat", a jak budu tomu Sitonu sdělovat kolik si může vzít výkonu (aby měly baterie/měnič přednost). Když bych si to řídil sám, mám lepší kontrolu aby se pwm do ohřevu pouštělo jen když jsou opravdu přebytky, a idea je že bych právě mohl i jemněji upravovat výkon tak aby se napětí na panelech drželo cca kolem optima.

S tím kondenzátorem za SSR to potvrzuje moji obavu, díky :-)
Mart
Příspěvky: 179
Registrován: ned kvě 01, 2022 2:02 pm
Bydliště: Prostejov

Re: Připojení ohřevu vody na DC a plynulá regulace pomocí PW

Příspěvek od Mart »

cipis píše:Druhý měnič, klidně s modifikovanou, jen pro topení.
Cokoliv, než DC do spirály, je lepší.
Čím tu spirálu teď odpojíš, když ti to pojede nějakou chybou nonstop a voda bude mít 99°C?
Spirála se může připojit přes 3f stykač u kterého budou kontaty zapojené v sérii.
Například Schrack ve svém katalogu specifikuje použití stykače pro spínání DC. Např. pro stykač řady K1-09D10 je za podmínky spojení tří kontaktů v serii specifikován max. proud 16 A pro napětí 220 V DC
měnič GW3648D-ES, baterie 4x Pylontech US3000C (celkově 14,4 kWh)
panely mono 1920 Wp východ (sklon 20°) + 1920 Wp západ (sklon 16°)
paka
Příspěvky: 24
Registrován: čtv črc 28, 2022 7:45 am

Re: Připojení ohřevu vody na DC a plynulá regulace pomocí PW

Příspěvek od paka »

cipis píše: Odpojování jističe panelů je špatné řešení, na to odpojení potřebuješ energii, aby ti přitáhla cívka a vyrazila ten jistič.
Proto ty BELy atd. mají na výstupu průběh přes nulu, aby zvládl zhasnout oblouk, který vznikne při rozpojení kontaktů.
DC se krásně natáhne a bude hořet a nic neodpojí.
Tady jsem poněkud zmaten. Jištění panelů je řešeno DC jističem o dostatečném max. proudu, a ten by přece měl být konstruován tak, aby zvládl bezpečně odpojit DC i při zátěži. Jeho vyhození přes napěťovou spoušť by tedy (jako nouzová varianta při detekci poruchy) mělo být ok...

K tomu "na to odpojení potřebuješ energii, aby ti přitáhla cívka a vyrazila ten jistič" - ano, ale v čem je problém ? Konkrétně ta spoušť co používám má cívku na 48V, takže ji mohu aktivovat celkem spolehlivě přes "pojistný" termostat napětím z baterií, nezávisle na tom zda zrovna funguje měnič a pod.
cipis
Příspěvky: 4362
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Připojení ohřevu vody na DC a plynulá regulace pomocí PW

Příspěvek od cipis »

Problém je v tom, že vůbec tu baterii potřebuješ.
Potřebuješ, aby byla připojená, aby byla nabitá, aby nevypla její ochrana, potřebuješ ...
Tedy cokoliv, ale rozhodně ne celkem spolehlivě.
Cokoliv dalšího, cokoliv složitějšího, tak znamená více a více možností, jak se to může posrat.

Vyrážecí cívky jsou dobré na ruční odstavení "elektrárny" obsluhou, tj. tam někdo musí být, kdo zmáčkne to tlačítko, případně shodí ty jističe, když to selže. Ale ne na okamžité nouzové odpojení tařka přehřáté vody v bojleru.

Samotné korektní shození přívodu od panelů správným DC jističem nepopírám. Popírám akorát to, že by to byl bezpečný způsob odstavení napájení spirály.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
thomas.007
Příspěvky: 346
Registrován: pát říj 28, 2016 2:30 pm

Re: Připojení ohřevu vody na DC a plynulá regulace pomocí PW

Příspěvek od thomas.007 »

paka píše: Proč je DC do spirály špatné ?
Jedno video lepší než 1000 slov...ve chvíli, kdy selže SSR a zůstane propustné (bude tam DC), tak to na kontaktech v termostatu skončí leda požárem:
https://www.youtube.com/watch?v=Zez2r1RPpWY
luky
Příspěvky: 856
Registrován: pon kvě 19, 2014 11:38 am

Re: Připojení ohřevu vody na DC a plynulá regulace pomocí PW

Příspěvek od luky »

cipis, nebuď tak přísnej. SSR relé na DC je nějaký spínací polovodič. Stejně jako to je v Sitonu. Takže když se tohle prorazí, bude na výstupu trvalé DC z panelů. A ani Siton pro tohle nemá řešení. Pak přijde ke slovu pojistný ventil, který upustí nadlimitní tlak a čeká se na obsluhu, která odpojí panely.
mobilní elektrárna: viewtopic.php?t=4597, 290Wp mono, Winston 12V/130Ah, Victron MPPT 75/15, Victron inverter 12/250VA, Victron charger 20A
domácí elektrárna: viewtopic.php?t=6898, FV 4010Wp (6x415+4x380), CATL 48V/120Ah, Axpert King 48/5000 + PCM60X + MakeSkyBlue
cipis
Příspěvky: 4362
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Připojení ohřevu vody na DC a plynulá regulace pomocí PW

Příspěvek od cipis »

Já přísný nejsem, já jsem pouze rozumný a takové krámy, co to neumí, tak prostě nesmí.
Pojistný ventil, haha, kdy jsi ho byl naposledy zkoušet? A co ti asi řekne osazenstvo bytu, když budou zrovna u bojleru a on si pšoukne ten pojišťovák?
Tohle jsou prostě úvahy špatným směrem. Prostě žádné výmluvy a udělat to tak, jak se má, aby to fungovalo.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Uživatelský avatar
stano22
Příspěvky: 485
Registrován: ned čer 13, 2021 1:43 pm
Lokalita: SK-ZA
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6500
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: SK (ZA)

Re: Připojení ohřevu vody na DC a plynulá regulace pomocí PW

Příspěvek od stano22 »

cipis co to mas za poistak? Mne ked odpusta pretlak, je uplne nehlucny
cipis
Příspěvky: 4362
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Připojení ohřevu vody na DC a plynulá regulace pomocí PW

Příspěvek od cipis »

Tak o hluk vůbec nejde přece. A naopak, kdyby byl hlučnější, tak lepší, aspoň se někdo dozví, že se něco děje.
Zkoušel to vůbec někdo vyzkoušet? Drtivá většina tam má kyblíček, aby to nekapalo na zem, další tam mají tenkou hadičku někam do odpadu. Když jsem se byl kouknout u sousedů na novou koupelnu, tak jsem jim ukazoval, že to mají občas otestovat, no, vytírali celou koupelnu pak :D
Že tam něco kape při nahřívání bojleru, je jasné, teplá voda mění objem, tak to někudy musí ven.
Ale měl jsem na mysli ten ten havarijní stav, když se na to někdo spoléhá místo pojistného termostatu. To jde pak ven vařící voda a ne zrovna pod nízkým tlakem. Takže třeba nevybuchne bojler a nezabije/nezmrzačí lidi okolo, ale má to velkou potenci minimálně opařit.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek