Má smysl plynový kotel?

Ohřev TUV, aku nádrže, boilery, ohřívače vody, vytápění, klimatizace
Uživatelský avatar
Karem
Příspěvky: 1
Registrován: pát črc 29, 2022 1:50 am

Má smysl plynový kotel?

Příspěvek od Karem »

Má v dnešní situaci smysl mít plynový kotel nebo se mám radši připravit na nejhorší, že plyn dojde?

Co jsem se díval, tak aktuálně je podle https://gass.ga plynu dostatek, ale kdoví jak to bude v zimě, jaký je váš názor?
greatlama
Příspěvky: 41
Registrován: ned říj 31, 2021 10:09 am

Re: Má smysl plynový kotel?

Příspěvek od greatlama »

Jedna věc je jestli bude dostupný a druhá věc je za jakou cenu...

Na nejhorší by měl být člověk připraven vždy.

Alternativní zdroj tepla je dle mého nutností. Třeba kamna na dřevo...
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2222
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm

Re: Má smysl plynový kotel?

Příspěvek od fugas »

Jelikož jsme se už mnohokrát přesvědčili, že když nám nelžou, tak aspoň neříkají celou pravdu, rozhodně bych nejhorší čekal. Když jsem poprvé slyšel že se dnes staví domy bez komínu, tak jsem s úšklebkem polosouhlasně pokyvoval, abych nevypadal že sežeru fakt každou blbost. A ona je to pravda. Bydlet v domě zcela závislém na tom, co vyjednají klauni ve vládě, zešedivěl bych hrůzou.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
mmv
Příspěvky: 220
Registrován: úte dub 13, 2021 10:45 pm
Lokalita: východ Prahy
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13500
Kapacita baterie [kWh]: 20
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Má smysl plynový kotel?

Příspěvek od mmv »

:? v září nějakej ychtyl vyhodí na ukrajině turbokompresorovou stanici do luftu, russáci budou říkat že to my nee, na nordstreamu se jim zadře nějaká v kanadě "špatně" opravená turbína a v lednu budou plynový prázdniny :? každej druhej vyrazí do lesa se sekerkou a jižní město bude vypadat jako paneláky v rusku, kde bude z každýho druhýho okna koukat roura z kamen :? fakt dobrý výhledy :)
9900Wp 6×ESM-450H, 6×UL-450M-144HV 8×VDS-S144 zzj 15°, 3600Wp 8×AS-6m144VV vvs 30° 2× Epever 4415, 1×Easun 8048, Axpert king 5kW, 240Ah staré olovo, 450Ah LI-ION mivvyenergy.cz
luky
Příspěvky: 856
Registrován: pon kvě 19, 2014 11:38 am

Re: Má smysl plynový kotel?

Příspěvek od luky »

Přirovnal bych současnou "plynovou" situaci k situaci s elektřinou na podzim loňského roku. Tehdy jsem se taky myslel, že ten růst ceny je předzvěstí nedostatku elektřiny a tedy hrozba blackoutu. Ale je to jinak - elektřina i plyn bude. Jen možná za cenu, která se vám nebude líbit.
mobilní elektrárna: viewtopic.php?t=4597, 290Wp mono, Winston 12V/130Ah, Victron MPPT 75/15, Victron inverter 12/250VA, Victron charger 20A
domácí elektrárna: viewtopic.php?t=6898, FV 4010Wp (6x415+4x380), CATL 48V/120Ah, Axpert King 48/5000 + PCM60X + MakeSkyBlue
martesik
Příspěvky: 15
Registrován: čtv zář 09, 2021 8:56 am

Re: Má smysl plynový kotel?

Příspěvek od martesik »

Přidám názor:
Cena bude do značné míry záviset na tom, kolik se nám dané suroviny podaří ušetřit. I kdyby to člověk nebral jako nějaký altruismus, tak pokud část plynu nahradím dřevem, tak ve svém RD mírně ušetřím za cenu nějaké práce a obyvatelům paneláků tu porci plynu přenechám. Pokud ušetříme "navrhovaných" 15%, tak by se cena plynu mohla (při troše štěstí) udržet v "rozumných" mezích, protože omezené množství suroviny má nelineární vliv na její cenu - jinými slovy, chybějící 1% množství způsobí růst ceny do nebes nebo zavírání fabrik nebo obojí.
Z nás na vsi už vidím všude přibývající hranice kůrovcové a jiné kulatiny - před domy i za domy. A to jsme průmyslová oblast, žádná samota u lesa. V našem lese těch ležících kuláčů na svazích je ještě poměrně dost a na Vysočině jsou vidět suché tisíce kubíků nastojato - např. kolem Víru.
Pro mě je plyn hypotetická věc - ve svém RD mám TČ, ale k tomu taky kamna na dřevo, která vytopí všechny obytné místnosti na 20 stupňů i za mírných mrazů.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek