UPS pro obehova cerpadla

Benzinové, naftové, LPG a jiné elektrocentrály, alternátory poháněné parou, stirglingův motor, atd.
raaaaraaaa
Příspěvky: 5
Registrován: ned úno 27, 2022 12:03 am

UPS pro obehova cerpadla

Příspěvek od raaaaraaaa »

Dobry den,

pro dve nova obehova cerpadla Grundfos 230v ktere maji typicky spotrebu od 5w-15w (reguluji se automaticky) shanim vhodnou UPS. Jedno cerpadlo pohani obeh od kotle na pevna paliva do akumulacni nadoby (to musi byt automaticky zalohovane), druhe cerpadlo zene teplou vodu z akumulacni nadoby do domu.

Mam doma 4 zanovni stejne autobaterie. Doporucili byste mi vhodny balancer a samotnou UPS ktera by fungovala s olovenymi zapouzdrenymi autobateriemi - aby je umela vhodne udrzovat a nedoslo k jejich hlubokemu vybiti. Jak ty autobaterie zapojit paralelne tak aby to fungovalo jako jedna "velka" - nasel jsem nejake balancery ale vzdycky to bylo tak na 2 baterie na vic ne.

Dekuji za tipy.
Matess
Příspěvky: 1519
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: UPS pro obehova cerpadla

Příspěvek od Matess »

použijí si ty balancery 3.

Co se týká olova - olovo umře tak či tak po nějaké době. Raději bych doporučil malou lifepo4 baterku.

Jestli je potřeba zálohovat takto malý výkon 48V je zbytečně overkill. Stačí na to v pohodě něco malého na 12V. Pokud je v plánu na to napojit více věcí potom to chápu.

Problém těch čerpadel a takhle malé spotřeby bude spíš v tom že měnič sežere většinu energie na svůj provoz. Doporučil bych teda nějaký victron.

https://www.tipa.eu/cz/menicnapetisinus ... 3oQAvD_BwE

Tento střídač ale není UPS - neumí nabíjet baterie, ale jinak je skvělý co se týká spotřeby.

baterky se potom mohou dát paralelně a balancování není pořeba

Nebo se dá vzít třeba tento klon axpertu
https://hadex.cz/g508-kombinovany-menic ... lator-pwm/
ten má v sobě vše, ale vlastní spotřeba bude vyšší.
Uživatelský avatar
sindyk
Příspěvky: 526
Registrován: pát kvě 21, 2021 12:53 pm
Bydliště: Semily

Re: UPS pro obehova cerpadla

Příspěvek od sindyk »

Pokud to má být jen na tu kotelnu a s tak malým odběrem, tak bych šel do nějaké UPSky. Něco takového mám i na prodej, i když je to stále zbytečně výkonné na 2 čerpadla.

https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=47&t=7797
3800 Wp (10s Elerix 380 Wp) | Deye SUN-3.6K-SG03LP1-EU | 14 kWh olova (4s2p JPC12-100 + 4s 12V92F)
Domovské vlákno: FVE Pojizeří, povinná četba: Victron Wiring Unlimited
Soban
Příspěvky: 3468
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: UPS pro obehova cerpadla

Příspěvek od Soban »

Tak já mám taky k prodeji měnič vše v jednom s výkonem 1000VA/800W pracuje jako ups v pohodě.
Dá se připojit i solární panely o výkonu 600Wp max.

Takže třeba dát akorát baterky, umí olověné jak zaplavené tak AGM/GEL 12V.

Dá se připojit i lifepo4 pak se parametry nastavují ručně.
Můžu předvést....
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
raaaaraaaa
Příspěvky: 5
Registrován: ned úno 27, 2022 12:03 am

Re: UPS pro obehova cerpadla

Příspěvek od raaaaraaaa »

Dekuji za postrehy. Ta spotreba vlastniho menice je docela zasadni vec. To by se nejspise hodila ta nejslabsi UPS s vykonem 300w (Sinus Mhpower 300w - nechci sem davat odkaz). Victron menic je fajn ale chybi tam ta schopnost pracovat jako UPS, to by se muselo bastlit okolo dalsi veci. A ty autobaterie zretezim do balanceru paralelne - snad nekolik let vydrzi a pripadne ja pak vymenime za akumulator s lepsi "chemii".

Dekuji
Soban
Příspěvky: 3468
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: UPS pro obehova cerpadla

Příspěvek od Soban »

Pro 12V žádný balancer nepotřebuješ - stejně nemáš přístupné články.

U toho mého připojíš panely (pokud je máš kam dát) a běží to zadarmo :-)

Je to tento https://www.hadex.cz/g508-kombinovany-m ... lator-pwm/ koupený na hadexu v provozu asi měsíc a teď leží ve škatuli, původně to taky bylo počítáno jako záloha při výpadku sítě aby kotel topil a svítilo se, ale solaritida je prevít.....

Výměna za větší a běží na to celý barák.....

Jinak na to můžeš hodit i světlo v kotelně a využiješ to.

Jinak nabíjení baterií ze sítě 10 nebo 20A jde nastavit.

U externích měničů budeš řešit přepínání na síť a u UPS budeš řešit malé baterky protože ty UPS nejsou dělané na trvalý výkon, pouze na pár minut a u větších podle mě už budeš na stejné ceně.
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
Matess
Příspěvky: 1519
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: UPS pro obehova cerpadla

Příspěvek od Matess »

podle mě za ty peníze je ten z hadexu dobrá volba.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek