budování ostrovní fve

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
unicast
Příspěvky: 1226
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Rozšíření špatně zvoleného ongridu ...

Příspěvek od unicast »

Čím méně přechodů a čím méně kabelů, tím menší odpor a tedy i ztráty :) Raději bych vrtal spojky nebo šíny.

Ty chceš nabíjet i vybíjet baterie co možná nejnižším proudem, ideálně pod 0.5 C (což je u těch zmíněných 280A baterií nějakých 140 A). Tak si sečti plánované i maximální odběry těch střídačů a budeš znát odpověď. Bude-li víc baterií pro víc střídačů, tak na DC je určitě propojit, ty střídače nebudou nikdy zatížené zcela symetricky a díky tomu zase bude vybíjecí proud menší.
Screemy
Příspěvky: 113
Registrován: pon dub 11, 2022 8:05 pm

Re: Rozšíření špatně zvoleného ongridu ...

Příspěvek od Screemy »

Hodil jsem špatného Axperta, chtěl bych pořídit tohoto:

https://www.ostrovni-elektrarny.cz/?kom ... f1-p570023

Ten má vyšší proudy na MPTT takže nejsem tolik limitován panely, pokud se nepletu?

V současné době nemám krom TC tak velké odběry, ale chci pořídit elektro auto a par serveru a rigu domu, takže ten výkon co plánují jen na serverech a rigach bude cca 3kw na jednu fazy. Servery pojedou 24/7/365 ( to je cca 3kw) Rigy jen za sluníčka (mám výhodnou možnost skoro zadarmo hw)
Diablo1st
Příspěvky: 1623
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Rozšíření špatně zvoleného ongridu ...

Příspěvek od Diablo1st »

Ak nie sú na streche tiene, ktoré by degradovali HV string tak ok.

Len treba ešte zhodnotiť rozmery strechy, aby sa panely rozumne pomestili, musí to predsa nejako vyzerať :)
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
Screemy
Příspěvky: 113
Registrován: pon dub 11, 2022 8:05 pm

Re: Rozšíření špatně zvoleného ongridu ...

Příspěvek od Screemy »

Diablo1st píše:Ak nie sú na streche tiene, ktoré by degradovali HV string tak ok.

Len treba ešte zhodnotiť rozmery strechy, aby sa panely rozumne pomestili, musí to predsa nejako vyzerať :)
No stíny bohužel mám a nevyhnu se jim (sousedovi stromy) ...

Jak to resit v pripade, ze tam jsou nahodne stiny? Pres leto ani ne, slunce je vysoko, ale v zime je to horsi.

Diky
Screemy
Příspěvky: 113
Registrován: pon dub 11, 2022 8:05 pm

Re: Rozšíření špatně zvoleného ongridu ...

Příspěvek od Screemy »

Nevím jak se nahlíží na ali, ale co tohle?
https://www.aliexpress.com/item/1005003 ... _edm_other

Je to o polovinu levnejsi jak king, maji to v poslku, takze bez dph, cla atd a do 7 dnu doma ...

BTW tohle umi paralel, takze na 3f vysledne.
https://www.aliexpress.com/item/1005003 ... -recommend
rva
Příspěvky: 3527
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Rozšíření špatně zvoleného ongridu ...

Příspěvek od rva »

Všechno pochází z osvědčeného konceptu Axpert. A možná má vše původ v továrnách Voltronic - Taiwan, Čína, Vietnam https://voltronicpower.com/en-US/Company kde si jednotlivé "značky" objednávají své produkty. Všechno se to chová podobně, rozdíly jsou ve firmware.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Diablo1st
Příspěvky: 1623
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Rozšíření špatně zvoleného ongridu ...

Příspěvek od Diablo1st »

Screemy píše:
Diablo1st píše:Ak nie sú na streche tiene, ktoré by degradovali HV string tak ok.

Len treba ešte zhodnotiť rozmery strechy, aby sa panely rozumne pomestili, musí to predsa nejako vyzerať :)
No stíny bohužel mám a nevyhnu se jim (sousedovi stromy) ...

Jak to resit v pripade, ze tam jsou nahodne stiny? Pres leto ani ne, slunce je vysoko, ale v zime je to horsi.

Diky
Zapojeniť do 3S (napätie do 150V pri zimných podmienkach).

Nevýhody: viac káblov, obmedzený výber panelov - kopec panelov s 400Wp+ je už nad 150V VoC pri 3S a -25°C.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
Pawel
Příspěvky: 812
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am

Re: Rozšíření špatně zvoleného ongridu ...

Příspěvek od Pawel »

Pří -20 = 140V
Screemy
Příspěvky: 113
Registrován: pon dub 11, 2022 8:05 pm

Re: Rozšíření špatně zvoleného ongridu ...

Příspěvek od Screemy »

Baterie mi jsou jasne, panely více-méně také, děkuji za vše :)

Každopádně se neumím finálně rozhodnout na střídači ... Mám 2 favority, které umí vše co potřebuji:


Levnější varianta

A nebo dražší, ale z ČR a asi značkovější

Díky popřípadě i za jiné, lepší nebo osvědčenější návrhy :)
unicast
Příspěvky: 1226
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Rozšíření špatně zvoleného ongridu ...

Příspěvek od unicast »

No ono taky záleží na tom, co je zrovna kde skladem... Spousta eshopů kecá, že to má skladem, pak tvrdí, že tím je myšleno "skladem u dodavatele" a následně je z toho nejdřív "za čtrnáct dní", pak "za šest týdnů" a nakonec "možná někdy".
PetrDubi
Příspěvky: 1353
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Rozšíření špatně zvoleného ongridu ...

Příspěvek od PetrDubi »

Ale u toho Kinga II píšou: Aktuálně nedostupné
A u Kinga I píšou že ho očekávají v polovině července, takže až o prázdninách když se nic nestane..
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
Screemy
Příspěvky: 113
Registrován: pon dub 11, 2022 8:05 pm

Re: Rozšíření špatně zvoleného ongridu ...

Příspěvek od Screemy »

PetrDubi píše:Ale u toho Kinga II píšou: Aktuálně nedostupné
A u Kinga I píšou že ho očekávají v polovině července, takže až o prázdninách když se nic nestane..
Včera byl ještě skladem :) No jo no. ...

Ale tak ideálně co hledat nebo po čem koukat? Ten EAsun bude ok?
PetrDubi
Příspěvky: 1353
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Rozšíření špatně zvoleného ongridu ...

Příspěvek od PetrDubi »

Tak ideálně si v zimě všechno ujasnit a v téhle době už mít nakoupeno ;) Každopádně čím déle si budeš vybírat, tím menší bude výběr..
Co se týká toho Kinga, tak je otázka jestli potřebuješ Kinga, pokud nebudeš chtít docucávat ze sítě (to zase neumí ten tvůj druhý kandidát).
Ty Easuny tady plno lidí provozuje už nějaký pátek, ale jestli ti vydrží 5 let nebo 15 ti nikdo dopředu neřekne a záleží taky jak hodně ho budeš zatěžovat, jaká teplota bude tam kde poběží a podobně..
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
Screemy
Příspěvky: 113
Registrován: pon dub 11, 2022 8:05 pm

Re: budování ostrovní fve

Příspěvek od Screemy »

PetrDubi píše:Tak ideálně si v zimě všechno ujasnit a v téhle době už mít nakoupeno ;) Každopádně čím déle si budeš vybírat, tím menší bude výběr..
Co se týká toho Kinga, tak je otázka jestli potřebuješ Kinga, pokud nebudeš chtít docucávat ze sítě (to zase neumí ten tvůj druhý kandidát).
Ty Easuny tady plno lidí provozuje už nějaký pátek, ale jestli ti vydrží 5 let nebo 15 ti nikdo dopředu neřekne a záleží taky jak hodně ho budeš zatěžovat, jaká teplota bude tam kde poběží a podobně..
Podle schémat zapojení na ali to ale umí docuc ze site, ne?

Docuc ze síte pro mě bude potřebny, napojím na tu fve veskeré 24hod denne spotrebice (servery, rigy) a veci které jedou pres leto (ohrev bazenu, filtraci) a premyslim i nafazovani na domovni rozvadece, tim bych se pricucoval ze soucasne DS, ale pretoky by byly zakazany.
Screemy
Příspěvky: 113
Registrován: pon dub 11, 2022 8:05 pm

Re: budování ostrovní fve

Příspěvek od Screemy »

BTW dnes mi prisel original 3m dallas DS18B20, propojil jsem s wattrouterme, nastavil, doplnil casove plany (pro omezeni spinani SSR relatek na ohrev TUV) a vse funguje jak ma :) Reseni za 200kc :)

Ten wattrouter me bavi :D
Diablo1st
Příspěvky: 1623
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: budování ostrovní fve

Příspěvek od Diablo1st »

Mne dnes prišiel elektromer, cez víkend ho plánujem pripojiť na wattrouter a merať ním energiu, čo pôjde do bojleru. Veru je to fajn vecička na hranie, len škoda, že nemá rozšírenie na batérie.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
PetrDubi
Příspěvky: 1353
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: budování ostrovní fve

Příspěvek od PetrDubi »

Buď budeš mít Kinga a docucávání ze sítě nebo levný měnič, který neumí docucávat bez přetoků (takže bez přetoků jedině jako ostrov)..
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
Screemy
Příspěvky: 113
Registrován: pon dub 11, 2022 8:05 pm

Re: budování ostrovní fve

Příspěvek od Screemy »

Diablo1st píše:Mne dnes prišiel elektromer, cez víkend ho plánujem pripojiť na wattrouter a merať ním energiu, čo pôjde do bojleru. Veru je to fajn vecička na hranie, len škoda, že nemá rozšírenie na batérie.
co stojí elektromer? Pravda, je presny, ale ja rad pouzivam shelly 3em :) libi se mi ty "klipsny" :)
PetrDubi píše:Buď budeš mít Kinga a docucávání ze sítě nebo levný měnič, který neumí docucávat bez přetoků (takže bez přetoků jedině jako ostrov)..
No je otázka (nerad bych nějak někoho pohoršil) ale jelikož mám ongrid, kde jsou přetoky povoleny a počítá se s nimi, nedalo by se to za to schovat? Pokud ne, jdu do Kinga a víc nediskutuji :)
Uživatelský avatar
sindyk
Příspěvky: 526
Registrován: pát kvě 21, 2021 12:53 pm
Bydliště: Semily

Re: budování ostrovní fve

Příspěvek od sindyk »

Screemy píše:jelikož mám ongrid, kde jsou přetoky povoleny a počítá se s nimi, nedalo by se to za to schovat?
Ne, provozovatelé DS mají speciální filtry a poznají elektřinu z Axperta od elektřiny z on-gridu. Nějací Rakušáci na to mají patent :-D
3800 Wp (10s Elerix 380 Wp) | Deye SUN-3.6K-SG03LP1-EU | 14 kWh olova (4s2p JPC12-100 + 4s 12V92F)
Domovské vlákno: FVE Pojizeří, povinná četba: Victron Wiring Unlimited
Diablo1st
Příspěvky: 1623
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: budování ostrovní fve

Příspěvek od Diablo1st »

Screemy píše: co stojí elektromer? Pravda, je presny, ale ja rad pouzivam shelly 3em :) libi se mi ty "klipsny" :)
Kúpil som ORNO WE521 stál ma 17,55€ aj s dopravou. Uvidíme, či sa mi ho podarí spojazdniť.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek