Pomoc Revo VM plus 5.5 kW - 48 V

Hybridní elektrárny připojené do rozvodné sítě pro rodinné domy a bytové zástavby s možností plynulého řízení toku energie, popis, technické detaily, celkový výkon, fotografie.
Cejaku
Příspěvky: 36
Registrován: úte bře 22, 2022 6:17 pm

Re: Pomoc Revo VM plus 5.5 kW - 48 V

Příspěvek od Cejaku »

Soban píše:
Cejaku píše:Měnič jsem zkušebně napojil přes prodlužovák na různé zásuvky ( každá na jiné fázi ) A stále závada trvala , pak jsem dal žárovku na přívod do měniče a vše bylo v pořádku.
Počkej.... takže když jsi to měl zapojené přívod do zásuvky a na tom přívodu byla zapojená i žárovka tak to fungovalo OK?

Máš zásuvky připojené přes proudový chránič a nebo jen přes jistič (podle starých norem) ?

Pokud je to tak zkusil bych na vstup měniče dát odrušovací kondenzátor co to bude dělat......
Napsal jsem to blbě . správně by mělo být , když jsem zapojil žárovku na výstup měniče , podle zákmitu relé pomrkla i žárovka. Když jsem zapojil žárovku na přívod měniče , tak nepomrkla , ale to relé zakmitávalo dál. Chtěl jsem tím jen říci , že přívodní napětí do měniče je v pořádku. Zásuvky mám zapojeny jen přes jistič ( stará norma ).
Soban
Příspěvky: 3467
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Pomoc Revo VM plus 5.5 kW - 48 V

Příspěvek od Soban »

Tak potom mě už nic nenapadá jedině že je vadný a proč to odešlo netuším.....
Jedině ho vzít jinam zda to bude dělat i jinde.
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
Cejaku
Příspěvky: 36
Registrován: úte bře 22, 2022 6:17 pm

Re: Pomoc Revo VM plus 5.5 kW - 48 V

Příspěvek od Cejaku »

Soban píše:Těžko říci kde je chyba, prostě už hledáme i ty nejméně pravděpodobné příčiny, protože aby dva měniče byly vadné to by byla velká smůla a to nepředpokládám, takže buď se pokazil tím jak je zapojen, někde něco se prošvihlo a proto to teď blbne už pořád a nebo je někde nějaká smyčka a měnič na ni reaguje protože se tam něco naindukuje.

Začal bych dělat pokusy jak se to bude chovat když přímo od jističe od elektroměru natáhneš kabel s vlastním jističem a zapojíš přívod do měniče na L a N a PE vyvedeš ven z baráku a prozatím uzemníš pokusně třeba na hromosvod a vyzkoušet zda náhodou mezi N a PE něco neteče, případně skoumat proudy mezi N a PV vstupy a PE a PV......

Podle mě někde musí téct něco co nemá a měnič to vyhodnotí špatně.....
Teď si přesně napsal to , co si začínám myslet i já ( po všech těch zkouškách ). O tom , co píšeš jsem už taky uvažoval , včera jsem si již připravil prodlužovák a zemnící tyč , ale nebyl čas to vyzkoušet. Jak to zrealizuji , tak se ozvu.
Cejaku
Příspěvky: 36
Registrován: úte bře 22, 2022 6:17 pm

Re: Pomoc Revo VM plus 5.5 kW - 48 V

Příspěvek od Cejaku »

Soban píše:Tak potom mě už nic nenapadá jedině že je vadný a proč to odešlo netuším.....
Jedině ho vzít jinam zda to bude dělat i jinde.
To je taky možnost , ale zatím nemám zprávy , že by ho taky v mém okolí někdo měl.
Cejaku
Příspěvky: 36
Registrován: úte bře 22, 2022 6:17 pm

Re: Pomoc Revo VM plus 5.5 kW - 48 V

Příspěvek od Cejaku »

Cejaku píše:
Soban píše:Těžko říci kde je chyba, prostě už hledáme i ty nejméně pravděpodobné příčiny, protože aby dva měniče byly vadné to by byla velká smůla a to nepředpokládám, takže buď se pokazil tím jak je zapojen, někde něco se prošvihlo a proto to teď blbne už pořád a nebo je někde nějaká smyčka a měnič na ni reaguje protože se tam něco naindukuje.

Začal bych dělat pokusy jak se to bude chovat když přímo od jističe od elektroměru natáhneš kabel s vlastním jističem a zapojíš přívod do měniče na L a N a PE vyvedeš ven z baráku a prozatím uzemníš pokusně třeba na hromosvod a vyzkoušet zda náhodou mezi N a PE něco neteče, případně skoumat proudy mezi N a PV vstupy a PE a PV......

Podle mě někde musí téct něco co nemá a měnič to vyhodnotí špatně.....
Teď si přesně napsal to , co si začínám myslet i já ( po všech těch zkouškách ). O tom , co píšeš jsem už taky uvažoval , včera jsem si již připravil prodlužovák a zemnící tyč , ale nebyl čas to vyzkoušet. Jak to zrealizuji , tak se ozvu.
Tak jsem dnes vyzkoušel ty varianty s PE , L a N zatím bez měření a blbne to dál, Ještě mě zbývá vyzkoušet návrh od Marko250 a odpojit N. Pak začnu zkoušet něco měřit mezi PV - N a PE.
Cejaku
Příspěvky: 36
Registrován: úte bře 22, 2022 6:17 pm

Re: Pomoc Revo VM plus 5.5 kW - 48 V

Příspěvek od Cejaku »

marko250 píše:
Cejaku píše: Standardní přepěťovka má průraznou pojistku. Se zemí se spojí až při proražení dielektrika přepětím. Co to udělá, je druhá věc - dokud nevypne jistič/pojistky, kabely i měnič půjdou do zkratu vůči zemi.
Svodič napětí je nainstalovaný podle vzorového projektu. Funguje tak , že je od země v základní funkci oddělen , teprve po průrazu svede napětí na zem. Jak , ale jsem již psal , pokud fyzicky odpojím kabely z panelů u měniče , tak to relé stejně kmitá , podle toho usuzuji , že svodič nemá na tuto závadu vliv.
U veškerých kombi krabic typu Axpert se uvádí :nezemnit dráty z panelů jinak dojde k poškození měniče. Ty svodiče pokud tedy jsou v OK stavu plně mimo zem a prorazí je až nějaké přepětí na panelech,tak máš v tu chvíli po měniči.Dal bych tam místo nich jen pojistkové odpojovače,ten blesk to stejně prošlehne i přez svodič.Taky jak si psal o uzemnění těch panelů,pochopil jsem tedy že si pospojoval rámy a dal k hromosvodu,je to tak? I tady je možný propoj s napětím panelů(neměl by být),třeba to někde protíká.Pak stačí připojit k měniči a je po něm,což si připojoval na obou.
Mám těch měničů pět,ale zatím jsem jeden rozbalil a jen připojil na baterku(mínus pól uzemněn) a vyzkoušel na výstupu horkovzdušku,fungoval jak má,k panelům a DS jsem je nedával.Bohužel ještě nemám zapojeno jak plánuji,oba kamarádi to natahujou.
Ještě bych zkusil na ten vstup AC do měniče dát jen zem a fázi, bez toho dorozdělení země a nuly.[/quote]
Tak jsem odpojil N a nechal jen zem a fázi. Na displeji měniče se v tomto případě neobjevilo žádné napětí DS.
U Revo píšou , že není izolovaný , jak je to s Axpertem ? V návodu jsem našel tento popis : Tento měnič má být připojen k trvale uzemněnému systému kabeláže. Nahoře , ale píšeš , že se nesmí zemnit. Začínám mít totiž ještě podezření na panely. Na rámu je otvor ze symbolem uzemnění. Panely jsou namontovány na plechové střeše a napojeny na hromosvod ke kterému je napojena tudíž i střecha. Takže i kdybych chtěl nedokážu panely odizolovat. Je docela možné , že se něco dostává z panelů i do měniče. Přemýšlel jsem i o Axpertovi , ale ted´nevím. Nevíš o nějakém měniči , kterému by toto nevadilo ? Respektive který je na rozdíl od Reva odizolovaný ?
Soban
Příspěvky: 3467
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Pomoc Revo VM plus 5.5 kW - 48 V

Příspěvek od Soban »

Pokud vím u mého reva nic napsáno není. Skusím proměřit zda na PV vstupech je nějaké napětí oproti zemi.

Podle mě to mají pouze ty s vysokonapěťovým PV vstupem ne?
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3351
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Pomoc Revo VM plus 5.5 kW - 48 V

Příspěvek od marko250 »

VAROVÁNÍ: Protože tento měnič není izolovaný, jsou ve spojení s ním použitelné pouze tři typy FV modulů:
monokrystalické, polykrystalické s moduly třídy A a CIGS. Abyste se vyhnuli jakékoli poruše, nepřipojujte ke
měničii žádné FV moduly s možným únikem proudu – např. uzemněné FV moduly způsobí únik proudu do
měniče.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
leoshavla
Příspěvky: 77
Registrován: stř bře 23, 2022 7:43 am

Re: Pomoc Revo VM plus 5.5 kW - 48 V

Příspěvek od leoshavla »

Ahoj,
plánuji taky Revo REVO VM3200-24, 3,2kW/24V a chci použít tyto panely https://www.getrading.eu/solarni-panely ... -wp-p.html a baterie tyto https://www.hadex.cz/r962-pb-uhlikovy-a ... i-systemy/ bude mně to chodit :)
Soban
Příspěvky: 3467
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Pomoc Revo VM plus 5.5 kW - 48 V

Příspěvek od Soban »

A proč by to nechodilo? Jinak těch baterií budeš mít kolik? Ber to že 3200W je 133A z 24V baterky takže vhodné bude koupit 4 kousky aby jsi měl 24V a 200Ah.
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
Cejaku
Příspěvky: 36
Registrován: úte bře 22, 2022 6:17 pm

Re: Pomoc Revo VM plus 5.5 kW - 48 V

Příspěvek od Cejaku »

marko250 píše:VAROVÁNÍ: Protože tento měnič není izolovaný, jsou ve spojení s ním použitelné pouze tři typy FV modulů:
monokrystalické, polykrystalické s moduly třídy A a CIGS. Abyste se vyhnuli jakékoli poruše, nepřipojujte ke
měničii žádné FV moduly s možným únikem proudu – např. uzemněné FV moduly způsobí únik proudu do
měniče.
Zkusím změřit , výstupy z panelů vůči zemi. Znáš nějaký kombinovaný měnič , kterému by tohle nevadilo ? Mám vše přiděláno na plechové střeše , tak s tím asi nic neudělám i kdybych odpojil panely zůstanou přes plechovou krytinu uzemněny a zrušit hromosvod se mě zdá nebezpečné.
Soban
Příspěvky: 3467
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Pomoc Revo VM plus 5.5 kW - 48 V

Příspěvek od Soban »

Soban píše:Pokud vím u mého reva nic napsáno není. Skusím proměřit zda na PV vstupech je nějaké napětí oproti zemi.

Podle mě to mají pouze ty s vysokonapěťovým PV vstupem ne?
Tak jsem to zkontroloval.....

Měřeno na měniči REVO VM3200-24, 3,2kW/24V s MPPT s napětím na PV 30-80V max napětí na PV 102V.

Doutnavka na PV vstupech nereaguje. Kontrola prstem taky OK :wall:

PV+ a PE naměřil jsem 14V předpokládám stejnosměrný - měřák reaguje i na střídavý ale píše 0Hz (obyčejná čína)
PV- a PE naměřil jsem 5V :write:

Při odpojených panelech to stejné a při odpojených panelech mezi PV+ a PV- 27V a strašně pomalinku to klesalo dolů za minutu snad o 0,1V asi nabité nějaké kondenzátory, nečekal jsem na kolik to klesne. :read:
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
Cejaku
Příspěvky: 36
Registrován: úte bře 22, 2022 6:17 pm

Re: Pomoc Revo VM plus 5.5 kW - 48 V

Příspěvek od Cejaku »

Soban píše:
Soban píše:Pokud vím u mého reva nic napsáno není. Skusím proměřit zda na PV vstupech je nějaké napětí oproti zemi.

Podle mě to mají pouze ty s vysokonapěťovým PV vstupem ne?
Tak jsem to zkontroloval.....

Měřeno na měniči REVO VM3200-24, 3,2kW/24V s MPPT s napětím na PV 30-80V max napětí na PV 102V.

Doutnavka na PV vstupech nereaguje. Kontrola prstem taky OK :wall:

PV+ a PE naměřil jsem 14V předpokládám stejnosměrný - měřák reaguje i na střídavý ale píše 0Hz (obyčejná čína)
PV- a PE naměřil jsem 5V :write:

Při odpojených panelech to stejné a při odpojených panelech mezi PV+ a PV- 27V a strašně pomalinku to klesalo dolů za minutu snad o 0,1V asi nabité nějaké kondenzátory, nečekal jsem na kolik to klesne. :read:
Tak jsem taky dnes měřil. Rozpojil jsem přívody od panelů k měniči a jako první jsem změřil přívody vůči zemi a na obouh jsem naměřil cca 20mV. Když jsem měřil ta samé , ale směrem od měniče tak jsem naměřil cca 25 V. Pak jsem ještě rozpojil venkovní uzemnění ( bohužel zůstala napojená plechová střecha přes pár úchytů hromosvodu v hmoždinkách a zabetonovaný stožár do zdiva domu ) a opět jsem měřil přívody z panelů vůči zemi , výsledek byl opět cca 25 mV.
Soban
Příspěvky: 3467
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Pomoc Revo VM plus 5.5 kW - 48 V

Příspěvek od Soban »

Na přívodech k panelům by jsi neměl oproti zemi nic naměřit, žádný pól by neměl být spojen s rámem panelu.

Nedělají to ty svodiče? Odpoj je a změř to znovu.

Pokud je tam nějaký svod tak to vypadá že to odrovnalo ten měnič. Když je v návodu že žádný z PV vstupů nesmí být propojen se zemí.
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
Cejaku
Příspěvky: 36
Registrován: úte bře 22, 2022 6:17 pm

Re: Pomoc Revo VM plus 5.5 kW - 48 V

Příspěvek od Cejaku »

Soban píše:Na přívodech k panelům by jsi neměl oproti zemi nic naměřit, žádný pól by neměl být spojen s rámem panelu.

Nedělají to ty svodiče? Odpoj je a změř to znovu.

Pokud je tam nějaký svod tak to vypadá že to odrovnalo ten měnič. Když je v návodu že žádný z PV vstupů nesmí být propojen se zemí.
Svodiče byly odpojeny jističem . Hodnota před jističem cca 20mV a za jističem ( z měniče) caa 25V . Panely nejspíš nemají žádný s pólů připojen na rám panelu , kdyby to tak bylo , tak bych musel naměřit vůči zemi vyšší napětí než těch 20mV , pokud se ovšem teda nemýlím. Panely mají aplikační třídu A. Pořád je mě divné , že ta " strana " od panelů ( panely , baterie , spotřebič ) funguje normálně , akorát to připojení DS dělá problém. Měnič také žádnou závadu nehlásí. Asi mě nezbyde nic jiného, než se podívat po jiném měniči.
Soban
Příspěvky: 3467
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Pomoc Revo VM plus 5.5 kW - 48 V

Příspěvek od Soban »

Vzdávám to prostě něco tam musíš mít špatně, něco se mu nelíbí.

Jediné řešení vzít ho někam jinam a připojit na jinou síť.
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
PetrDubi
Příspěvky: 1352
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Pomoc Revo VM plus 5.5 kW - 48 V

Příspěvek od PetrDubi »

A nemáš třeba někde po cestě k měniči problém s nulou (N nebo PE)? Třeba nějaký špatný kontakt? Nebo někde propojený N před měničem a za měničem? Případně špatné propojení N a PE u rozdělení?
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
Soban
Příspěvky: 3467
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Pomoc Revo VM plus 5.5 kW - 48 V

Příspěvek od Soban »

Já si taky myslím že tam bude zrada v N a PE.

Prostě chce to rozdělat rozvaděč a připojit přímo na dráty od elektroměru, blbne - zavolat elertrikáře sundat plomby a skontrolovat rozvaděč s elektroměrem a přívod k němu.
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
Cejaku
Příspěvky: 36
Registrován: úte bře 22, 2022 6:17 pm

Re: Pomoc Revo VM plus 5.5 kW - 48 V

Příspěvek od Cejaku »

Soban píše:Vzdávám to prostě něco tam musíš mít špatně, něco se mu nelíbí.

Jediné řešení vzít ho někam jinam a připojit na jinou síť.
Už jsem byl připraven , že to někam vezmu pak jsem ale zjistil , že pokud ho připojím jenom na síť , tak se vůbec nerozjede. Potřebuje asi ještě napojení baterie a ta je pěkně těžká. Ještě to shrnu . V domě mám síť TN - C a těsně před měničem je rozdělena na TN-C-S. V domě mám 3 fáze , prodlužovákem jsem měnič napojil na dvě různé v domě a bez výsledku .
Rozdělení na TN-C-S jsem udělal na prvním možném místě za elektroměrem a pak přes prodlužovák jsem napojil měnič. Prodlužovák je rozdělen na PE, N a L. Fáze do měniče a z měniče je na správném místě . Na zásuvce pro měnič 230V naměřeno napětí mezi L a PE a L a N mezi PE a N bez napětí. Zásuvky za měničem zapojeny pouze TN -S. Taky si stále myslím , že problém v DS. Měnič podle mě není zničený , tím , že panely jsou napojeny na hromosvod. Ta porucha se objeví pouze při napojení na DS a není trvalá. Objevuje zhruba v 30s intervalech. Jdu znovu hledat. Zatím dík.
leoshavla
Příspěvky: 77
Registrován: stř bře 23, 2022 7:43 am

Re: Pomoc Revo VM plus 5.5 kW - 48 V

Příspěvek od leoshavla »

Takto by to mělo být asi zapojeno, našel jsem to tady někde na foru
Přílohy
Screenshot_2022-03-23-21-50-47-925_com.android.chrome.jpg

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek