nemohu se rozhodnout jaké 2 sfázované měniče na 8kWp pole

Diskuze na téma zařízení určených pro převod a stabilizaci napětí, zejména DC/AC měniče a DC/DC měniče, zkušenosti, teorie, praxe ...
Uživatelský avatar
shuty
Příspěvky: 706
Registrován: ned úno 05, 2017 7:21 pm

Re: nemohu se rozhodnout jaké 2 sfázované měniče na 8kWp pol

Příspěvek od shuty »

ZdZ píše:díky za objasnění, takže jsem zase v pytli, protože king stojí 25 tis a dva budou za 50tis a to už je pro příliš
a abych nepřetěžoval kinga tak víc jak 4kW po něm nemůžu chtít a v tom případě mi 4kW zbydou

axpert max 8kW taky nedělá přetoky, nebo ano ?

v jetých baterkách se vůbec nevyznám, takže kupovat něco starého osobně se celkem bojím a neznám nikoho, kdo se vtom pohybuje, bohužel

ceny za LTO jsou šílený, to už můžu rovnou koupit 12kW lifepo4 a mít pokoj
sice mají kvantum cyklů, ale za ty peníze to teda nestojí, návratnost takový věci je nulová
LTO 57 tisíc za 2kWh !! LIFEPO4 54 tisíc 12kWh !!

přepnutí z měniče na ds jsem myslel v případě že vůbec nesvítí a došla baterka, aby to zbytečně nebralo ze sítě - ztráty na měniči 230-230, jinak by jel samozřejmě pořád měnič
u nas maju 40ah LTO za 70eur x22 clankov = 1540eur x kurz czk 24,4 = 37500kč.
120ah x 16 clankov od mikela = 28700kč

takze ano je tam rozdiel ale ved si pisal ze nepotrebujes baterku ze chces minimalnu moznu. tak ja uz neviem, nerozumiem ti.
12kwh lifepo4 da max 200A prud. 2kwh LTO da 400A.

tak co vlastne chces?

chces 2x 5kw menic, 8kwp panelov a 5kwh lifepo4.
Tak si to kup a uz nas tu s tym neotravuj, nechapem, ludia sa ti tu snazia pomoct, poradit ale ty si ides stale svoje a navyse to bedakanie ze to je drahe, tolko nedam... tak ak ti je to drahe tak to nekupuj, zoberes z DS a mas usetrene
**********
•MPP Solar PIP-5048MK•3.69kWp•18kWh LiFePo4•
rva
Příspěvky: 3526
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: nemohu se rozhodnout jaké 2 sfázované měniče na 8kWp pol

Příspěvek od rva »

ZdZ píše:takže abych nemusel pořád sledovat a trnout jestli přetok ano nebo ne tak raději neuvažovat o ničem jiném než o axpertovi, v nižších cenových hladinách :-)

vůbec neuvažovat o VM nebo PIP a dalších klonech
Ne. Udělej to tak, že si nějaký vyber a před objednáním se tady zeptej, jestli dělá přetoky.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
ZdZ
Příspěvky: 813
Registrován: pon led 24, 2022 7:27 pm

Re: nemohu se rozhodnout jaké 2 sfázované měniče na 8kWp pol

Příspěvek od ZdZ »

shuty, jestli ti vadí, že chci ekonomicky návratnou elektrárnu, zjišťuju si to předem a nezajímá mě ostrovní režim, tak nečti moje témata a budeš mít klid. To co tady vyzdvihuješ za pomoc jako pidibaterka za 37500,-, obrovské uložiště za sto tisíc a další tak to není žádná pomoc, to je fakt na hlavu.

Nejsem magor, abych za hromadu peněz koupil mini baterku i když má milion cyklů a gigaproudy, bez kapacity ale, když za stejný peníze můžu mít 12kWh v Lifepo4. To jsem napsal zcela jasně a za tím si stojím a i ta tvoje levnější jen za za 37500,- :-) :-) je naprostá kravina. To bych už raději koupil nějakých 9kW v lifepo4 a měl jakousi návratnost a i při plným slunci by netrpěla, ale lto jsou vyhozený peníze, to se nikky finančně nevrátí.

Taky nehápu proč tak strašně vadí silnej měnič s malou baterkou, když mohu omezit proudy. Psal jsem to už několikrát, ale velcí odborníci si pořád píšou to svoje, baterka se zničí. A nakonec si nenechám poradit. To je dobrý.
Ostrov. Aktuálně v provozu 15 kWp 12+10+10 55°jih, 30kWh 48V + 3kWk 12V Lifepo4 a 2x Easun smp 5kW sfázovaný + 3x Must mppt 6kW + UPS 12V 500Va + 3F měnič 3x400V 6kW.
Nabíječka 1kW z generátoru. Elektro koltel 48V DC, 9kW 9 stupňů regulace. 750lt aku nádrž, 200l bojler. 3x split klima na topení a chlazení a samozřejmě automat na uhlí. Protože jsem Eko a Wegan v jedné osobě :-) !
ZdZ
Příspěvky: 813
Registrován: pon led 24, 2022 7:27 pm

Re: nemohu se rozhodnout jaké 2 sfázované měniče na 8kWp pol

Příspěvek od ZdZ »

rva píše:
ZdZ píše:takže abych nemusel pořád sledovat a trnout jestli přetok ano nebo ne tak raději neuvažovat o ničem jiném než o axpertovi, v nižších cenových hladinách :-)

vůbec neuvažovat o VM nebo PIP a dalších klonech
Ne. Udělej to tak, že si nějaký vyber a před objednáním se tady zeptej, jestli dělá přetoky.
Původně jsem chtěl toto, protože je cenově dostupná, zvládne i větší výkon a umí co potřebuju. Dá se párovat. A jede až na 360V, což se mi hodí.
https://www.hadex.cz/g509f-hybridni-men ... 8-55kw48v/

Pak mi bylo ale řečeno, že jen king nedělá přetoky tak jsem začal zjišťovat jestli přetoky vadí a opět se nic nedozvěděl, protože plno lidí to vůbec neřeší a defakto nikoho nepokutovali.
Mínus kinga je, že mohu zapojit jen dva panely vedle sebe a umí jen 4kWp.

Pak jsem viděl pipa, ale to má být stejné jak king, takže bych si nepomohl.
Ostrov. Aktuálně v provozu 15 kWp 12+10+10 55°jih, 30kWh 48V + 3kWk 12V Lifepo4 a 2x Easun smp 5kW sfázovaný + 3x Must mppt 6kW + UPS 12V 500Va + 3F měnič 3x400V 6kW.
Nabíječka 1kW z generátoru. Elektro koltel 48V DC, 9kW 9 stupňů regulace. 750lt aku nádrž, 200l bojler. 3x split klima na topení a chlazení a samozřejmě automat na uhlí. Protože jsem Eko a Wegan v jedné osobě :-) !
Uživatelský avatar
shuty
Příspěvky: 706
Registrován: ned úno 05, 2017 7:21 pm

Re: nemohu se rozhodnout jaké 2 sfázované měniče na 8kWp pol

Příspěvek od shuty »

ok, uz nenapisem nic. prajem nech ti ten tvoj projekt dobre dopadne.
**********
•MPP Solar PIP-5048MK•3.69kWp•18kWh LiFePo4•
ZdZ
Příspěvky: 813
Registrován: pon led 24, 2022 7:27 pm

Re: nemohu se rozhodnout jaké 2 sfázované měniče na 8kWp pol

Příspěvek od ZdZ »

kolega mě před chvílí sdělil, že axpert king není hybridní, ale kombinovaný, že neumí docucávat ze sítě,
což já považuju za nezbytnost a celou dobu s tím počítám, psal jsem to i na začátku a proto uvažoval o revu vm II, který to umí
a tam není potřeba velká baterka, u kombi to bez velké baterky evidentně nepůjde, aby to tak nějak šlapalo, takže se tady asi bavíme každý o něčem jiném
Ostrov. Aktuálně v provozu 15 kWp 12+10+10 55°jih, 30kWh 48V + 3kWk 12V Lifepo4 a 2x Easun smp 5kW sfázovaný + 3x Must mppt 6kW + UPS 12V 500Va + 3F měnič 3x400V 6kW.
Nabíječka 1kW z generátoru. Elektro koltel 48V DC, 9kW 9 stupňů regulace. 750lt aku nádrž, 200l bojler. 3x split klima na topení a chlazení a samozřejmě automat na uhlí. Protože jsem Eko a Wegan v jedné osobě :-) !
soami
Příspěvky: 555
Registrován: pon lis 08, 2021 9:10 pm
Lokalita: Posázaví
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Posázaví

Re: nemohu se rozhodnout jaké 2 sfázované měniče na 8kWp pol

Příspěvek od soami »

Člověče, já mám pocit, že sis tu přišel jen pokecat. Člověk ti něco napíše, ty to zpochybníš a dál si jedeš svou. Všechno je problém, drahé, špatné atd. Zadej to firmě nebo tomu kolegovi a budeš mít klid.
ZdZ
Příspěvky: 813
Registrován: pon led 24, 2022 7:27 pm

Re: nemohu se rozhodnout jaké 2 sfázované měniče na 8kWp pol

Příspěvek od ZdZ »

psal jsem ekonomická návratnost a co mi tady plno lidí doporučuje ?
- velké akumulátory, protože bez nich měnič nemůže správně fungovat a baterku zničí, co to je za kravinu, stačí omezit proud oběma směry
- elektrárna se nikdy nezaplatí, přitom tady jsou lidi, kterým se zaplatí a proč, protože nevymýšlí neekonomické kraviny
- akumulátor se nezaplatí, opět nesmysl, jen se nesmí předimenzovat
- psal jsem že mě ostrovní provoz, ani nezávislost nezajímá, opět jsem se toho dozvěděl...
- odpojování stringů za provozu - další kravina, přitom je to odzkoušené a chodí to, stejně jako paralelní připojení odporové zátěže k regulátoru, opět to chodí, ačkoliv podle odborníků to je nesmysl
atp. atp.


Takže se na mě nezlobte, ale docela dost lidí tady píše blbosti, tváří se jako světa znalí a když se jim něco na to řekne, tak argumenty nula a opět jsem špatný já. takže bych neřekl, že je chyba ve mně.
Ostrov. Aktuálně v provozu 15 kWp 12+10+10 55°jih, 30kWh 48V + 3kWk 12V Lifepo4 a 2x Easun smp 5kW sfázovaný + 3x Must mppt 6kW + UPS 12V 500Va + 3F měnič 3x400V 6kW.
Nabíječka 1kW z generátoru. Elektro koltel 48V DC, 9kW 9 stupňů regulace. 750lt aku nádrž, 200l bojler. 3x split klima na topení a chlazení a samozřejmě automat na uhlí. Protože jsem Eko a Wegan v jedné osobě :-) !
rva
Příspěvky: 3526
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: nemohu se rozhodnout jaké 2 sfázované měniče na 8kWp pol

Příspěvek od rva »

Ten klon z hadex neznám, ale v návodu má, že "plynule přepíná mezi provozem na baterie a veřejnou sítí. " Dle toho to vypadá na offgrid, který do sítě dodávat nemůže a např. při přetížení se přepne na distributora. Plynule uvádějí proto, že je ve fázi se sítí a spotřebiče přepnutí nezaregistrují.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
ZdZ
Příspěvky: 813
Registrován: pon led 24, 2022 7:27 pm

Re: nemohu se rozhodnout jaké 2 sfázované měniče na 8kWp pol

Příspěvek od ZdZ »

rva píše:Ten klon z hadex neznám, ale v návodu má, že "plynule přepíná mezi provozem na baterie a veřejnou sítí. " Dle toho to vypadá na offgrid, který do sítě dodávat nemůže a např. při přetížení se přepne na distributora. Plynule uvádějí proto, že je ve fázi se sítí a spotřebiče přepnutí nezaregistrují.
splňuje všechno co požaduju a cena je v pohodě, tak si říkám jestli do něj jít, nebo jestli je něco podobného osvědčeného, hlavně aby přikrmoval, protože bez toho nemůžu fungovat
Ostrov. Aktuálně v provozu 15 kWp 12+10+10 55°jih, 30kWh 48V + 3kWk 12V Lifepo4 a 2x Easun smp 5kW sfázovaný + 3x Must mppt 6kW + UPS 12V 500Va + 3F měnič 3x400V 6kW.
Nabíječka 1kW z generátoru. Elektro koltel 48V DC, 9kW 9 stupňů regulace. 750lt aku nádrž, 200l bojler. 3x split klima na topení a chlazení a samozřejmě automat na uhlí. Protože jsem Eko a Wegan v jedné osobě :-) !
Uživatelský avatar
sindyk
Příspěvky: 526
Registrován: pát kvě 21, 2021 12:53 pm
Bydliště: Semily

Re: nemohu se rozhodnout jaké 2 sfázované měniče na 8kWp pol

Příspěvek od sindyk »

ZdZ píše:kolega mě před chvílí sdělil, že axpert king není hybridní, ale kombinovaný, že neumí docucávat ze sítě,
což já považuju za nezbytnost a celou dobu s tím počítám, psal jsem to i na začátku a proto uvažoval o revu vm II, který to umí
a tam není potřeba velká baterka, u kombi to bez velké baterky evidentně nepůjde, aby to tak nějak šlapalo, takže se tady asi bavíme každý o něčem jiném
Každý "Axpert" je kombinovaný měnič, většina má možnost režimu SUB, tak umí i "docucávat". Přetok může nastat ve chvíli, kdy dojde ke skokovému snížení zátěže, než zareaguje MPPT, pošle něco zpátky do sítě (je v podstatě v bypassu a měnič je sfázovaný se sítí).
U Kinga (případně MK nebo MKX od MPPSolar) je z napětí sítě nejprve vyrobeno DC napětí a až pak se míchají výkony ze sítě i FVE, proto nemůže dojít k přetoku do DS a taky má o chlup nižší účinnost, ale musí být baterka. Existuje tam ještě jakýsi ECO režim a umí i bypass při vypnutém měniči, ale neznám detaily, mám doma MAXe.
Pokud jde o peníze, vyhrávají ty krabice z Hadexu, cena slušná a záruka. Pokud jde hlavně o "docucávání" zcela bez přetoků, šel bych asi do 5048MKX - je to vlastně King II, který u nás ještě nikdo nenabízí, proti první verzi je tam hlavně 450V MPPT, což je fajn kvůli kabeláži. Pár lidí ho tu má, má nějaké mouchy, ale ty by měly být řešitelné firmwarem.
Baterka nemusí být velká, pokud se pojede nonstop v režimu SUB (u Revo se to asi jmenuje PAL), ale jakmile vypadne síť, tak to tu baterku zabije. To by se dalo ošéfovat ze sítě napájenýma stykačema na silné spotřebiče.
3800 Wp (10s Elerix 380 Wp) | Deye SUN-3.6K-SG03LP1-EU | 14 kWh olova (4s2p JPC12-100 + 4s 12V92F)
Domovské vlákno: FVE Pojizeří, povinná četba: Victron Wiring Unlimited
Diablo1st
Příspěvky: 1623
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: nemohu se rozhodnout jaké 2 sfázované měniče na 8kWp pol

Příspěvek od Diablo1st »

ZdZ píše:psal jsem ekonomická návratnost a co mi tady plno lidí doporučuje ?
- velké akumulátory, protože bez nich měnič nemůže správně fungovat a baterku zničí, co to je za kravinu, stačí omezit proud oběma směry
- elektrárna se nikdy nezaplatí, přitom tady jsou lidi, kterým se zaplatí a proč, protože nevymýšlí neekonomické kraviny
- akumulátor se nezaplatí, opět nesmysl, jen se nesmí předimenzovat
- psal jsem že mě ostrovní provoz, ani nezávislost nezajímá, opět jsem se toho dozvěděl...
- odpojování stringů za provozu - další kravina, přitom je to odzkoušené a chodí to, stejně jako paralelní připojení odporové zátěže k regulátoru, opět to chodí, ačkoliv podle odborníků to je nesmysl
atp. atp.
Takže se na mě nezlobte, ale docela dost lidí tady píše blbosti, tváří se jako světa znalí a když se jim něco na to řekne, tak argumenty nula a opět jsem špatný já. takže bych neřekl, že je chyba ve mně.
Ono všetko treba brať na konkrétny prípad čo sa ekonomiky FVE týka, lebo každý má úplne iné podmienky a aj spotrebu. Ja mám 3,3kWp on-grid. Kupoval som to najmä pre ohrev TUV, keďže máme dosť veľkú spotrebu TUV (ročne to robilo cca. 3MWh). Mne FVE splnila presne to, čo som chcel, spotreba klesla z cca. 6,5MWh na 3,1MWh, v rečí € je to úspora cca. 400€ ročne . Pri investícii 3200€ je návratnosť cca. 8 rokov pri rovnakej cene elektriny.

Skús si zrátať koľko ťa cca. bude stáť tá elektráreň, podľa pvgis si vieš zistiť koľko cca. by si mohol v jednotlivých mesiacoch vyrobiť a podľa tvojej dennej spotreby si nahrubo odhadneš koľko kWh elektriny vieš ušetriť. Keď sa dostaneš na 10 rokov tak klobúk dole, lebo čo tu čítam tak s novými baterkami je problém sa dostať pod 12 rokov.

Fakt sa chceš pripojiť do siete na čierno? Ja taký dobrodruh nie som, ale proti gustu...
Neverím, že pretoky do DS žiadne nebudú. Či to bude DS riešiť je otázka, rovnako aj výška prípadnej sankcie.

S tým odpájaním stringov som to nejako nepochopil. Chápem ako to má spravené RVA, ale prepínanie medzi mmpt a AKU nie.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
ZdZ
Příspěvky: 813
Registrován: pon led 24, 2022 7:27 pm

Re: nemohu se rozhodnout jaké 2 sfázované měniče na 8kWp pol

Příspěvek od ZdZ »

sindyk: Je dražší o 8 tisíc než revo, ale kdyby byly 0 přetokoy, tak za ten klid by to možná stálo. A umí určitě docucávat ze sítě, jako hybrid ?

Diablo: s bazénem, malou baterkou, ne drahým měničem včetně zvyšování cen za elektřtinu se mi to musí zaplatit dřív jak za 8 roků. o tom jsem přesvědčenej.
připojení do sítě nechci, ani oficiálně, podle mě to nemá smysl a navíc se neví co zase vymyslí za další podraz

Máš 3 stringy. Měnič a dva vytěžovače na spirály do vody. Podle potřeby elektřiny a osvitu to podle potřeby přepínáš stykačema, tak, aby primárně bylo dostatek 230v AC a zbytek šel do aku, bojleru, přímotopu apod. 1 vytěžovač může napájet různý topný spotřebiče. Stykač prý stačí na 230V, F ale kontakty to chce spojit do serie kvůli zmenšení napětí a umenšení oblouku.

Kdybych neměl bazén a pořád se nekoupal, tak je návratnost fakt špatná :-)
Ostrov. Aktuálně v provozu 15 kWp 12+10+10 55°jih, 30kWh 48V + 3kWk 12V Lifepo4 a 2x Easun smp 5kW sfázovaný + 3x Must mppt 6kW + UPS 12V 500Va + 3F měnič 3x400V 6kW.
Nabíječka 1kW z generátoru. Elektro koltel 48V DC, 9kW 9 stupňů regulace. 750lt aku nádrž, 200l bojler. 3x split klima na topení a chlazení a samozřejmě automat na uhlí. Protože jsem Eko a Wegan v jedné osobě :-) !
Diablo1st
Příspěvky: 1623
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: nemohu se rozhodnout jaké 2 sfázované měniče na 8kWp pol

Příspěvek od Diablo1st »

No som zvedavý koľko táto FVE bude stáť a aká bude úspora po celom roku používania. Tá zvyšujúca sa elektrina v ČR s návratnosťou riadne zahýbe, to je fakt.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
ZdZ
Příspěvky: 813
Registrován: pon led 24, 2022 7:27 pm

Re: nemohu se rozhodnout jaké 2 sfázované měniče na 8kWp pol

Příspěvek od ZdZ »

Můj hrubý odhad je kolem 150 tisíc. Bez nádrže, ale tu si svařím. Všechno si sám zapojím a postavím, jinak by to asi nešlo. A doufám, že pak zdraží pořádně elektřinu :-))) Aby se to zaplatilo.


Už začínám uvažovat i o rekuperaci, naštěstí mám jen 3 místnosti a jednotku bych měl na chodbě mezi nimi. Takže pár metrů potrubí, cena komplet do 45 tisíc + řízení. Návratnost 15 let, zatím. Ale zase pořád čerstvej vzdoušek. Žádná zatuchlina a syrouhlík všude, aby se ušetřilo. To jsem dopadl teda.
Ostrov. Aktuálně v provozu 15 kWp 12+10+10 55°jih, 30kWh 48V + 3kWk 12V Lifepo4 a 2x Easun smp 5kW sfázovaný + 3x Must mppt 6kW + UPS 12V 500Va + 3F měnič 3x400V 6kW.
Nabíječka 1kW z generátoru. Elektro koltel 48V DC, 9kW 9 stupňů regulace. 750lt aku nádrž, 200l bojler. 3x split klima na topení a chlazení a samozřejmě automat na uhlí. Protože jsem Eko a Wegan v jedné osobě :-) !
Diablo1st
Příspěvky: 1623
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: nemohu se rozhodnout jaké 2 sfázované měniče na 8kWp pol

Příspěvek od Diablo1st »

Na tú návratnosť vzduchotechniky sa rád pozriem, ako sa prosím ráta?
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3351
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: nemohu se rozhodnout jaké 2 sfázované měniče na 8kWp pol

Příspěvek od marko250 »

Pokud ten kamarád tvrdí že King,MK neumí hybridní(přicucávaní z DS zároveň s FV energií) tak už mu nic nevěř,nebo ať si to jde nastudovat.Je to tady už několikrát napsáno KING,MK umí ve stejné chvíli kdy je požadavek do domu na vyšší výkon než dělají panely přeměňovat energii z DS do baterky a zpět pak do domu.Účinnost je ale horší díky té dvojité konverzi,ale přetok nehrozí.Pak jsou Axperti a kloni,kteří umí jen přepínat na DSz FVE ve chvíli,kdy se dosáhne nastavená hodnota min. napětí v menu měniče(bypas).Problém ale je při paraelním spojování měničů,kdy do nich nemůžeš narvat různé fáze,ale jen jednu a na té asi vše běžet nemůže a navíc hrozí vyražení jističe,kdy dva měniče kryjou třeba těch 11kW a jistič DS je jen 25A že. Píšeš že se nic nedozvídáš a blabla... tak mi řekni na co ti pak je měnič 5.5+5.5kW,když budeš omezovat výkon kvůli baterce na 3kW,to jako mraky neexistují a sluneční svit je plný neustále? A teď k těm měničům co umí souběžné docucávání s FVE a nemají dvojitou konverzi a nejsou v bypas módu,tak ty Tě dostanou jen do problémů a taky to je řada Axpertu ,Pipu,či jiného klonu a v ČR je jasně napsáno :"Žádné spojení s DS a přetok do ní,pokud se nejedná o ofiko FVE se zaojením do sítě." Přetok=černý odběr a postihy s tím spojené a už se to tady řešilo reálně i s dopisy atd.U mě konkrétně mám dvojí zkušenost s blbým technikem co jen chodí kontrolovat stavy a jó jsem se jal vysvětlování,že nemám s DS nic spojeného ve chvíli kdy jedu na svou FVE,až pak dal pokoj a to na dvou FVE,takže není to tak,že si jim ukradený ani náhodou a až ti ten elektroměr přečtou a bude tam přetok tak se rozběhne hned kolečko ,z kterého se ti zamotá hlava.Tak si srovnej pro svůj systém nejdřív legislativu zapojení,pak dle toho hledej měnič a nakonec vyřeš efektivitu své investice,chceš uplést z hovna bič,tak pleť.Chceš ukrojit jen malou část spotřeby domu složenou z nízkovýkonných spotřebičů,tak fajn sežeň si malý účinný měnič,pár panelů a malou baterku adekvátní proudům a čekej ,až se to zaplatí,třeba budeš mít štěstí a do 8let to výjde.A ten bazén rači ohřívej tepelkem,nebo fototermikou.Nebo si nenech poradit a s těmi dvěma měniči dej čočku té malé baterce a za tři až pět let si pak hold kup další malou :-) .Pak už skutečně zbývá jen omezení na 3kW a zbytečné dva měniče a hromada panelů s nízkým potenciálem využití,takže návratnost opět daleko.Nejlíp se člověk poučí z vlastních chyb tak vzhůru do toho,přeji mnoho štěstí.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
ZdZ
Příspěvky: 813
Registrován: pon led 24, 2022 7:27 pm

Re: nemohu se rozhodnout jaké 2 sfázované měniče na 8kWp pol

Příspěvek od ZdZ »

třeba jsem to špatně pochopil, když ho má tak určitě ví jak to funguje, nebo popisoval jiný model než mám namysli já
aby to nedopadlo tak jak s diskuzí o baterkách, já o voze, jiný o koze a pak se nedá na ničem dohodnout

po tom všem co jsem tady načetl už ani nevím kde mi hlava stojí :-)

Větrání:
vezme se údaj od někoho kdo má rekuperaci se sledováním zisků
např 140m3, nonstop provoz bez co2 snímán, průtok ušetřeno 6mWh za rok, spotřebu ventilátoru neřeším, ten by mi běžel i bez rekuperace, protože si dělám řízený větrání tak jako tak, ale pro info má cca 25W ec motor,

ale já to podělím třemi, protože mám co2 řízení pro každou místnost a servoklapky, takže nemusím celej barák zbytečně provětrávat, ale jen místnost kde se nachází lidská posádka

takže ročně ušetříme 2000kWh * 1,4 (topím uhlím, tepelné čerpadlo vrt vychází zhruba stejně) = cca 3000 korun v současnosti, jednotka 35 tisíc, ostatní je stejné jako pro větrání bez jednotky 35000/3000= návratnost 14 let při současných cenách
až zdraží o 100% elektřina i uhlí, tak jsme v návratnosti za 7 let
kdybych započítal klapku, trubky, řízení, tak to je dalších 15tis navíc

bez řízeného větrání a ohřevu topení plynem by byla návratnost v mém případě za 5 let
ale bavíme se o svépomocné instalaci, a minimu rozvodů, dvoupatrový 400m2 barák na tom bude jinde, ale tam budou jiné náklady na vytápění, když tam nebude bydlet jen jedna osoba :-)

když zaplatíte firmě 150 tisíc za komplet, tak je návratnost jak u solárů na dotace
Ostrov. Aktuálně v provozu 15 kWp 12+10+10 55°jih, 30kWh 48V + 3kWk 12V Lifepo4 a 2x Easun smp 5kW sfázovaný + 3x Must mppt 6kW + UPS 12V 500Va + 3F měnič 3x400V 6kW.
Nabíječka 1kW z generátoru. Elektro koltel 48V DC, 9kW 9 stupňů regulace. 750lt aku nádrž, 200l bojler. 3x split klima na topení a chlazení a samozřejmě automat na uhlí. Protože jsem Eko a Wegan v jedné osobě :-) !
ZdZ
Příspěvky: 813
Registrován: pon led 24, 2022 7:27 pm

Re: nemohu se rozhodnout jaké 2 sfázované měniče na 8kWp pol

Příspěvek od ZdZ »

Marko:

nepsal jsem že nikdo nic neporadí, psal jsem jen o některých lidech, kteří tak nejak ignorují to co píšu a moje požadavky na elektrárnu pořád překrucují, hodně lidí radí dobře, nevnucují a proti nim nic nemám, naopak si vážím toho že radí

5,5+5,5kW měnič byla varianta, že v případě dostatečného osvitu jede část, nebo většina energie do akumulačky, všechno teče přes měniče a vytěžovače v této variantě neexistují, když nesvítí, tak se spirály odpojí a pračka se po chvilce také vypne, nebo jede na docucávání z DS, aby netůrovala akumulátory

když jede pračka, myčka apod. tak se netopí do akumulačky ale vyrábí se 230VAC, prostě priority, ale všechny silové spotřebiče, jen když svítí

baterka je jen pro noční provoz kotle, ledniček a jako záloha, není určená pro pohon výkonných spotřebičů
takže opravdu nehodlám na malou baterku vařit, prát a řezat dřevo na cirkule, a snad když nastavím omezení proudu ven i dovnitř tak se nemusím obávat zbytečného opotřebování

to samé s přetoky, hned jak jsem pochopil o co jde, tak jsem to začal řešit a zjišťovat, jenže plno lidí nad tím mává rukou a neřeší to a proto jsem se na to zeptal


snad jsem to napsal srozumitelně a pochopitelně, abysme to konečně vyjasnili
Ostrov. Aktuálně v provozu 15 kWp 12+10+10 55°jih, 30kWh 48V + 3kWk 12V Lifepo4 a 2x Easun smp 5kW sfázovaný + 3x Must mppt 6kW + UPS 12V 500Va + 3F měnič 3x400V 6kW.
Nabíječka 1kW z generátoru. Elektro koltel 48V DC, 9kW 9 stupňů regulace. 750lt aku nádrž, 200l bojler. 3x split klima na topení a chlazení a samozřejmě automat na uhlí. Protože jsem Eko a Wegan v jedné osobě :-) !
Diablo1st
Příspěvky: 1623
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: nemohu se rozhodnout jaké 2 sfázované měniče na 8kWp pol

Příspěvek od Diablo1st »

ZdZ píše:třeba jsem to špatně pochopil, když ho má tak určitě ví jak to funguje, nebo popisoval jiný model než mám namysli já
aby to nedopadlo tak jak s diskuzí o baterkách, já o voze, jiný o koze a pak se nedá na ničem dohodnout

po tom všem co jsem tady načetl už ani nevím kde mi hlava stojí :-)

Větrání:
vezme se údaj od někoho kdo má rekuperaci se sledováním zisků
např 140m3, nonstop provoz bez co2 snímán, průtok ušetřeno 6mWh za rok, spotřebu ventilátoru neřeším, ten by mi běžel i bez rekuperace, protože si dělám řízený větrání tak jako tak, ale pro info má cca 25W ec motor,

ale já to podělím třemi, protože mám co2 řízení pro každou místnost a servoklapky, takže nemusím celej barák zbytečně provětrávat, ale jen místnost kde se nachází lidská posádka

takže ročně ušetříme 2000kWh * 1,4 (topím uhlím, tepelné čerpadlo vrt vychází zhruba stejně) = cca 3000 korun v současnosti, jednotka 35 tisíc, ostatní je stejné jako pro větrání bez jednotky 35000/3000= návratnost 14 let při současných cenách
až zdraží o 100% elektřina i uhlí, tak jsme v návratnosti za 7 let
kdybych započítal klapku, trubky, řízení, tak to je dalších 15tis navíc

bez řízeného větrání a ohřevu topení plynem by byla návratnost v mém případě za 5 let
ale bavíme se o svépomocné instalaci, a minimu rozvodů, dvoupatrový 400m2 barák na tom bude jinde, ale tam budou jiné náklady na vytápění, když tam nebude bydlet jen jedna osoba :-)

když zaplatíte firmě 150 tisíc za komplet, tak je návratnost jak u solárů na dotace
Ako sa dá ušetriť s rekuperáciou 6MWh tepla za rok? To sú len čisto papierové hodnoty. Pokiaľ človek normálne vetrá oknami je úspora rekuperácie mizerná. Lenže rekuperácia sa nedáva kvôli úspore, ale primárne na zvýšenie konfortu.

Do "návratnosti" treba ešte prirátať špirálu na predohrev vzduchu, väčšinou do -5°C to jednotka zvládne aj bez špirály, ale na obyčajnú rekuperáciu sa odporúča, aby nezamrzol výmenník a ešte aj fitre, ktoré sa musia meniť v závislosti na prašnosti prostredia.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek