návrh baterií tak, aby se reálně zaplatily v reálné době

LiFePO4, LiFeYPO4, atd., zkušenosti, rady, tipy ...
ZdZ
Příspěvky: 813
Registrován: pon led 24, 2022 7:27 pm

návrh baterií tak, aby se reálně zaplatily v reálné době

Příspěvek od ZdZ »

tak jsem konečně vyřešil pole a bude to 2x 4kW na provozních 360V spojených paralelně, k tomu měnič cca5kW,( zatím pořád nevím jaký koupit) a topné spirály do aku nádrže 2m3 (větší měnič to prodraží tak, že se návratnost odsouvá bůchví kam)

ale co se nejsem schopen vůbec rozhodnout jsou baterie, moje podmínka je, aby se celý sytém co nejdříve zaplatil
většina se shoduje na tom, že čím víc baterií, tím menší návratnost systému
pak jsou tady druzí, kteří zase zastávají názor, že bez pořádných baterií se elektrárna v provozu FVE-230V AC nikdy nezaplatí

moje spotřeba na pohon spotřebičů (bez topení) je průměrně 12kWh denně
počítám s tím, že praní, sušení, mytí by se zapínalo automaticky při sluníčku, kromě zimy samozřejmě, kdy by to jelo na noční proud, ostatní spotřebiče včetně mrazáků a ledničky a kotle by jely nonstop s dokrmováním ze sítě

ostrovní provoz nepotřebuji, nezávislost neřeším, na to mám generátor a k tomu stačí i slabé baterie

pořád nevím jak propočítat životnost baterií, jak hluboko vybíjet a jakými proudy nabíjet i vybíjet

normální odběr baráku je do 1kW, když by se pralo atp. tak to je cca 2kW navíc rezerva na čerpadlo 1,5kW
ale tohle všechno bych určitě nechtěl provozovat jen čistě z baterií, na přímo by z baterií jel jen běžný provoz + čerpadlo občas, kdyby jela pračka a zašlo sluníčko tak to přepnu na DS

prát sušit a mýt současně také nepotřebuji , to bych ohlídal jističem, který by to nedovolil :-)

díky za rady a názory
Ostrov. Aktuálně v provozu 15 kWp 12+10+10 55°jih, 30kWh 48V + 3kWk 12V Lifepo4 a 2x Easun smp 5kW sfázovaný + 3x Must mppt 6kW + UPS 12V 500Va + 3F měnič 3x400V 6kW.
Nabíječka 1kW z generátoru. Elektro koltel 48V DC, 9kW 9 stupňů regulace. 750lt aku nádrž, 200l bojler. 3x split klima na topení a chlazení a samozřejmě automat na uhlí. Protože jsem Eko a Wegan v jedné osobě :-) !
Uživatelský avatar
ViktorEX
Příspěvky: 416
Registrován: stř zář 16, 2020 5:45 pm

Re: návrh baterií tak, aby se reálně zaplatily v reálné době

Příspěvek od ViktorEX »

to je uplne jednoduche. nejekonomictejsi je prvni kwh

kazda dalsi kwh snizuje ekonomiku. asi rozumny nastrel je MWh za rok = kwh v baterce

vsak ono si te to vcucne. koupis prvni baterku a zahy uvidis, ze to je maly prinos, a uz zacnes nakupovat
(polo) - Ostrov 13,8 kWp (bude 15 kWp, už to tu leží), 2x Mppt Epever 5kW, Batt Lifepo4 18kWh, 3x invertor 6kW (čistý sinus) .... 300K CZK bez práce, všechno nějaká čína,

14.7. -31.12.2021
21,4 kwh/den, 57% soběstačnost
Celkem spotřeba ... 3,69 MWh

1.1. -27.3.2022,
20,6 kwh/den, 57% soběstačnost
Celkem spotřeba ... 1,8 MWh
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2717
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: návrh baterií tak, aby se reálně zaplatily v reálné době

Příspěvek od kybos »

ZdZ píše:prát sušit a mýt současně také nepotřebuji , to bych ohlídal jističem, který by to nedovolil :-)

díky za rady a názory
U běžného jističe přetíženého o 50% vybaví tepelná spoušť za 40 vteřin až 20 minut. Jističem to tedy neohlídáš. Elektronické ochrany HF střídačů bývají výrazně rychlejší a u těch, kde tomu tak není už dávají střídače po přetížení jen kouřové signály.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
DanoP
Příspěvky: 938
Registrován: stř črc 06, 2016 12:27 pm
Bydliště: Trnava, Slovensko

Re: návrh baterií tak, aby se reálně zaplatily v reálné době

Příspěvek od DanoP »

Minimalna kapacita baterie je taka aby dokazala od ukoncenia vyroby (pred zapadom slnka) do zaciatku vyroby potiahnut dom. V mojom pripade teraz vo vykurovacom obdobi medzi 16:00 - 8:00 (cca 16 hodin) potrebujem cca 4kWh ktore musim potiahnut z baterie (mam 200Ah). Pocas dna nemam problem pokryt okamzitu spotrebu + nabit bateriu. Tymto sposobom nepotrebujem DS. Plati to ze kazdy den je jasny, ak by sa mal prekonat zamraceny den treba vyssiu kapacitu.
1,77kWp monokryštál + Fangpusun MPPT 150/45, 1,6kWp +Victron MPPT 250/60, 2xStuder XTM4048 + 25kWh LiFePO4, vlastny monitoring na https://www.mms-softec.sk/pip/
Uživatelský avatar
antoni_sk
Příspěvky: 677
Registrován: pát lis 17, 2017 3:14 pm
Bydliště: Liptov

Re: návrh baterií tak, aby se reálně zaplatily v reálné době

Příspěvek od antoni_sk »

Niekde som videl doporučenie že kapacita BAT by mala byť ideálne 2-5 krát násobok inštalovaného výkonu FV panelov...
FV-1, 60°, 2019 3x Suntech STP280-20/Wfw (840Wp), EPSOLAR LS3024B (30A)
FV-2, 35°, 2020 3x CSUN 280-60P (840Wp), EPEVER LS3024B (30A),
FV-3, 35°, 7/2020 4x Trinasolar TSM-235 (940Wp), SRNE ML 40A MPPT
FV-4, 35°, 10/2021 2x Moser 220Wp (440Wp), EPEVER LS3024B (30A),
FV-5, 45°, 9/2022 6x Trinasolar 235Wp (1400Wp), Easun ISolar SPS 3kW
Meniče: Carspa 3000W (špičk.9000W), Easun ISolar SPS 3kW
batérie: 16x 200Ah LiFePo4 (24V) + 8x 280Ah LiFePo4 (24V)
Diablo1st
Příspěvky: 1623
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: návrh baterií tak, aby se reálně zaplatily v reálné době

Příspěvek od Diablo1st »

Máš vybranú chémiu batérii? Ktorou cestou sa chceš vidať? Olovo, Li-ion, Lifepo?

Vzhľadom na ekonomiku čím menšia batéria tým lepšie, ale otázka je životnosť keď ju budeš cyklovať viackrát za deň.

Vzhľadom na veľkosť pola ja by som sa držal výpočtu, aby nedošlo k prebíjaniu batérii.
U Lifepo pri 1C by to bolo 160Ah, pri 0,5C 320Ah - kompromis 280Ah by malo byť ok.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
luky
Příspěvky: 856
Registrován: pon kvě 19, 2014 11:38 am

Re: návrh baterií tak, aby se reálně zaplatily v reálné době

Příspěvek od luky »

Počítejme:
Taková minimální baterka je 16x120Ah LiFePO. Při složení z článků vyjde na cca 30tKč.
To máme 6kWh, životnost asi 2000cyklů (snad). Z toho vyplývá, že 1kWh z baterek stojí 2,5Kč/kWh (v případě, že jsme tu elektriku vyrobili zadarmo, což jaksi není pravda).

A nebo jinak - já teď nakupuji 1kWh za 4Kč z DS. Takže když "zapomenu" odkud se ta elektřina v baterkách bere, museli bychom udělat 1250 plných cyklů. To bude takovému průměrnému solárnímu baronovi trvat tak 10 let, ne?

Takže já se přikláním k názoru, že jakákoli baterka je ekonomicky nevýhodná. Ale pro nějaké vyrovnání výkonu v poloostrovním systému a zálohu pro případ výpadku je dobré ji mít. A je taky potřeba říci, že 6kWh je baterka menší než vhodná.

Pokud přemýšlíte o Pylontech bateriích, tak si to vynásobte dvěma.
mobilní elektrárna: viewtopic.php?t=4597, 290Wp mono, Winston 12V/130Ah, Victron MPPT 75/15, Victron inverter 12/250VA, Victron charger 20A
domácí elektrárna: viewtopic.php?t=6898, FV 4010Wp (6x415+4x380), CATL 48V/120Ah, Axpert King 48/5000 + PCM60X + MakeSkyBlue
Diablo1st
Příspěvky: 1623
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: návrh baterií tak, aby se reálně zaplatily v reálné době

Příspěvek od Diablo1st »

Len na druhú stranu ekonomiku FVE robí využitie energie zo slnka. Takže treba nájsť aj spôsob ako ju rozumne zúžitkovať a to ide bez batérii veľmi ťažko. Špirály v akumulačnej nádrži nie sú špatné, ale je to len z núdze cnosť, lebo keď najviac svieti teplo z akumulačky moc nepotrebujem. Cez prechodné obdobia to možno troška pomôže, ale až také terno to nie.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
rasto1
Příspěvky: 885
Registrován: pon lis 11, 2019 2:48 pm

Re: návrh baterií tak, aby se reálně zaplatily v reálné době

Příspěvek od rasto1 »

Menič by som kúpil 5048mks.
Na porovnanie ho tých spomínaných LiFepo 6kWh, obmedzil nabijanie na 50A a prevadzkoval v mode SUB.
Ked svieti tak energia ide zo slnka, ked nie, tak z DS a menic ma kam ukladat vykonove spicky, pricom sluzi ako UPS pri vypadku DS na dostatocnu dobu
Najlacnejsi ekonomicky funkcny model podla mojich doterajsich skusenosti.
7425Wp-J 27ks, 4125Wp-Z 15ks - SUN275-60P; 3525Wp-J plot 15ks TSM-235PC05; Li-ion 30kWh CATL; 3x5048MK do 1f.
Diablo1st
Příspěvky: 1623
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: návrh baterií tak, aby se reálně zaplatily v reálné době

Příspěvek od Diablo1st »

rasto1 píše:Menič by som kúpil 5048mks.
Na porovnanie ho tých spomínaných LiFepo 6kWh, obmedzil nabijanie na 50A a prevadzkoval v mode SUB.
Ked svieti tak energia ide zo slnka, ked nie, tak z DS a menic ma kam ukladat vykonove spicky, pricom sluzi ako UPS pri vypadku DS na dostatocnu dobu
Najlacnejsi ekonomicky funkcny model podla mojich doterajsich skusenosti.
A v noci sa to správa ako? Spotreba domu ide z baterky alebo zo siete?

Ak zo siete, tak prakticky to isté spraví s on-gridom, len bez zálohy. To je podľa mňa príliš drahá UPS.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
MilosV
Příspěvky: 72
Registrován: pon říj 05, 2020 11:28 pm

Re: návrh baterií tak, aby se reálně zaplatily v reálné době

Příspěvek od MilosV »

Na FVE nelze nahlížet jako na investici s ekonomickou návratností. Existují investice s výrazně vyšší výnosností. Jediná varianta s jakousi návratností je ohřev TUV (zařízení pořídíš do 6.tis Kč).
Jakékoliv jiné řešení má návratnost (tedy nikoliv výdělek) 10 a více let. Za podmínky, že neselže technika - měnič, regulátor, baterie, ovládací elektronika a elektrotechnika. A bez započtení vlastní práce. Komerčně dodávané systémy jsou na tom ještě daleko hůře.
Potom je tedy na úvaze proč FVE. Ekologie? Koníček? Samovzdělávání ? Částečné vykrytí výpadků rozvodné sítě?
Není také špatné přemýšlet nad alternativním použitím vyrobené energie, třeba těžbou kryptoměn.
Jen pro představu, můj systém stál cca 220 tis. Kč, propočtem za 12. měsíců reálně ušetřeno cca 11 tis. Kč. Průměrná cena z DS 4,6Kč včetně distribučních nákladů.
FVE sice vyrobila el.energie za 18 tis. Kč, ale těch 7 tisíc je spotřeba, která by bez FVE nebyla. Do ekonomiky sytému ji tedy nelze počítat. Ano, po započtení kompletní výroby se ale skutečně dá dostat na návratnost cca 10.let.Jen pro představu, 1 kWh vyšla po prvních 10.ti měsících provozu na 20 Kč. :D
2x 11s panelů 310Wp, Axpert MAX 7200, baterie LiFePo4 3p16s 360 Ah.
rasto1
Příspěvky: 885
Registrován: pon lis 11, 2019 2:48 pm

Re: návrh baterií tak, aby se reálně zaplatily v reálné době

Příspěvek od rasto1 »

Diablo1st píše:
rasto1 píše:Menič by som kúpil 5048mks.
Na porovnanie ho tých spomínaných LiFepo 6kWh, obmedzil nabijanie na 50A a prevadzkoval v mode SUB.
Ked svieti tak energia ide zo slnka, ked nie, tak z DS a menic ma kam ukladat vykonove spicky, pricom sluzi ako UPS pri vypadku DS na dostatocnu dobu
Najlacnejsi ekonomicky funkcny model podla mojich doterajsich skusenosti.
A v noci sa to správa ako? Spotreba domu ide z baterky alebo zo siete?

Ak zo siete, tak prakticky to isté spraví s on-gridom, len bez zálohy. To je podľa mňa príliš drahá UPS.
Samozrejme ze zo siete ak si nenastavis inak.
Ale s 6kW baterkou neprezijes od zapadu slnka do osvietenia panelov, pricom sluzi iba ako buffer na pouzitie normalneho menica.
A zaroven ako ti pisali by sa nadmerne opotrebovavala.
7425Wp-J 27ks, 4125Wp-Z 15ks - SUN275-60P; 3525Wp-J plot 15ks TSM-235PC05; Li-ion 30kWh CATL; 3x5048MK do 1f.
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: návrh baterií tak, aby se reálně zaplatily v reálné době

Příspěvek od PavelR »

Vite co taky udělá ohromnej rozdíl v ekonomice? Cena baterie. Hotový rackový řešení cca 10+kkč/kwh nebo od mikela v článcích v nákupu sotva zapulku plus rozmuná BMS a nějaká práce. Každá další kwh už je jen za články BMS už je.
Ještě výhodněji to vychází pak tomu kdo tu práci pro sebe dělá s nadšením a radostí a práci do toho nepočítá ...

Pokud se díváš jen na ekonomiku máš dvě možnosti. 1) Nedělěj systém s bateriemi. 2) o druhé se tady nemluví.
ChlapeczDediny
Příspěvky: 232
Registrován: sob říj 16, 2021 10:55 am
Lokalita: Juh BBSK
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 1700
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: návrh baterií tak, aby se reálně zaplatily v reálné době

Příspěvek od ChlapeczDediny »

MilosV píše: FVE sice vyrobila el.energie za 18 tis. Kč, ale těch 7 tisíc je spotřeba, která by bez FVE nebyla. Do ekonomiky sytému ji tedy nelze počítat.
Dovolím si nesouhlasit.

V mé stavěné fve počítám i se spotřebou, (1) která by jinak nebyla a (2) by byla v jiném energetickém nosiči.

Pokud energii z fve nepouštíš z okna, tak ona "nadspotřeba" přece znamená zvýšení komfortu, zlepšení podmínek práce, silnější spotřebič - úspora času nebo další benefit, který by si člověk za cenu DS nedopřál.

Vychází mi, že když už mám panely, regulátor, baterky a menič v nastaveném optimum, tak chod každého dalšího elektrospotřebiče je už vlastně zadarmo, nic navíc mě už nestojí, ale nepočítat to do výroby a návratnosti není správné.
3s2p Amerisolar 285 1,7 kWp JJV, Epever 5420AN, 14s100p LiIon 18650 12 kWh + JK BMS 200A, Epever iPower 5 kW
ZdZ
Příspěvky: 813
Registrován: pon led 24, 2022 7:27 pm

Re: návrh baterií tak, aby se reálně zaplatily v reálné době

Příspěvek od ZdZ »

to že si baterii postavím z jednotlivých článků a přidám k tomu bms a ohlídám nabíjecí proud je samozřejmá věc, tak jako se vším ostatním

proč by systém nepřežil od soumraku do úsvitu když nebude pohánět pračku, sporák apod ? mrazáky, lednice a kotel mají dohromady max 2kwh za 24h počítač světla apod 1,5 kWh za večer a noc+ něco pro měnič, takže za noc 4kWh maximálně

a až dojdou baterky, tak se měnič vypne a zařízení je bez světla na nule v sleep modu

6kWh musí evidentně stačit, ale otázka je, kolik lifepo4 baterie dá reálně cyklů při vybíjení na 60-70% kapacity proudem 2/10 C a poklidném nabíjení

prát a mýt, když nebude svítit, mi připadá jako nesmysl a zbytečné opotřebení baterií, a taky na to nebudu připojovat v noci vaření a další nesmysly, to jen při svítícím sluníčku, jinak DS

takhle jsem zatím douvažoval
Ostrov. Aktuálně v provozu 15 kWp 12+10+10 55°jih, 30kWh 48V + 3kWk 12V Lifepo4 a 2x Easun smp 5kW sfázovaný + 3x Must mppt 6kW + UPS 12V 500Va + 3F měnič 3x400V 6kW.
Nabíječka 1kW z generátoru. Elektro koltel 48V DC, 9kW 9 stupňů regulace. 750lt aku nádrž, 200l bojler. 3x split klima na topení a chlazení a samozřejmě automat na uhlí. Protože jsem Eko a Wegan v jedné osobě :-) !
ZdZ
Příspěvky: 813
Registrován: pon led 24, 2022 7:27 pm

Re: návrh baterií tak, aby se reálně zaplatily v reálné době

Příspěvek od ZdZ »

luky píše:Počítejme:
Taková minimální baterka je 16x120Ah LiFePO. Při složení z článků vyjde na cca 30tKč.
To máme 6kWh, životnost asi 2000cyklů (snad). Z toho vyplývá, že 1kWh z baterek stojí 2,5Kč/kWh (v případě, že jsme tu elektriku vyrobili zadarmo, což jaksi není pravda).

A nebo jinak - já teď nakupuji 1kWh za 4Kč z DS. Takže když "zapomenu" odkud se ta elektřina v baterkách bere, museli bychom udělat 1250 plných cyklů. To bude takovému průměrnému solárnímu baronovi trvat tak 10 let, ne?

Takže já se přikláním k názoru, že jakákoli baterka je ekonomicky nevýhodná. Ale pro nějaké vyrovnání výkonu v poloostrovním systému a zálohu pro případ výpadku je dobré ji mít. A je taky potřeba říci, že 6kWh je baterka menší než vhodná.

Pokud přemýšlíte o Pylontech bateriích, tak si to vynásobte dvěma.
ročně počítat jen se 125 cykly plného nabití ? počítal jsem teda o trochu víc
Ostrov. Aktuálně v provozu 15 kWp 12+10+10 55°jih, 30kWh 48V + 3kWk 12V Lifepo4 a 2x Easun smp 5kW sfázovaný + 3x Must mppt 6kW + UPS 12V 500Va + 3F měnič 3x400V 6kW.
Nabíječka 1kW z generátoru. Elektro koltel 48V DC, 9kW 9 stupňů regulace. 750lt aku nádrž, 200l bojler. 3x split klima na topení a chlazení a samozřejmě automat na uhlí. Protože jsem Eko a Wegan v jedné osobě :-) !
Diablo1st
Příspěvky: 1623
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: návrh baterií tak, aby se reálně zaplatily v reálné době

Příspěvek od Diablo1st »

Ja si tiež myslím, že tá baterka ti celú noc nevydrží. Cez leto možno áno, ale nie každý deň ju dobiješ doplna a nie vždy sa ti podarí prať alebo umývať len keď je slnko.
Na druhú stranu batéria sa dá vždy rozšíriť, čiže na začiatok 6kWh a ak by ti to nevyhovovalo o rok kúpiš ďalší pack.

O on-gride + VB si neuvažoval? Možno by sa to tebe oplatilo.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
rasto1
Příspěvky: 885
Registrován: pon lis 11, 2019 2:48 pm

Re: návrh baterií tak, aby se reálně zaplatily v reálné době

Příspěvek od rasto1 »

ZdZ píše:to že si baterii postavím z jednotlivých článků a přidám k tomu bms a ohlídám nabíjecí proud je samozřejmá věc, tak jako se vším ostatním

proč by systém nepřežil od soumraku do úsvitu když nebude pohánět pračku, sporák apod ? mrazáky, lednice a kotel mají dohromady max 2kwh za 24h počítač světla apod 1,5 kWh za večer a noc+ něco pro měnič, takže za noc 4kWh maximálně

a až dojdou baterky, tak se měnič vypne a zařízení je bez světla na nule v sleep modu

6kWh musí evidentně stačit, ale otázka je, kolik lifepo4 baterie dá reálně cyklů při vybíjení na 60-70% kapacity proudem 2/10 C a poklidném nabíjení

prát a mýt, když nebude svítit, mi připadá jako nesmysl a zbytečné opotřebení baterií, a taky na to nebudu připojovat v noci vaření a další nesmysly, to jen při svítícím sluníčku, jinak DS

takhle jsem zatím douvažoval
Tusim nemas fv len teoretizujes.
Tak par faktov, ty poskladas 6kW baterku, ale vyuzitelna kapacita bude 5kWh.
Menic samotny spotrebuje za 16h kludne 2kWh!
Vobec nepocitas so stratami a idealizujes so 100% ucinnostou.
Ked ti klesne nastavene napatie na baterii, tak sa prepne na DS ani si to nevsimnes.
7425Wp-J 27ks, 4125Wp-Z 15ks - SUN275-60P; 3525Wp-J plot 15ks TSM-235PC05; Li-ion 30kWh CATL; 3x5048MK do 1f.
Diablo1st
Příspěvky: 1623
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: návrh baterií tak, aby se reálně zaplatily v reálné době

Příspěvek od Diablo1st »

ZdZ píše:
luky píše:Počítejme:
Taková minimální baterka je 16x120Ah LiFePO. Při složení z článků vyjde na cca 30tKč.
To máme 6kWh, životnost asi 2000cyklů (snad). Z toho vyplývá, že 1kWh z baterek stojí 2,5Kč/kWh (v případě, že jsme tu elektriku vyrobili zadarmo, což jaksi není pravda).

A nebo jinak - já teď nakupuji 1kWh za 4Kč z DS. Takže když "zapomenu" odkud se ta elektřina v baterkách bere, museli bychom udělat 1250 plných cyklů. To bude takovému průměrnému solárnímu baronovi trvat tak 10 let, ne?

Takže já se přikláním k názoru, že jakákoli baterka je ekonomicky nevýhodná. Ale pro nějaké vyrovnání výkonu v poloostrovním systému a zálohu pro případ výpadku je dobré ji mít. A je taky potřeba říci, že 6kWh je baterka menší než vhodná.

Pokud přemýšlíte o Pylontech bateriích, tak si to vynásobte dvěma.
ročně počítat jen se 125 cykly plného nabití ? počítal jsem teda o trochu víc
Záleží aká je veľká baterka a ako sa používa. Vo videách ľudia spomínajú okolo 200-250 cyklov za rok.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
MilosV
Příspěvky: 72
Registrován: pon říj 05, 2020 11:28 pm

Re: návrh baterií tak, aby se reálně zaplatily v reálné době

Příspěvek od MilosV »

Zde na fóru je doporučovaná kapacita baterie o 1/3 větší než výkon panelů. V letním provozu s tím mohu souhlasit. V tomto případě se dá bez problému zajistit nabíjecí proud 0,5 C.
Cca 70% spotřeby je té základní - lednice, TV, světla … Tato bazální spotřeba se nejčastěji pohybuje 100 - 200 W/h, tedy 2 - 4 kWh/24 hod. Nejefektivnější provozování FVE potom vidím tak, že zajišťuje tuto základní spotřebu a žravé spotřebiče nechat na DS. Přebytky pak likvidovat ohřevem TUV. Ale pro toto řešení je potřeba počítat s FVE elektrárnou v okamžiku návrhu elektroinstalace - je nutné patřičné natahání elektroinstalace a dostatečnou velikost rozvaděčů. Toto já nemám. FVE jsem pořizoval dodatečně do hotového domu. Proto 1F Axpert Max 7,2 kW. Pokud svítí nebo jsou nabité baterie jedu přes měnič, jinak přepínám na DS. Bohužel v tomto případě jsou pořizovací náklady vyšší, nutný měnič a baterie větší a ekonomika horší.
Jen pro představu. Za den jsem včera, za slunečného dne, vyrobil (resp. spotřeboval) cca 20kWh. 20*5=100 Kč/den.
Proběhla 2x pračka, myčka + bojler. V neděli to bylo totéž včetně vaření 22kWh. Při prvotní finanční rozvaze jsem předpokládal 2/3 úspory nákladů a vypadá to, že to klapne. ALE! Jsme celý den doma a můžeme spouštět spotřebiče tehdy, kdy je na panelech sluníčko, tedy výkon. A to že v létě vyhřívám vířivku na 30st.C, to bych bez FVE opravdu nedělal. Tož k ekonomice dle mých zkušeností tak...
2x 11s panelů 310Wp, Axpert MAX 7200, baterie LiFePo4 3p16s 360 Ah.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek