Pomoc pri výbere - soláru alebo FVE

Nezařaditelné
Laci23
Příspěvky: 4
Registrován: úte led 11, 2022 10:33 am

Pomoc pri výbere - soláru alebo FVE

Příspěvek od Laci23 »

Ahojte.
Pred tým než ma zničíte vašimi odpoveďami sa hlboko ospravedlňujem za môj príspevok, ktorá napíšem ako laik a neznalý možno aj nerozhodný. Niečo som si už naštudoval tuto na tomto fóre, ale ako príslovie hovorí „Nikto sa nenarodil múdry“.
Mojou prosbou je v podstate skôr možno také nasmerovanie, usmernenie ale poukázanie ktorým smerom sa vybrať.
Mám nový rodinný dom 4 izbový bungalov s valbovou strechou. Je to nový dom s myslím si dobrým zateplením. Pri tomto dome keďže je v kaskádovitom teréne je pristavená miestnosť ktorej časť je v zemi. Tejto miestnosti hovorím pivnica alebo trucovňa kde si chodievam len tak pre seba oddýchnuť poprípade zo susedom vypiť pohár vínka. Nad ňou je terasa.
Rozhodujem sa (alebo skôr sa neviem rozhodnúť) či solárny ohrev alebo fotovoltaiku s ohrevom vody a zo zvyškov vyrobenej elektriny napájať sušičku, práčku alebo zvyšok v domácnosti.
Dom vykurujem elektrokotlom Raja 12kW, ktorý je napojený na podlahovku a pod kotlom sa nachádza stacionárny zásobník teplej vody (bojler) tuším cca 100l Dražice OKC 100 NTR/HV. V dome som minulý rok nainštaloval aj klímu gree 5,2kW kôli preklenutiu jarných a jesenných dní a v lete na klimatizovanie domu.
Ako sa tak rozhodujem tak ako prvé budem musieť vymeniť ten bojler, ktorý používa výmenník na ohrev vody z elektrokotla. Na kotli je v hornej časti kryt kde sa umiestnuje snímač teploty. Rozmýšľal som umiestniť špirálu na ohrev vody ale asi to nebude dobrý nápad... keďže v hornej časti sa hromadí teplá voda a asi to nebude ani možné z technického hľadiska. V spodnej časti je len vypúštací ventil. Úprava pôvodného bojlera by som hneď zavrhol.
Ďalším riešením je kúpiť solárny ohrev vody (sú také solárne zostavy) kde je všetko...od bojlera až po panely. Len tak čo som si popozeral internet tak som našiel stacionárny zásobník vody s 2 výmenníkmi plus je tam príruba na čistenie zásobníka. Táto zostava sa mi celkom pozdáva už len z toho pohľadu že po namontovaní môžem hneď ohrievať vodu slnkom cez jeden výmenník a druhý výmenník by sa použil na ohrev vody elektrokotlom. Bol by to samostatný systém ktorý by mi ohrieval vodu na sprchovanie.
Po tejto montáži a samozrejme aj došetrení peňazí by som sa vrhol na fotovoltaiku s ktorou by som napájal zvyšok domu okrem elektrokotla. Aj tu som rozmýšľal že či namiesto toho čistiaceho otvoru nevložím aj špirálu ktorou by som cez FV ohrieval vodu. Ale možno je to zbytočnosť keď tu vodu budem ohrievať solárom. Možno pri tomto odseku by som potreboval poradiť alebo naviesť akým smerom sa vydať.
Pri FV paneloch dajme tomu žeby som napájal zvyšok domu v lete a v zime klimatizáciu plus drobnosti... V zime by som to bral ako predohrev domu keďže nie je doma nikto od 7 do 16:00 tak nech to vykuruje dom do tej 16 hod. Teoreticky vtedy svieti slnko. Po 16 hodine alebo keď zapadne slnko by som podľa potreby použil klímu alebo elektokotol zo siete. V lete je to jasné žeby to išlo na klimatizáciu ale skôr sa obávam čo s tými prebytkami. Ako som spomínal vyššie všetko závisí od peňazí. Viem že je možnosť dobíjať batérie a tie večer využiť. Ale budem to musieť postupne skladať. Najprv panely a menič a s týmto napájať spotrebiče v domácnosti a časom prikúpiť batériu.
V budúcnosti (je možné že v tomto roku postavím altánok so strechou o rozmere 24 m2) na ktorú by som umiestnil zvyšné FV panely alebo rozšírenie FV elektrárne – pridanie ďalších kusov FV panelov. Celú bižutériu by som umiestnil do pivnice od meniča, prepätoviek...až po baterky. Pri tých baterkách by som chcel podotknúť že budú asi posledné čo kúpim.
Ohľadne soláru a určitej časti FV tak viem tie panely umiestniť na dom.
Prosím Vás nejaké rady alebo typy poprípade ktorým smerom sa vydať. Čo sa týka financií tak všetko záleží ako drahý bude altánok a koľko mi z môjho badgetu ostane. Ale ako tak rátam tak na ten solárny ohrev vody by peniaze mali byť.
Ďakujem za akýkoľvek názor radu alebo pripomienku.
S pozdravom Laci
Kostěj
Příspěvky: 587
Registrován: úte úno 25, 2014 9:33 pm
Lokalita: Dobrovicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Pomoc pri výbere - soláru alebo FVE

Příspěvek od Kostěj »

Mám na střeše 7m2 selektivních termopanelů (asi 15 let) a 1.4kW fotovoltaiky (asi 10 let). Až se termo rozsype, půjde pryč a na volné místo další FVE. S termikou jsou problémy: v létě se přehřívá a není kam teplo dávat. V zimě mi dává míň tepla, než FVE elektriky. Na rovinu: šel jsem do termiky jen proto, že jsem dostal dobrou nabídku i s montáží topení a FVE byla tehdy šíleně drahá. Ale dneska mám jasnou volbu: FVE + klima, v létě chladí, v zimě hřeje. Takže za mne: fototermiku ne.
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2717
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Pomoc pri výbere - soláru alebo FVE

Příspěvek od kybos »

Měl jsem na střechách 30m2 fototermiky (17kW 20 let) a 30m2 fotovoltaiky (7,5kW 9 let). Děti i vnoučata už odrostly z bazénových radovánek a proto není v současnosti potřeba tak velký výkon fototermiky, tak jsem minulý rok překryl 22m2 fototermiky fotovoltaikou. V zimě to dá stejně velký kulový jako fototermika, ale na jaře a na podzim jsou zisky fotovoltaiky větší a v létě lze s fotovoltaikou chladit, což fototermika neumožňovala. V době instalace byla cena fototermiky (na jenotku výkonu) cirka desetkrát nižší než cena fotovoltaiky. Dnes už jsou cenové poměry jinde.
Takže moje resumé: Fototermiku jen pro letní ohřev bazénu, tam má vyšší účinnost.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Laci23
Příspěvky: 4
Registrován: úte led 11, 2022 10:33 am

Re: Pomoc pri výbere - soláru alebo FVE

Příspěvek od Laci23 »

Ok.
A vie my niekto z Vás poradiť nejakú zostavu komponentov, ktoré potrebujem na ohrev vody v bojleri fotovoltaikou?
Alebo skôr radu čo všetko k tomu potrebujem…
Rátam že bojler bude 200l a z dôvodu využitia strechy si myslím že to bude zatiaľ okolo tých 2kW. Chcem to najprv vyriešiť len ako ohrev vody a časom po zhotovení altanku a pridaním ďalších panelov využiť na spotrebu ostatných zariadení v dome.
Ďakujem

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek