Pomoc s návrhem FVE bez baterií

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Hyp
Příspěvky: 263
Registrován: ned zář 19, 2021 7:38 pm

Re: Pomoc s návrhem FVE bez baterií

Příspěvek od Hyp »

Obavam se, ze kdyz protlacili mereni po fazich, tak aby dovolili 5,7 kW na 1x25A pripojce nehrozi vubec, vzdyt zakazali i pausalove levny tarif (kdyz si chcete v zime trochu dobit baterky) D01d pro vyrobny :-)
Kopeto
Příspěvky: 25
Registrován: pát říj 29, 2021 7:49 am

Re: Pomoc s návrhem FVE bez baterií

Příspěvek od Kopeto »

A kde plánuješ ten DEYE koupit? V Polsku?
Banung
Příspěvky: 57
Registrován: ned srp 16, 2020 10:09 pm

Re: Pomoc s návrhem FVE bez baterií

Příspěvek od Banung »

Rozběhla se diskuse, ale odpověď jsem nedostal :D
Tak nejdřív můj pohled na věc.
Mě ohřev TUV ze soláru + např zásuvka na konvici, toutovač atd. přijde naopak jako nejefektivnější řešení. Prostě cena/výkon. Že mi zůstane v létě výkon na střeše mě tolik netrápí. A do budoucna se to dá změnit.

6x 450Wp mono + regulátor BEL MR4316AC NG = cca 37000,- Kč. + něco za instalaci. Za ty peníze budu mít 8až9 měsíců v roce teplou vodu, solární zásuvku v kuchyni a žebřík v koupelně. Při dnešních rostoucích cenách energií nemá smysl návratnost moc počítat, ale odhadem bych typoval 5 let, pokud ceny el. ještě vyrostou. A to asi tušíme všichni, že se stane.

Jde mi také o to co jsem schopen spíchnout rychle sám. Nechci řešit nějaký složitý a drahý systém. Nemám na to nyní čas. Jde také o to, jak mám rozvedenoou el. v baráku a jak padají stíny na střechu. Právě nyní lezu každou hodinu na střechu, abych to zjistil :D

Varianta, ke které se nyní kloním je 6 nebo více panelů v jednom nebo dvou strinzích, zapojených do BEL MR4316AC. Zapojených standardně do boileru a 300W žebříku v koupelně. V kuchyni spínaná zásuvka (automaticky se odpojí koupelna) a spínaná polovina varné desky a spínaná trouba. Deska je na dvě fáze. Káždá fáze ovládá polovinu varné desky. Jedna půlka poběží stále ze sítě a druhá ze soláru. Poblíž bude přepínač aby mohla jít celá deska ze sítě.

Za mě je toto poměrně jednoduché řešení. Jde o to, jaký bude výkon systému při nějakém standardním osvitu. Počítám 30%-40%.

Samozřejmě by se mi víc líbilo řešení s regulátorem připojeným do sítě, ale před tím mě zde všichni varují. Co vím, jeden člověk to načerno provozuje a ještě s použitým regulátorem. Zatím bez problému
rva
Příspěvky: 3529
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Pomoc s návrhem FVE bez baterií

Příspěvek od rva »

Ohřev vody a nebo malá FV elektrárna mají nejrychlejší návratnost. Bohužel na faktuře za elektřinu se tyto omezené systémy moc neprojeví.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Banung
Příspěvky: 57
Registrován: ned srp 16, 2020 10:09 pm

Re: Pomoc s návrhem FVE bez baterií

Příspěvek od Banung »

Otázky:
Má někdo zkušenost s BEL MR4316AC NG? Jak moc lze proudově přetížit? Někde jsem četl že 18A je v pohodě.
Jde mi o to, že na střechu by byly ideální dva stringy, které bych paralelně zapojil do výše zmíněného regulátoru. Problém jsou vhodné panely. Většina má proud přez 10A, jen pár okolo 9A.

S tím souvisí otázka, pokud budou panely nakloněny na JJZ 20 st. Podají vůbec někdy maximální výkon?

A poslední otázka. Regulátor má DC výstup a dává napětí z panelů. Řekněme, že to bude 120V nebo 240V.
Lze toto nějak inteligentně zužitkovat? Např. nabíječka baterie, nebo DC/AC měnič abych mohl v létě honit klimatizaci, nebo počítač?
Diablo1st
Příspěvky: 1623
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Pomoc s návrhem FVE bez baterií

Příspěvek od Diablo1st »

rva píše:Ohřev vody a nebo malá FV elektrárna mají nejrychlejší návratnost. Bohužel na faktuře za elektřinu se tyto omezené systémy moc neprojeví.
Toto veľmi záleží na konkrétnom prípade. Mne po nainštalovaní FVE (3,3kWp on-grid) klesla ročná spotreba elektriny z 6,5MWh na 3,1MWh ;)
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
Banung
Příspěvky: 57
Registrován: ned srp 16, 2020 10:09 pm

Re: Pomoc s návrhem FVE bez baterií

Příspěvek od Banung »

Banung píše:na střechu by byly ideální dva stringy,
Četl jsem nepozorně, regulátor Bel umí napětí pouze snižovat. Tzn. musím mít pouze jeden string, ideálně 7mi panelů. (280V) Ale jak zatím pozoruji stíny na střeše, tak je to v pohodě. Stíny jsou kratší, než jsem čekal.

Zůstává tedy otázka jak inteligentně zužitkovat DC výstup z měniče po odpojení AC zátěže.
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3351
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Pomoc s návrhem FVE bez baterií

Příspěvek od marko250 »

Diablo1st píše:
rva píše:Ohřev vody a nebo malá FV elektrárna mají nejrychlejší návratnost. Bohužel na faktuře za elektřinu se tyto omezené systémy moc neprojeví.
Toto veľmi záleží na konkrétnom prípade. Mne po nainštalovaní FVE (3,3kWp on-grid) klesla ročná spotreba elektriny z 6,5MWh na 3,1MWh ;)
Toto mě velmi zaujalo,můžeš nám popsat jak dokážeš celou výrobu ongridu spotřebovat? Jak je rozložená spotřeba v 24hod a sezónně?Je tam nějaké vytěžování navíc?Jaký měnič je v systému,jedná se o 1f/3f?
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Banung
Příspěvky: 57
Registrován: ned srp 16, 2020 10:09 pm

Re: Pomoc s návrhem FVE bez baterií

Příspěvek od Banung »

Poraďte mi nějaký Offgrid měnič, který produkuje rovnou čistý sinus.
Díky
Diablo1st
Příspěvky: 1623
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Pomoc s návrhem FVE bez baterií

Příspěvek od Diablo1st »

marko250 píše:
Diablo1st píše:
rva píše:Ohřev vody a nebo malá FV elektrárna mají nejrychlejší návratnost. Bohužel na faktuře za elektřinu se tyto omezené systémy moc neprojeví.
Toto veľmi záleží na konkrétnom prípade. Mne po nainštalovaní FVE (3,3kWp on-grid) klesla ročná spotreba elektriny z 6,5MWh na 3,1MWh ;)
Toto mě velmi zaujalo,můžeš nám popsat jak dokážeš celou výrobu ongridu spotřebovat? Jak je rozložená spotřeba v 24hod a sezónně?Je tam nějaké vytěžování navíc?Jaký měnič je v systému,jedná se o 1f/3f?
Mám 3,3kWp a 1f 3kW menič goodwe 3000ns. Prebytky mám poriešené cez Wattrouter MX do 200l bojlera s 2,2kW špirálov. Za minulý rok som spotreboval cca. 93% výroby (pomer údajov z meniča / údaje z elektromeru - presné čísla si nepamätám, ale viem dohľadať).
Máme dosť veľkú spotrebu TÚV :) to je základ. Takmer stále sú doma 2 dôchodci + ja robím z domu.
Ako som písal, pred inštaláciou FVE som mal ohrev TÚV na NT a spotrebu 6,5MWh, po inštalácii spotreba klesla na 3,1MWh. V sume je to rozdiel okolo 400€.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3351
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Pomoc s návrhem FVE bez baterií

Příspěvek od marko250 »

Mám 3,3kWp a 1f 3kW menič goodwe 3000ns. Prebytky mám poriešené cez Wattrouter MX do 200l bojlera s 2,2kW špirálov. Za minulý rok som spotreboval cca. 93% výroby (pomer údajov z meniča / údaje z elektromeru - presné čísla si nepamätám, ale viem dohľadať).
Máme dosť veľkú spotrebu TÚV :) to je základ. Takmer stále sú doma 2 dôchodci + ja robím z domu.
Ako som písal, pred inštaláciou FVE som mal ohrev TÚV na NT a spotrebu 6,5MWh, po inštalácii spotreba klesla na 3,1MWh. V sume je to rozdiel okolo 400€.[/quote]


A dokážěš říct kolik z toho šlo do té vody wattroutrem? Jinak pokud dostatečně velký ongrid udělá 40% tak se jedná o standart.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Diablo1st
Příspěvky: 1623
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Pomoc s návrhem FVE bez baterií

Příspěvek od Diablo1st »

marko250 píše: A dokážěš říct kolik z toho šlo do té vody wattroutrem? Jinak pokud dostatečně velký ongrid udělá 40% tak se jedná o standart.
Toto ti presne neviem povedať, odhadom to bude tak 2,5MWh. Skúsim pozrieť do wattroutera, možno to tam bude, nikdy som to neskúšal tak neviem.
Ja len na margo toho, že fve len na ohrev TÚV nebude poznať na účte za elektrinu, čo nie je celkom tak.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
Diablo1st
Příspěvky: 1623
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Pomoc s návrhem FVE bez baterií

Příspěvek od Diablo1st »

Tak som pozeral dáta z Wattrouteru, bohužiaľ štatistiky len na bojler má len po dňoch a aj to len posledných 31 dní. V celkových štatistikách to nie je vôbec :(
Takže viem len pozrieť výrobu z meniča (za rok 2021 - 3424,6 kWh) a dodávku z elektromera (za rok 2021 - 330 kWh). T.z. doma som spotreboval 90,4% vyrobenej energie.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
Banung
Příspěvky: 57
Registrován: ned srp 16, 2020 10:09 pm

Re: Pomoc s návrhem FVE bez baterií

Příspěvek od Banung »

Může mi někdo přiblížit jak ten Wattrouter MX funguje a jak se zapojuje?
Jak ho zapojit tak, aby přebytky z hybridního měniče šly do bojleru, ale bojler nebyl ohříván z baterie?


Poznámka:
Původně jsem měl myšlenku že zapojím soláry do BEL MR4316AC (Výstup AC a DC, 4 možnosti výstupové logiky) a do něj zapojím jednu MPPT větev hybridního měniče. Jenže aby to fungovalo, tak hybridní měnič musí mít kapacitory o hodnotě 1000μF, nebo méně, jinak to údajně zlikviduje BELa.
Napsal jsem do číny, ale pochybuji, že mi na toto odpovědí. Zbývá tedy řešení, na které se ptám výše.
Diablo1st
Příspěvky: 1623
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Pomoc s návrhem FVE bez baterií

Příspěvek od Diablo1st »

K hybridnému meniču treba zapojiť smart meter, ktorý bude merať tok elektriny a až zaň dať meranie od Wattrouteru, t.z. medzi DS elektromer a tento smart elektromer. Na hybridnom meniči musia byť povolené pretoky!
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
Banung
Příspěvky: 57
Registrován: ned srp 16, 2020 10:09 pm

Re: Pomoc s návrhem FVE bez baterií

Příspěvek od Banung »

Diablo1st píše:K hybridnému meniču treba zapojiť smart meter, ktorý bude merať tok elektriny a až zaň dať meranie od Wattrouteru, t.z. medzi DS elektromer a tento smart elektromer. Na hybridnom meniči musia byť povolené pretoky!
Ten Smart Meter měří tok jaké elektřiny? (od kud kam?)
Přetoky na hybridu mají jít do bojleru?
Bavíme se o off-gridu

Na měniči Deye se dá nastavit poměrně dost věcí. Mimo i jiné priorita a výkon přetoků do sítě. Můžu tento přetok do sítě nasměrovat přímo do bojleru? (chápu to tak, že spíš budu potřebovat ten wattrouter, aby to funovalo)
Diablo1st
Příspěvky: 1623
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Pomoc s návrhem FVE bez baterií

Příspěvek od Diablo1st »

Wattrouter sa nedá použiť pri offgrid systéme!
Treba použiť Greenbono príp. iné vyťažovanie na základe napätia na baterke (kybosov vyťažovač, HB404, vyťažovač na rPi či arduino a pod.)
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
Banung
Příspěvky: 57
Registrován: ned srp 16, 2020 10:09 pm

Re: Pomoc s návrhem FVE bez baterií

Příspěvek od Banung »

Díky, na Greenbono koukám. Akorát už mi to přijde komplikované.

Lze nějak inteligentně přepnout string? Např. bojler se nahřeje a string se automaticky přepojí z jednoho regulátoru na druhý ...
Diablo1st
Příspěvky: 1623
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Pomoc s návrhem FVE bez baterií

Příspěvek od Diablo1st »

V prepínaní stringov moc nevidím zmysel, veď priorita sú batérie a až sú tie nabité pripája sa bojler.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
Banung
Příspěvky: 57
Registrován: ned srp 16, 2020 10:09 pm

Re: Pomoc s návrhem FVE bez baterií

Příspěvek od Banung »

Došel jsem snad k finálnímu návrhu.
Elektrárnu postavím ve dvou fázích:
1) Soláry + měnič BEL, který bude nabíjet AKU nádrž 1000L na topení a ohřev TUV (ta bude nahřívaná i pomocí kamen) a přednostním relé budu spínat zásuvky v kuchyni a pracovně na odporové spotřebiče
2) Pořídím 2xMPPT měnič + Green bono + malou baterii a zapojím to na celý dům

Soláry:
Dva stringy 7x550wp, jeden otočený 30 st na východ, sklon 25 st (na střeše). Druhý 30st na západ, sklon 30-35st (na garáži)
Oba stringy budou zapojeny nyní do jednoho měniče BEL.

Otázky:
1) Jde mi o to, aby byla elektřina pokud možno v průběhu celého dne. Mám soláry natočit víc k sobě/od sebe?
2) Jak výkonnou spirálu do nádrže koupit? Chci optimalizaci výkonu pro jaro a podzim. String má 3850 wp.
3) Musím dát nějakou diodu na stringy aby nedocházelo k přetokům z jednoho stringu do druhého?

Díky
Přílohy
Solary.png
Solary.png (66.29 KiB) Zobrazeno 387 x

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek