Pomoc s návrhem FVE bez baterií

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Banung
Příspěvky: 57
Registrován: ned srp 16, 2020 10:09 pm

Pomoc s návrhem FVE bez baterií

Příspěvek od Banung »

Plánuji elektrárnu na domku viz příloha. Jediné zkušenosti, které zatím mám s FVE jsou ze soláru na karavanu a tak prosím o rady. Domek se nachází v Praze. Bohužel při jeho návrhu nebylo s FVE počítáno.

Chci systém bez baterií, který bude vykrývat alespoň část spotřeby domu a boiler na teplou vodu. Systém bych ideálně optimalizoval na jaro a podzim. Jde mi o to, aby byla elektřina dodávána pokud možno průběžně. Nepotřebuji "zachycovat vrcholy" abych co nejvíce nabil baterky.

Sklony střech jsou napsány na obrázku. Dům je zrhuba o 2m vyšší než garáž a do cca 13-14 h vrhá na garáž vrhá stín.

Z toho co jsem zde vyčetl, potřebuji mít panely nakloněné, aby poskytovaly odpovídající výkon na jaro a podzim. Na druhou stranu, čím více je dám vodorovně, tím více budou účinnější okolo poledne a v létě. I kvůli tomu jak slunce cestuje.

Svou logikou jsem dospěl k řešení znázorněnému v příloze. 6x panel na JV a 6x panel na JZ nakloněné na 50 st. vždy v jedné řadě. Jednotlivé panely na každé střeše bych propojil sériově a oba dva tyto (stringy ?*) bych paralelně zapojil do měniče. Jak by JV větev výkon ztrácela, u JZ by se výkon zvyšoval.

Jako solární měnič bych použil například Deye SUN-5K-G.(umí si přicucnout ze sítě) Toto řešení mi přijde poměrně čisté a jasné, ale má problém poměrně malého výkonu. (1,7 kwp na větev) Jde o to, že na střeše chci dát panely podélně (tzn max 6ks), aby nebyly příliš zvednuté od střechy kvůli větru. Tak jako tak, budu muset konstrukci zakrytovat aby nebyly panely "podfouknuty" větrem.

Nejprve bych prosil, vyjádřit se k tomuto návrhu. Po té, můžeme probrat možnosti zvýšení výkonu systému.
Díky

*Poznámka. Nevím jestli přesně rozumím pojmu "string"
Přílohy
Solary.png
soami
Příspěvky: 551
Registrován: pon lis 08, 2021 9:10 pm
Lokalita: Posázaví
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Posázaví

Re: Pomoc s návrhem FVE bez baterií

Příspěvek od soami »

Tady si spočítáte výkony podle lokality, kWp a sklonu https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/#PVP
Optimální celoroční sklon je doporučován kolem 35st.
String je kabel se sériově zapojenými panely.
soami
Příspěvky: 551
Registrován: pon lis 08, 2021 9:10 pm
Lokalita: Posázaví
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Posázaví

Re: Pomoc s návrhem FVE bez baterií

Příspěvek od soami »

Ještě doplním, že pokud umí měnič "přicucnout" ze sítě, tak tam většinou umí i dodat. Nepíšete, zda to chcete provozovat oficiálně, s požehnáním distributora. Obzvláště bez baterie je to téměř jistota.
Banung
Příspěvky: 57
Registrován: ned srp 16, 2020 10:09 pm

Re: Pomoc s návrhem FVE bez baterií

Příspěvek od Banung »

Díky.
Jak moc se dá té kalkulačce věřit? Přijde mi, že je malý rozdíl ve výkonech při různě natočených (svisle) panelech ...
Uživatelský avatar
stano22
Příspěvky: 485
Registrován: ned čer 13, 2021 1:43 pm
Lokalita: SK-ZA
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6500
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: SK (ZA)

Re: Pomoc s návrhem FVE bez baterií

Příspěvek od stano22 »

Banung píše:Jak moc se dá té kalkulačce věřit?
Celkom dost, jeden zo zakladnych nastrojov pri navrhu FVE. Da sa to najst v skoro kazdej teme, kde sa navrh FVE riesi. Taktiez sa inak priklanam k nazoru, ze bez baterie sa prietokom do DS neubranite.
Diablo1st
Příspěvky: 1623
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Pomoc s návrhem FVE bez baterií

Příspěvek od Diablo1st »

Zdravím,
- prečo chcete použiť 285Wp panely? Na trhu sú aj 350Wp podobných rozmerov
- ak to chcete používať ako ongrid choďte do on-grid meniča a oficiálne.
- bez bateriek vám bude hybrid menič robiť pretoky, čiže môže mať problém s distribučkou
- prečo nechcete ísť do batérie?
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
Banung
Příspěvky: 57
Registrován: ned srp 16, 2020 10:09 pm

Re: Pomoc s návrhem FVE bez baterií

Příspěvek od Banung »

Ukazuje mi to, že pro JV string je nejvýhodnějí úhel 0 st.,, což mě překvapilo. (oprava, nyní mi to ukazuje 35 st)

- 285 Wp panely jsem našel jako největší polykristal. Jiným se nebráním.
- měnič jsem vybral na základě zkušenosti ze zdejšího fora https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=4&t=4681
- když baterii, tak pouze nějakou malou. Přijde mi, že baterie systém prodraží a moc se to nevyplatí...

Na základě kalkulačky bych počet solárů zvýšil a rozdělil ho do více, lépe natočených stringů
Naposledy upravil(a) Banung dne sob led 08, 2022 10:49 am, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
stano22
Příspěvky: 485
Registrován: ned čer 13, 2021 1:43 pm
Lokalita: SK-ZA
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6500
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: SK (ZA)

Re: Pomoc s návrhem FVE bez baterií

Příspěvek od stano22 »

Banung píše:Ukazuje mi to, že pro JV string je nejvýhodnějí úhel 0 st.,, což mě překvapilo.
Cize azimut zadany rucne, zaskrtnute optimize Slope...? Treba screenshot. Ad bateria - "nejaku malu" bude treba pre zamedzenie prietoku do DS. Berieme to teda tak, ze prebytky ostanu "na streche"? Co nevieme hned spotrebovat sice nepustime do siete ale ani nedame do baterie? To by som asi zvazil este minimalne ohrev TUV.
Banung
Příspěvky: 57
Registrován: ned srp 16, 2020 10:09 pm

Re: Pomoc s návrhem FVE bez baterií

Příspěvek od Banung »

stano22 píše:
Banung píše:Ukazuje mi to, že pro JV string je nejvýhodnějí úhel 0 st.,, což mě překvapilo.
Cize azimut zadany rucne, zaskrtnute optimize Slope...? Treba screenshot. Ad bateria - "nejaku malu" bude treba pre zamedzenie prietoku do DS. Berieme to teda tak, ze prebytky ostanu "na streche"? Co nevieme hned spotrebovat sice nepustime do siete ale ani nedame do baterie? To by som asi zvazil este minimalne ohrev TUV.
Opravdu mi to ukazovalo 0, ale nyní už to ukazuje optimální úhel 35 st. Možná jsem něco blbě zadal.
Ohřev TUV bude určitě.
Stejně tak jako to bude v případě přebytků vytápět např koupelny.
Banung
Příspěvky: 57
Registrován: ned srp 16, 2020 10:09 pm

Re: Pomoc s návrhem FVE bez baterií

Příspěvek od Banung »

Na základě kalkulačky jsem udělal druhý návrh: 16 panelů, rozdělených do čtyřech stringů po 1,14 Kwp. Celkem tedy 4,56 Kwp. Azimuty -67, -30, +20,+60. Všechny úhly 50 st, krom prvního stringu 30 st.

Zajímal mě výkon v období leden až březen a říjen až prosinec.

Výsledek je:
Leden: 141 kwh - průměr za den 4,7 kwh
Únor: 201 kwh - průměr za den 6,7 kwh
Březen: 364 kwh - průměr za den 12,1 kwh
Říjen: 310 kwh - průměr za den 10,3 kwh
Listopad: 162 kwh - průměr za den 5,4 kwh
Prosinec 147 kwh - průměr za den 4,9 kwh

Celkem za rok: 4408 kwh

Přijde mi to až příliš pozitivní, vzhledem k tomu, co zde čtu. Nicméně se tomu nebráním :D
Pokládáte uvedený výkon v zimě za reálný?
Uživatelský avatar
beethowen
Příspěvky: 874
Registrován: pát čer 23, 2017 7:46 pm
Bydliště: Brno-venkov

Re: Pomoc s návrhem FVE bez baterií

Příspěvek od beethowen »

Ten souhrn za měsíc asi ok. Horší je ta distribuce mezi jednotlivými dny v zimě. V podstatě je dost často hnusně, takže nevyrobíš ani ani chod elektrárny a potom pár hezkých dnů, kdy to kvůli absenci baterie nezpracuješ.
Obecně bez baterie budeš rád když zpracuješ alespoň 50% z těch 4400kWh. I to je ale hodně optimistické.
Banung
Příspěvky: 57
Registrován: ned srp 16, 2020 10:09 pm

Re: Pomoc s návrhem FVE bez baterií

Příspěvek od Banung »

S tím, že bez baterií zejména v létě nezpracuji většinu energie počítám. V delším horizontu pořídím nějaké elektro přibližovadlo.

Jestli to chápu správně, tak v zimě pokud bude hezky svítit tak budou dávat panely největší výkon, protože budou vychlazené. V praxi to tedy vypadá zhruba tak že většinu dní je výkon téměř 0 pak to dá např. 10 - 20 kwh ? (z mého kwp)

Přebytky v zimě mohu posílat to topných žebříků a extra velké přebytky do akumulaček. Otázka je, jak to zařítit automaticky...
rva
Příspěvky: 3521
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Pomoc s návrhem FVE bez baterií

Příspěvek od rva »

Za několik let provozu FV elektrárny u nás přes baterie prochází 34% z celkové spotřeby elektřiny (tedy 34% z toho,co vyrobí elektrárna a dodá distributor).
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Diablo1st
Příspěvky: 1623
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Pomoc s návrhem FVE bez baterií

Příspěvek od Diablo1st »

Banung píše:S tím, že bez baterií zejména v létě nezpracuji většinu energie počítám. V delším horizontu pořídím nějaké elektro přibližovadlo.

Jestli to chápu správně, tak v zimě pokud bude hezky svítit tak budou dávat panely největší výkon, protože budou vychlazené. V praxi to tedy vypadá zhruba tak že většinu dní je výkon téměř 0 pak to dá např. 10 - 20 kwh ? (z mého kwp)

Přebytky v zimě mohu posílat to topných žebříků a extra velké přebytky do akumulaček. Otázka je, jak to zařítit automaticky...
Automaticky sa ti dá zariadiť veľmi jednoducho, osobne používam wattrouter, ale tu je treba oficiálne pripojenie.
Treba si čo najskôr ujasniť, čo chcete či oficiálny on-grid alebo solárnu UPS s baterkami.
Neoficiálny on-grid alebo hybrid bez batérie neodporúčam, budete mať pretoky a môžu byť z toho problémy.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
Matess
Příspěvky: 1518
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Pomoc s návrhem FVE bez baterií

Příspěvek od Matess »

Banung píše:S tím, že bez baterií zejména v létě nezpracuji většinu energie počítám. V delším horizontu pořídím nějaké elektro přibližovadlo.

Jestli to chápu správně, tak v zimě pokud bude hezky svítit tak budou dávat panely největší výkon, protože budou vychlazené. V praxi to tedy vypadá zhruba tak že většinu dní je výkon téměř 0 pak to dá např. 10 - 20 kwh ? (z mého kwp)

Přebytky v zimě mohu posílat to topných žebříků a extra velké přebytky do akumulaček. Otázka je, jak to zařítit automaticky...
Reaguji jen na zimní provoz...
Panely v zimě nedávají největší výkon, protože je málo svitu a svit je pod špatným úhlem. Podchlazení panelů zvedne tak pouze výstupní napětí a to hlavně na prázdno bez zátěže. Není to tedy žádný zisk výkonu, ale jen něco s čím je potřeba počítat při návrhu aby nedošlo k překročení maximálního napětí.
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Bydliště:

Re: Pomoc s návrhem FVE bez baterií

Příspěvek od goodbie »

Matess píše:
Banung píše:S tím, že bez baterií zejména v létě nezpracuji většinu energie počítám. V delším horizontu pořídím nějaké elektro přibližovadlo.

Jestli to chápu správně, tak v zimě pokud bude hezky svítit tak budou dávat panely největší výkon, protože budou vychlazené. V praxi to tedy vypadá zhruba tak že většinu dní je výkon téměř 0 pak to dá např. 10 - 20 kwh ? (z mého kwp)

Přebytky v zimě mohu posílat to topných žebříků a extra velké přebytky do akumulaček. Otázka je, jak to zařítit automaticky...
Reaguji jen na zimní provoz...
Panely v zimě nedávají největší výkon, protože je málo svitu a svit je pod špatným úhlem. Podchlazení panelů zvedne tak pouze výstupní napětí a to hlavně na prázdno bez zátěže. Není to tedy žádný zisk výkonu, ale jen něco s čím je potřeba počítat při návrhu aby nedošlo k překročení maximálního napětí.
o provozu panelu v zimě ,většinou píšou ti co o tom nic moc neví,to že má panel v zimě větší výkon když svítí, to má ale jen než se ohřeje, samo je třeba s tímto mžikem počítat aby to neodnesl regulátor když náhodou zasvítí,a jestli si někdo myslí ,že ho panel vzimě zachrání a celou zimu bude topit,tak by mi zajímalo ja kupříkladu za prosinec sem měl 26Kw za celej měsíc co by stím kdo vytopil jako???prostě přes zimu svítí málo krátce a slunce je nízko ,jak zde už padlo fve na zimu proste není.
Banung
Příspěvky: 57
Registrován: ned srp 16, 2020 10:09 pm

Re: Pomoc s návrhem FVE bez baterií

Příspěvek od Banung »

goodbie píše: ja kupříkladu za prosinec sem měl 26Kw za celej měsíc co by stím kdo vytopil jako???prostě přes zimu svítí málo krátce a slunce je nízko ,jak zde už padlo fve na zimu proste není.
Právě proto mě na zmíněné kalkulačce zaujalo, že se v prosinci dostanu přez 140 kw, a ptal jsem se, jak je to reálné...


Nejvíc mě ovšem nyní trápí legalita celého projektu/přetoky. Chtěl jsem systém jednoduchý a jednoduše a vidím, že to opět nebude možné.

Nedá se například získat od firmy pouze projektová a byrokratická část s tím, že zbytek si udělám sám? To, že by mi někdo vytvořil projekt a já si to pospojoval bych i uvítal ...
Diablo1st
Příspěvky: 1623
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Pomoc s návrhem FVE bez baterií

Příspěvek od Diablo1st »

Neviem ako v ČR, ale v SR to nie je extra byrokracia a vie si to človek vybaviť aj sám. Z odbornejších vecí je tam len jednopólová schéma a potom revízia. U dotácií treba ešte certifikát montéra FVE, ale to by vás asi firma poslala kade ľahšie keby ste si fve chcel namontovať sám.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Pomoc s návrhem FVE bez baterií

Příspěvek od pezizka »

Banung píše:
goodbie píše: ja kupříkladu za prosinec sem měl 26Kw za celej měsíc co by stím kdo vytopil jako???prostě přes zimu svítí málo krátce a slunce je nízko ,jak zde už padlo fve na zimu proste není.
Právě proto mě na zmíněné kalkulačce zaujalo, že se v prosinci dostanu přez 140 kw, a ptal jsem se, jak je to reálné...


Nejvíc mě ovšem nyní trápí legalita celého projektu/přetoky. Chtěl jsem systém jednoduchý a jednoduše a vidím, že to opět nebude možné.

Nedá se například získat od firmy pouze projektová a byrokratická část s tím, že zbytek si udělám sám? To, že by mi někdo vytvořil projekt a já si to pospojoval bych i uvítal ...
No a jakou ji dostal odpověď na těch 140kWh v prosinci?
A nezapomeň využít virtuální aku. fakt super věc.
Jako poslední... Musíš si zřídit firmu jež bude jen podle přání konkrétního zákazníka POUZE produkovat projekty... Kdo nese zodpovědnost je snad jasné, nebo ne? Přeji hodně úspěchů v podnikání :yes:
Banung
Příspěvky: 57
Registrován: ned srp 16, 2020 10:09 pm

Re: Pomoc s návrhem FVE bez baterií

Příspěvek od Banung »

To pezizka - Douám, že sis ulevil. Jinak je tvůj příspěvek zbytečný.

Nejsem elektroinstalatér, tak můžu občas položit blbý dotaz. Myslím, že právě proto takové fórum existuje, aby navedlo , méně zkušené správným směrem. Zpět k tématu.

Existuje inverter, který by případný přetok nasměroval automaticky do baterie a ne do sítě?

Chápu, že skutečná jistota nulových přetoků je mít oddělený systém. Tedy systém s bateriemi, které se případně dobijí na levný proud, když nesvítí. Dost možná u něj skončím.

Nejvíc se mi zatím však stále líbí systém s měničem , který má themo https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=4&t=4681

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek