BMS kompatibilní s Victron?

Baterie, dobíjení, údržba, zapojení, diskuze i nad jinými způsoby uložení energie
mihlit
Příspěvky: 495
Registrován: ned říj 17, 2021 7:43 pm
Lokalita: okr. Vyškov
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

BMS kompatibilní s Victron?

Příspěvek od mihlit »

Můžete mi doporučit nějaký BMS pro 16S LiFePo4, který by uměl komunikovat s Victronem?

Koukal jsem na BYD AkuRack, ale ten potřebuje BMU krabičku, co žere 10 W, tak doufám, že by to mohlo jít poskládat z něčeho rozumnějšího.
xmasin
Příspěvky: 1767
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: BMS kompatibilní s Victron?

Příspěvek od xmasin »

Pro skládané baterky jde použít Chargery BMS nebo Daly BMS, oboje mají driver pro VenusOS.
mihlit
Příspěvky: 495
Registrován: ned říj 17, 2021 7:43 pm
Lokalita: okr. Vyškov
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: BMS kompatibilní s Victron?

Příspěvek od mihlit »

Takže pro BMS u doma skládaných baterek je vždy potřeba extra úprava Venus OS? Nějaký klasický, co by fungoval "out of the box" bez úprav není?
FCC
Příspěvky: 211
Registrován: čtv říj 16, 2014 8:43 pm

Re: BMS kompatibilní s Victron?

Příspěvek od FCC »

mihlit píše:Můžete mi doporučit nějaký BMS pro 16S LiFePo4, který by uměl komunikovat s Victronem?

Koukal jsem na BYD AkuRack, ale ten potřebuje BMU krabičku, co žere 10 W, tak doufám, že by to mohlo jít poskládat z něčeho rozumnějšího.
Ahoj,

Provozuju BYD LVS Premium a určitě BMU nemá spotřebu 10W. Baterky jsou to super. Pokud by jsi chtěl pošlu fotky vnitřku.

Pavel
Panely 10 kWp; Conext MPPT 150 60 2x; Conext MPPT 600 100 1x, Conext XW+ 8548; Conext Gateway; BYD Battery-Box Premium LVS 11,5kWh
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: BMS kompatibilní s Victron?

Příspěvek od PavelR »

Jen upozornění na Venus OS. Měl jsem ho na raspberry. Přidal can kartu. Kolega mi tam udělal takový ty linuxový věci aby ta karta fungovala. Super.
Problem nastal při automatickým update firmwaru. Ta nová verze to přeplácne natolik že ta úprava přestala fungovat. Když jsem přepl na starý FW can zase fungoval. V mým případě jsem si koupil originál gx zařízení páč já to zprovoznit neumím a to že mi update FW uřízne BMS se mi zdá krajně nevhodné a ještě k tomu být zavislej na netu a dobré vůli ajťáka.
Od tý doby ok.

Tím jen chci říct bacha na šťourání ve Venusu. Pokud v tom šťáráte tak vždycky zkoušejte jestli se změny projeví i po přepnutí FW.

mihlit,FCC:

BYD LV boxy jsou super baterky mám na dohledu několik instalací a pár let jen baterkujou noproblem. Zdají se mě tvrdý jak kámen :lol:
Spotřebu BMU bych dokázel změřit. Buď přímo na baterce v provozu, nebo jen samostatnou BMU na zdroji. Každopádně 10W se mi zdá moc. To jedno CPU co tam je to nemůže sežrat. To by se samo odpájelo :lol:
mihlit
Příspěvky: 495
Registrován: ned říj 17, 2021 7:43 pm
Lokalita: okr. Vyškov
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: BMS kompatibilní s Victron?

Příspěvek od mihlit »

Mohli byste to tedy zkusit změřit, kolik že to má reálně spotřebu? Já jsem vycházel z manuálu:
https://www.bydbatterybox.com/uploads/d ... 66a031.pdf

str. 2 - TECHNICAL DATA
Input Voltage 40-60V
Input Current 200 mA

tedy 50 V * 0.2 A = 10 W
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: BMS kompatibilní s Victron?

Příspěvek od PavelR »

No změřit můžu ale mám k dispozity ty černý BMU co se instalovali přímo do originál racků. Tyto nemám.
Těch 0,2A bude nadneseno. To bude nějaký hypotetický maximum. Pokud se neozvu příští týden s měřením bombarduj mě SZ. Mám toho teď jaksi moc.
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: BMS kompatibilní s Victron?

Příspěvek od kodl69 »

Já si nemyslím. Nevím přesně, jak je udělaný napájení toho procesoru a vůbec, ale jak se napájí něco 5V (3.3V) z 50V, tak je tam dycky ztráta. Třeba u mé BMS esp8266 bere průměrně cca 50-100mA/5V, což je 0.1W, v krátkejch špičkách to jde na 0.5W. Ale step down s XL7015 má při konverzi 50/5V účinnost cca 65%.
Pokud to navíc spíná nějaký signálový relé (0.6 až 1W) a svítí na tom nějaký LED diody, tak se to na celkovou spotřebu 10W dostane velice snadno. Ale netvrdím, že je tam takováhle spotřeba trvale...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
mihlit
Příspěvky: 495
Registrován: ned říj 17, 2021 7:43 pm
Lokalita: okr. Vyškov
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: BMS kompatibilní s Victron?

Příspěvek od mihlit »

Tak na jednu stranu, je divné, proč by do manuálu psali vyšší hodnotu, než je reál. Na druhou stranu, tak si myslím, že zrovna tahle krabička v podstatě "nic nedělá", tak není důvod, proč by měla mít takovou spotřebu. Dle manuálu Victron Cebro GX (což je výkonější dvoujádro 1GB RAM GX verze než třeba Venus GX) má udávanou spotřebu bez obrazovky 2.8 W a s extra displejem 3.8W, když nesvítí, 4.8W když svítí.
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: BMS kompatibilní s Victron?

Příspěvek od kodl69 »

Jestli ta BMS nic nedělá, tak proč tam je? snad ovládá balancování a nějakej výkonovej prvek pro odpojení při pěpětí nebo podpětí?
Tady hledej tu spotřebu, viz předchozí příspěvek.
P.S. ESP32 se spokojí s nějakejma desetinama watu, a když pospová, tak ui řádově míň, takhle se to nedá brát, hlavní odběr mají dycky periferie (s výjimkou mining rigu :))
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
mihlit
Příspěvky: 495
Registrován: ned říj 17, 2021 7:43 pm
Lokalita: okr. Vyškov
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: BMS kompatibilní s Victron?

Příspěvek od mihlit »

Počkat, ten BMU modul, to není BMS. To jen agreguje data z několika BMS, co jsou za tím a posílá je dál v jiném formátu/rozhranní. No nic nedělá ve významu, že oproti Cebro GX nemá v sobě několik převodníků, USB rozhranní, ... a v podstatě si jen zapamatovává hodnoty, sčítá, odčítá a vrací minima a maxima. Žádné výkonové prvky to v sobě nemá. Tohle by v podstatě zvládlo i AVR Atmega Arduino. Na ten ethernet (pokud podporuje TLS) už to teda chce něco ESP32 kategorie, ale i tam je spotřeba nula prd a ne 10 W.
FCC
Příspěvky: 211
Registrován: čtv říj 16, 2014 8:43 pm

Re: BMS kompatibilní s Victron?

Příspěvek od FCC »

mihlit píše:Počkat, ten BMU modul, to není BMS. To jen agreguje data z několika BMS, co jsou za tím a posílá je dál v jiném formátu/rozhranní. No nic nedělá ve významu, že oproti Cebro GX nemá v sobě několik převodníků, USB rozhranní, ... a v podstatě si jen zapamatovává hodnoty, sčítá, odčítá a vrací minima a maxima. Žádné výkonové prvky to v sobě nemá. Tohle by v podstatě zvládlo i AVR Atmega Arduino. Na ten ethernet (pokud podporuje TLS) už to teda chce něco ESP32 kategorie, ale i tam je spotřeba nula prd a ne 10 W.
BMU má v sobě Wifi kartu a z druhé strany nějaký ARM. Jestli uvažuješ si postavit baterie , radím ti nedělej to. Prošel jsem si tím a řešení od výrobců jako je BYD vychází v konečném součtu líp.
PXL_20210423_123538459.jpg

P.
Panely 10 kWp; Conext MPPT 150 60 2x; Conext MPPT 600 100 1x, Conext XW+ 8548; Conext Gateway; BYD Battery-Box Premium LVS 11,5kWh
mihlit
Příspěvky: 495
Registrován: ned říj 17, 2021 7:43 pm
Lokalita: okr. Vyškov
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: BMS kompatibilní s Victron?

Příspěvek od mihlit »

V čem vychází řešení od BYD lépe než to skládat? Když to vše funguje dobře dohromady, je to fajn, proto taky to skládám z krabiček od victronu, ale účelem je aby mi to vyrábělo elektriku pro mě, ne že si ji v zimě všechny ty krabičky sežerou a ještě budou mít málo :D

Díky za fotku.
Jo, ARM a WIFI tam je, ale ESP32 bez WIFI žere kolem 0.15W a s WIFI je to furt do 1 W. Relé ani výkonové prvky tam nejsou, tak by tam snad fakt nic nemělo takovou spotřebu dělat. Chtělo by to reálná čísla.

EDIT: Zkusil jsem na support BYDu poslat dotaz, tak jsem zvědavý, co odpoví, pokud ted vůbec odpoví :D
Naposledy upravil(a) mihlit dne pát lis 05, 2021 3:13 pm, celkem upraveno 1 x.
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: BMS kompatibilní s Victron?

Příspěvek od kodl69 »

Nechápu, co vychází na byd nebo pylontech baterkách líp než na skládanejch. DIYbms.V4 už má komplet integraci s victronem, modulky jsou koupitelný za pár korun, propojit a nastavit to není extra věda. - Jasně, nemám tu baterku v krásné plechové bedně, ale zase mám 16s lifepo4 místo 15s (pylontech?), a ten rack by mi stejně nikam nevyšel postavit...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
FCC
Příspěvky: 211
Registrován: čtv říj 16, 2014 8:43 pm

Re: BMS kompatibilní s Victron?

Příspěvek od FCC »

Záruka, zajištěná kompatibilita mezi výrobci tzn. opět záruka , garance bezpečnosti daná CE . Nikomu neupirám pocit radosti na vlastního výrobku. Jen s přibývajícím věkem jsem zjistil,že na bastlení už není moc času a některé komerční produkty docela fungují...
BYD má nominální napětí 51,2 V . Funguji 51,7 - 56 V což odpovídá caa 20-100 SOC.
Panely 10 kWp; Conext MPPT 150 60 2x; Conext MPPT 600 100 1x, Conext XW+ 8548; Conext Gateway; BYD Battery-Box Premium LVS 11,5kWh
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: BMS kompatibilní s Victron?

Příspěvek od kodl69 »

To je zrovna ono, 56V je pro 16s LiFePO4 moc, 3.5V na článek... A u LiFePo4 podle napětí fakt SOC nepoznáš. To je taky furt dokola. Nad 3.4V už se do baterek skoro žádná elektrika nedostane... CE - To je China export? Takovejch papírů ti kde kdo natiskne...
Samozřejmě, pokud to budu montovat na kšeft, tak budu kupovat hotový komponenty, to je bez diskuze. Ale měl jsem kdysi dojem, že tohle je fórum pro lidi, co si chtějí co nejvíc udělat sami, svépomocí, a zrovna ty baterky v tom mají dost velkej potenciál...
P.S: Zatím mám samodomo opensource BMS na baterkách, samodomo LF měnič, a na 4-6kW MPPT regulátoru začínám pozvolna pracovat...
Tohle je moje cesta k soběstačnosti, vědět, co v tom mám a jak to funguje, ne kabelama s předpřipravenejma konektorama popropojovaný blacboxy, kde můžu sem tam něco nastavit, a ani ne všechno, co bych chtěl. A když něco odejde, musím prostě ten komponent vyměnit, protože nikdo nemá dokumentaci...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Franta2776
Příspěvky: 2429
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm

Re: BMS kompatibilní s Victron?

Příspěvek od Franta2776 »

kodl69 píše:To je zrovna ono, 56V je pro 16s LiFePO4 moc, 3.5V na článek... A u LiFePo4 podle napětí fakt SOC nepoznáš. To je taky furt dokola. Nad 3.4V už se do baterek skoro žádná elektrika nedostane... CE - To je China export? Takovejch papírů ti kde kdo natiskne...
Samozřejmě, pokud to budu montovat na kšeft, tak budu kupovat hotový komponenty, to je bez diskuze. Ale měl jsem kdysi dojem, že tohle je fórum pro lidi, co si chtějí co nejvíc udělat sami, svépomocí, a zrovna ty baterky v tom mají dost velkej potenciál...
P.S: Zatím mám samodomo opensource BMS na baterkách, samodomo LF měnič, a na 4-6kW MPPT regulátoru začínám pozvolna pracovat...
Tohle je moje cesta k soběstačnosti, vědět, co v tom mám a jak to funguje, ne kabelama s předpřipravenejma konektorama popropojovaný blacboxy, kde můžu sem tam něco nastavit, a ani ne všechno, co bych chtěl. A když něco odejde, musím prostě ten komponent vyměnit, protože nikdo nemá dokumentaci...
Viděl jsem na webu ty BYD baterie rozdělané.100Ah poskládaných ze 4x25Ah baterek normálních modrásků samozřejmě bez jakéhokoliv jištění mezi články a 4 články na jeden vývod BMS.Samozřejmě výrobce tomu dá pěknou krabici udělá z životnosti článků 2000cyklů cca 6000cyklů.A prodává to za 9000kč/kWh.Když se to bastlíř poskládá sám za podobné peníze dostane 2-3x takovou kapacitu:))
18190Wp=13500Wp jihovýchod 27x500Wp, 4690Wpjihozápad Leapton 14x335Wp, cca 8000W 90ks vakuové trubice jihozápad, baterie štítkových 73kWh(Lifepo4 17Sx260Ah, trakční gel štítkových 1230Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Mppt Easun 6048
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: BMS kompatibilní s Victron?

Příspěvek od PavelR »

kodl69 píše:Nechápu, co vychází na byd nebo pylontech baterkách líp než na skládanejch. DIYbms.V4 už má komplet integraci s victronem, modulky jsou koupitelný za pár korun, propojit a nastavit to není extra věda. - Jasně, nemám tu baterku v krásné plechové bedně, ale zase mám 16s lifepo4 místo 15s (pylontech?), a ten rack by mi stejně nikam nevyšel postavit...

Co to je za BMS? já marně sháněl BMS co má CAN a je kompatabilní s victronem a zárověň měří dobře SOC. Mě z toho vyšlo batrium.

ad další příspěvky.
Pokud to člověk bere jako koně a nepočítá svoji hodinovku tak ano články tady ze šopu, batrium trochu mědi nebo hlíníku. a už jen krásných pád dní v dílně a aku za slušnou cenu s rozšiřitelností je na světě. Ale je třeba o tom něco vědět mít nějakej vercajk ale hlavně to dělat z čisté radosti. Pokud to tak není tak hotový řešení.
mihlit
Příspěvky: 495
Registrován: ned říj 17, 2021 7:43 pm
Lokalita: okr. Vyškov
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: BMS kompatibilní s Victron?

Příspěvek od mihlit »

myslím, že to bude tento:
https://github.com/stuartpittaway/diyBMSv4
Dagus
Příspěvky: 1951
Registrován: ned úno 17, 2019 9:07 pm
Lokalita: Liberec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7820
Kapacita baterie [kWh]: 32
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: BMS kompatibilní s Victron?

Příspěvek od Dagus »

Ahoj, tak jsem konečně dost krkolomně rozchodil komunikaci VenusGX s LLDBMS. Nemohu ale najít kde se konfiguruje proud nabíjení do aku na určitá % aku. Dle popisu je to nastaveno, ale pamatuji si, že jsem to nastavení někde viděl a tak jsem chtěl zkontrolovat, jestli to nemám blbě. Děkuji za nakopnutí. Defaultně by to mělo být takto:
Charge current control management. CCCM limits the charge/discharge current depending on the SOC
between 98% - 100% => 1A charge
between 95% - 97% => 4A charge
between 91% - 95% => 1/2 Max charge
else Max charge and Max discharge
between 30% - 35% => 1/2 Max discharge
between 20% - 30% => 1/4 Max discharge
below < 20% => 5A
7820Wp, SV 12° 1710Wp Poly, J 90° 1820Wp Mono, JZ 12° 1680Wp Poly, JZ2 12° 1800Wp Mono, J 40° 810Wp Hyundai
MP2 5000VA, MPPT1 150/60tr, MPPT2 150/60tr, 16.8kWh 17S 310Ah AKU1, 15.2kWh 17S 280Ah AKU 2, 2xJK-BMS

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek