Návrh FVE pro svícení a TUV

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
prochazkao
Příspěvky: 17
Registrován: pon říj 04, 2021 3:15 pm

Návrh FVE pro svícení a TUV

Příspěvek od prochazkao »

Ahoj všem kluci.
Několik dní zde pročítám toto vlákno tam a zpět a taky jiné.
V podstatě se toto vlákno a první položená otázka od VHML shoduje s mojí myšlenkou.
Mám střechu RD novostavby otočenou na čistý JIH, střecha je plechová, sedlová, sklon 25 st. plocha obrovská.
Spotřeba domu pouze EL. 11MWh tarif D57D cena mírná, ale bude hůře. Dnes přišlo roční vyúčtování, 36K za 12M.
Masakr.

V domě je TUV kotel dražice 165 OKH 2kW jednofáze, a elektrokotel na topení do podlahy až 9kW, ale jedena 4 až 5 kW 3F.
Toto je největší žrout v zimě a sebere z celkové spotřeby cca 65% nákladů. S tím nic nenadělám, byla první zima v domě, tak jsem topil, teď budu regulovat.

Nicméně k věci, chtěl bych začít s FVE 2 až 3 panely 45OW takže do 2kWp.
Nejdříve jsem uvažoval o modráskovi, ale jak jsem to tady pročítal, raději nebrat.

Takže jsem se rozhodl pro Axpert ( tady bych potřeboval poradi jaký model)

Primárně bych to chtěl na svícení večer, když vypne DS a taky na ohřev TUV to asi primárně.

Pak jsem vybral tyto panely, sice bazar je plný použitých kolem 100 a 200 W, ale než jich na střeše mít 10 ta raději tyto 4 pořádné?? Je to tak?

https://www.getrading.eu/fvpanely/kusov ... 0-s-p.html

K tomu bych přidal nějakou AKU, to nevím jakou, nechám si poradit, tabych tam mohl pouštět přetoky když bude TUV nahřátá.

Je to vše, nebo jsem na něco zapomněl? Ochranné prvky, AD, DC.
Budu moc rád za každou radu.

Děkuji moc.

Ondra


Admin edit: Téma odděleno od Jak začít s FV?
rva
Příspěvky: 3502
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Návrh FVE pro svícení a TUV

Příspěvek od rva »

Jen pro hrubou orientaci: 2 kW fv panely v optimální orientaci vyrobí za rok max. 2MWh https://www.i4wifi.cz/cs/faq/1741-kolik ... arni-panel
Takže o tolik se může maximálně snížit roční spotřeba. Ale v létě je dlouho světlo a obvykle není jak rozumně spotřebovat, co panely mohou dodávat.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
prochazkao
Příspěvky: 17
Registrován: pon říj 04, 2021 3:15 pm

Re: Návrh FVE pro svícení a TUV

Příspěvek od prochazkao »

Jj tomu rozumím. Takže se mám na to vyprdnout ?
rva
Příspěvky: 3502
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Návrh FVE pro svícení a TUV

Příspěvek od rva »

FV je skvělý koníček. Pro někoho může být důležité, aby měl elektřinu, i když je výpadek - a je ochoten si za to zaplatit. Někdo očekává konec světa a je ochoten investovat do nezávislosti ve všech směrech.
A někdo má peníze, se kterými neví co dělat, tak si pořídí FV elektrárnu. Pravděpodobně je lepší nejprve zaizolovat barák, opravit střechu, vyměnit okna. A jestli něco zbude, tak třeba i tu elektrárnu.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
prochazkao
Příspěvky: 17
Registrován: pon říj 04, 2021 3:15 pm

Re: Návrh FVE pro svícení a TUV

Příspěvek od prochazkao »

Pekne napsáno. Dům máme komplet hotovy. Rok starý a ztráta do 5kW. To ze jsem tolik protopil byla moje neznalost regulace. Věřím ze tento rok to bude lepší. Už i tím ze máme v obýváku 3kw alumulacni Finska kamna s vahou 900kg. Ale to odbocujeme od tématu.

Primárně bych chtěl mít fve jako hobby další z mnoha.
Když vypadne DS svítit a jak jsem psal ohrivat TUV.
V domě mám i firmu má 3d tisk a v podstatě 14 hodin denně mi jede 6 až 8 3d tiskáren s příkonem jedné kolem 200w. Což by v létě šlo využít také fve.

Vrátím se k jádru mého tématu. Poradíte mi někdo skladbu výběr vhodných komponent?

Dekuji vážím si toho. Ondra
Pawel
Příspěvky: 812
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am

Re: Návrh FVE pro svícení a TUV

Příspěvek od Pawel »

To máte firmu i dům na 1 elektroměr. Ono že jste hodně protopil nebude asi ani o regulaci. Topit v domě o TZ 5kW elektřinou nebylo nikdy levné a bude ještě hůř. Dejte TČ za cenu 150t a máte 2/3 EE ušetřené + levnou TUV. Jestli chcete pokrýt spotřebu světla, TV, PC atd. + velké spotřebiče jen uváženě + část těch tiskáren tak stačí měnič 5kW/48V a na střeše tak 4-5 kWp. aku do 10 kWh. S čím musíte ale počítat není to celoroční provoz.
Uživatelský avatar
antoni_sk
Příspěvky: 677
Registrován: pát lis 17, 2017 3:14 pm
Bydliště: Liptov

Re: Návrh FVE pro svícení a TUV

Příspěvek od antoni_sk »

Za mňa:
- úvaha že radšej osadiť panely 400Wp ako 2x toľko panelov napr. 200Wp je správna. Konštrukcia ako aj práca pre uchytenie jedného panelu býva minimálne 50% a viac ceny panelu...
- úvaha na využitie FVE pre ohrev TUV je správna - ale reálne tak max. 9 mesiacov z roku
- svietenie + ďalšie nízkovýkonové spotrebiče je tiež OK
- využitie na topení - málo pravdepodobné - ked je obdobie topenia, je zas málo svetla
FV-1, 60°, 2019 3x Suntech STP280-20/Wfw (840Wp), EPSOLAR LS3024B (30A)
FV-2, 35°, 2020 3x CSUN 280-60P (840Wp), EPEVER LS3024B (30A),
FV-3, 35°, 7/2020 4x Trinasolar TSM-235 (940Wp), SRNE ML 40A MPPT
FV-4, 35°, 10/2021 2x Moser 220Wp (440Wp), EPEVER LS3024B (30A),
FV-5, 45°, 9/2022 6x Trinasolar 235Wp (1400Wp), Easun ISolar SPS 3kW
Meniče: Carspa 3000W (špičk.9000W), Easun ISolar SPS 3kW
batérie: 16x 200Ah LiFePo4 (24V) + 8x 280Ah LiFePo4 (24V)
Uživatelský avatar
Nautilus
Příspěvky: 141
Registrován: úte zář 17, 2019 1:37 pm

Re: Návrh FVE pro svícení a TUV

Příspěvek od Nautilus »

prochazkao píše:Nicméně k věci, chtěl bych začít s FVE 2 až 3 panely 45OW takže do 2kWp.
Primárně bych to chtěl na svícení večer, když vypne DS a taky na ohřev TUV to asi primárně.
Začal bych inventurou spotřeby. Je hezká hračka pořídit si dva, tři panely a k nim další příslušenství. Ale je to hračka. Až se toho příslušenství budeš za poloviční cenu zbavovat, zjistíš že jsi na "elektrice" nic neušetřil. Přitom máš skvěle našlápnuto s denní vysokou spotřebou, která si přímo koleduje o FVE. Začal bych asi tak trojnásobkem (6-9 panelů) tvého nápadu. Pak už můžeš celkem smysluplně napájet "firmu" a z přebytků ohřívat vodu. Kromě rozvahy co napájet a kolik to sežere doporučuji také zamyslet se nad způsobem jakým bude FVE zapojena. Chceš ostrov, poloostrov, hybrid?
prochazkao
Příspěvky: 17
Registrován: pon říj 04, 2021 3:15 pm

Re: Návrh FVE pro svícení a TUV

Příspěvek od prochazkao »

Dobrý den,

když tedy přihlédnu ke všemu co zde píšete. díky za rady a postřehy, všichni máte pravdu.

Uvažuji o hybridní FVE - můžete mi prosím doporučit nějaké komponenty? Panely do 3kw, střídač 5kw, a aku pro zatím 2 - 3kw?

Děkuji a hezký večer, Ondra
Uživatelský avatar
mgx
Příspěvky: 485
Registrován: stř dub 15, 2015 1:14 pm
Bydliště: Tatranska Lomnica

Re: Návrh FVE pro svícení a TUV

Příspěvek od mgx »

prva vec je urcit si, aky je tvoj celkovy rozpocet na fazu 1
prochazkao
Příspěvky: 17
Registrován: pon říj 04, 2021 3:15 pm

Re: Návrh FVE pro svícení a TUV

Příspěvek od prochazkao »

Rozpočet nyní kolem 60k nepočítám uchycení panelu dodatečné jištění.
rva
Příspěvky: 3502
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Návrh FVE pro svícení a TUV

Příspěvek od rva »

prochazkao píše:můžete mi prosím doporučit nějaké komponenty?
Možností je spousta.

1. Pokud pominu nejlevnější a omezenější konfigurace, tak dlouhodobě funguje Axpert a jeho klony (ISolar, ...). Perspektivní je jít hned do 48V. Ke zvážení je jestli zůstat u "nízkého" napětí z FV panelů - cca do 150 V, nebo risknout perspektivnější vysokonapěťové stringy - cca 500 V (stačí slabší kabely, ale takové napětí dovede napáchat neplechu). V jedné krabici je MPPT regulátor, sinus měnič a nabíječka ze sítě, což zjednodušuje zapojení.
2. Baterie jsou perspektivní LiFePo - já preferuji samostatné články (z Číny celkem levné) pro případnou bezproblémovou výměnu vadného článku a lepším dohledem, co baterie dělá. K tomu je potřeba nějaké BMS, které minimálně dá signál, že je něco v nepořádku a že je potřeba například elektrárnu vypnout. Často se používají hotová úložiště pylontech, která mají bms v sobě. Nebo i tady v obchodě se nabízejí sestavy článků včetně BMS. Kapacita úložiště pro začátek stačí na překonání noci, orientačně pro 3 kWp ve FV panelech kapacita baterie 3 kWh. Ale když jsou prostředky, tak je lepší baterie větší.
3. FV panely libovolné - lépe vycházejí výkonnější, protože konstrukci potřebuje jakýkoliv panel.
4. Pod FV panely to chce v dosahu box s pojistkami, jističem a třeba přepěťovkou
Řada věcí okolo propojování se dá ošidit, ale obvykle to vede k pozdější předělávce. O každé komponentě tady je určitě diskuse.
Aby to ladilo, klidně si něco vyber a nech si to tady zkritizovat.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
prochazkao
Příspěvky: 17
Registrován: pon říj 04, 2021 3:15 pm

Re: Návrh FVE pro svícení a TUV

Příspěvek od prochazkao »

rva píše:
prochazkao píše:můžete mi prosím doporučit nějaké komponenty?
Možností je spousta.

1. Pokud pominu nejlevnější a omezenější konfigurace, tak dlouhodobě funguje Axpert a jeho klony (ISolar, ...). Perspektivní je jít hned do 48V. Ke zvážení je jestli zůstat u "nízkého" napětí z FV panelů - cca do 150 V, nebo risknout perspektivnější vysokonapěťové stringy - cca 500 V (stačí slabší kabely, ale takové napětí dovede napáchat neplechu). V jedné krabici je MPPT regulátor, sinus měnič a nabíječka ze sítě, což zjednodušuje zapojení.
2. Baterie jsou perspektivní LiFePo - já preferuji samostatné články (z Číny celkem levné) pro případnou bezproblémovou výměnu vadného článku a lepším dohledem, co baterie dělá. K tomu je potřeba nějaké BMS, které minimálně dá signál, že je něco v nepořádku a že je potřeba například elektrárnu vypnout. Často se používají hotová úložiště pylontech, která mají bms v sobě. Nebo i tady v obchodě se nabízejí sestavy článků včetně BMS. Kapacita úložiště pro začátek stačí na překonání noci, orientačně pro 3 kWp ve FV panelech kapacita baterie 3 kWh. Ale když jsou prostředky, tak je lepší baterie větší.
3. FV panely libovolné - lépe vycházejí výkonnější, protože konstrukci potřebuje jakýkoliv panel.
4. Pod FV panely to chce v dosahu box s pojistkami, jističem a třeba přepěťovkou
Řada věcí okolo propojování se dá ošidit, ale obvykle to vede k pozdější předělávce. O každé komponentě tady je určitě diskuse.
Aby to ladilo, klidně si něco vyber a nech si to tady zkritizovat.

Pecka. Ok diky. On.
prochazkao
Příspěvky: 17
Registrován: pon říj 04, 2021 3:15 pm

Re: Návrh FVE pro svícení a TUV

Příspěvek od prochazkao »

Ahoj chlapi (předpokládám, že tady moc ženy nechodí), přeji hezkou sobotu.

Tak jsem nad tím uvažoval a chtěl bych poprosit, jestli se mi podíváte na tuto kombinaci HW.
Zda-li půjde k sobě a bude to fungovat. Případně co jsem ještě opomenul.

Panely:
Zatím tyto 4ks pak by se vidělo, abych si tu legraci dávkoval postupně:
https://shop.mypower.cz/fotovoltaicky-p ... -2-2m-4308

Měnič:
https://shop.mypower.cz/kombi-menic-axp ... w-pf1-3629

Aku bych složil a naformátoval z 8ks na 24V při 270 Ah je to 6,5 KWh - počítám dobře? Nebo si ji raději nechat složit a naformátovat?
https://shop.mypower.cz/baterie-clanek- ... -catl-4309
K aku jsem však nenašel rozumný BMS...rozumný cenou.....poradíte prosím?

Tak jestli raději nejít do Pylonu, ale ta kapacita je menší než u skládačky.
https://shop.mypower.cz/baterie-pylonte ... 55kwh-3968

48V varianta je pro mne nyní asi cenově nedostupná, jak střídač, ale taky hlavně AKU

Prosím, řekněte mi svůj názor, ale buďte na mne hodní :-)

Děkuju, Ondra
xmasin
Příspěvky: 1766
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Návrh FVE pro svícení a TUV

Příspěvek od xmasin »

Vybraný panel není vhodný pro PWM regulátor s napětím 24V, má moc vysoké napětí, takže poměrně velká část energie nebude využita, pro tenhle typ panelu je pro PWM regulátor potřeba panel s napětím tak kolem 33 - 35V Vmpp. Takže buď změnit panely nebo vzít měnič s MPPT regulátorem Třeba https://shop.mypower.cz/kombi-menic-axp ... 3600w-3848. Při plánovaném výkonu jsi už na limitu pro 24V systém a nebude možnost pro rozšíření, leda výměnou měniče a baterií. Takže bych spíš doporučil systém na 48V, ale ten bude dražší.
Uživatelský avatar
beethowen
Příspěvky: 873
Registrován: pát čer 23, 2017 7:46 pm
Bydliště: Brno-venkov

Re: Návrh FVE pro svícení a TUV

Příspěvek od beethowen »

No nějak úplně netušíme co od toho očekáváš? Co s tím hodláš napájet.
Nebo je to jenom tak, že teď se zdražuje elektřina, tak něco honem vymyslet.
3kW měnič ti toho moc neutáhne, pokud budeš chtít živit domácnost, tak je to mimo a bude neustále v bypassu. Ta baterie by tam byla taky tak do počtu.
Napiš, jakou máš představu o provozování toho systému. Pokud jde primárně o úsporu, je ideální vzít pár panelů, nějaký regulátor pro spirálu a ohřívat vodu. Je to bez baterie, pokud je velký bojler, máš dobrý akumulátor. Toto má návratnost zajištěnou určitě. Pokud tedy neohříváš TUV nějakým jiným levným způsobem.
Pawel
Příspěvky: 812
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am

Re: Návrh FVE pro svícení a TUV

Příspěvek od Pawel »

Za čas stejně přejdete na 48V a poznáte že ten měnič 24V/3kW nebyla dobrá investice. A není to moc dobrá kombinace, měnič má na vstupu jen 80V a panel může dát 40+V takže panely můžete zapojit jen paralelně a to už potáhnete ze střechy 50A. Nevím jak se pohybují ceny dnes ale kupoval jsem MPP Solar PIP 5048MK z Polska Ebay asi za 17t. má to už vstupní napětí do 145V na tažení ze střechy 450V jsem si netroufal.
Franta2776
Příspěvky: 2366
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm

Re: Návrh FVE pro svícení a TUV

Příspěvek od Franta2776 »

Máš nový barák ve kterém budeš dlouho bydlet, udělej to pořádně.Udělej hned 48V jak píše Pawel.I při těch 48V teče z baterky občas i 200A.24V do nového baráku je špatně to je na větší chatku nebo na hraní.Měnič hned min 5kW.
18190Wp=13500Wp jihovýchod 27x500Wp, 4690Wpjihozápad Leapton 14x335Wp, cca 8000W 90ks vakuové trubice jihozápad, baterie štítkových 73kWh(Lifepo4 17Sx260Ah, trakční gel štítkových 1230Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Mppt Easun 6048
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Návrh FVE pro svícení a TUV

Příspěvek od LIX »

Tiež odporúčam 48v. Kúp klon axpertu z ali powmr, alebo niečo podobné 5kW ťa nebude stáť nejak veľa. Známemu idem dávať 3 kw na chatu a bude to len tk tak, súbeh vodáreň, malý bojler a nebodaj sa zapne malá chladnička a menič sa preťaží. Daj na nase rady a ušetríš pri rozširovaní. :D
rva
Příspěvky: 3502
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Návrh FVE pro svícení a TUV

Příspěvek od rva »

Nouzové řešení je třeba zvolit klon Axperta, který funguje i bez baterie. A baterie doplnit později. Jen namátkou jak to vypadá: https://www.aliexpress.com/item/4001095404611.html. Ceny nějak nesleduji, tak nevím, jak výhodná tady je, ale obecně ceny dost stoupají. U měniče je pak potřeba ověřit jestli funguje i v módu, kdy nemůže dodávat přebytky do sítě.
Naposledy upravil(a) rva dne sob říj 09, 2021 1:37 pm, celkem upraveno 1 x.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek