Pokuty od distribuční sítě když neohlásím Ostrovní systém

Alternativní zdroje energie a právní úprava, revize, nařízení ...
Atman
Příspěvky: 305
Registrován: ned čer 20, 2021 10:09 am
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 11525
Kapacita baterie [kWh]: 28
Bydliště: Západné Slovensko

Re: Pokuty od distribuční sítě když neohlásím Ostrovní systé

Příspěvek od Atman »

Tiež si myslím že k tomu za pár rokov dôjde. V každom prípade určite nie vhodné ak nie sú pretoky (poloostrovy s prepínačmi a ostrovy) čokoľvek nahlasovať ale zatĺkať, zatĺkať, zatĺkať. Mňa zarazilo, že na SR sa už platí spotrebná daň z vlastnej elektriny z FVE nad 10kWp. A colné úrady pod ktoré to padá sú iné kafe ako nejakí elektrikári, majú tvrdú zásahovku, ktorej stačí podozrenie a súd hneď dáva povolenie a prepadové komando je v baráku.
spolu 11,5kWp - JVV 2,2kWp sklon 45°, JJZ 4,9kWp sklon 55°, JJZ 4,4kWp sklon 24°
Victron Easysolar 5000/48V + Epever Ipower plus 5000/48V iba na vyťažovanie TUV, ÚK, bazén + ďalší 5kW Ipower záloha a príprava na nabíjanie elektromobilu.
Victron Bluesolar MPPT 150/35, Smartsolar 250/85. Lifepo4 48V/560Ah cca 28kWh -16x 320Ah LiitoKala ( reálna kapacita 283 - 294Ah) + 16x 280Ah Eve spolu na Victron Smartshunte.
yolo80
Příspěvky: 33
Registrován: ned led 09, 2022 11:08 am

Re: Pokuty od distribuční sítě když neohlásím Ostrovní systé

Příspěvek od yolo80 »

.
Naposledy upravil(a) yolo80 dne pon dub 10, 2023 9:32 pm, celkem upraveno 1 x.
Diablo1st
Příspěvky: 1623
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Pokuty od distribuční sítě když neohlásím Ostrovní systé

Příspěvek od Diablo1st »

cipis píše:Neni videt? A k cemu jsou takove panely, kdyz nejsou videt z oblohy?
V momente, kdy se vse snimkuje, tak je to dost naivni predstava.
A ze je to jinde? Dostane to k uhrade majitel nemovitosti, kdyz nebude chtit rict, koho to je.
Ja by som to takto čierno nevidel, ale ako sa vraví: Kto chce psa biť, palicu si nájde :lol:
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
ChlapeczDediny
Příspěvky: 232
Registrován: sob říj 16, 2021 10:55 am
Lokalita: Juh BBSK
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 1700
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Pokuty od distribuční sítě když neohlásím Ostrovní systé

Příspěvek od ChlapeczDediny »

TomHC píše:https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2009/309/

§ 4a
(6) Výrobca elektriny z malého zdroja doručí prevádzkovateľovi distribučnej sústavy, na ktorého vymedzenom území sa malý zdroj nachádza, oznámenie o prevádzke malého zdroja podľa vzoru zverejneného na webovom sídle prevádzkovateľa distribučnej sústavy do piatich pracovných dní od uvedenia malého zdroja do prevádzky, najneskôr však do skončenia platnosti stanoviska prevádzkovateľa distribučnej sústavy k rezervovanej kapacite. Povinnosť podľa prvej vety sa vzťahuje aj na malý zdroj striedavého napätia, ktorý je galvanicky oddelený od distribučnej sústavy. Ak si výrobca elektriny nesplní povinnosť podľa prvej vety, prevádzkovateľ distribučnej sústavy je oprávnený ho odpojiť.
Teraz už len doplniť definicie:
- výrobca elektriny
- malý zdroj
- dátum uvedenia do prevádzky

Pamätá si niekto ešte rozruch okolo pojmu "zorné pole vodiča".? A je po ptákách.
3s2p Amerisolar 285 1,7 kWp JJV, Epever 5420AN, 14s100p LiIon 18650 12 kWh + JK BMS 200A, Epever iPower 5 kW
jahodovák
Příspěvky: 1931
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Pokuty od distribuční sítě když neohlásím Ostrovní systé

Příspěvek od jahodovák »

No na psa to platí,ale pokud to dojde tak daleko,že většina usoudí,že už ty darmožrouty nechce,kterých je velice málo že se jich lze velice rychle zbavit,jde to velice jednoduše,jen k tomu musí nazrát čas a ten se pomalu blíží a stále nabírá na tempu,ne že bych se na to těšil ale asi nic jiného nezbude.Kdo sleduje situaci ví o co jde,kdo ne,tomu je zbytečné o tom něco říkat,na to musí každý přijít sám,nemá cenu upozornovat předem o co jde.
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
unicast
Příspěvky: 1226
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Pokuty od distribuční sítě když neohlásím Ostrovní systé

Příspěvek od unicast »

ChlapeczDediny píše:
TomHC píše:https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2009/309/

§ 4a
(6) Výrobca elektriny z malého zdroja doručí prevádzkovateľovi distribučnej sústavy, na ktorého vymedzenom území sa malý zdroj nachádza, oznámenie o prevádzke malého zdroja podľa vzoru zverejneného na webovom sídle prevádzkovateľa distribučnej sústavy do piatich pracovných dní od uvedenia malého zdroja do prevádzky, najneskôr však do skončenia platnosti stanoviska prevádzkovateľa distribučnej sústavy k rezervovanej kapacite. Povinnosť podľa prvej vety sa vzťahuje aj na malý zdroj striedavého napätia, ktorý je galvanicky oddelený od distribučnej sústavy. Ak si výrobca elektriny nesplní povinnosť podľa prvej vety, prevádzkovateľ distribučnej sústavy je oprávnený ho odpojiť.
Teraz už len doplniť definicie:
- výrobca elektriny
- malý zdroj
- dátum uvedenia do prevádzky

Pamätá si niekto ešte rozruch okolo pojmu "zorné pole vodiča".? A je po ptákách.
Tak. Elektrickou energii totiž není možné vyrábět... :)

Ale ano, dobrá švejkovina by mohlo být přihlašování alternátorů v osobních automobilech. To by mohlo provozovatele DS slušně zahltit.
cipis
Příspěvky: 4360
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Pokuty od distribuční sítě když neohlásím Ostrovní systé

Příspěvek od cipis »

A bude se to hlásit i za jízdy, nebo jen když zaparkuješ?
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
unicast
Příspěvky: 1226
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Pokuty od distribuční sítě když neohlásím Ostrovní systé

Příspěvek od unicast »

No, distributor by určitě měl mít přehled, kde se ty malé zdroje střídavého napětí zrovna vyskytují, ne? Takže ideálně zautomatizovat a posílat informace o pozici vozidla tak 20x za sekundu. Datovou schránkou. Ordnung muss sein!
Martin P
Příspěvky: 580
Registrován: ned úno 25, 2018 5:04 pm
Lokalita: Havlíčkův Brod
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 19845
Kapacita baterie [kWh]: 66
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Pokuty od distribuční sítě když neohlásím Ostrovní systé

Příspěvek od Martin P »

Atman píše:Tiež si myslím že k tomu za pár rokov dôjde. V každom prípade určite nie vhodné ak nie sú pretoky (poloostrovy s prepínačmi a ostrovy) čokoľvek nahlasovať ale zatĺkať, zatĺkať, zatĺkať. Mňa zarazilo, že na SR sa už platí spotrebná daň z vlastnej elektriny z FVE nad 10kWp. A colné úrady pod ktoré to padá sú iné kafe ako nejakí elektrikári, majú tvrdú zásahovku, ktorej stačí podozrenie a súd hneď dáva povolenie a prepadové komando je v baráku.
Sami celníci prý řekli, že počet "bloků FVE" do 10kWp prý není omezen. Tudíž mám například 6,3 + 5,2 + 5,7 + 2,7kWp.
A nebo když budu chtít být úplně důsledný jim po rozepíši po jednotlivých strinzích panelů.
S-UPS.
20kWp v panelech rozdělených mezi východ, jih a západ. Do osmi stringů.
Baterie
Staré LiFePo4 o kapacitách 12, 24 kWh
Nové LiFePo4 o kapacitách 14, 14 kWh (od listopadu 2022)
Rezerva Pb vrla 200Ah.
Systémové napětí 48V
Hlavní měnič Victron 5000VA.
Pomocné měniče 2x REVO VM 5000
Regulátory PCM60X
Systém je modulární s možností dalšího rozšíření (kdyby bylo kam) řešený tak, aby při výpadku kteréhokoliv jednoho modulu mohly ostatní fungovat dál bez omezení.
Uživatelský avatar
Juras66
Příspěvky: 47
Registrován: stř srp 18, 2021 8:31 am
Bydliště: Západné Slovensko (SE, TT)

Re: Pokuty od distribuční sítě když neohlásím Ostrovní systé

Příspěvek od Juras66 »

Páni, ako sa vraví: istá je len smrť a platenie daní ... a či tá daň bude za FVE alebo sa nazve inak je v podstate jedno, lebo tie prachy aj tak dostanú. S tým by som osobne nemal problém, problém mám s tým ako sa tie prachy potom v štáte nehospodárne spravujú, rozkrádajú a pod.
FVE pod Karpatami v skusobnej prevadzke, asi tam aj ostane :) JZ 3330 Wp + JV 3330 Wp Viessmann Vitovolt 300 M370 AG (9Sx2P), Axpert King II 5kW, 16 x 280Ah LiFePo4 bateria s JK BMS. Vzdialeny dohlad cez Solar Asistent na Orange Pi LTS. Vytazovanie do bojlera 250l + klimatizacia.
proasnet
Příspěvky: 349
Registrován: čtv kvě 27, 2021 12:06 pm
Lokalita: Rajecké Teplice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5000
Kapacita baterie [kWh]: 14,5

Re: Pokuty od distribuční sítě když neohlásím Ostrovní systé

Příspěvek od proasnet »

Martin P píše:
Atman píše:Tiež si myslím že k tomu za pár rokov dôjde. V každom prípade určite nie vhodné ak nie sú pretoky (poloostrovy s prepínačmi a ostrovy) čokoľvek nahlasovať ale zatĺkať, zatĺkať, zatĺkať. Mňa zarazilo, že na SR sa už platí spotrebná daň z vlastnej elektriny z FVE nad 10kWp. A colné úrady pod ktoré to padá sú iné kafe ako nejakí elektrikári, majú tvrdú zásahovku, ktorej stačí podozrenie a súd hneď dáva povolenie a prepadové komando je v baráku.
Sami celníci prý řekli, že počet "bloků FVE" do 10kWp prý není omezen. Tudíž mám například 6,3 + 5,2 + 5,7 + 2,7kWp.
A nebo když budu chtít být úplně důsledný jim po rozepíši po jednotlivých strinzích panelů.
Já bych to viděl asi tak, že když se nebere do úvahy součet zdroje do 10kW, ale jednotlivé zdroje, tzn. daň se platí pro jednotlivý zdroj nad 10kW, tak každý jeden panel lze považovat za jednotlivý samostatný zdroj, nikoliv string, nebo celá FVE. Jak je mám zapojené, či do série, či paralelně, je přeci moje věc.
I když bych měl 50 panelů na domě a celkem 25kWp, každý panel je do 500Wp, a tedy za žádný panel nemusím platit spotřební daň, bavíme se o daňove povinnosti v SK, kde bydlím a mám svůj poloostrov.
A nebo když už půjdu do detailu, tak se to dá rozebrat na články v panelech :D
2x5kW paralel SML-5K jako ostrov se zálohou z DS, 5kWp, Lifepo4
mirekcafa
Příspěvky: 345
Registrován: úte zář 06, 2022 2:47 pm
Lokalita: českotřebovsko
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: českotřebovsko

Re: Pokuty od distribuční sítě když neohlásím Ostrovní systé

Příspěvek od mirekcafa »

Líbí se mi jak se tu probírají různé finty jak ty případné daně či poplatky obejít :) Ale jako vždy, budeme brblat a nakonec zaplatíme :)
Měnič Easun SMX II 5,6 Kw, 7x Huasun HTJ 445Wp stříbrný rám, bifaciální, Lifepo4 16x 105 AH JK BMS
Franta2776
Příspěvky: 2429
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm

Re: Pokuty od distribuční sítě když neohlásím Ostrovní systé

Příspěvek od Franta2776 »

My máme v Čechách,taky pěkné figle:
Uhlí a plyn pálit nepřestanou,ale FV odstaví.
https://www.facebook.com/groups/3619715 ... 420621126/
Přílohy
340451213_1388677485282841_2457956152030578653_n.jpg
18190Wp=13500Wp jihovýchod 27x500Wp, 4690Wpjihozápad Leapton 14x335Wp, cca 8000W 90ks vakuové trubice jihozápad, baterie štítkových 73kWh(Lifepo4 17Sx260Ah, trakční gel štítkových 1230Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Mppt Easun 6048
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
proasnet
Příspěvky: 349
Registrován: čtv kvě 27, 2021 12:06 pm
Lokalita: Rajecké Teplice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5000
Kapacita baterie [kWh]: 14,5

Re: Pokuty od distribuční sítě když neohlásím Ostrovní systé

Příspěvek od proasnet »

Franta2776 píše:My máme v Čechách,taky pěkné figle:
Uhlí a plyn pálit nepřestanou,ale FV odstaví.
https://www.facebook.com/groups/3619715 ... 420621126/
Tak to je ukázkový příklad, jak jsou FVE nežádoucí. Je to trnem v oku elektrárnám, distribučkám a oligarchům všech levelů.
Už se těším až dostanu dopis, že mám odstavit svůj poloostrov, protože je přebytek v síti a já ho musím odebírat.
2x5kW paralel SML-5K jako ostrov se zálohou z DS, 5kWp, Lifepo4
FRSO
Příspěvky: 2279
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: Pokuty od distribuční sítě když neohlásím Ostrovní systé

Příspěvek od FRSO »

proasnet píše:
Franta2776 píše:My máme v Čechách,taky pěkné figle:
Uhlí a plyn pálit nepřestanou,ale FV odstaví.
https://www.facebook.com/groups/3619715 ... 420621126/
Tak to je ukázkový příklad, jak jsou FVE nežádoucí. Je to trnem v oku elektrárnám, distribučkám a oligarchům všech levelů.
Už se těším až dostanu dopis, že mám odstavit svůj poloostrov, protože je přebytek v síti a já ho musím odebírat.
Přebytky bych zakázal, pouze jen ofiko u fve, kolik jsi odebral kWh z DS, jen tolik můžeš dodat zpět a byl by klid s přetěžováním sítí. Ostrovní by se nemuseli ani řešit, u těch by nesměl být přetok žádný. To by si musel každý ohlídat sám. Běžné k přetokům nedochází, u některých ani nelze přetok udělat.
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 28.3.2024 8500kWh
proasnet
Příspěvky: 349
Registrován: čtv kvě 27, 2021 12:06 pm
Lokalita: Rajecké Teplice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5000
Kapacita baterie [kWh]: 14,5

Re: Pokuty od distribuční sítě když neohlásím Ostrovní systé

Příspěvek od proasnet »

Např. slovenská SSD v připojovacích podmínkách nezná pojem "ostrovní se zálohou ze sítě".
To je přesně to co mám. Měniče s bypassovými relé. Nejsou to hybridy, ale mají vstup ze sítě.
Mám před nimi ještě přepínač sítí, ale to není podstatné.
SSD zná jen pojem "ostrovní", "hybridní" a "ongrid".
Když jsem jim to vysvětloval, nedokázali to pochopit a furt mě kategorizovali jako dodavatele do sítě. Technicky to možné není.
2x5kW paralel SML-5K jako ostrov se zálohou z DS, 5kWp, Lifepo4
glottis
Příspěvky: 2070
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Pokuty od distribuční sítě když neohlásím Ostrovní systé

Příspěvek od glottis »

FRSO píše:
proasnet píše:
Franta2776 píše:My máme v Čechách,taky pěkné figle:
Uhlí a plyn pálit nepřestanou,ale FV odstaví.
https://www.facebook.com/groups/3619715 ... 420621126/
Tak to je ukázkový příklad, jak jsou FVE nežádoucí. Je to trnem v oku elektrárnám, distribučkám a oligarchům všech levelů.
Už se těším až dostanu dopis, že mám odstavit svůj poloostrov, protože je přebytek v síti a já ho musím odebírat.
Přebytky bych zakázal, pouze jen ofiko u fve, kolik jsi odebral kWh z DS, jen tolik můžeš dodat zpět a byl by klid s přetěžováním sítí. Ostrovní by se nemuseli ani řešit, u těch by nesměl být přetok žádný. To by si musel každý ohlídat sám. Běžné k přetokům nedochází, u některých ani nelze přetok udělat.
No ale presne to tak je ne? :)

- bud to hlasene nemam a nemel bych nic posilat. Pokdu posilam, muze nekdo prijit delat bububu.
- hlasene to mam na urcity rezervovany vykon - kdyz nula tak nula a pak mi to ani nemuzou vypnout, protoze u mikrozdroje ve zjednodusenem rizeni to neni. Kdyz mam dovoleny pretok, nemel bych prepisknout to co muzu a pokud je sit v nesnazich muzou mi to dalkove odpojit. Pouzivaji k tomu hdo. K tomu jsem se upsal pri pripojeni.

Dokonce u ten odber:pretok 1:1 resi ten solarni tarif, kdy se vyplati to delat 1:1 a jine pomery nejdou vyhodne.
Atman
Příspěvky: 305
Registrován: ned čer 20, 2021 10:09 am
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 11525
Kapacita baterie [kWh]: 28
Bydliště: Západné Slovensko

Re: Pokuty od distribuční sítě když neohlásím Ostrovní systé

Příspěvek od Atman »

Mám takú hlúpu otázku, mám od ZSE moderný digitálny elektromer s optickým odčítaním Křižík E3S-20T/D1 a zobrazuje iba odber 1.8.0. V preberacom protokole bol iba nejaký malý stav odberu z ciachovne, Je možné že na dodávku je tam natočená nula a preto nezobrazuje pretok? Ja pretoky nemám. Čakal by som že bude striedavo zobrazovať nejaké kWh odber a dodávku s nulou. Väčšinou sa navyše z ciachovne dodáva elmer s natočenými drobnými na oboch smeroch, nie?
spolu 11,5kWp - JVV 2,2kWp sklon 45°, JJZ 4,9kWp sklon 55°, JJZ 4,4kWp sklon 24°
Victron Easysolar 5000/48V + Epever Ipower plus 5000/48V iba na vyťažovanie TUV, ÚK, bazén + ďalší 5kW Ipower záloha a príprava na nabíjanie elektromobilu.
Victron Bluesolar MPPT 150/35, Smartsolar 250/85. Lifepo4 48V/560Ah cca 28kWh -16x 320Ah LiitoKala ( reálna kapacita 283 - 294Ah) + 16x 280Ah Eve spolu na Victron Smartshunte.
Diablo1st
Příspěvky: 1623
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Pokuty od distribuční sítě když neohlásím Ostrovní systé

Příspěvek od Diablo1st »

Ľudia zo SR, ohlásili ste si svoje FVE na stavebnom úrade?

Podľa informácii zo stavebného úradu má byť každá FVE minimálne ohlásená ako drobná stavba podľa TOHTO usmernenia.
Dozvedel som sa to včera pri vybavovaní stavebného povolenia pre rekonštrukciu. Aj keď mám 3 roky legálne pripojený on-grid, na stavebnom úrade som nič neohlasoval, keďže som o tomto ani len netušil. :shock:
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
Uživatelský avatar
TomHC
Příspěvky: 1283
Registrován: pát lis 11, 2022 8:14 am
Lokalita: Hlohovec, SR
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5520
Kapacita baterie [kWh]: 14
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Hlohovec, SR

Re: Pokuty od distribuční sítě když neohlásím Ostrovní systé

Příspěvek od TomHC »

Nie. Pánovi farárovi to netreba ísť ohlásiť?
MUST PV1800 VHM 48V 5.5kW, 5.52kWp (12x TPL mono 460W, 2S2P východ, 2S4P juh), 16x 280 Ah LiFePO4 (14.3 kWh) BMS JBD-AP21S001-L21S-200A-B, SW: Home Assistant na Synology DS923+ ku tomu ESPHome, Tasmota, MariaDB, InfluxDB, Telegraf, Grafana, Zigbee2MQTT..., HW: ESPlan (ESP32 + LAN 8720 + RS485 + UART). Nejaké moje projekty: MUST-ESPhome, ELTEK Flatpack2 ESPhome, ESP32-EMON, PZEM-017@WiFi, diyBMS-CurrentShunt-ESPhome

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek