Správné zacházení s LIFePO4

LiFePO4, LiFeYPO4, atd., zkušenosti, rady, tipy ...
Atman
Příspěvky: 305
Registrován: ned čer 20, 2021 10:09 am
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 11525
Kapacita baterie [kWh]: 28
Bydliště: Západné Slovensko

Re: Správné zacházení s LIFePO4

Příspěvek od Atman »

glottis píše: úte říj 03, 2023 3:44 pm jak poznas ze to je na 94%? Ja nabijim bulk/abs na 54,6 a float na 53,6. Kdyz udelam jednou za cas delsi balancing na tech 54,6 a resetuje se mi smartshunt na 100% tak jindy, kdyz treba pri soc 90% uz mi skoci float tak to stejne dojede soc pomalu na 100%. Lifepo jsou jako teplaky hozeny do potoka :)
To je len odhad skutočného nabitia. Aj mne to vyleze na 100%. ale naposledy keď som balancoval, tak som to znížil pred balancingom na 90% a kým prvé články došli na 3,53V bolo okolo 93% a posledný okolo 98%. Čiže akoby 103 -108% oproti pôvodnému meraniu. Tam už ale neurčené množstvo náboja odišlo 7,5A paličmi a nie do kapacity. V každom prípade som tým aspoň zistil, že rozbalancovanie po roku bolo okolo 5%. A žiaľ práve ten pack kde mám Mandy prelievače, druhý pack ročné aku od mivvy mali bez balancingu minimálne rozdiely. Tie Mandy sú asi kontraproduktívne, ale keď ich už mám, predsa ich neodpojím.
spolu 11,5kWp - JVV 2,2kWp sklon 45°, JJZ 4,9kWp sklon 55°, JJZ 4,4kWp sklon 24°
Victron Easysolar 5000/48V + Epever Ipower plus 5000/48V iba na vyťažovanie TUV, ÚK, bazén + ďalší 5kW Ipower záloha a príprava na nabíjanie elektromobilu.
Victron Bluesolar MPPT 150/35, Smartsolar 250/85. Lifepo4 48V/560Ah cca 28kWh -16x 320Ah LiitoKala ( reálna kapacita 283 - 294Ah) + 16x 280Ah Eve spolu na Victron Smartshunte.
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Správné zacházení s LIFePO4

Příspěvek od kodl69 »

přelévací balancery na lifepo4 pakticky nefungují z důvodu naprosto minimálního rozdílu napětí podle SOC a prakticky zanedbatelných časů balancování oproti době provozu. Na Li-ion samozřejmě fungují (skoro lineární závislost napětí na SOC mezi 3.3 až4.1V), ale zázraky taky nelze očekávat. Z principu, když jeden článek má menší kapacitu, jde první nahoru, a elektrika se přelívá balancerem do ostatních, a večer, když jde zase první dolů, tak se elektrika přelívá do něho, a pak jde další den jako první nahoru. Nekonečnej boj s větrnými mlýny.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
glottis
Příspěvky: 2070
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Správné zacházení s LIFePO4

Příspěvek od glottis »

kodl69 píše: úte říj 03, 2023 9:43 pm přelévací balancery na lifepo4 pakticky nefungují z důvodu naprosto minimálního rozdílu napětí podle SOC a prakticky zanedbatelných časů balancování oproti době provozu. Na Li-ion samozřejmě fungují (skoro lineární závislost napětí na SOC mezi 3.3 až4.1V), ale zázraky taky nelze očekávat. Z principu, když jeden článek má menší kapacitu, jde první nahoru, a elektrika se přelívá balancerem do ostatních, a večer, když jde zase první dolů, tak se elektrika přelívá do něho, a pak jde další den jako první nahoru. Nekonečnej boj s větrnými mlýny.
Prelevaci pumpy funguji ale musi se pustit az jsou baterie nabite a jsme tak ve strme casti nabijeci charakteristiky. Balancovani kdykoliv jindy je kontrapreoduktivni a baterie rozhodi. Na rozdilu kapacit clanku by prakticky nemelo zalezet, pokud z clanku neodeberu vic, nez je nejslabsi claneka radeji tam nechat rezervu. Takhle mi to vychazi z mojeho pouzivani. Pokud maji clanky jinou vadu (samovybijeni, velke rozdily ve vnitrnim odporu, spatne kontakty busbaru) je to jina pohadka.

Pred par mesici jsme presel na rizeni JKbms balanceru podle SOC ze smartshuntu. balancing spoustim jen kdyz je soc 100%. chovani baterii se mi pocitove zlepsilo zlepsilo.
mihlit
Příspěvky: 495
Registrován: ned říj 17, 2021 7:43 pm
Lokalita: okr. Vyškov
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Správné zacházení s LIFePO4

Příspěvek od mihlit »

To tak úplně neodpovídá mému pozorování. Balancuji jen nahoře od 3.40 V výš, abych se vyhl rovinné části křivky většiny soc. Balancér má 2A. Článek s menší kapacitou první vyroste napětí. Balancer ho odsaje. Pak mají stejně a vybíjejí se a při poklesu dolu začne první padat. Pokud to dojde tak hluboko, tak se přepne na DS, než se nabije. Při nabití už je rozdíl minimální. Řekněme, že většina má 100 Ah, horší jen 95. Při nabíjení je ve 100 Ah jen 95, zatímco 95 má plno. Takže se odsává, až dojde ke stavu, že všechny články mají 100 %. Pak se vybíjí, Ten horší se vybije na 5 Ah řekněme a skončíme, v ostatních zůstává 10 Ah. V každém chybí 90 Ah. Pak se nabijí, všechny dostanou 90 Ah a skončí ve stejný okamžik plné. Žádné balancování není třeba. Max nějaké drobky. Jo, při prvním cyklu se třeba nestihne odsát hned celých 5 Ah, ale třeba jen 1 Ah a srovná se to až po pěti cyklech. Ale to je jen jednou a na udržování už není moc potřeba.

Volovina jsou ty přelévací balancery, které jsou taková ta destička s kondenzátory a nejdou softwarově nastavit. Protože sice s malým rozdílem pomalu, ale balancují furt i v ploché části nabíjecí křivky a nějaký článek se drží o pár mV víc a on ho furt přelévá a ve výsledku ty články rozhodí. LiFePO4 články se nesmí balancovat furt, ale jen nahoře.

EDIT:glottis byl rychlejší a napsal v podstatě to samé
Naposledy upravil(a) mihlit dne úte říj 03, 2023 10:01 pm, celkem upraveno 1 x.
glottis
Příspěvky: 2070
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Správné zacházení s LIFePO4

Příspěvek od glottis »

shuty píše: úte říj 03, 2023 5:18 pm ok. zajtra odpojim lifepo, odovzdam v zbere a skocim do nejakeho butiku nakupit teplaky. potok mam kusok za domom.
a kolko ze tych teplakov mam nakupit? staci na prepojenie teplakov s menicom 6mm2 med?
mate Fica tak bych to radsi zapojil 16kou. Nezapomen vytahnout gumu z teplaku. At nemas zrkrat :)
vla
Příspěvky: 1190
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: Správné zacházení s LIFePO4

Příspěvek od vla »

Na starých baterkách je to možná jinak, mám kdysi zde prodávané z norského autobusu, rozdíly v kapacitách článků cca 10%. Balancery mandy zvládají udržet napětí všech článků v jakékoli fázi nabíjení do desetiny voltu, spíš několik setin voltu. Takže pro tento případ bych viděl trvalý provoz přínosný. Zapojil jsem je až letos v létě a od té doby baterka perfektní. Předtím vždy ať už nahoře, nebo dole tři články v problému. Teď neujede žádný.
Nemám rád tenhle stát.
brven
Příspěvky: 72
Registrován: úte říj 04, 2022 10:56 pm

Re: Správné zacházení s LIFePO4

Příspěvek od brven »

Trochu se v tom motám, balancovat - nebalancovat trvale relativně nové články LiFePo4? Někdo píše že to dokonce škodí, někdo zase, že plochá charakteristika eliminuje funkci balanceru. Tak přidám svůj postřeh. Mám 3 packy po 8 kusech 280Ah, dokupovány postupně, prostě "normální" vývoj začínajícího solárníka. Po roce první pack cca 70 cyklů, druhý 60, třetí 5. Na pvním packu kapacitní balancer 5A, na druhém induktivní 10A, na třetím zatím žádný protože je zatím na cestě.
BMS jsou 3x DALY s 30mA balacování. Baterie jsou mivvy. Protože letos dost svítí, často se baterky dostaly na 100%. Monitoruji přes BT. Prvně jsem provozoval po inicializaci packy bez balacování, ale brzo jsem je zapojil, protože rozdíly byly až 0,13V u obou baterek. Tu třetí mám pár týdnů, ta se chová dle teorie i v oblasti 100%, tj 3,45V, rozdíl do 0.03V. Se zapojenými balancery u prvních dvou packů rozdíl není vyšší než 0,01 po celou dobu sledování. Spíše se pohybuje v řádu mV. Došel jsem k závěru, že je pro mě lepší ponechat balancery trvale v provozu. A doplnit třetí pack induktivním balancerem, pro klid v duši. Nevím, zda mi unikl nějaký podstatný důvod proč je trvalý provoz balancerů škodlivý, ale zatím to tak nechám.
ostrov celkem 6,66kWp: 4,8kWp jih 45°, 0,51kWp východ 60°, 1,35kWp jih 25°, TRACER6415AN, 2xVictron Smart 100/50, 24V, 4kW Solarvertech, 21kWh LiFePo4, cloud.
Martin P
Příspěvky: 580
Registrován: ned úno 25, 2018 5:04 pm
Lokalita: Havlíčkův Brod
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 19845
Kapacita baterie [kWh]: 66
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Správné zacházení s LIFePO4

Příspěvek od Martin P »

Na svých bateriích mám přelévací balancery. Na starších dokáží udržet napětí u sebe.
Na nových bateriích jsem doposud nepozoroval rozdíly mezi články větší než 0,05V s tím, že po dosažení nabití se napětí článků srovná. Z toho vyvozuji, že při prakticky nulovém rozdílu napětí jsou přelévací balancery nečinné a jen čekají na svoji příležitost.
S-UPS.
20kWp v panelech rozdělených mezi východ, jih a západ. Do osmi stringů.
Baterie
Staré LiFePo4 o kapacitách 12, 24 kWh
Nové LiFePo4 o kapacitách 14, 14 kWh (od listopadu 2022)
Rezerva Pb vrla 200Ah.
Systémové napětí 48V
Hlavní měnič Victron 5000VA.
Pomocné měniče 2x REVO VM 5000
Regulátory PCM60X
Systém je modulární s možností dalšího rozšíření (kdyby bylo kam) řešený tak, aby při výpadku kteréhokoliv jednoho modulu mohly ostatní fungovat dál bez omezení.
mopadzi
Příspěvky: 991
Registrován: úte led 24, 2012 8:55 am
Lokalita: Okolí Uherského Brodu
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Správné zacházení s LIFePO4

Příspěvek od mopadzi »

mikrocyklování snižuje životnost( elektrochemie furt probíhá - tam a zpět). Dokonce při nabíjení doporučuji "dupací" princip, kdy se baterka nabije na 100% pak už se nenabíjí, nechá se vybít pod určité SOC pak se zase nabije....
kdo si hraje nezlobí
9xRenesola 240Wp+9x Benq 265Wp, 6xTrina 410Wp, 14x Leapton 450Wp, 2xStuder VT65 1xVT 80, 2x XTM4000-48, 40kW Lifepo4..vše ve výstavbě, hotovo 99%. BMW i3 BEV
Atman
Příspěvky: 305
Registrován: ned čer 20, 2021 10:09 am
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 11525
Kapacita baterie [kWh]: 28
Bydliště: Západné Slovensko

Re: Správné zacházení s LIFePO4

Příspěvek od Atman »

Doplním k mojim predchádzajúcim informáciám, ja 3/4 roku prevádzkujem aku pri 53,8V čo je 3,36V. V zime neprekročím 54,8V čo je 3,425 a aj to len na pár minút. Váčšie napäťové rozbalancovanie som nikdy nepozoroval, rozdiely tak max 0,04V a aj to len pri zimnom nastavení, v lete pri 3,36 sú všetky s odchýlkou max 0,02V. Tam sa vďaka plochosti krivky nikdy žiadne problémy neukážu.
Preto ma prekvapilo, ako sa ukázalo pri podvihnutí nad 3,5V, že v skutočnosti boli články dosť rozbalancované ( evidentne samovybíjanie, prechoďáky zhodné, merané cez deltaV na závite a pásovine pri záťaži) trvalo skoro tri hodiny pálenia medzi 4-6A, kým dobehol posledný. Proste Lifepo4 sa dajú prevádzkovať aj brutálne rozbalancované, pokiaľ sa používajú len v strednom rozsahu.
Chcelo by to experiment jeden rok ísť bez Mandy, možno by som zistil že to je omnoho horšie a pracujú na jednotku... :?:
spolu 11,5kWp - JVV 2,2kWp sklon 45°, JJZ 4,9kWp sklon 55°, JJZ 4,4kWp sklon 24°
Victron Easysolar 5000/48V + Epever Ipower plus 5000/48V iba na vyťažovanie TUV, ÚK, bazén + ďalší 5kW Ipower záloha a príprava na nabíjanie elektromobilu.
Victron Bluesolar MPPT 150/35, Smartsolar 250/85. Lifepo4 48V/560Ah cca 28kWh -16x 320Ah LiitoKala ( reálna kapacita 283 - 294Ah) + 16x 280Ah Eve spolu na Victron Smartshunte.
ElektroEzs
Příspěvky: 1114
Registrován: stř zář 21, 2022 10:03 am
Lokalita: okolí Teplic
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5460
Kapacita baterie [kWh]: 14,4
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Správné zacházení s LIFePO4

Příspěvek od ElektroEzs »

Ja mam ABS 54,8V 1hodina a FLOAT 53,5V a nechavam to tak cely rok. Ma nejaky extra vliv na zivotnost napeti menit v prubehu roku?
1: JZ 5460 Wp Ja Solar, MPPT 250/100, Multiplus 2 5000VA, Cerbo GX + touch LCD, 16 x EVE 280Ah LiFePO4 + JK BMS 200A + SmartShunt 500A

2: JZ 3600 Wp Canadian Solar, V 1800 Wp Canadian Solar, MPPT 150/70, MPPT 150/35, Multiplus 2 5000VA, Cerbo GX + touch LCD, 16 x EVE 280Ah LiFePO4 + JK BMS 200A + BMV700
Atman
Příspěvky: 305
Registrován: ned čer 20, 2021 10:09 am
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 11525
Kapacita baterie [kWh]: 28
Bydliště: Západné Slovensko

Re: Správné zacházení s LIFePO4

Příspěvek od Atman »

Extra vplyv určite nie, ale aku by som mal rád maximálne dlho. Je to asi jediný diel FVE, kde aktívne viem ovplyvniť životnosť. Všeobecne platí, že každé zvyšovanie napätia znižuje životnosť, ale či to je 0,01% alebo 5% som sa nikdy nikde nedočítal. Ovšem nie nadarmo družicové systémy sa pohybujú len medzi 40% - 60%.
Mimo zimy mám veľké prebytky, tak nepotrebujem mať aktívne ABS, dobije sa v pohode len na floate. Robím to len pre môj dobrý pocit. Načo tlačiť 70A zrána krátko, keď sa to dobije aj s 10A do večera. Baterka mi vydrží na 4 dni, takže neriešim občasný nečas (okrem zimy).
spolu 11,5kWp - JVV 2,2kWp sklon 45°, JJZ 4,9kWp sklon 55°, JJZ 4,4kWp sklon 24°
Victron Easysolar 5000/48V + Epever Ipower plus 5000/48V iba na vyťažovanie TUV, ÚK, bazén + ďalší 5kW Ipower záloha a príprava na nabíjanie elektromobilu.
Victron Bluesolar MPPT 150/35, Smartsolar 250/85. Lifepo4 48V/560Ah cca 28kWh -16x 320Ah LiitoKala ( reálna kapacita 283 - 294Ah) + 16x 280Ah Eve spolu na Victron Smartshunte.
glottis
Příspěvky: 2070
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Správné zacházení s LIFePO4

Příspěvek od glottis »

ElektroEzs píše: čtv říj 05, 2023 2:22 pm Ja mam ABS 54,8V 1hodina a FLOAT 53,5V a nechavam to tak cely rok. Ma nejaky extra vliv na zivotnost napeti menit v prubehu roku?
Nema, proto uz tam mas ten float, ze kdyz to natluces ze tomu upebres. A vecer to stejne vycucas. Asi bys tomu pomohl, kdyz bys treba vedel, ze na budes tyden na dovolene tak na celou dobu tomu sundas 1V. No v zime si dat jine meze vybijeni, abys to nesudlal 15-30% nebo v zime necekat az je baterie 100% pres noc na posledni pul kilowatu druhy den ale vyndal to hned. Ale jestli timhle finetuningem neco zlepsis se nikdy nedovis. To je shrodingerova kocka.
jahodovák
Příspěvky: 1931
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Správné zacházení s LIFePO4

Příspěvek od jahodovák »

ElektroEzs píše: čtv říj 05, 2023 2:22 pm Ja mam ABS 54,8V 1hodina a FLOAT 53,5V a nechavam to tak cely rok. Ma nejaky extra vliv na zivotnost napeti menit v prubehu roku?
Má to smysl jen kvůli tomu,že se zkracuje svit sluníčka a pokud je menší napětí nabíjí se menším proudem a baterka se nestihne naplno nabít.Samozřejmě to jde dělat pouze v případě,že nepřekročíš nabíjecí proud,je to použitelné spíš pro větší až velká bateriové pole.....
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
Adrianb
Příspěvky: 206
Registrován: pon zář 13, 2021 9:32 pm
Lokalita: Slovensko, TR
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15kwp
Kapacita baterie [kWh]: 60kwh Li-Ion
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Turčianske Teplice

Re: Správné zacházení s LIFePO4

Příspěvek od Adrianb »

obdivujem ludi ktory pouzivaju life (lebo je vraj bezpecnejsie...) a naondia dalsich xy penazi do nejakeho balancovania, monitoringu, termostaty pri nabijani a podobne kraviny. + kadejake zmeny nabijacieho napatia a furt dookola nejake otazky ohladom life.
btw mal som life ... tato technologia mi prisla ako utopia. Ale najde si svojich priaznivcov.
Potom sa tu riesia otazky navratnost.... ake? ked o baterku sa pomaly staras viac ako o vlastne dieta... utratis ovela viac penazi nez by si kupil olovo v srote alebo poskladal brutalne kazdy den horiace li-ion ktore aj tak do 5 rokov vymenis lebo technologia ide den za dnom dalej. Fakt mi to pride divne a usmevne bojovat s nejakym uloziskom :D
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Správné zacházení s LIFePO4

Příspěvek od kodl69 »

"Nemůžou být všichni na světě všichni chytří, to by z toho byl jeden úplně blbej" - citace J. Hašek, Dobrý voják švejk.
btw: "mal som life" a už nemáš proč? díky mizerné BMS uhynulo? Nebo dokonce díky žádné BMS došlo k zahoření? i takoví se tady najdou, dokonce opakovaně...
A když si koupíš auto, tak předse nebudeš kontrolovat a měnit olej, to předse není potřeba, a pak se divíš, že ti to nejede, ale sousedovi jo... Dyť k čemu tam ten olej je?
Když už někdo vymyslel jak na to, tak není potřeba to vymejšlet znovu, stačí dodržet návod.
A ty li-ion provozuješ bez BMS a bez balancování? Tak to si předplať přítomnost aspoň dvou hasičskejch sborů u baráku.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Adrianb
Příspěvky: 206
Registrován: pon zář 13, 2021 9:32 pm
Lokalita: Slovensko, TR
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15kwp
Kapacita baterie [kWh]: 60kwh Li-Ion
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Turčianske Teplice

Re: Správné zacházení s LIFePO4

Příspěvek od Adrianb »

life už nemám lebo ako som vravel stále niečo. Či už občasné rozídenie článkov na vrchu (hlavne v lete keď sa necyklujú), nemožnosť odhadnúť SOC a podobne.
Miešaš hrušky s jablkami.
Kto vravel o prevádzke batérií bez BMS? :roll:

Každopádne vyjadril som len názor, že vás obdivujem. *sun*
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Správné zacházení s LIFePO4

Příspěvek od kodl69 »

ale stejně jsi neodpověděl na otázku.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
TomHC
Příspěvky: 1283
Registrován: pát lis 11, 2022 8:14 am
Lokalita: Hlohovec, SR
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5520
Kapacita baterie [kWh]: 14
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Hlohovec, SR

Re: Správné zacházení s LIFePO4

Příspěvek od TomHC »

Ak LFP na začiatku urobíš top balancing, tak máš po starostiach. A ak nastavíš správne napätia a pre absorb/bulk/float, tak zase nemáš viac čo riešiť. BMS je tam potom len v úlohe štatistu.
MUST PV1800 VHM 48V 5.5kW, 5.52kWp (12x TPL mono 460W, 2S2P východ, 2S4P juh), 16x 280 Ah LiFePO4 (14.3 kWh) BMS JBD-AP21S001-L21S-200A-B, SW: Home Assistant na Synology DS923+ ku tomu ESPHome, Tasmota, MariaDB, InfluxDB, Telegraf, Grafana, Zigbee2MQTT..., HW: ESPlan (ESP32 + LAN 8720 + RS485 + UART). Nejaké moje projekty: MUST-ESPhome, ELTEK Flatpack2 ESPhome, ESP32-EMON, PZEM-017@WiFi, diyBMS-CurrentShunt-ESPhome
Uživatelský avatar
bublich
Příspěvky: 407
Registrován: sob črc 11, 2020 12:42 am

Re: Správné zacházení s LIFePO4

Příspěvek od bublich »

Přesně tak BMS MUSÍ být statická.Poslední možnost odepnutí při přebití,podbití a monitoring.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek