FVE 2-3 kWp s AKU a zálohou DS

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Uživatelský avatar
sindyk
Příspěvky: 526
Registrován: pát kvě 21, 2021 12:53 pm
Bydliště: Semily

FVE 2-3 kWp s AKU a zálohou DS

Příspěvek od sindyk »

Zdravím zdejší solárníky,
plánuji si pořídit na domek malou FVE. Ani nevím, jak, ale z ničeho nic mě to chytlo, asi že dělám už přes půl roku doma, zvedá se mi spotřeba a co koukám, tak levnější to už asi nebude.

Výchozí stav je následující: průměrná denní spotřeba 14 kWh, inventurou spotřebičů jsem zjistil, že cca 7 kWh z toho tvoří věci, které lze pohodlně napájet z malé FVE (lednice, IT věci v pracovně, PLC a čidla elektroinstalace, světla, TV, jezírkové čerpadlo a podobné ptákoviny). Baterie by měla pokrýt spotřebu těchto věcí asi 4 kWh večer a přes noc. Celkový příkon spotřebičů na FVE bude zatím do 1,5 kW. Záloha z DS.

Z hlavního rozvaděče, vedle kterého bude měnič, vede ke každému dalšímu (přízemí, patro, technická místnost) navíc extra kabel 3x2,5 (původně myšlený pro UPS na světla), takže vůbec nemusím bourat 3f rozvod. Na TUV mám už fototermiku. Budu spokojený, když mi FVE pořeší ty trvalé a pravidelné odběry, případně připojím ještě někde něco extra, když slunce dá.

Počítal jsem s pořízením přibližně následující sestavy:
Měnič typu Axpert 5 kW - stačil by i 3 kW, ale kdo ví, co mě napadne.
Baterie LiFePO4 16s po 120 Ah, což je asi 5,8 kWh, takové minimum do rána, ale asi to snese časem ještě jednu sadu.
Panely asi 8 ks po 300 Wp nebo tak nějak, případně kolik bude OK, aby to v pohodě zvládalo jaro-podzim?

U Axperta pořád zvažuji, kterou řadu pořídit - nejdřív jsem si vyhlédnul VM III, pak jsem uvažoval nad Kingem s tím, že přes den by mohl při nedostatečném osvitu přicucnout z DS a baterii šetřit na noc (na svícení kvůli případnému výpadku DS), ale King nemá alespoň dle návodu timer pro nastavování priorit. Tady prosím někoho s Kingem, jestli by mi mohl potvrdit.
Ostatní Axperty mají timer, ale co jsem pochopil, umí přes den přicucnout jen z baterky a když dojde, přepnou se na bypass a umí jen dobíjet? Takže timer využiju max. na noční dobíjení z nízkého tarifu, kdybych pořídil větší baterii.

Jako další možnost jsem uvažoval o sestavě zvlášť regulátoru a měniče, případně i síťové nabíječky a řidit to PLCčkem Unipi, co už mám v domovní instalaci, ale tam se asi nevejdu do cenovky, jakou nabízí kombinované měniče.

Díky za připomínky, zda to má hlavu a patu, případně jsem mimo mísu.
3800 Wp (10s Elerix 380 Wp) | Deye SUN-3.6K-SG03LP1-EU | 14 kWh olova (4s2p JPC12-100 + 4s 12V92F)
Domovské vlákno: FVE Pojizeří, povinná četba: Victron Wiring Unlimited
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE 2-3 kWp s AKU a zálohou DS

Příspěvek od LIX »

Tak v prvom rade neviem či som to prehliadol, ale nezaregistroval som natočenie na svetovú stranu, to je dosť podstatné. Potom ďalšia vec, nemyslím si že ti 2,4 kWp bude na pokrytie spotreby stačiť, možno tak v lete, ale pridal by som ešte možno 4 ks, záleží podla toho ako ich budeš mať sériovo a paralelne radené.
Volba 5 kW meniča je správna, ja mám presne na takéto spotrebiče ako ty 3kW a niekedy je to ltt.
Batéria ti zatial bude stačiť, možno nie na úplne vykrytie noci, ale to časom uvidíš a pridáš keď tak.
S axpertom nemám skúsenosti ale mám niečo podobné IfiniSolar a myslím že na pricucávanie môžeš rovno zabudnúť, hrozí totiž pretok do siete a to musíš mať schválené od elektrárni.
V tvojom prípade bude úplne postačujúce mať menič nadstavený aby pri vybití batérie prepol na sieť. Ak chceš napríklad zálohu v prípade výpadku, ja to riešim tak že mám batériu nadstavenú tak, že ak je prítomná sieť, menič prepína na sieť pri 44V na batérii, ak sieť prítomná nie je tak menič prepína na sieť pri 41V.
A na dobíjanie batérie v noci zo siete sa vybodni, je to neekonomické, ak máš dobre nadstavené napätia prepnutia meniča na sieť nemusíš batériu v noci nabíjať zo siete, je to nerentabilné.
Ešte ak môžem poradiť, najlepšie by bolo keby mal Axpert 2x mppt vstupy (neviem či má) aby lepšie pracoval ak by si dal polovicu panelov napríklad na juh a druhú polovicu na západ.
Uživatelský avatar
sindyk
Příspěvky: 526
Registrován: pát kvě 21, 2021 12:53 pm
Bydliště: Semily

Re: FVE 2-3 kWp s AKU a zálohou DS

Příspěvek od sindyk »

Střechu mám plochou se sklonem 7 st. orientace přesně JZ, takže bude muset být zvedací konstrukce (podle PGIS v tomhle azimutu je optimum 30 st., takže bych přizvedával 23 st.), prostorově to bude trochu náročnější kvůli stínům, ale 12 panelů by se pohodlně vejde na 3 konstrukce po 4 panelech. V příloze posílám obrázek s náčrtem. Jsou tam už 2 komíny a 3 fototermické panely.

Kdybych šel cestou 2 stringů, tak ano, dělají i Axpert s více MPPT sledovači, neumím si to moc na té ploché střeše představit z pohledu zabraného prostoru, kdy by byly 2 různé azimuty těch konstrukcí, leda tu dvojici vpravo natočit víc k jihu a konstrukci vlevo nechat na JZ.
Přílohy
2021-05-25 07_20_32-Mapy.cz.png
2021-05-25 07_20_32-Mapy.cz.png (361.04 KiB) Zobrazeno 2135 x
3800 Wp (10s Elerix 380 Wp) | Deye SUN-3.6K-SG03LP1-EU | 14 kWh olova (4s2p JPC12-100 + 4s 12V92F)
Domovské vlákno: FVE Pojizeří, povinná četba: Victron Wiring Unlimited
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3351
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: FVE 2-3 kWp s AKU a zálohou DS

Příspěvek od marko250 »

Neklopil bych to a naopak bych použil tu plochu k více panelům.Když je temné období a nesvítí,tak to bude dělat z difůzního svícení více ,než nakloněné.Při sněhu nebude funkční ani naklonění na 30°,ani plocha a sníh musí dolů. Takhle jsem to naklopil já doma a stejně tam ten sníh je a zisky jsou maximální od března po červen: https://forum.mypower.cz/download/file.php?id=21664&t=1 .Kdybych to nechal podle střechy a rači přidal další řadu,která by se tam díky tomu vlezla,tak bych měl ve špatném počasí větší zisky energie.V létě je to fuk,protože svítí hodně.Fasáda je zase jen na sluneční dny v zimním období,je bezúdržbová a má maximální zisky,když je okolo sníh tak se přidá ještě odraz od něj.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE 2-3 kWp s AKU a zálohou DS

Příspěvek od LIX »

Ako píše marko nič neklopiť, aj lacnejšia varianta je pridať viac panelov než stavať konštrukciu k nebu. Rozmiestniť panely tak aby stringy pracovali nezávisle od tieňov z komínov a podobne. Ak chceš dávať iba na túto jednu stranu strechy všetky panely, stačí ti mať teda menič s jedným mppt, ja mám tiež s jedným a panely mám na 3 svetové strany. :D
Franta2776
Příspěvky: 2429
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm

Re: FVE 2-3 kWp s AKU a zálohou DS

Příspěvek od Franta2776 »

Pánové a kolik se toho difuzního světla dá v zimě cca nachytat vzhledem k instalovanému výkonu?
Mám střechu sklon cca 10st, 20st na jihovýchod.Vleze se mi na ni minimálně 33ks moderních panelů 495W=16335Wp
18190Wp=13500Wp jihovýchod 27x500Wp, 4690Wpjihozápad Leapton 14x335Wp, cca 8000W 90ks vakuové trubice jihozápad, baterie štítkových 73kWh(Lifepo4 17Sx260Ah, trakční gel štítkových 1230Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Mppt Easun 6048
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3351
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: FVE 2-3 kWp s AKU a zálohou DS

Příspěvek od marko250 »

Takhle bylo venku a fasády 5kWp dávají polovinu té nakloněné střechy 5kWp,kdyby ta střecha byla 0° tak dává ještě více.A takové počasí se táhne z minulého roku od 9.2020 do teď:
venku.jpeg
fasády.jpeg
střecha.jpeg
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Plazivec
Příspěvky: 458
Registrován: čtv kvě 07, 2020 2:35 am

Re: FVE 2-3 kWp s AKU a zálohou DS

Příspěvek od Plazivec »

Já bych na toho axperta co se týče mppt moc nedal, dle mých, sic krátkých, zkušeností, ztráta na Axpert mppt je kolem 20 procent proti třeba známému to epsolar xtra.
Edit, aby se pak neřeklo, že se ti to neřeklo.
7,5 kWp
--východ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
--Jih ===== 3,00 kWp == Epever Tracer 8420AN
--Západ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
2x Axpert king1 Parallel
3x150ah Lion
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3351
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: FVE 2-3 kWp s AKU a zálohou DS

Příspěvek od marko250 »

Mě se to zařízení vůbec nelíbí jako celek.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE 2-3 kWp s AKU a zálohou DS

Příspěvek od kodl69 »

To Marko: už kdysi jsem ti psal, že se na to přizvedání máš vykašlat, tak po několika letech mi dáváš za pravdu...
Příští týden snad konečně namontuju panely na svislo jako to zábradlí, přes léto to nepotřebuju k ničemu krom funkce zábradlí, a do zimy to snad zapojím, pevně doufám, že nezasněžený 2kWp svisle dají víc než zasněžený 4kWp ve sklonu 45°...
Nejhorší je, že musím komplet předělat rozvaděč, krom zapojení dalšího aku a mppt chci měřit i jednotlivý proudy z akupacků a kvůli tomu budu muset po pěti letech přerušit dodávku DC48V do domu.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3351
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: FVE 2-3 kWp s AKU a zálohou DS

Příspěvek od marko250 »

kodl69 píše:To Marko: už kdysi jsem ti psal, že se na to přizvedání máš vykašlat, tak po několika letech mi dáváš za pravdu...
Vím a pamatuji si to,tehdy jsem hrotil zimní výrobu a nedocházelo mi,že budu potřebovat místo 4.6kWp v ideálním sklonu deset rovných různě rozvěšené a ten prostor na panely není nekonečný.Nakonec to vždy zachrání větší množství panelů ve špatném počasí,než nějaký traker,či ideální sklon menšího množství panelů.A na špatný osvit je zase lepší nulový sklon s rovnoměrnou denní výrobou po delší čas,jen ten sníh v zimě to komplikuje.
Syn zvažuje své bydlení tak jsem s ním probíral možnosti s FVE a vymyslel jsem rovnou střechu komplet z panelů,pojezdové koleje po stranách panelů a na nich jezdící stírací lištu s gumou na pohon navijáku.Když to nebude namrzlé tak zmáčkne knoflík a setře to směrem k okapu ,do pěti minut čisto na panelech.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
eman
Příspěvky: 998
Registrován: pát srp 31, 2012 9:20 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE 2-3 kWp s AKU a zálohou DS

Příspěvek od eman »

Mě tedy nulový sklon přijde nahouby v létě i v zimě. Sám mám střechu orientovanou úplně nahouby a nejlepší poměr cena/výkon mi vyšel se sklonem 25°. 35°dává maximum, ale u nás taky největší překážku poryvům větru. Těch 25°dává ještě slušné šance za zisk v zimě a přes léto to prostě nějak propálím. Navíc zelený Bruselský fanatici budou mít určitě nějaký nápad na dotace pro "zelenou" energii, tak nám možná něco přihodí k prodané kWh.

sindyk: Máš výhodu, že máš sklon střechy na tu správnou stranu. Já mám orientaci stejnou, ale sklon je k severu, takže přizvedávat musím. Tobě velmi doporučuji nepřizvedávat, vyjde to na strašný prachy a těch pár stupňů navíc už nehraje roli.
3,3kWp + 3,4kWp JJZ, 2x SmartSolar 150/85, 3xVictron MP II 5kVA v 3F režimu, Smartshunt, Cerbo GX, 16x120Ah LiFePO4 s JK BMS B2A24S20P.
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE 2-3 kWp s AKU a zálohou DS

Příspěvek od LIX »

Plazivec píše:Já bych na toho axperta co se týče mppt moc nedal, dle mých, sic krátkých, zkušeností, ztráta na Axpert mppt je kolem 20 procent proti třeba známému to epsolar xtra.
Edit, aby se pak neřeklo, že se ti to neřeklo.
Dal som si tú námahu porovnať výkon ep solar xtra a môj infini solar 3kW + a ukazovali zhruba rovnako pri zlom osvite 220Wp dával xtra 58W a infini 55W. Otázkou ale je či neklamú ich displeje, alebo teda displej inifini, nechcelo sa mi totiž z rána merať to ampérmetrom. Ďalšia vec je ako moc sa podobá mppt infini a axpertu, ale myslím že budú na rovnakej báze zapojenia.
Tí čo majú axperta a k nemu dobíjajú aj nejakým iným mppt by sem mohli napísať svoje poznatky.
Uživatelský avatar
sindyk
Příspěvky: 526
Registrován: pát kvě 21, 2021 12:53 pm
Bydliště: Semily

Re: FVE 2-3 kWp s AKU a zálohou DS

Příspěvek od sindyk »

Ok, otázku sklonu tedy asi vyřeším tak, že zvedat nebudu a místo se vejde o řadu víc, bude to teda sklon 7 st. na JZ podle střechy, to není zas tak zlé.
Pořád ještě přemýšlím, co s tím Axpertem - když uvažuji, že by běžel v režimu SBU, tak nabíjení ze sítě, i kdyby nízký tarif, se kvůli ztrátám skrz Axperta asi teda moc nevyplatí, je pak vlastně jeho síťová nabíječka zbytečná. Je tedy na stole varianta pořídit třeba EPsolar Tracer AN na 48V, které lze spojovat i paralelně, tudíž nejsem omezený ve výkonu panelů do budoucna. A k tomu nějaký lepší měnič, než je v Axpertu, doporučíte nějaký? Co třeba zase od EPsolar IPower-plus? (edit: Chápu, že pořádný měnič něco stojí, ale dávat třeba 30k za Victron se mi nechce, takže zůstaňme levnějších u VF měničů).
Přepínání na bypass by šlo udělat externě a použít na řízení signál z Tracera, máte to někdo řešené? Je možné to udělat až za měničem, abych obešel celý systém? Co na to říkají spotřebiče, když jim to pohne s fází, protože sfázované to při přepnutí nebude?
3800 Wp (10s Elerix 380 Wp) | Deye SUN-3.6K-SG03LP1-EU | 14 kWh olova (4s2p JPC12-100 + 4s 12V92F)
Domovské vlákno: FVE Pojizeří, povinná četba: Victron Wiring Unlimited
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3351
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: FVE 2-3 kWp s AKU a zálohou DS

Příspěvek od marko250 »

Tak pokud nebudete potřebovat v budoucnu větší výkon měniče tak ta 5kW varianta slibuje samá pozitiva,praxe sice ukáže pravdu,ale za ty prachy vypadá slibně.
Technické parametry:
Rozsah vstupního napětí: 43,2 – 64VDC
Trvalý výstupní výkon: 5000W
Špičkový výstupní výkon: 8000W/5s
Rozměry: 531x231,5x123mm
Váha: 9 kg
Doporučený průřez DC kabelů k baterii, délka do 1,5m: 50mm2
Doporučená DC pojistka: 200A

Škoda že nejdou takové měniče spřahnout paraelně s časovým odstupem,kdy člověk zjistí jak to s FVE je :-) .Ale dopředu Vám řeknu,že tady snad není nikdo ,kdo by byl s 5kW spokojen,naopak je tady spousta uživatelů co časem zjistili,že i 6kW je málo.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Uživatelský avatar
sindyk
Příspěvky: 526
Registrován: pát kvě 21, 2021 12:53 pm
Bydliště: Semily

Re: FVE 2-3 kWp s AKU a zálohou DS

Příspěvek od sindyk »

Tak v tom má moje elektroinstalace výhodu, mám navíc 3x2,5 do přízemí, do patra i do technické místnosti zvlášť, kterej těch 5 kW ještě snese, tak není problém koupit pro každou větev měnič. Nemyslím, že bych potřeboval víc než 5 kW na jednom místě.
Jinak s tím přepínáním to asi moc řeším, klasické offline UPS vlastně dělají to samé, takže když bypass pořeším 4P stykačem 2NO+2NC, tak by to mělo být OK.
3800 Wp (10s Elerix 380 Wp) | Deye SUN-3.6K-SG03LP1-EU | 14 kWh olova (4s2p JPC12-100 + 4s 12V92F)
Domovské vlákno: FVE Pojizeří, povinná četba: Victron Wiring Unlimited
Uživatelský avatar
Majkl
Příspěvky: 430
Registrován: úte led 07, 2020 1:39 pm
Lokalita: SZ od Mělníka
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 20000
Kapacita baterie [kWh]: 44

Re: FVE 2-3 kWp s AKU a zálohou DS

Příspěvek od Majkl »

Potvrdím tady přísloví, že "každá liška si chválí vlastní ocas" a napíšu, že ano, Axpert nemá úplně malou vlastní spotřebu a MPTT by taky mohlo být lepší, ale je paralelně / 3f spojovatelný,.
Všichni, co FV už nějakou dobu máme, víme, že výkon měniče přes 5kW potřebujeme jen při vytěžování přebytků a opravdu jen velice vzácně při souběhu spotřebičů v domácnosti. Takže dát 2 kusy 5kw měniče a ten druhý zapínat jen při vytěžování, nebo překročení určité zátěže je tak snadné :D Navíc je tam redundance :!: Takže když by jeden měnič měl poruchu dokážete (s omezeným komfortem) provozovat FV i nadále, než se ten porouchaný opraví.

Co se nabíjení týče, tak to mám udělané tak, že externím modulem měřím napětí na baterce a měniči poskytnu (přes stykač) DS jen ve chvíli, kdy jsou vybité baterky / chci v zimě nabíjet v době NT. Jinak jsem plně v ostrovním režimu.

M.
FV pole - 20kWp mono panelů (24ks AUO+42ks GWL)
MPPT a invertory - 3x PIP5048MK paralelně + EPever IPower Plus 5kW, 2x 60A MrPower
Baterie - 44kWh LiIon (10P15S 60Ah+1P15S 200Ah)
Řízení, vytěžování a vzdálené ovládání - LK3, na RPi běžící SolarAssistant, Home Assistant
https://mqtt.ats.pl/viewpanel/public/graph/9257/,
Plazivec
Příspěvky: 458
Registrován: čtv kvě 07, 2020 2:35 am

Re: FVE 2-3 kWp s AKU a zálohou DS

Příspěvek od Plazivec »

LIX píše:
Plazivec píše:Já bych na toho axperta co se týče mppt moc nedal, dle mých, sic krátkých, zkušeností, ztráta na Axpert mppt je kolem 20 procent proti třeba známému to epsolar xtra.
Edit, aby se pak neřeklo, že se ti to neřeklo.
Dal som si tú námahu porovnať výkon ep solar xtra a môj infini solar 3kW + a ukazovali zhruba rovnako pri zlom osvite 220Wp dával xtra 58W a infini 55W. Otázkou ale je či neklamú ich displeje, alebo teda displej inifini, nechcelo sa mi totiž z rána merať to ampérmetrom. Ďalšia vec je ako moc sa podobá mppt infini a axpertu, ale myslím že budú na rovnakej báze zapojenia.
Tí čo majú axperta a k nemu dobíjajú aj nejakým iným mppt by sem mohli napísať svoje poznatky.
To nejde takhle jednoduše změřit. Tak třeba jsem si u axperta všiml, že to jeho mppt je o hodně pomalejší. Když se totiž mění podmínky osvitu, axpertovi déle trvá, než se přizpůsobí. Čili automaticky ráno, nebo večer - ztráty. Taktéž při proměnlivém počasí, což je poslední rok imrvére, vykazuje axpert ztráty na vrub prodlevy. Nemám to exaktně změřený, ale výsledkem byla pořád nedobitá baterie, což mě přivedlo k myšlence dokoupit ještě dva panely a za tu jsem rád. Ale regler jsem zapojil XTRA.
7,5 kWp
--východ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
--Jih ===== 3,00 kWp == Epever Tracer 8420AN
--Západ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
2x Axpert king1 Parallel
3x150ah Lion
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3351
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: FVE 2-3 kWp s AKU a zálohou DS

Příspěvek od marko250 »

sindyk píše:Tak v tom má moje elektroinstalace výhodu, mám navíc 3x2,5 do přízemí, do patra i do technické místnosti zvlášť, kterej těch 5 kW ještě snese, tak není problém koupit pro každou větev měnič. Nemyslím, že bych potřeboval víc než 5 kW na jednom místě.
Jinak s tím přepínáním to asi moc řeším, klasické offline UPS vlastně dělají to samé, takže když bypass pořeším 4P stykačem 2NO+2NC, tak by to mělo být OK.
To je jen pohled z jedné strany jednoduchosti,ale:
1. 3f frekvenci u EP měničů tím neudržíte pro 3f zařízení
2. 3x měnič= 3x vyšší spotřeba jen proto,že není jeden pořádný a to naskáče za 24hod
3. 5kW nemusí stačit na 1f a musí se dle toho drátovat zátěž v rozvaděči,né vždy to jde
4. 3x5kW když tedy skutečně pojedou,tak to je sakra proud z baterky ,či panelů

V domácnosti kde jsou dva lidé souznící s FVE stačí klidně 3-5kW měnič,ale jelikoš vím za tu dobu co se v tom pohybuji,že žena je tvor nepřizpůsobivý a těžko tvárný,tak říkám,že nestačí.Nedejbože ,když je lidí více :-) .>Vata tady má ještě slabší a 12V systém,ale tuším je sama a souznicí s FVE jak to nejvíc jde.Ve chvíli kdy by jí tam naběhly dvě děti a kutilský manžel tak se limity systému stávají zásadní.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
eman
Příspěvky: 998
Registrován: pát srp 31, 2012 9:20 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE 2-3 kWp s AKU a zálohou DS

Příspěvek od eman »

To s ženskýma tesat do kamene. :) Co mě jenom "výcvik" zacházení s teplou vodou stojí nervů.
Obecně sám nevidím přínos v napájení výkonných spotřebičů z FVE. Tam je poměr cena investice/výkon tak špatný, že to pokládám za šílenství. Elektrická trouba, indukce běží nárazově a roční spotřeba je mimo rozlišovací schopnost většiny z nás. Navíc tím že se používají defakto šetříme....tu pečenou kachnu jsem nemusel zaplatit v restauraci. :D
Pro FVE je ideální větší odběratel lednice, pračka, sušička a hlavně čerpadlo. Všechny tyto spotřebiče mají měkký start, často frekvenční řízení, takže odběr je plynulý, bez napětových špiček. Na to musí 5kW měnič stačit.

Jako mít ostrov je asi pěkný pocit, ale člověk pak nesmí být domácí kutil. Jenom moje 9kW hoblovka způsobí pokles jasu osvětlení v půlce vesnice a většina nářadí má motory kolem 1kW bez startéru.
3,3kWp + 3,4kWp JJZ, 2x SmartSolar 150/85, 3xVictron MP II 5kVA v 3F režimu, Smartshunt, Cerbo GX, 16x120Ah LiFePO4 s JK BMS B2A24S20P.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek