Axpert MAX a proudový chránič

Měniče Axpert
slavo
Příspěvky: 137
Registrován: pon říj 18, 2021 11:59 am

Re: Axpert MAX a proudový chránič

Příspěvek od slavo »

Solarnoob píše:Petře, ten obrázek co jsem postoval, je z toho jeho PDFka co on posílal. strana 12
takze pokud ma ten menic, měl by tam mít i sroubek po zem na vystupu
PetrDubi píše: Ps: pokud připojíš ty kostry pod ty šroubky jak píše kolega, tak by měla být kostra propojená mezi vstupem a výstupem, ale pokud dojde někde v měniči k přerušení, tak to budeš mít nechráněný. A pokud nebude někde v měniči spojené N s kostrou, tak ti stejně nebude fungovat chránič..
Nie som teraz doma, je mozne ze tam bude. Ako to potom pripojit do toho prudoveho chranica, ved to by malo byt rovnake pre vsetky tieto menice...a nie pripojenie do prudoveho chranica podla typu menica :) Ako mate tieto maxy zapojene? spajate nulak so zemniacim na vstupe do prudoveho chranica alebo nie?
Mivvy 202Ah LiFEPO4 batéria - 24V, panely 8x455Wp - 4s2p, Axpert king II - 24V
rva
Příspěvky: 3526
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Axpert MAX a proudový chránič

Příspěvek od rva »

Fázi a N mám do měničů zapojeny dle schematu:
FV elektrárna - AC rozvaděč
FV elektrárna - AC rozvaděč
Teda N mám propojeny hned na svorkách měničů. Ušetří se tím něco mědi. Proč tahat N vodič na vstup a pak zase na výstup.
U PE taky vedu k měniči jen jeden vodič a ani jsem nekontroloval, jestli to výrobce uvnitř někde propojil, protože to pokládám za téměř jistotu, kam jinam by ty svorky uvnitř pokračovaly?
Bod rozdělení PEN na PE + N je v jiném rozvaděči u hlavních hodin. Chrániče i jističe jsou zapojeny obvykle.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
bublich
Příspěvky: 407
Registrován: sob črc 11, 2020 12:42 am

Re: Axpert MAX a proudový chránič

Příspěvek od bublich »

Jak píše Petr Dubí základem je aby jeden z pólů výstupu měniče byl spojen s PEN,může to být vnitřní propojkou tvořenou kontaktem relé v krabici střídače nebo fyzickým propojem vně pokud relé neobsahuje.Tím z toho přizemněného výstupního pólu střídače vnikne N a druhý je pak L(Fáze).Ten bod spojení by také měl být přizemněn,za chráničem již z principu jeho funkce je TNS.Pokud toto není provedeno na výstupu měniče je napětí izolované (vyrobené střídačem) od země a chránič nebude fungovat.Jak zde bylo mnohokráte napsáno pokud není ve střídači toto zemní relé tak před propojením pólu střídače a PEN je vhodné žárovkovou zkoušečkou zjistit zda mezi nimi není rozdíl potenciálů.Správnost zapojení lze jednoduše ověřit měřením mezi PEN a N není napětí a mezi PEN a L je celých 230V.
PetrDubi
Příspěvky: 1352
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Axpert MAX a proudový chránič

Příspěvek od PetrDubi »

Já mám doma mezi elektroměrem a domovním rozvaděčem ještě jeden rozvaděč v garáži, kde je všechno od FV, v měniči mám připojený pouze výstup a v tom rozvaděči mám přepínání stykačema ČEZ 3F/FV 1F. Z měniče mám samostatně všechny 3 vodiče a v rozvaděči je N a PE připojený na nulový můstek, kde je připojené i PEN z kabelu od elektroměru a PEN z kabelu do domu. Rozdělení na TN-S je až v domovním rozvaděči (kde je připojená i hlavní uzemňovací svorkovnice a propojení s uzemněním) a všechny chrániče jsou až za tímhle rozdělením, takže všechno funguje jak má.
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
slavo
Příspěvky: 137
Registrován: pon říj 18, 2021 11:59 am

Re: Axpert MAX a proudový chránič

Příspěvek od slavo »

ja mam bod rozdelenia v hodinach v plote, v hlavnom rozvadzaci mam MET, fotovoltaika je tiez samostatne a uvazoval som ci to zemnit len zemniacim drotom zo zemniacej svorky v hlavnom rozvadzaci (kedze z MET nemam potiahnuty medeny drot), tak ak som spravne pochopil najrozumnejsie bude urobit si dalsiu zemniacu svorku a tu by som pripojil na pasovinu v zemni cez gulatinu a tam by som napojil zemniaci - zltozeleny drot na vystupe z menica?
Mivvy 202Ah LiFEPO4 batéria - 24V, panely 8x455Wp - 4s2p, Axpert king II - 24V

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek