Balancování LI-FE článků před složením baterie

LiFePO4, LiFeYPO4, atd., zkušenosti, rady, tipy ...
unicast
Příspěvky: 1226
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Balancování LI-FE článků před složením baterie

Příspěvek od unicast »

Já to dělal tím laboratorním zdrojem 5A. Práce na pět nebo šest týdnů a zrovna při těch 5A při 3.5 V mi šlo 17.5 W do baterky a 100 W prohnal ventilátorem ven. Asi 100 kWh v háji. Naštěstí u druhého packu už z FVE v režimu vytěžovač :)

Nejdřív článek po článku někam do 3.55, pak všechny paralelně asi do 3.61 V.
Mex
Příspěvky: 329
Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: >48V

Re: Balancování LI-FE článků před složením baterie

Příspěvek od Mex »

Když to tak čtu - nebylo by jednodušší to pro první nabití zapojit sérioparalelně?
Když 16 článků, tak je zapojit třeba 4s4p.
Pak to napětí už nebude tak malé a zdroj třeba 12V s regulačním čudlíkem si s tím líp a účinněji poradí.
A když je těch článků víc paralelně, tak je podle mě o něco menší šance, že se nějaký článek se projeví jako kazišuk, který bude mít příliš malé nebo naopak příliš velké napětí. Ten paralelismus mu spraví mravy.
glottis
Příspěvky: 2070
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Balancování LI-FE článků před složením baterie

Příspěvek od glottis »

bez balanceru je to otazka zivota a smrti ... clanku :)
Mikel
Schválený prodejce
Příspěvky: 970
Registrován: pát lis 01, 2013 11:41 pm

Re: Balancování LI-FE článků před složením baterie

Příspěvek od Mikel »

glottis píše: úte lis 21, 2023 7:58 pm bez balanceru je to otazka zivota a smrti ... clanku :)
Bez balanceru je to stejna smrt jako s balancerem. Treba pouzit BMS nikoliv balancer, kazde plni jinou funkci. Jen at lide nemaji chybnou predstavu co a jak pouzivat.
Pohodlný nákup značkových baterií a příslušenství na https://mivvy.mypower.cz/
cipis
Příspěvky: 4361
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Balancování LI-FE článků před složením baterie

Příspěvek od cipis »

Tak nejak nechapu, proc se u nejdrazsi casti FVE musi tak setrit?
Jakakoliv chyba v teto casti znamena minimalne zmareni investice do baterky, ne-li neco horsiho.
Kdyz si clovek poridi opici, tak musi mit i na banany. Tak bud koupim uz naformatvane clanky nebo poridim poradny zdroj. A nevymyslim, jak to ojebat.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Mikel
Schválený prodejce
Příspěvky: 970
Registrován: pát lis 01, 2013 11:41 pm

Re: Balancování LI-FE článků před složením baterie

Příspěvek od Mikel »

Mex píše: úte lis 21, 2023 7:48 pm Když to tak čtu - nebylo by jednodušší to pro první nabití zapojit sérioparalelně?
Když 16 článků, tak je zapojit třeba 4s4p.
Pak to napětí už nebude tak malé a zdroj třeba 12V s regulačním čudlíkem si s tím líp a účinněji poradí.
A když je těch článků víc paralelně, tak je podle mě o něco menší šance, že se nějaký článek se projeví jako kazišuk, který bude mít příliš malé nebo naopak příliš velké napětí. Ten paralelismus mu spraví mravy.
Evidentne nemas predstavu jak baterie funguji a zejmena LIFEPO4. Odpoved je jednoducha. Je lepsi investovat cca neco pres 1000Kc do radne nabijecky pro tento ucel a nebo mit jistotu znicenych clanku v radu desitek tisic Kc? Kazdy je strujcem sveho stesti. 😀
Pohodlný nákup značkových baterií a příslušenství na https://mivvy.mypower.cz/
Mex
Příspěvky: 329
Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: >48V

Re: Balancování LI-FE článků před složením baterie

Příspěvek od Mex »

glottis píše: úte lis 21, 2023 7:58 pm bez balanceru je to otazka zivota a smrti ... clanku :)
Tak nějak bych nepřepokládal, že na to člověk připojí zdroj a odjede na 14 dní na dovolenou.
Prostě připojím zdroj a každou chvíli o obejdu s měřákem.
Ty kapacity baterek a proti nim nijak dramatické nabíjecí proudy zřejmě nedovolí skokovou změnu napětí.
A u paralelně zapojených článků už vůbec ne. Pokud by některý na tom byl výrazně jinak než ostatní, tak ti ostatní mu prostě nedovolí vyčnívat z řady.

Je to jaky když vařím brambory. Pokud je dám na plyn a odejdu, tak se buď rozvaří, nebo se dokonce propálí hrnec.
Ale pokud je průběžně sleduju, tak je uvařím tak akorát.
Stejně tak dokážu tak akorát nabít baterky.
Nedělejme z nabíjení baterek raketovou vědu. Je to jednoduchý a celkem predikovatelný proces. I jednoduchým měřákem snadno kontrolovatelný.
Mikel
Schválený prodejce
Příspěvky: 970
Registrován: pát lis 01, 2013 11:41 pm

Re: Balancování LI-FE článků před složením baterie

Příspěvek od Mikel »

Mimochodem mam tu jednu dnesni prihodu pro inspiraci. Volal dnes zakaznik, ze omylem zapomnel pri zapojovani baterie pred pul rokem pouzit BMS a ted mel barak plny koure. Inu potreboval doplnit nejake clanky co uz diky jeho uspore nezijou. 😀
Pohodlný nákup značkových baterií a příslušenství na https://mivvy.mypower.cz/
bokser01
Příspěvky: 1319
Registrován: pon úno 07, 2022 2:43 pm
Lokalita: Okolí Pardubic
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 7770
Kapacita baterie [kWh]: 14,4

Re: Balancování LI-FE článků před složením baterie

Příspěvek od bokser01 »

Nevím ale já až budu přecházet na lifepo4 jako, že k tomu jednou dojde, tak si koupím články od důvěryhodného prodejce (Mikel) který za pár drobných nabízí i možnost formátování. :) Zajímalo by mě si i ten pack pak sestavit svépomocí i by mě to asi bavilo, ale něco mi říká, když je možnost si nechat u Mikela po domluvě sestavit baterii, tak mi to příjde rozumné. Když to sem tam čtu a podobně, tak radši obětuji pár tisíc za formátování a sestavení baterky od profíků s jistotou funčnosti, než někde udělat chybu a zlikvidovat si baterky za několik 10tek tisíc...
MUST 3KW 80A MPPT 24V/ 3,75kWp stringy 5s3P 200wp + 5s1P 150wp. 2 měnič MUST 3KW 80A MPPT 24V 4kWp stringy 2S4P 400wp bifacial + 2S1P 410wp Baterie 14,4KWh olovouhlik (6x JPC12-200), Celek tedy 7770Wp :yes:
cipis
Příspěvky: 4361
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Balancování LI-FE článků před složením baterie

Příspěvek od cipis »

Ta ztrata casu hlidanim a merenim, plus velka sance neco prehlednout, je opravdu levnejsi nez patricny zdroj?
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
glottis
Příspěvky: 2070
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Balancování LI-FE článků před složením baterie

Příspěvek od glottis »

Mikel píše: úte lis 21, 2023 8:01 pm
glottis píše: úte lis 21, 2023 7:58 pm bez balanceru je to otazka zivota a smrti ... clanku :)
Bez balanceru je to stejna smrt jako s balancerem. Treba pouzit BMS nikoliv balancer, kazde plni jinou funkci. Jen at lide nemaji chybnou predstavu co a jak pouzivat.
jj, samozrejme. Chtel jsme napsat bms.
Mikel
Schválený prodejce
Příspěvky: 970
Registrován: pát lis 01, 2013 11:41 pm

Re: Balancování LI-FE článků před složením baterie

Příspěvek od Mikel »

Mex píše: úte lis 21, 2023 8:15 pm Tak nějak bych nepřepokládal, že na to člověk připojí zdroj a odjede na 14 dní na dovolenou.
Prostě připojím zdroj a každou chvíli o obejdu s měřákem..
Budes obchazet v cca 10 minutovem intervalu merit vsechny clanky? Protoze u LIFEPO4 ti muze stacit i tak malo casu a budes behat po baraku s hasicakem a vetret kde se da. Ale zase usetris za tu nabijecku. To take neni spatne
Pohodlný nákup značkových baterií a příslušenství na https://mivvy.mypower.cz/
bokser01
Příspěvky: 1319
Registrován: pon úno 07, 2022 2:43 pm
Lokalita: Okolí Pardubic
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 7770
Kapacita baterie [kWh]: 14,4

Re: Balancování LI-FE článků před složením baterie

Příspěvek od bokser01 »

Mikel píše: úte lis 21, 2023 8:23 pm
Mex píše: úte lis 21, 2023 8:15 pm Tak nějak bych nepřepokládal, že na to člověk připojí zdroj a odjede na 14 dní na dovolenou.
Prostě připojím zdroj a každou chvíli o obejdu s měřákem..
Budes obchazet v cca 10 minutovem intervalu merit vsechny clanky? Protoze u LIFEPO4 ti muze stacit i tak malo casu a budes behat po baraku s hasicakem a vetret kde se da. Ale zase usetris za tu nabijecku. To take neni spatne
Souhlas ten článek dokáže ustřelit strašně rychle, Viděl jsem někde i graf, kde se jeden článek vydal na cestu do výšin během pár minut.
MUST 3KW 80A MPPT 24V/ 3,75kWp stringy 5s3P 200wp + 5s1P 150wp. 2 měnič MUST 3KW 80A MPPT 24V 4kWp stringy 2S4P 400wp bifacial + 2S1P 410wp Baterie 14,4KWh olovouhlik (6x JPC12-200), Celek tedy 7770Wp :yes:
glottis
Příspěvky: 2070
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Balancování LI-FE článků před složením baterie

Příspěvek od glottis »

Je to jak pise Mikel. Jak jsou clanky plne, jde napeti nahoru takovym fofrem, ze bys musel mit kliku, ze to v tom mericim kolecku zmeris. Zalezi samozrejme na proudu a kolik jich mas paralelne. V lepsi pripade to zkonci nafouknutym clankem. Nejblbejsi napad muzes pak mit, ze to pripojis rovnou v lete na regl bez BMS :) Aby to bylo rychle a clovek usetril par kWh :)

bez BMS to nedelejte seriove ... a mozna radsi ani s ni :)
Mex
Příspěvky: 329
Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: >48V

Re: Balancování LI-FE článků před složením baterie

Příspěvek od Mex »

cipis píše: úte lis 21, 2023 8:22 pm Ta ztrata casu hlidanim a merenim, plus velka sance neco prehlednout, je opravdu levnejsi nez patricny zdroj?
Pokud to budu dělat rutinně a často,tak si na to samozřejmě postavím automat.
Já jsem ale dotaz pochopil tak, že tazatel chce provést jednorázově a neopakovatelně sjednocení stavu článků před tím, že si je složí do baterky.
A pro jednorázovou činnost mi prostě připadá adekvátní použít jednorázový postup.

Borec výš psal, že to dělal na napětí jednoho článku a 85% elektriky poslal pánubohu do oken.
Takže takhle já bych to určitě neudělal.
Poskládal bych si to do serioparalelní kombinace, a minimálně na nějakou startovací úroveň to nabil takhle.
Jestli bych to pak na nějaké přesné napětí dotáhl už stylem "vše paralelně" je jiná věc. Možná ano, ale to by se vidělo z toho, jak by to napětí cvičilo na těch konkrétních článcích už v té serioparalelní fází procesu. Tedy jak moc by se to rozjíždělo mezi těmi jednotlivými paralelními bloky.
Mex
Příspěvky: 329
Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: >48V

Re: Balancování LI-FE článků před složením baterie

Příspěvek od Mex »

bokser01 píše: úte lis 21, 2023 8:29 pm Souhlas ten článek dokáže ustřelit strašně rychle, Viděl jsem někde i graf, kde se jeden článek vydal na cestu do výšin během pár minut.
Všiml sis prosím, že právě proto jsem psal o paralelní kombinaci, která tomu jednomu útěkáři napraví chování?
Mikel
Schválený prodejce
Příspěvky: 970
Registrován: pát lis 01, 2013 11:41 pm

Re: Balancování LI-FE článků před složením baterie

Příspěvek od Mikel »

Jeste mam jednu zakaznickou prihodu, ktera je velice casta zejmena pres leto. “ mam tu na reklamaci vadne clanky, jsou nafouknle o cca 50%. BMS nepouzivam, protoze jsem na internetu cetl, ze pouzivanim BMS bych mohl znicit MPPT regulator a ten neni zrovna levny”. 😂😂😂
Pohodlný nákup značkových baterií a příslušenství na https://mivvy.mypower.cz/
Uživatelský avatar
stano22
Příspěvky: 485
Registrován: ned čer 13, 2021 1:43 pm
Lokalita: SK-ZA
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6500
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: SK (ZA)

Re: Balancování LI-FE článků před složením baterie

Příspěvek od stano22 »

A ešte je tu ten sériový postup s BMS a postupným dvíhaním napätia na mppt :-)
cipis
Příspěvky: 4361
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Balancování LI-FE článků před složením baterie

Příspěvek od cipis »

Tvl, tolik energie a penez, nez by clovek pouzil osvedcenou a spolehlivou metodu. Ten zdroj stoji zlomek.clanku.
U jakehokoliv serioveho zapojeni muze dojit k ustreleni clanku. A voltmetrem se nezjisti, jestli ma ctvrtinu nebo je tesne pred kolenem. Takze to opravdu chcete furt pokouset?
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Mikel
Schválený prodejce
Příspěvky: 970
Registrován: pát lis 01, 2013 11:41 pm

Re: Balancování LI-FE článků před složením baterie

Příspěvek od Mikel »

Mex píše: úte lis 21, 2023 8:34 pm]
Pokud to budu dělat rutinně a často,tak si na to samozřejmě postavím automat.
Já jsem ale dotaz pochopil tak, že tazatel chce provést jednorázově a neopakovatelně sjednocení stavu článků před tím, že si je složí do baterky.
A pro jednorázovou činnost mi prostě připadá adekvátní použít jednorázový postup.

Borec výš psal, že to dělal na napětí jednoho článku a 85% elektriky poslal pánubohu do oken.
Takže takhle já bych to určitě neudělal.
Poskládal bych si to do serioparalelní kombinace, a minimálně na nějakou startovací úroveň to nabil takhle.
Jestli bych to pak na nějaké přesné napětí dotáhl už stylem "vše paralelně" je jiná věc. Možná ano, ale to by se vidělo z toho, jak by to napětí cvičilo na těch konkrétních článcích už v té serioparalelní fází procesu. Tedy jak moc by se to rozjíždělo mezi těmi jednotlivými paralelními bloky.
Nechci ti brat iluze ale prosim, pokud o tom nic nevis, tak to radeji nedelej. Usetris si spoustu penez a starosti. Opravdu to tak nefunguje jak se domnivas.
Pohodlný nákup značkových baterií a příslušenství na https://mivvy.mypower.cz/

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek