Gridfree 2KW Legalizace

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
uda
Příspěvky: 22
Registrován: čtv črc 09, 2020 8:22 am

Gridfree 2KW Legalizace

Příspěvek od uda »

Ahoj je tu prosím někdo kdo by mi mohl pomoci s papírováním při připojení tohoto měniče:https://www.i4wifi.cz/cs/210725-konvert ... sun-2000g2.

Podle dodavatele je měnič schálený v celé EU ,ale po tom co mi poslal smlouvu o připojení distributor , tak si nejsem jist jestli vyhoví všem jejich požadavkům jako je řízení činného, jalového výkonu a frekvence + odpojení přes HDO.
Tedy myslím jestli vyhoví bez nějakého jiného externího zařízení
díky
Uživatelský avatar
beethowen
Příspěvky: 874
Registrován: pát čer 23, 2017 7:46 pm
Bydliště: Brno-venkov

Re: Gridfree 2KW Legalizace

Příspěvek od beethowen »

uda píše:Ahoj je tu prosím někdo kdo by mi mohl pomoci s papírováním při připojení tohoto měniče:https://www.i4wifi.cz/cs/210725-konvert ... sun-2000g2.

Podle dodavatele je měnič schálený v celé EU ,ale po tom co mi poslal smlouvu o připojení distributor , tak si nejsem jist jestli vyhoví všem jejich požadavkům jako je řízení činného, jalového výkonu a frekvence + odpojení přes HDO.
Tedy myslím jestli vyhoví bez nějakého jiného externího zařízení
díky
Nevyhoví. Nepřipojíš to oficiálně. Pokud ano, tak se určitě pochlub, protože to by asi chtělo vyřešit hodně lidí.
uda
Příspěvky: 22
Registrován: čtv črc 09, 2020 8:22 am

Re: Gridfree 2KW Legalizace

Příspěvek od uda »

beethowen píše:
uda píše:Ahoj je tu prosím někdo kdo by mi mohl pomoci s papírováním při připojení tohoto měniče:https://www.i4wifi.cz/cs/210725-konvert ... sun-2000g2.

Podle dodavatele je měnič schálený v celé EU ,ale po tom co mi poslal smlouvu o připojení distributor , tak si nejsem jist jestli vyhoví všem jejich požadavkům jako je řízení činného, jalového výkonu a frekvence + odpojení přes HDO.
Tedy myslím jestli vyhoví bez nějakého jiného externího zařízení
díky
Nevyhoví. Nepřipojíš to oficiálně. Pokud ano, tak se určitě pochlub, protože to by asi chtělo vyřešit hodně lidí.
Výrobce tvrdí, že má veškeré holologace a že bych mě měl čez ten menič bez problému připojit, otázka je kde je pravda,
podle mě by měl čez zveřejňovat seznam schválených měničů a výrobce by tak měl možnost lobovat za to aby mu ho tam zahrnul, takhle v tom je bordel. Ten měnič má dokonce schválení v programu zelená úsporám což je podle mě max co může být. Nejen že tím pádem musí vyhovět pro připojení k síti, ale má i deklarovanou účinnost https://svt.sfzp.cz/vyrobky/detail/5878
ikovlabs
Příspěvky: 568
Registrován: úte črc 22, 2014 6:14 pm

Re: Gridfree 2KW Legalizace

Příspěvek od ikovlabs »

Nepruchozi - neumi VARIABILNI nastavenin ochran jak pozaduje CEZ.Mam stejny a vzadal jsem to .I4wifi tvrdi ze nejaka firma to "umi" a poslal odkaz.Otazkou co to bude stat a nejspise to bude nejake "ocurani" pozadavku.Perlickou je ze to ma certifikaci"zelena usporam"- realne to nejde pripojit - CEzke reseni.Ale klidne poreferuj pokud vyresis -rad se poucim.
Tomanjan
Příspěvky: 214
Registrován: stř bře 07, 2018 12:34 pm

Re: Gridfree 2KW Legalizace

Příspěvek od Tomanjan »

Připojit by možná šel s tímto:
http://shop.mypower.cz/napetova-frekven ... -rele-3824
Jenže to pak bude ve finále dražší než nějaký normální ongrid měnič.
uda
Příspěvky: 22
Registrován: čtv črc 09, 2020 8:22 am

Re: Gridfree 2KW Legalizace

Příspěvek od uda »

Tomanjan píše:Připojit by možná šel s tímto:
http://shop.mypower.cz/napetova-frekven ... -rele-3824
Jenže to pak bude ve finále dražší než nějaký normální ongrid měnič.
Díky paráda tohle je ono, jinak co to je normální ongrid měnič a kolik cca stoji 2000Watový?
Co by jsi mohl doporučit lektrárna má sloužit hlavně na stálé odběry které jsou v době slun svitu minimálně 1000W
A opravdu ty měniče maji všechny předpsané ochrany?
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Gridfree 2KW Legalizace

Příspěvek od diablo007 »

Pokud neplánujes baterií tak je to kombinovaný měnič k ničemu bo ty bez baterie dělají také přetoky
ikovlabs
Příspěvky: 568
Registrován: úte črc 22, 2014 6:14 pm

Re: Gridfree 2KW Legalizace

Příspěvek od ikovlabs »

Hmm...+ 6000 hola krabicka ktera dabluje ochrany v menici ale dela teplo CEZu.To je jak ta nase vlada - my se proste tou krizi proinvestujeme! :-)
rouchi
Příspěvky: 63
Registrován: čtv čer 11, 2015 7:22 pm

Re: Gridfree 2KW Legalizace

Příspěvek od rouchi »

Prosím nemíchejte hrušky s jabkama...
je to celé docela jinak, nevím teda vůbec jestli pripojí nebo nepřipojí, ale co se týče ochran budeš to mít asi stejné jako já a podle projektanta a revizíáka co mi dělali mojí FVE s goodweckem, se to má takhle:
celý dům musíš mít připojený přes reozepínací stykač, který rozepíná hlídací napětové relé (např HRN55) (to je podle mě napětová ochrana)
a potom ještě máš rozepínací stykač na výstupu z měniče, který ti čez může vypínat pomocí HDO - v podstatě to funguje jako dvoutarifní spínání bojleru, ale přesně obráceně (bojler signálem spíná, kdežto FVE signálem rozepíná - odpojuje od sítě říká se tomu žízení výkonu 0 - 100%)
kdyby někoho zuajímalo jak to je pozapojované, můžu zkusit udělat nějaké fotky, případně se můžete stravit na exkurzi...
podpe PPDS myslim, že v podstatě jediné co musí splnovat měnič, že muisí umět snižovat výkon na základě vyšší frekvence.. :-)
ikovlabs
Příspěvky: 568
Registrován: úte črc 22, 2014 6:14 pm

Re: Gridfree 2KW Legalizace

Příspěvek od ikovlabs »

Prosim nastuduj si to.CEzu je jedno co dela sam menic - oni chteji ochrany .Jde o to ze je rozdil mezi cenou 1 stykace a kompletni krabice ktera supluje jejich variabilni ochrany . Ty ochrany modrasek obsahuje ale nejsou nastavitelne na potencionalne jine hodnoty (to by ale musel CEZ zmenit parametry site..)Napetovou a frekvencni ochranu obsahuje modrasek primo - proste nad a pod urcitou hodnotu nedodava/nevyrabi.Predstava ze mam 2 a vice trvale napajene stykace jen aby bylo CEzu teplo - nic moc.
Uživatelský avatar
trud
Příspěvky: 914
Registrován: čtv úno 07, 2013 1:50 am

Re: Gridfree 2KW Legalizace

Příspěvek od trud »

Odpoved na legalizáciu je jednoduchá..OSTROV..
Vlastný okruh v dome čo je len zo soláru. A úradník mi môže ............
4830W+5*PWM+3MPPT,18650 pack 7S/60P -28,20V- 4.2kWh+18ks 40Ah/+3ks 16P18650 (Mitsubishi Outlander) 2,1kWh+ pack 26650 7S/6P - 0,75kWh+7ks 60Ah (BMWi3) 1,5kWh + testovacia LTO -11*12Ah.+150Ah od pimpongáča 3,8kWh ,Victron VE.Direct 375VA 24V,Victron VE.Direct 1200VA 24V,NoNAME pimpongáč 4kW.
el.skúter 48V/30Ah, Yaris Hybrid už tretí :-), dáke spotrebiče prestavané na Li 18650,
https://www.spritmonitor.de/en/detail/1240420.html
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Gridfree 2KW Legalizace

Příspěvek od youda »

uda píše: Díky paráda tohle je ono, jinak co to je normální ongrid měnič a kolik cca stoji 2000Watový?
Co by jsi mohl doporučit lektrárna má sloužit hlavně na stálé odběry které jsou v době slun svitu minimálně 1000W
A opravdu ty měniče maji všechny předpsané ochrany?
Ahoj Uda,

Modrásek aka Gridfree
Věc se má tak, že asijské on-grid měniče typu "modrásek", které sem tahá i4wifi aka GWL, jsou sice fajn, ale nemají potřebné certifikáty. Při jejich použití je tak svépomocná legalizace FVE prakticky nemožná. Největší problém nastane v posledním kroku procesu, kdy před prvním paralelním připojením bude distributor chtít revizi, protokol o nastavení ochran a takzvaný dokument výrobního modulu. To jsou věci, které bez montážní firmy nezvládneš dodat. A žádný soudný montážník ti ty dokumenty nevystaví, když k modráskovi neexistují ani základní certifikáty dle EN, IEC, VDE.
  • legal disaster.PNG
    legal disaster.PNG (31.91 KiB) Zobrazeno 2875 x
Normální on-grid měnič
Normálním on-grid měničem se pro účely tohoto vlákna myslí takový měnič, který vyrábí firma s evropským zastoupením, ochotná montážníkům dodat podklady ke zpracování formalit pro distributora. Takže například SMA, Fronius, GoodWe, Kostal.
Ani se značkovými měniči se neobejdeš bez pomoci projektanta, revizáka a montážníka, ale už to aspoň nebude předem prohraný boj. Kdybys náhodou zase nějaký on-grid vybíral, tak úplně základní věc je, že ve specsheetu musíš najít něco, jako je tento vzor. Pokud tam taková sekce není, tak nebrat:
EN IEC VDE.PNG
Z formální stránky je proces připojení složitý jako dlabané necky. Asi nejsrozumitelněji ho má popsaný EON, takže doporučuji nastudovat, včetně příloh:
https://www.eon-distribuce.cz/zadost/no ... yrobnou-nn
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Pisi
Příspěvky: 29
Registrován: sob čer 23, 2012 4:46 pm

Re: Gridfree 2KW Legalizace

Příspěvek od Pisi »

Zdravím,
jeden certifikát pro modráska z roku 2016 jsem vyštrachal, tak pokud to někomu pomůže. Jsou v něm test. hodnoty U, f, a časy vypnutí. Tyto +/- hodnoty jsou pevně dané a nedají se v modráskovi změnit.
Pisi
Přílohy
EN50438 CERTIFICATE 1000&2000W 45-90V.pdf
(813.66 KiB) Staženo 339 x
martin2190
Příspěvky: 316
Registrován: pon čer 20, 2016 1:56 pm

Re: Gridfree 2KW Legalizace

Příspěvek od martin2190 »

rouchi píše:Prosím nemíchejte hrušky s jabkama...
je to celé docela jinak, nevím teda vůbec jestli pripojí nebo nepřipojí, ale co se týče ochran budeš to mít asi stejné jako já a podle projektanta a revizíáka co mi dělali mojí FVE s goodweckem, se to má takhle:
celý dům musíš mít připojený přes reozepínací stykač, který rozepíná hlídací napětové relé (např HRN55) (to je podle mě napětová ochrana)
a potom ještě máš rozepínací stykač na výstupu z měniče, který ti čez může vypínat pomocí HDO - v podstatě to funguje jako dvoutarifní spínání bojleru, ale přesně obráceně (bojler signálem spíná, kdežto FVE signálem rozepíná - odpojuje od sítě říká se tomu žízení výkonu 0 - 100%)
kdyby někoho zuajímalo jak to je pozapojované, můžu zkusit udělat nějaké fotky, případně se můžete stravit na exkurzi...
podpe PPDS myslim, že v podstatě jediné co musí splnovat měnič, že muisí umět snižovat výkon na základě vyšší frekvence.. :-)
..ten povel dalkoveho vypnuti je pripojenej?? kdysy 2012 sem dratoval rozvadec a chystal sem to tam ale pripjenej vod distributora nebyl , kdyz sem menil rozvadec 2016 tak sem to nachystal stejne ale kdyz osazoval mereni tak to zrusil ze uz to neni nutny , ochrany sou ve stridaci , ten rozepinaci stykac asi zrusim
FVE 4,9KWp kostal piko 5,5 , MVE 17KW , elektroauto ELTRA
uda
Příspěvky: 22
Registrován: čtv črc 09, 2020 8:22 am

Re: Gridfree 2KW Legalizace

Příspěvek od uda »

Díky Vám všem za rady , asi tu opravdu není nikdo kdo má ten měnič zapojený legálně, dokonce ani dodavatel mi není schopen dodat nějakou referenci. Asi se na to vykašlu, protože navrhované řešení s jiným měničem, nebo s externím zařízením jen prodraží celou investici někam do nenávratna . Ostrovní režim s baterií v místě kdy je připojení k síti je podle mě nesmysl. Bohužel zákony a vyhlášky jdou proti o lidem a ekologii.
matobabetak
Příspěvky: 534
Registrován: čtv pro 01, 2016 10:54 am

Re: Gridfree 2KW Legalizace

Příspěvek od matobabetak »

ostrovny rezim so zalohovanim zo siete... zalezi za aku cenu kupis baterky....
[6x235W poly, axpert 2,4kw,lion samsung sdi 24V 190Ah, 10x 1kwh 18650 bloky, total 15kwh, rashberyy pi4, ICC, zaloha kipor 3kw elektrocentrala
https://pvoutput.org/list.jsp?id=84584&sid=74995
rouchi
Příspěvky: 63
Registrován: čtv čer 11, 2015 7:22 pm

Re: Gridfree 2KW Legalizace

Příspěvek od rouchi »

mě jdou v pondělí připojovat legální hybridní elektrárnu, kterou jsem si celou montoval sám podle projektu, kde jsou ty ochrany / stykače přesně jak jsem ti říkal...
ikovlabs
Příspěvky: 568
Registrován: úte črc 22, 2014 6:14 pm

Re: Gridfree 2KW Legalizace

Příspěvek od ikovlabs »

Gratulujeme.Ovsem pokud na hlidani pod a prepeti musi byt extra krabice tak to godwee zklamalo....
rouchi
Příspěvky: 63
Registrován: čtv čer 11, 2015 7:22 pm

Re: Gridfree 2KW Legalizace

Příspěvek od rouchi »

nemůže za to goodwe, ale PPDS při vadě na nějaké fázi musí býát odpojeno celé odběrné místo... taky jsem to uplně nepochopil ale projektat mi rikal neco o tom, že když máš baterky musí se odpojit celé odběrné místo. tak snad mi nekecal... uvidim co mi řekne Cezák v pondělí...
ikovlabs
Příspěvky: 568
Registrován: úte črc 22, 2014 6:14 pm

Re: Gridfree 2KW Legalizace

Příspěvek od ikovlabs »

:-) :-(
NJN.Proc?Protoze muzem.
Mozna ti Cezak rekne ze jeste oplotit ostnatym dratem a velin bude potreba.....

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek