Český soběstačný dům

Obecná diskuze na téma "soběstačnost" s využitím alternativních zdrojů energie, jejich využití v běžném životě, potravinová soběstačnost atd.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Český soběstačný dům

Příspěvek od youda »

https://www.youtube.com/watch?v=AHJj2c5dLYc
csd.PNG
csd.PNG (190.3 KiB) Zobrazeno 1478 x
Admin edit: téma odděleno od FVE v televizi, rádiu, novinách. Určitě bude zajímavé projekt sledovat v samostatném tématu.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
kodl69
Příspěvky: 7377
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Český soběstačný dům

Příspěvek od kodl69 »

teorie. Kotel na peletky s 600W stirlingem to má šanci v zimě zachránit, ale za 750kKč? Tady mi to hodně přestává ekonomicky vycházet, hlavně pokud je to mechanická věc, s konečnou životností... A nakonec to boreček vlastně neplatí, protože tomu udělal dost dobrý PR, tj není to cesta pro kohokoliv. A navíc je to zatím teorie, na rozdíl od Brča, kterej prostě takhle funguje, bez dotací a sponzorů. To je podle mě soběstačnost...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
rasto1
Příspěvky: 885
Registrován: pon lis 11, 2019 2:48 pm
Reputace: 43

Re: Český soběstačný dům

Příspěvek od rasto1 »

Videl som to video a je to klasicka pracka na peniaze. Za 10 000 000Kc, by ten dom mal vyzerat podstatne inac aj so zakupenym stirlingom!
Nema ani paru o fv a dufa ze to dako najlepsie dobre dopadne.
7425Wp-J 27ks, 4125Wp-Z 15ks - SUN275-60P; 3525Wp-J plot 15ks TSM-235PC05; Li-ion 30kWh CATL; 3x5048MK do 1f.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Český soběstačný dům

Příspěvek od youda »

Zapomněl jsem uvést, že k tomu patří ještě tohle video:

https://www.youtube.com/watch?v=oTEY4kBIUBM
vic.PNG
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2483
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Reputace: 180
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Český soběstačný dům

Příspěvek od NOPARasito »

youda píše:Zapomněl jsem uvést, že k tomu patří ještě tohle video:

https://www.youtube.com/watch?v=oTEY4kBIUBM
vic.PNG
https://youtu.be/ZhkOMjLi48Y
Tohle to vcelku vse vysvetluje. Je to komercni "predrazena" bublina.
Asi kdyby jsi jim Youdo ukazal rozvadec s bateriemi mozna by pochopili. Ale uz to probehlo i tu jak to delaji "profici" :roll:
Uživatelský avatar
Kobra23
Příspěvky: 449
Registrován: ned úno 12, 2017 9:32 pm
Reputace: 135

Re: Český soběstačný dům

Příspěvek od Kobra23 »

Ten Stirling bude zdroj problémů. Chlapec si ještě užije.
Jsem zvědavý, jak dlouho mu tam budou chtít dobrovolně všichni ti odborníci na technologie po dokončení jezdit, protože evidentně si nechal udělat něco, čemu nerozumí a bude se spoléhat na ně.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Český soběstačný dům

Příspěvek od youda »

Já pánovi fandím.
Šel do toho po hlavě, ikdyž nemá žádné praktické zkušenosti s fotovoltaikou. A dokonce je smířený s tím, že tam bude s celou rodinou občas sedět bez elektriky a koukat do krbu. A na rozdíl od většiny z nás tam opravdu nemá DS, takže odvaha mu nechybí.

Samozřejmě, ten 600W Stirling OkoFEN za 750tis Kč je overkill a totální ekonomický nesmysl. Ale pokud se mu ten kotel povedlo získat zdarma, tak se na něj za to nemohu zlobit, protože v takovém případě bych si ho nechal taky. Na druhou stranu, pelety si člověk doma sám nevyrobí a složitý kotel neopraví. Takže i zde je ta soběstačnost s určitým otazníkem.

Kdybych si "tepelnou elektrárnu" vyráběl já, asi bych měl podmínku, aby fungovala na dřevěné špalky z vlastního lesa a stála tak do 100 tisíc. I kdyby to nakonec měla být jen variace na parní stroj nebo motor na dřevoplyn.

Také bych řekl, že některé z úvah ve videu jsou dost mimo realitu. Například to, že v zimě přežijí z cca 20kWh baterek 7 dní tmy. To by tedy bez toho OkoFENu nešlo určitě. Obzvláště, pokud i pitná voda se zde tlakuje čerpadlem. Což je další věc, kterou bych asi já řešil jinak a někde pod střechou měl cca 1m3 nádrž s vodou. Tak, abych si díky gravitaci mohl dát sprchu nebo spláchnout WC i tehdy, když budou baterky vybité a podpůrná technika selže.

Ikdyž, kolik dnes stojí 2kW benzínová elektrocentrála a kanystr naturalu, že? Pár korun, takže v nouzi člověk prostě sklopí uši, natáhne startér a proklamace o soběstačnosti si nechá zas až na léto.

Jsem moc zvědavý, jak to dopadne. Podle postupu stavby to vypadá, že by se možná mohlo bydlet už letošní zimu.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm
Reputace: 157

Re: Český soběstačný dům

Příspěvek od dumi »

Tak pro ty co maji vodu ze studny za.ppmoci darlingu by byla.dobra akumulace vodarenska vez. Pekne za svitu si napumpuju vodu do veze a kdyz nesviti tak.proste jedu samospadem jak jsi popisoval. :-)
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: Český soběstačný dům

Příspěvek od mypower.cz »

youda píše:Já pánovi fandím.
Šel do toho po hlavě, ikdyž nemá žádné praktické zkušenosti s fotovoltaikou.
Tak na MyPower by jich urcite ziskal celkem dost :)) Mohl se vyhnout slepym cestam.
Uživatelský avatar
Kobra23
Příspěvky: 449
Registrován: ned úno 12, 2017 9:32 pm
Reputace: 135

Re: Český soběstačný dům

Příspěvek od Kobra23 »

Ten kotel je cca 15 kW hodinový tepelný výkon, aby vyrobil trochu elektřiny. Pán staví pasiv, kam to teplo bude dávat? Nikde jsem tam neviděl venku základy na chladící věž nebo aspoň pořádnou Saharu.

Pelety se dají doma vyrábět, bohužel to žere elektřinu. Docela to i spoustu lidí baví. Co by mě určitě nebavilo, dělat z toho dřeva jen tak piliny nebo hobliny, abych měl co lisovat. Pokud máš v blízkosti pilu, která to má jako odpad a hodí ti nakladačem lžíci pilin do stodoly, aby si si mohl hrát, tak to je jiná.

Všichni rakouští seriózní výrobci Stirlingových motorů se na kombinaci biomasa+Stirling vykašlali cca 7 let zpět.

Jediný Ökofen (a to je jen výrobce kotle, který ten Stirling nakupuje) to stále vozí na výstavu do Welsu a tvrdí, jak je to úžasné. Jiní výrobci kotlů to pohřbili už ve vývojové fázi, kdy zjistili, že tudy cesta nevede a ani se s tím nikde neukazovali. Ökofen se s tím ukazuje cca 10 let.
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2483
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Reputace: 180
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Český soběstačný dům

Příspěvek od NOPARasito »

youda píše:Já pánovi fandím.
Šel do toho po hlavě, ikdyž nemá žádné praktické zkušenosti s fotovoltaikou. A dokonce je smířený s tím, že tam bude s celou rodinou občas sedět bez elektriky a koukat do krbu. A na rozdíl od většiny z nás tam opravdu nemá DS, takže odvaha mu nechybí.

Samozřejmě, ten 600W Stirling OkoFEN za 750tis Kč je overkill a totální ekonomický nesmysl. Ale pokud se mu ten kotel povedlo získat zdarma, tak se na něj za to nemohu zlobit, protože v takovém případě bych si ho nechal taky. Na druhou stranu, pelety si člověk doma sám nevyrobí a složitý kotel neopraví. Takže i zde je ta soběstačnost s určitým otazníkem.

Kdybych si "tepelnou elektrárnu" vyráběl já, asi bych měl podmínku, aby fungovala na dřevěné špalky z vlastního lesa a stála tak do 100 tisíc. I kdyby to nakonec měla být jen variace na parní stroj nebo motor na dřevoplyn.

Také bych řekl, že některé z úvah ve videu jsou dost mimo realitu. Například to, že v zimě přežijí z cca 20kWh baterek 7 dní tmy. To by tedy bez toho OkoFENu nešlo určitě. Obzvláště, pokud i pitná voda se zde tlakuje čerpadlem. Což je další věc, kterou bych asi já řešil jinak a někde pod střechou měl cca 1m3 nádrž s vodou. Tak, abych si díky gravitaci mohl dát sprchu nebo spláchnout WC i tehdy, když budou baterky vybité a podpůrná technika selže.

Ikdyž, kolik dnes stojí 2kW benzínová elektrocentrála a kanystr naturalu, že? Pár korun, takže v nouzi člověk prostě sklopí uši, natáhne startér a proklamace o soběstačnosti si nechá zas až na léto.

Jsem moc zvědavý, jak to dopadne. Podle postupu stavby to vypadá, že by se možná mohlo bydlet už letošní zimu.
Nektere kotle na pelety maji nouzovy rezim na drevo. Hromada lidi se vzda automatickeho rezimu pelet a jedou z 99% na drevo. Je to jen dotacni nesmysl a mrhani energiemi. Klasika jako vsechny EU nesmysly.
Taky mu fandim (obcas si v zivote natlouct) a dost docela mozne je, ze dopadne jak popisujes, holt vyuzije solarni energii v tekute forme :lol: .
Misto v ciste podobe. Viz. priklad:
https://youtu.be/fti2l5d-_0U
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: Český soběstačný dům

Příspěvek od vlkazajac »

Vieme, ze je vela bezmennych realizatorov eko domov, vlastneho vodneho hospodarstva, fotovoltiky, racionalneho vykurovania atd. Tu je uz teraz citit jasny nastup reklam a komercie, co samozrejme dovolene je a neda sa namietat.

Mne sa velmi paci dokonala juzna strecha, mal by to byt pre projektantov dneska aj buducnosti akysi normativ.

Nemozem sa zbavit dojmu, ze pribeh tychto dvoch domkov zastiera pribeh borecka, ako ste ho niekto nazvali. Zatial. Mam na mysli slovensku paralelu, kde spravne nacasovana publicita akcelerovana americkym ( rozumej najspravnejsim ) ocenenim prinesie mnoho pozdravov, aj od hradnej straze. Dovolene, neda sa namietat.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
rasto1
Příspěvky: 885
Registrován: pon lis 11, 2019 2:48 pm
Reputace: 43

Re: Český soběstačný dům

Příspěvek od rasto1 »

Chlapec ma stavebne na 2 take barabizne, ale sponzori mu uz asi dochadzaju na prvej, tak druha sa asi urcite nebude realizovat :-)
Je to daky naturalista opaleny podla trencli a na boso, tak mu snad nebude vadit ze sa nebude tyzden v zime sprchovat :-)
Za 370 000Evri sa da postavit Kobrova (alebo moja :-) ) hacienda a nie taka chalupka u lesa so sponzormi !
7425Wp-J 27ks, 4125Wp-Z 15ks - SUN275-60P; 3525Wp-J plot 15ks TSM-235PC05; Li-ion 30kWh CATL; 3x5048MK do 1f.
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: Český soběstačný dům

Příspěvek od vlkazajac »

Sprchujes sa stale v garazi?
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
kodl69
Příspěvky: 7377
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Český soběstačný dům

Příspěvek od kodl69 »

S tím stitlingem mi to bylo taky jasný, že "teoreticky" je to 1:10, prakticky 1:30. Tj nepoužitelnej zdroj energie. 2000 l akumulačku tím naláduje za cca 12h k prasknutí, a potom celej týden nebude mít kam to teplo dávat. Takže 7kwh elektriky týdně, pokud nechce pouštět teplo pánubohu do oken. Pokud ten aparát vydrží 10 let bez dalších nákladů (sci-fi) a pojede
20 týdnů v roce (taky přeháňka) tak vyrobí za rok 140kWh elektriky, za životnost 1.4MWh, při cenovce 0.75MKč je to 535Kč/kWh!!!! a to se vyplatí, hlavně tomu, co to prodává. tj za cenu, kteou ho to vyjde týdně, si koupím krásnou 2kW invertorovou centrálu a palivo na celou zimu... Ale když boreček tak snadno získal ty zkušenosti v "korporátu" kde o proachy jde v první řadě, a vlastně je těžko zjistit, co vlastně kdo dělá a proč, tak tak uvažuje i na svým, což je hodně zoufalý, takhle se nechat zpracovat.
Teď jsem omrkl ten rozvaděč, podle mě je tam spousta zbytečností. A DC ohřev vody? to už všichni víme, že takhle ne...
Naposledy upravil(a) kodl69 dne ned říj 11, 2020 11:23 am, celkem upraveno 1 x.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Reputace: 421
Bydliště: Brno - venkov

Re: Český soběstačný dům

Příspěvek od volente »

Docentu Youdovi děkuji za zastání se mne v diskuzi pod videem.
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Český soběstačný dům

Příspěvek od youda »

mypower.cz píše:
youda píše:Já pánovi fandím.
Šel do toho po hlavě, ikdyž nemá žádné praktické zkušenosti s fotovoltaikou.
Tak na MyPower by jich urcite ziskal celkem dost :)) Mohl se vyhnout slepym cestam.
Člověče admine, já už na YT odpověděl na desítky různých příspěvků, kde lidé něco svépomocně řešili ohledně fotovoltaiky či nabíjení elektromobilu. A poměrně často ti tam dělám reklamu na forum. Což jednak pomůže trošičku tobě, druhnak by zde ti lidé opravdu našli spoustu zajímavých informací, nebo se mohli poradit. Ale z nějakého důvodu se mi zdá, že to většina nevyužila.

Samozřejmě, odkaz je potřeba dát ve formátu MyPower tečka CZ, jinak je automaticky odfiltrován.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: Český soběstačný dům

Příspěvek od mypower.cz »

Reklama nereklama, díval jsem se na to, vzpoměl jsem si na svých 6 let bydlení na chatě. Obrovské zkušenosti, které pán teď s pomocí sponzorů bude zřejmě znovu prošlapávat. Já mu tu zkušenost přeji. Někdy je to drsné, ale ta zkušenost je neocenitelná a dává úplně jiné možnosti do budoucího života, třeba zpřístupnění levných a velkých nemovitostí kde elektrika není jinak možná a řada lidí by se tam bez zkušenosti ani nedokázala dlouho ohřát a zdrhla by. Já nikoliv. Přemýšlel jsem pána sem pozvat mezi nás. Ale zase nechci mu tam kazit kšefty, případně mastit si tam self promo. Diskuzi pod videem vidím, pročetl jsem, právo na přispění do diskuze mám, účet na youtube samozřejmě taky mám, ale odvahu až tak propagovat mypower silou nemám. Možná dobře, možná špatně, asi lepší když pán najde cestu na mypower.cz sám dobrovolně až to sám uzná za vhodné. Ale všímám si youdo tvé iniciativy a odkazování, vážím si toho. To jako každopádně.

Mimochodem koukám že tam pán bude mít 22kWh v baterkách, z toho bych vyžil já osobně tak 14 dnů v kuse i kdyby se otážení zeměkoule v noci zastavilo a slunce vůbec nevyšlo a země se začala točit až za těch 14 dnů. Bude zajímavé sledovat, jak pán oseká svou spotřebu na kterou je zvyklý, pokud ji má velkou. Ostatně já také 3 PC nahradil časem třemi RPi a práci to udělá stejnou (u RPi3 je potřeba náležitě zvětšit swap), jen spotřeba není 600W ale 15W. A to už je sakra znát a pak člověk prostě vyjde i v zimě, může pracovat, vydělávat, pokud tedy dělá v oboru kde je možný homeoffice a je to něco s IT spojeného. Ohřev vody a vytápění v zimě dřevem a s jeho výkonem na střeše není co řešit ani v zimě. Stále naprostá pohoda. Ač spoustu lidí říká, že to nejde, inu jde. ale ať si říká kdo chce co chce. Například pro můj život je to naprosto nepodstatné říká li někdo, že FVE v zimě vyrábí nulu, ale to už jsme tu řešili Xkrát :)).
lubomirz
Příspěvky: 444
Registrován: ned kvě 31, 2020 5:25 pm
Reputace: 26

Re: Český soběstačný dům

Příspěvek od lubomirz »

ked uz sme zase pri FVE, borec bol fakt dobry :

11:20 ano ano polykrystalicke (a zrejme su tam mono)
11:40 ja osobne jsem uplne extra nepronikal do detailu tech technologii
12:37 Jaký předpokládáte roční výnos energie? To ja nevim.

Tak jo... kto zaregistroval ze debil na 01:07 isiel kamenom sundat filmujuci dron :)


Inak ked sa uz bavime o 80% elektrickej sebestacnosti : https://youtu.be/AHJj2c5dLYc?t=1975
tak proste treba namontovat 12kWp solar na akykolvek normalny dom a za 9.000 eur / 250.000Kc prakticky hotovo :) a to si este dovolim tvrdit ze za 9.000 eur spravime 15-16kWp na streche nielen 12kWp i ked to nemam preratane na posledny halier.
unicast
Příspěvky: 1178
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Reputace: 197
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Český soběstačný dům

Příspěvek od unicast »

Má tu někdo s nějakými stirlingy reálnou vlastní zkušenost?

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek