Zalozni napajeni pro fototermiku

Popis a ukázky systémů určených pro vytápění či ohřev vody, které jsou určeny pro výrobu tepla a nevyrábí elektrickou energii.
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm

Zalozni napajeni pro fototermiku

Příspěvek od dumi »

Ahoj,

kamarad ma na stese dva fototermicke panely a stve ho, ze kdyz vypnou proud, tak musi zakryvat kolektory kartonem.

Pozadal mne o nejaky navrh zalozniho napajeni. Jde hodne o cenu.

Napadlo me dat jeden 280W panel vedle kolektoru (kdyz nesviti a nevyrabim nepotrebuju zalohu) + obyc PWM regulator. Dale k tomu malou sinusovou UPSku, a v ni nejaky to gelovy olovo, to co se tam standardne dava, pripadne externe trosku vetsi.

jedna se o allohu obehovych cerpadel, takze max treba 80W. Musi to byt bezudrzbove a pokud mozno levne :-)

Napada vas neco lepsiho, treba jak to udelat bez baterie? Nebo nejaky ten mikro invertor?

Diky.
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2222
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm

Re: Zalozni napajeni pro fototermiku

Příspěvek od fugas »

Ahoj.Jestli jde o cenu tak UPS bez panelu do sítě.Elegantní by bylo vyměnit čerpadla za DC, dát ten panel, baterku a regulátor.Pro jistotu záložní nabíječku z DS.Trošku dražší, ale na dlouho bez spotřeby z DS a nezávislé.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
mopadzi
Příspěvky: 991
Registrován: úte led 24, 2012 8:55 am
Lokalita: Okolí Uherského Brodu
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Zalozni napajeni pro fototermiku

Příspěvek od mopadzi »

proč tam nemá expansní nádrž, pokud medium zplynuje tak se natlačí do expansky. nic se neděje. Je pravda, že trošku degraduje
kdo si hraje nezlobí
9xRenesola 240Wp+9x Benq 265Wp, 6xTrina 410Wp, 14x Leapton 450Wp, 2xStuder VT65 1xVT 80, 2x XTM4000-48, 40kW Lifepo4..vše ve výstavbě, hotovo 99%. BMW i3 BEV
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm

Re: Zalozni napajeni pro fototermiku

Příspěvek od dumi »

to tam ma, ale jeho stve ze to nebezi, a pak uz to vlastne celej den nic nedela protoze v panelech je plyn a nez zaleze slunce tak uz nezkapalni...

UPS bez panelu jen na siti, vydrzi tak hodinu a bylo by nutne k ni dat externi velkou baterii. Coz je drahe a je treba se o ni starat.
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: Zalozni napajeni pro fototermiku

Příspěvek od ota »

Sousedovi jsem dělal podobnou zálohu. K baterii 200wp amorfů a PWM regulator.
Už to běží 2 rok
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm

Re: Zalozni napajeni pro fototermiku

Příspěvek od dumi »

Asi to bude opravdu nejlepsi reseni, nechal jsi klasicky zalitou Pb Aku?
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2222
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm

Re: Zalozni napajeni pro fototermiku

Příspěvek od fugas »

Takže to není otázka bezpečnosti.Potom je důležité jak často mu tam k těm výpadkům DS dochází.Protože pokud vadí jen to, že už to po zbytek dne nic nevyrábí, tak se moc nevyplatí to řešit, jestli to není 3x v týdnu.To už by byla spíš otázka nadšení než ekonomiky.Ale já bych tam rozhodně dal ten malý ostrůvek v celkovém DC provedení.
Dělal jsem to kamarádovi na vysílač s trvalým odběrem 100W.Teď už je to 200W a super.Ale tam už je to 1,2kWp.Stejně to všechno jede na DC.Takže odpadá spotřeba konverze.Zpátky už to je v podstatě od začátku, protože krátce po instalaci přišla bouřka a vše co bylo ještě v síti se odporoučelo.Kdyby to odešlo všechno, bylo by to dražší než ta elektrárna.
To je ale jiný případ.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
Vitek
Příspěvky: 1917
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: Zalozni napajeni pro fototermiku

Příspěvek od Vitek »

dumi píše:to tam ma, ale jeho stve ze to nebezi, a pak uz to vlastne celej den nic nedela protoze v panelech je plyn a nez zaleze slunce tak uz nezkapalni...

UPS bez panelu jen na siti, vydrzi tak hodinu a bylo by nutne k ni dat externi velkou baterii. Coz je drahe a je treba se o ni starat.
Ahoj termiku 4,5 m2 jsem letos rušil.
Měl jsem to na malé UPS z PC, vydrželo to jet hodinu.
Další věc je ta že pokud mu to zplynuje tak to ma špatně navržené a nebo je problém v kapalině.
Používal jsem solarní kapalinu do 260°regulus a nikdy to nevařilo a to jsem 21.6. vypl oběhovku, celkem běžně mi oběhovka ani nezapla neboť jsem bojler 125 litru od svítání nabil.
Takže po celé dny to bylo ve stagnaci tzn čerpadlo vyplé a kapalina třeba 190 stupnu… nic nevařilo.... zkus prověřit na jaký provozuje tlak, já měl expanzku 15 litrů cca a k tomu sem měl přetlakáč 6 bar, v systému za celou dobu ( 2 roky) nikdy nic nebublalo.
je potřeba mít správný tlak a správnou expanzku a správný solarten, a pak je to bezpečné
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2717
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Zalozni napajeni pro fototermiku

Příspěvek od kybos »

Provozuji 30 m2 fototermiky (cca 17kW). Dřív jsem používal 12V UPS s 1000 Ah baterkou. Víc problémů dělalo záložní napájení než vlastní výpadky. Muselo se zálohovat nejen čerpadlo ale i regulátor. Potom jsem nainstaloval fotovoltaické oběhové čerpadlo LAING a 40W fotovoltaický panel a vyhodil jsem regulátor i baterie a od té doby je klid. Celá instalace spočívá ve dvou drátech od panelu k čerpadlu. Čerpadlo má vlastní MPPT a tepelnou ochranu. Není to sice nejlevnější řešení ale s ohledem na nepotřebnost akumulátoru a regulátoru určitě ani ne nejdražší. Dle mých zkušeností je rozhodně spolehlivější než původní klasika už jen proto, že je zcela nezávislé na distribuční síti.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek