Od sebestačnosti a Axpert k Studer a realite

Hybridní elektrárny připojené do rozvodné sítě pro rodinné domy a bytové zástavby s možností plynulého řízení toku energie, popis, technické detaily, celkový výkon, fotografie.
Odpovědět
lubomirz
Příspěvky: 444
Registrován: ned kvě 31, 2020 5:25 pm
Reputace: 26

Re: Od sebestačnosti a Axpert k Studer a realite

Příspěvek od lubomirz »

hentakych ventilatorov su mraky, Arctic P seria patri k lepsiemu priemeru (P12 je 12cm, P14 je 14cm s daleko vacsim prietokom vzduchu). Vsetky kompjutrove ventilatory su na 12V.

Keby niekto hladal tazko nadpriemernu kvalitu, rakuske Noctua ventilatory maju uzasnu zivotnost a su tiche. Su zhruba 3x drahsie nez najlacnejsie v danom rozmere, zhruba 2x drahsie nez bezny priemer.
MareC3k
Příspěvky: 491
Registrován: pát říj 05, 2012 8:37 pm
Reputace: 56
Bydliště: SK pri Presove

Re: Od sebestačnosti a Axpert k Studer a realite

Příspěvek od MareC3k »

Priatelia... uz dlhsiu dobu citam manual ku studeru a premyslam nad tym, ako tam vlasntne ma fungovat to prisosavanie zo siete...
- Na 3. strane FAQ manualu od studeru je pekny priklad:
https://www.studer-innotec.com/media/do ... tion-1.pdf
Ale ked nad tym premyslam, tak pri zopnuti transfer rele, ide cely vystupny vykon iba zo siete, z baterii vtedy nejde nic.
Cize funguje ako axpert v bypass. :?

- Prisosavanie ide iba v rezime smart boost, kedy je nastaveny maximalny prud z grid a vsetko nad sa prisosava z baterii. Co je ale rezim, napr. slabeho istica na vstupe, alebo potreby vyssieho vystupneho vykonu ako dovoluje hlavny istic.

Ak sa mylim tak ma opravte prosim.
+- 25kWp, 53V 700Ah LifeYpo4+zaloha olovo, 2x5kW Axpert + 3x XTM 4000+Victron quattro 15.000, 5x Victron 250/100, https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?t=780 KIA EV6
oscar
Příspěvky: 96
Registrován: ned říj 14, 2018 6:53 am
Reputace: 20

Re: Od sebestačnosti a Axpert k Studer a realite

Příspěvek od oscar »

vid moj obrazok tuna:
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... 60#p133058
79A*48V=3.8kw ide z DC bus (FVE+baterka) + 19A*240V=4.5k z DS ako AC a na vystup dava 32*240=8.2kW - t.j. spocitava obe dokopy, ale nastavit to spravne, nie je na jednovecerne citanie...
DanoP
Příspěvky: 938
Registrován: stř črc 06, 2016 12:27 pm
Reputace: 211
Bydliště: Trnava, Slovensko

Re: Od sebestačnosti a Axpert k Studer a realite

Příspěvek od DanoP »

MareC3k píše:Priatelia... uz dlhsiu dobu citam manual ku studeru a premyslam nad tym, ako tam vlasntne ma fungovat to prisosavanie zo siete...
- Na 3. strane FAQ manualu od studeru je pekny priklad:
https://www.studer-innotec.com/media/do ... tion-1.pdf
Ale ked nad tym premyslam, tak pri zopnuti transfer rele, ide cely vystupny vykon iba zo siete, z baterii vtedy nejde nic.
Cize funguje ako axpert v bypass. :?

- Prisosavanie ide iba v rezime smart boost, kedy je nastaveny maximalny prud z grid a vsetko nad sa prisosava z baterii. Co je ale rezim, napr. slabeho istica na vstupe, alebo potreby vyssieho vystupneho vykonu ako dovoluje hlavny istic.

Ak sa mylim tak ma opravte prosim.
SmartBoost, Battery priority, Grid Feeding disabled - to su kluce, kde treba hladat.
Hlavny rozdiel oproti standartnemu axpertu je ze studer moze byt pripojeny (transfer rele on) a sucasne bezat aj menic. Samozrejme vtedy je na vystupe napatie zhodne so sietou, ale riadenim sa da dosiahnut ze menic "podporuje" spotrebic z baterie (cca 10% spotreby berie zo sieti, zvysok pokryva z bateie pokial to zvlada vykonovo).
Pozri napr. https://www.studer-innotec.com/media/do ... tion-1.pdf
Pretoze tych 10%, tak si to uzivatelia vacsinou nastavia tak ze pokial nie je prekroceny vykon a je dostatocne vysoke SOC, tak je transfer rele rozpojene a studer bezi v ostrovnom mode.
1,77kWp monokryštál + Fangpusun MPPT 150/45, 1,6kWp +Victron MPPT 250/60, 2xStuder XTM4048 + 25kWh LiFePO4, vlastny monitoring na https://www.mms-softec.sk/pip/
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Od sebestačnosti a Axpert k Studer a realite

Příspěvek od rottenkiwi »

Tu je k tomu nastavovaniu pdf v slovenčine: / skúšal som tu dať pdf ale nejde /
http://rottenkiwi.no-ip.biz/viewtopic.php?f=105&t=493
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
milhaus
Příspěvky: 259
Registrován: úte úno 05, 2013 8:32 pm
Reputace: 49
Lokalita: Zábřeh 78901
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 10500
Kapacita baterie [kWh]: 24

Re: Od sebestačnosti a Axpert k Studer a realite

Příspěvek od milhaus »

MareC3k píše:Priatelia... uz dlhsiu dobu citam manual ku studeru a premyslam nad tym, ako tam vlasntne ma fungovat to prisosavanie zo siete...
- Na 3. strane FAQ manualu od studeru je pekny priklad:
https://www.studer-innotec.com/media/do ... tion-1.pdf
Ale ked nad tym premyslam, tak pri zopnuti transfer rele, ide cely vystupny vykon iba zo siete, z baterii vtedy nejde nic.
Cize funguje ako axpert v bypass. :?

- Prisosavanie ide iba v rezime smart boost, kedy je nastaveny maximalny prud z grid a vsetko nad sa prisosava z baterii. Co je ale rezim, napr. slabeho istica na vstupe, alebo potreby vyssieho vystupneho vykonu ako dovoluje hlavny istic.

Ak sa mylim tak ma opravte prosim.
Pokud budeš chtít napiš přes SZ a pošlu ti tel. číslo na sebe a pomohu nastavit . Těch informací je více a každá instalace je trochu jiná.
:))
Je fajn být u RCC a počítat tak hod. telefonování. :celebrate3:
oscar
Příspěvky: 96
Registrován: ned říj 14, 2018 6:53 am
Reputace: 20

Re: Od sebestačnosti a Axpert k Studer a realite

Příspěvek od oscar »

riesil uz niekto sledovanie spotreby cez elektromer? Nasiel som taketo:
https://www.magna-energia.sk/novinka/sp ... ej-energie
Toto je o nicom - odfotenie elektromera:
https://www.zsdis.sk/Uvod/lp/Odpocet-el ... -aplikaciu

Tento tyzden cele zamracene, tak som zacal spekulovat ci predsalen aspon nevyratat co by spravila ta
https://www.magna-energia.sk/novinka/ak ... -elektriny
Mohlo by to pomoct aj s nabijanim auta v horsom pocasi/v noci/ked treba dobyt aj za cenu elektriny z DS...

niekto uz ma ten IMS elektromer a nebodaj aj Studer XTM 4000 a skusenosti s pretokov?
Přílohy
ZamracenyTyzden.png
lubomirz
Příspěvky: 444
Registrován: ned kvě 31, 2020 5:25 pm
Reputace: 26

Re: Od sebestačnosti a Axpert k Studer a realite

Příspěvek od lubomirz »

Magnu uspesne a s obrovskou radostou pouziva Martin Nagy, aktivny v teme o elektroautach na inom fore : https://forum.autobazar.eu/elektromobil ... -6165.html

Z uzivatelskeho mena na fore je jasny email kde mu mozes napisat. V silnych mesiacoch vyrobi tolko energie ze realna cenovka z DistrSiete mu s virtualnou bateriou vychadza okolo 7 centov za kWh teda ked nahodou nieco potrebuje, normalna cena je okolo 15 centov. Chalan ma tusim 2kWp na streche, Zlate Moravce (Nitra). Uz nejaky rok spekuluje aky elektrotragac k tomu kupi, nema moc vela penazi == zatial caka na cenovku novej Dacie Springer a mozno to dopadne ojazdenym Leafom.

Jazdi malo, len okolo 9.000km rocne a nejazdi daleko od domu. V lete by mal byt samostatny z panelov, v zime bude klasicky pricucavat. Sranda je ze ma doma aj nejake olovo zo stareho VZV a pouziva ho, napriek tomu si chvali aj virtualnu bateriu - toto som ja osobne prilis neporozumel ale to nevadi. Zrejme ma s tym olovom nejake cirkusy, asi neni v dobrom stave.

Samozrejme ze vsetci solarnici cakaju na net metering ako na zjavenie (alebo virtualnu bateriu "na ročnej báze"), potom to bude neskutocna parada.
oscar
Příspěvky: 96
Registrován: ned říj 14, 2018 6:53 am
Reputace: 20

Re: Od sebestačnosti a Axpert k Studer a realite

Příspěvek od oscar »

stiahol som zo Studer portalu data za vcera a prepocital ako by to vyslo cisto elektrika v Magna
https://www.magna-energia.sk/novinka/ce ... -lacnejsia
To rano+vecer je u nich dost drahy, v 2/3 az 3/4 mesiacov v roku je to jedno (lifepo4) a ten zvysok by vedel kompenzovat kurenie+nabijanie auta popoludnie / noc. A je fajn cez vykend mat lacnejsiu elektriku (tam uz je to v pohode v pluse).
Přílohy
jedenDen.png
oscar
Příspěvky: 96
Registrován: ned říj 14, 2018 6:53 am
Reputace: 20

Re: Od sebestačnosti a Axpert k Studer a realite

Příspěvek od oscar »

spocital som posledny rok na realnej spotrebe co by u mna znamenalo virtualna baterka, a uz teraz to vychadza rozumne, co nato hovorite?
Za oktober este nie su cisla, a ten mesiac by patril do laveho stlpca, ale to len este zmensi navratnost.

Keby bolo rocne zuctovanie a pridam panely na kurenie, ani to nie je na zachodenie.
Viem, dnes sa to neda, ale raz to mozne bude a je dobre nato sa pripravit/kupovat kompatibilne veci co to umozni v buducnosti.

youdov napad o legalnom hybride a lubomirzov kontakt mi otvaraju nove smery...

ten Studer sa da nastavit aj tak, ze povedzme 1,5kw dava do domu a 2kw dava do DS a nabija tu virtualnu baterku?
Přílohy
virtualna baterka.png
lubomirz
Příspěvky: 444
Registrován: ned kvě 31, 2020 5:25 pm
Reputace: 26

Re: Od sebestačnosti a Axpert k Studer a realite

Příspěvek od lubomirz »

k Studeru bohuzial neviem dat ziadne info.

Co sa ale tyka rocneho zuctovania (volajme ho net-metering alebo virtualna bateria s rocnym zuctovanim, to je jedno), takato vec by postala do dochodku VSETKY DNES EXISTUJUCE lokalne uloziska energie s vynimkou velmi hranicnych pripadov kedy sa nejedna o cenu ale o uplne ine ciele (nemocnice, niektore vyrobne haly, prevadzky kde nemoze prist k preruseniu dodavky energie atd). Ziadne lithium by sa financne neoplatilo pri dnesnych cenach, nikdy pocas svojej planovanej zivotnosti 3000-5000 cyklov by sa proste nemohlo ekonomicky vratit.

Jedinu sancu na ekonomicke prezitie by malo stare pouzite olovo napr. z VZV, lenze to by narastlo na cene kedze by nebola ina alternativa = aj to by nemalo zmysel. Samozrejme olovo ma tiez svoje obrovske specifika ktore ho automaticky deklasuju z mnohych pouziti (samovybijanie, smrad, rozmer a hmotnost, nutnost dolievania destilky, neefektivita nabijania a vybijania kolumbicka ucinnost, nutnost floatu navrchu co je castokrat nerealne pre solare atd).


Proste, rocny net-metering je cielova stanica kde sa chceme dostat. Netreba baterie, nabijace, stacia primitivne menice == usetrene obrovske naklady. V tom momente sa navratnost samo-domo solarnych instalacii dostane na hranicu styroch rokov, zvlast pre tych ktori maju tepelne cerpadla napajane elektrinou. Pri ROI=4years by bol uplny blazon kazdy majitel rodinneho domu, administrativnej budovy atd, ktory by do toho nesiel.

Uplny "mešuge".

Neexistuje lepsi nastroj na podporu FVE ako obnovitelnych zdrojov v nasich koncinach :

- rocne zuctovanie pri net meteringu
- odpustenie DPH pre solarnu technologiu (panely, menice, konstrukcny material atd)

hovoto, nase mudre vlady by dali do ruk samotnym obcanom nastroje na splnenie environmentalnych zavazkov voci EurUnii ktore uplne zjavne nie sme schopni dosiahnut sucasnym tempom.
Frana
Příspěvky: 73
Registrován: sob úno 16, 2019 11:24 am
Reputace: 8
Bydliště: Podkrkonoší

Re: Od sebestačnosti a Axpert k Studer a realite

Příspěvek od Frana »

...to v CEZku nikdy neprojde - kapri si rybnik nikdy sami nevypusti. Ale je to pravda, FV technologie by se okamzite stala investicne celkem navratna.
nejaky ten Victron, k tomu 3x Fronius SYMO 3f 10kW+10kW+5kW v AC couplingu pres MODBUS/SUNspec, 10x Pylontech US5000 (48kWh), 20kWp+... :-)
https://www.4solar.cz
camel1cz
Příspěvky: 764
Registrován: pon bře 21, 2011 11:12 pm
Reputace: 52
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3780
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Od sebestačnosti a Axpert k Studer a realite

Příspěvek od camel1cz »

Zajímalo by mě, jak by net-metering při větším rozšíření vycházel. Jestli a kolik by reálné šetřil uhlí v elektrárnách v létě.
Také by se mi to líbilo, ale...
5 kVA Axpert King @ 3,78 kWp [12x AUO 315Wp mono]
18 kWh [5x Pylontech US3000]
Rozpracováno:
Fangpusun MPPT 150/70 Tr @ 1,89 kWp [6x AUO 315Wp mono]
5 kVA Axpert King II @ 5,52 kWp [12 x AS 460Wp mono]
Pawel
Příspěvky: 807
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am
Reputace: 48

Re: Od sebestačnosti a Axpert k Studer a realite

Příspěvek od Pawel »

Snad si nemyslíte že by vaše EE se proháněla jejich drátama. Přitom by ta EE skončila o 3 ulice dále. Když něco povolí tak to bude vycházet jako virtuál baterie a bude z toho prd.
Hrebik
Příspěvky: 37
Registrován: čtv dub 02, 2020 12:19 am
Reputace: 1

Re: Od sebestačnosti a Axpert k Studer a realite

Příspěvek od Hrebik »

zvažuju kombinaci axpertu pip mk5048 a studeru xtm4000. Dá se dát každý měnič na jednu fázi a na fáze si rozvěsit spotřebiče tak, aby fáze s případmými velkými spotřebiči jela na studer, který si umí dososnout. Otázkou je, jak vyřešit baterku. Jestli použít jednu, kdy axpert bude nabíjet a studer bude pouze spotřebovávat.
JE to realizovatelné, nebo mám prodat axperta a vzít 2x studer plus regl a vše navěsit na jednu fázi?
aktuálně mám DS 3x25A. Díky za podněty. Axperta už mám a panely cca 5,4kwp. baterie budou 48v 120ah lifepo.
DanoP
Příspěvky: 938
Registrován: stř črc 06, 2016 12:27 pm
Reputace: 211
Bydliště: Trnava, Slovensko

Re: Od sebestačnosti a Axpert k Studer a realite

Příspěvek od DanoP »

Je to realizovatelne a kludne aj s jednou baterkou, dokonca aj bez BSP. Na studeri bude treba okrem prepinania pri pretazeni nakonfigurovat aj prepnutie pri vybiti baterie - da sa aj podla napatia baterie.
Momentalne pouzivam pip 4048ms ako MPPT, ale uz mam pripraveny fangpasun miesto neho. Na pip-e mi vadi ze ma dost velku vlastnu spotrebu aj ked len bezi MPPT.
1,77kWp monokryštál + Fangpusun MPPT 150/45, 1,6kWp +Victron MPPT 250/60, 2xStuder XTM4048 + 25kWh LiFePO4, vlastny monitoring na https://www.mms-softec.sk/pip/
nagy@vodrazka.sk
Příspěvky: 1
Registrován: úte říj 06, 2020 5:34 pm
Reputace: 1

Re: Od sebestačnosti a Axpert k Studer a realite

Příspěvek od nagy@vodrazka.sk »

lubomirz píše:Magnu uspesne a s obrovskou radostou pouziva Martin Nagy, aktivny v teme o elektroautach na inom fore : https://forum.autobazar.eu/elektromobil ... -6165.html

Z uzivatelskeho mena na fore je jasny email kde mu mozes napisat. V silnych mesiacoch vyrobi tolko energie ze realna cenovka z DistrSiete mu s virtualnou bateriou vychadza okolo 7 centov za kWh teda ked nahodou nieco potrebuje, normalna cena je okolo 15 centov. Chalan ma tusim 2kWp na streche, Zlate Moravce (Nitra). Uz nejaky rok spekuluje aky elektrotragac k tomu kupi, nema moc vela penazi == zatial caka na cenovku novej Dacie Springer a mozno to dopadne ojazdenym Leafom.

Jazdi malo, len okolo 9.000km rocne a nejazdi daleko od domu. V lete by mal byt samostatny z panelov, v zime bude klasicky pricucavat. Sranda je ze ma doma aj nejake olovo zo stareho VZV a pouziva ho, napriek tomu si chvali aj virtualnu bateriu - toto som ja osobne prilis neporozumel ale to nevadi. Zrejme ma s tym olovom nejake cirkusy, asi neni v dobrom stave.

Samozrejme ze vsetci solarnici cakaju na net metering ako na zjavenie (alebo virtualnu bateriu "na ročnej báze"), potom to bude neskutocna parada.
Zdravím všetkých zaznelo tu moje meno, tak k Magne Požičovne elektriny, mám ju 3. mesiac a je to super všetko čo mi nevojde do baterky pustím von do siete. Keď si to beriem nazad platím len distribúciu a odchýlku, čiže zhruba 50% s normálnej ceny. Elektriku ktorú nedokážem spotrebovať prakticky darujem Magne zadarmo.
Požičovna elektriky sa poskytuje iba s variabilnou tarifikáciou, čiže máte 4 ceny počas 24hodín , všetky okrem špičky sú lacnejšie ako štandard DD2 od ZSE, teda ak si dáte pozor a ohrev TUV alebo Tepelné čerpadlo načasujete mimo týchto špičiek tak výrazne šetríte.

Opis mojej FVe mám na streche aktuálne 6kwp- 50/50 JV/JZ , ako hlavný menič mám Effektu 2,4kw táto je napojená na trakčnú batériu cca 40kwh s VZV. Dalej mám na L1 a L2 Sietové meniče s limiterom po 1kw, tahajú si všetko z baterky. Celý barák mám na 2 Fázy L1, a L2.
Fázu L3 používam len na posielanie prebytkov do Magny meničom 2kw , a len vtedy ak už sú baterky na 100% a barák má malú spotrebu.
Inak zistil som že počas toho ako tlačím elektrinu do L3, a zároven odoberám s inej fázy, IMS to navzájom odráta a zapíše len rozdiel. čiže v praxi netreba menič na každú fázu stačí tlačiť do jednej a odoberať sa dá v reálnom čese s hociktorej, príklad :
Tlačím von cez L3 2kw po dobu 1 hodiny a v tom istom čase beriem s L1 1kw po dobu tej istej hodiny tak IMS pripíše na odber 0kwh a na dodávku do siete 1kwh , čiže rozdiel.
Mám to ottestované na 2 nezávislých IMS, a na západnom Slovensku to funguje, v ostatných častiach neviem.

Stručný životopis: živím sa ako údržbár a FVe mám len ako hoby, sporadicky namontujem niečo menšie na RD tak do 10kwp. Zmontoval som jeden lokálny zdroj 88kwp, samozrejme nie sám.
Aktúálne spolupracujem s jednou nemenovanou firmou na lokálnom zdroji v Bratislave 99kwp.
To je zhruba všetko lebo samochvála smrdí, :lol:
josse
Příspěvky: 1142
Registrován: úte úno 14, 2017 9:35 pm
Reputace: 139

Re: Od sebestačnosti a Axpert k Studer a realite

Příspěvek od josse »

DanoP píše:Momentalne pouzivam pip 4048ms ako MPPT, ale uz mam pripraveny fangpasun miesto neho. Na pip-e mi vadi ze ma dost velku vlastnu spotrebu aj ked len bezi MPPT.
Jakou vlastní spotřebu? Když je DC/DC+střídač uspaný tak mu naměřím jen nějaké watty na ventilátory a CPU, nic co by stálo za námahu... Rozhodně to není oněch 50W! Jako před uspáním.

To že má MPPT při nízkých výkonech mizernou účinnost je věc jiná, tomu neříkám vlastní spotřeba... Nejhorší to je při kombinaci malé osvětlení+málo Wp. Nad 300-400W už je to ale v normě. Pole 900Wp je málo a kdybych to nevěděl taky bych si myslel, že má velkou vlastní spotřebu, na 3600Wp poli je už všechno v cajku.

Je to daň za to, že je všechno v jedné krabici, ale nemyslím si že by to někoho zachránilo v zimě.
15x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1-2x Axpert MKS 48V 4000W, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh), https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3, https://solarforum.cz/
oscar
Příspěvky: 96
Registrován: ned říj 14, 2018 6:53 am
Reputace: 20

Re: Od sebestačnosti a Axpert k Studer a realite

Příspěvek od oscar »

josse píše: Jakou vlastní spotřebu? Když je DC/DC+střídač uspaný tak mu naměřím jen nějaké watty na ventilátory a CPU, nic co by stálo za námahu... Rozhodně to není oněch 50W! Jako před uspáním.
Prve tyzdne aj u mna Axpert ako hlavny MPPT fungoval tak, ze na noc sa zastavil ventilator a vypol sa uplne a az rano sa znova rozbehol, ale posledne dni bezi v kuse, a je jedno ze je vypnute cez vypinac, nema AC na vstupe, ani z DC (tma ale aj pri odpojenej poistke). Jedina moznost ho vypnut je odpojit od baterky...
oscar
Příspěvky: 96
Registrován: ned říj 14, 2018 6:53 am
Reputace: 20

Re: Od sebestačnosti a Axpert k Studer a realite

Příspěvek od oscar »

Hrebik píše:zvažuju kombinaci axpertu pip mk5048 a studeru xtm4000. Dá se dát každý měnič na jednu fázi a na fáze si rozvěsit spotřebiče tak, aby fáze s případmými velkými spotřebiči jela na studer, který si umí dososnout. Otázkou je, jak vyřešit baterku. Jestli použít jednu, kdy axpert bude nabíjet a studer bude pouze spotřebovávat.
JE to realizovatelné, nebo mám prodat axperta a vzít 2x studer plus regl a vše navěsit na jednu fázi?
aktuálně mám DS 3x25A. Díky za podněty. Axperta už mám a panely cca 5,4kwp. baterie budou 48v 120ah lifepo.
bacha na velkost baterky, vacsina lifepo4 ma nabijanie 0.5C ako optimal, keby bol aj Tvoj taky (alebo este horsi), tak 48V*120Ah*0.5C=2.8kW nabijanie vydrzi dlhodobo a ty mas skoro dvojnasobok panelov.

Uz u mna pri 160Ah je 4.5kWp tak ledva ledva...

Ja teraz mam na L1 Studera na cely dom nonstop (okrem indukcie, eauta), Axperta (zatial) prepinam rucne na L2 ked je vela slnka a nabijam auto/polovica indukcie na varenie a takto regulujem aby som priliz vela z baterky netahal (sam Studer to nevie pretazit, resp. len na par sekund)

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek