paralení diody na panelech help :)

Palalelní, sériové, sérioparalelní, spojení různých panelů, propojení při různé orientaci střechy, vnitřní zapojení panelu, ochranné diody, diskuze, rady a praktické zkušenosti
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: paralení diody na panelech help :)

Příspěvek od ota »

Vždycky když měřím takovéhle samokmitající verky tak vytáhnu starou PU120 nebo jiný ručičkový měřák a vím že co naměřím je reálná hodnota.
Ale s Avometem by už asi mladí neuměli měřit nebo by ho okamžitě odpráskli.
A tak je to se vším. Tuhle ukazovali youngstery co měli vytočit číslo na starým telefonu. Docela legrace.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: paralení diody na panelech help :)

Příspěvek od PavelR »

copper99 píše:PavelR od kud seš ? přibližně , ja severni morava
jížní morava.
škoda oscilo je, i nějakej analog bych možná našel
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: paralení diody na panelech help :)

Příspěvek od kodl69 »

Se mnou už se PU120 rozloučila před lety, klasická nepozornost, a připojení k napětí na špatnej rozsah. Když se mi něco nezdá, tak si pomáhám osciloskopem, na pulsující proudy jsem si udělal i proudový trafo z vf feritu (tuším N01 toroid) - cca 10z drátu, koax a na konci 50R. Celkem dobrá blbůstka, akorát je potřeba před navlečením toroidu obvod rozpojit. Mám i Rogovskiho cívky https://en.wikipedia.org/wiki/Rogowski_coil , ale bez koncovek a OZ, není čas na bastlení...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
copper99
Příspěvky: 81
Registrován: čtv srp 13, 2020 9:30 am

Re: paralení diody na panelech help :)

Příspěvek od copper99 »

jen že ono to napětí až 47v jsem něřil taky klasickým panelovým mněřidlem do 100v a tak samo ukazalo 47-48v a silně pochybují že panelový voltmetr ovlivni najky špičky ? nebo jo ?
jiri59
Příspěvky: 62
Registrován: ned úno 26, 2017 10:29 pm
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 1200
Kapacita baterie [kWh]: malá

Re: paralení diody na panelech help :)

Příspěvek od jiri59 »

Zaměřil bych se na vlastnost Schottkyho diod. Oproti diodám s PN přechodem má Schottkyho dioda menší úbytek napětí v propustném směru (Schottkyho dioda 0,3 V, křemíková dioda s PN přechodem 0,7 V) ale zase vyšší proud (až stovky nA) v závěrném směru. Právě vyšší proud v závěrném směru by mohl být zdrojem napětí na panelech, které se tam dostane z regulátoru.
Změřil bych ještě:
1) Je napětí na vstupu panelů regulátoru pokud je regulátor zapojen a panely nezapojeny?
2) pokud ne, po zapojení panelů změřit napětí před diodami (u regulátoru) a za diodami (u panelů), kde bude vyšší napětí tam odtud poteče proud.
3) zkusit zmařit zpětný proud odporem. Měl by stačit na 2 mA tj při 24 V odpor 12 kohm.

Pokusům zdar.
ostrov = panel 5S 250 Wp + EASUN 3500 +(4 x NiCd NKO118 nabízím za odvoz) + 2,8kWh Lion z 18650
copper99
Příspěvky: 81
Registrován: čtv srp 13, 2020 9:30 am

Re: paralení diody na panelech help :)

Příspěvek od copper99 »

skusím díky za navrhy :)
copper99
Příspěvky: 81
Registrován: čtv srp 13, 2020 9:30 am

Re: paralení diody na panelech help :)

Příspěvek od copper99 »

jen v rychlostí nemám moc času fotky později :)
mněříl jsem PV vstup oscilákem je tam hezky PWM, i na panelech jsem oscilákem namněříl PWM prostě mazec :( foto udělám až budu mít trošku času
co se týká akumulatoru tak samo PWM na oscilaku :(
takže budu muset spichnut najky filtr na ten vstup PV , jinak taky muže přiletět ČTU že někoho ruším :(
nebo to je v pořádku a to PWM má lest do panelu ?
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: paralení diody na panelech help :)

Příspěvek od mypower.cz »

copper99 píše:jen v rychlostí nemám moc času fotky později :)
mněříl jsem PV vstup oscilákem je tam hezky PWM, i na panelech jsem oscilákem namněříl PWM prostě mazec :( foto udělám až budu mít trošku času
co se týká akumulatoru tak samo PWM na oscilaku :(
takže budu muset spichnut najky filtr na ten vstup PV , jinak taky muže přiletět ČTU že někoho ruším :(
nebo to je v pořádku a to PWM má lest do panelu ?
PWM nema jak lezt do panelu. Predstavte si panely jako vstup vody, baterky jako sud vody a PWM regulator jako neco co hodne rychle zavira a otvira kohoutek ze zdroje do sudu. Co se asi bude dit na vstupu vody a v sudu. V sudu budou vlny na hladine a ve zdroji vody budou citit razy z uzavirani a otevirani kohoutu.
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: paralení diody na panelech help :)

Příspěvek od PavelR »

tak pokud panel (zdroj) o vyšším napětí spínam PWMkem do akumuátoru o nišším napětí tak pwm průběh bude vidět všude.
Tipoval bych že na aku jakože tvrdším zdroji bude tento pwm průběh míň znatelnej než na panelu.
copper99
Příspěvky: 81
Registrován: čtv srp 13, 2020 9:30 am

Re: paralení diody na panelech help :)

Příspěvek od copper99 »

PavelR zase tak super osciloskop nemám ale orientační mněření stáčí :(
udělám fotky z oscilaku pak je někam hodim ale až budu mít trochu času ...počítam v utery ...

ale osobně se mi moc nelibí že PWM je vidět na vstupu PV a pruběh je vidět ina panelech :( do akumulatoru i když u aku mi až tak nevadí mám je ve sklepě a kabely neni problém odstinit
jen musím spichnut sondu na 400v aspon abych mohl zmněřit sítové napěti 230v

další otázka : muže se uzemnit minus pol z panelu ?

mypower.cz ja vím co to je PWM a jak funguje , ale skvěla vysvětleno pro laika :) a to nemyslím nijak špatně
JiříK
Příspěvky: 1021
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: paralení diody na panelech help :)

Příspěvek od JiříK »

S uzemňováním pozor, PWM regulátory mají většinou společný plus! Zjisti, jak je to u tvého reglu.
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
DanoP
Příspěvky: 938
Registrován: stř črc 06, 2016 12:27 pm
Bydliště: Trnava, Slovensko

Re: paralení diody na panelech help :)

Příspěvek od DanoP »

mypower.cz píše: PWM nema jak lezt do panelu. Predstavte si panely jako vstup vody, baterky jako sud vody a PWM regulator jako neco co hodne rychle zavira a otvira kohoutek ze zdroje do sudu. Co se asi bude dit na vstupu vody a v sudu. V sudu budou vlny na hladine a ve zdroji vody budou citit razy z uzavirani a otevirani kohoutu.
To nie je celkom pravda - tam kde je vedenie a zmena prudu uplatni sa aj indukcnost vedenia. Ak je mala kapacita kondenzatora na vstupe PWM -ka tak je mozne ze zmeny prudu vyvolaju na vedeni od panelov napatove spicky pri rozpojeni spinacieho prvku.
1,77kWp monokryštál + Fangpusun MPPT 150/45, 1,6kWp +Victron MPPT 250/60, 2xStuder XTM4048 + 25kWh LiFePO4, vlastny monitoring na https://www.mms-softec.sk/pip/
copper99
Příspěvky: 81
Registrován: čtv srp 13, 2020 9:30 am

Re: paralení diody na panelech help :)

Příspěvek od copper99 »

JiříK jak to myslíš společný plus ? popiš bliže
ja sem myslel uzemnit minus pol
DanoP
Příspěvky: 938
Registrován: stř črc 06, 2016 12:27 pm
Bydliště: Trnava, Slovensko

Re: paralení diody na panelech help :)

Příspěvek od DanoP »

copper99 píše:JiříK jak to myslíš společný plus ? popiš bliže
ja sem myslel uzemnit minus pol
Pre jednoduchost je spinany prvok pwm regulatora zapojeny v minus vedeni, cize plus z panelu ide priamo na plus baterky a regulacia sa robi v minus vetve, t.j. napatie minus polu z panelov nie je to iste ako na minus pole baterie.
1,77kWp monokryštál + Fangpusun MPPT 150/45, 1,6kWp +Victron MPPT 250/60, 2xStuder XTM4048 + 25kWh LiFePO4, vlastny monitoring na https://www.mms-softec.sk/pip/
copper99
Příspěvky: 81
Registrován: čtv srp 13, 2020 9:30 am

Re: paralení diody na panelech help :)

Příspěvek od copper99 »

aha chápu no budu muset kuknut do vnitř a písknut cesty ze vstupu PV na akumulátor
díky za vysvětlení
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: paralení diody na panelech help :)

Příspěvek od PavelR »

copper99 píše:PavelR zase tak super osciloskop nemám ale orientační mněření stáčí :(
udělám fotky z oscilaku pak je někam hodim ale až budu mít trochu času ...počítam v utery ...

ale osobně se mi moc nelibí že PWM je vidět na vstupu PV a pruběh je vidět ina panelech :( do akumulatoru i když u aku mi až tak nevadí mám je ve sklepě a kabely neni problém odstinit
jen musím spichnut sondu na 400v aspon abych mohl zmněřit sítové napěti 230v

další otázka : muže se uzemnit minus pol z panelu ?

mypower.cz ja vím co to je PWM a jak funguje , ale skvěla vysvětleno pro laika :) a to nemyslím nijak špatně

nelíbit se ti to může.
Jenže to není závada to je vlastnost PWM reglů. Protože PWM regly nejsou dcdc měniče. MPPT regly když pominu tu MPPT funkci jsou obecně step dowm měniče. Tam PWM modulace taky probíhá (na jiné frekvenci a z jiného důvodu) , jenže na vstupu toho měniče (ať je to jakákoliv topologie) je baterie kondenzátorů která dělá ze zdroje proudu (což je FV panel) zdroj napětí. (pokud nevíš dej do wiki. Dost často se tyto dva pojmy pletou)
Neměřil jsem oscilem vstup mppt reglu ale to zvlnění napětí tam bude určitě menší.

PWM regl praticky vzato seká vyšší napětí panelů do nižšího napětí akumulátoru s nějakou střídou která bude řízena dle potřeby nabíjecího napětí. Celkem jsem zvědavej na fotky z oscila jak moc to bude "obdelníkovat". Krásnej obdelník by mohl být kdybys změřil průběh proudu.
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: paralení diody na panelech help :)

Příspěvek od kodl69 »

Ani to nebude obdélník, přívody mají indukčnosti a vzájemnou kapacitu, ale tady bude mít vliv hlavně ta indukčnost. Potom samořejmě taková věc ruší na sto honů kolem sebe, protože se výrobce pravděpodobně o odrušení ani nepokusil...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
copper99
Příspěvky: 81
Registrován: čtv srp 13, 2020 9:30 am

Re: paralení diody na panelech help :)

Příspěvek od copper99 »

tohle mám tedy pokud s tomu dá řikar osciloskop :) ale zatím není čas nadělat fotky :(((
mi je jasné že PWM mněnič "naseká" viší napětí na nižší , ale jde o to jako moc se ten bordel bude šířit/vyzařovat z panelu ? do jaké vzdelensotí a to nevím jak zmněřit samo asi pomohl antení analziator a jina heblata ale ani jedno nemám .... vím že kolega Ok2XXX mi říkal že má taky problem z solárkem které je od něho 300metru vzduchem a krasně mu to ruši na 7mega 14mega a 3.5 mega šiří ti se to positových kabelech až kněmu a tomuhle bych já rad předešel
copper99
Příspěvky: 81
Registrován: čtv srp 13, 2020 9:30 am

Re: paralení diody na panelech help :)

Příspěvek od copper99 »

tedka se divám že sem nedal odkaz :))) sory
https://www.hadex.cz/r203-osciloskop-5m ... -ads2050h/
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: paralení diody na panelech help :)

Příspěvek od ota »

Já bych řekl ze u ostrovní FVE PWM ruší méně než MPPT.
Spínané zdrojem vyrábí spojité spektrum přes celé KV.
Ještě ani 50MHz je zarušené 59+20dB
Odstranit to rušení se mi nepodařilo.
Blokoval jsem na zem kondenzátory použil několik set feritových jader, jediné co pomůže je FVE vypnout.

Ale ongrid se odrušit dá. Kamarád má 100m od 20kWp ongridu EME na 144MHz a nemá problém.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek