paralení diody na panelech help :)

Palalelní, sériové, sérioparalelní, spojení různých panelů, propojení při různé orientaci střechy, vnitřní zapojení panelu, ochranné diody, diskuze, rady a praktické zkušenosti
copper99
Příspěvky: 81
Registrován: čtv srp 13, 2020 9:30 am

Re: paralení diody na panelech help :)

Příspěvek od copper99 »

jen že ja mám hybrida je to regulatro a mněnič dohromady a je připojen na sit 230v ale rozvod ze solarka a akumulatoru tedy z mněniče je samostatný zvlaš okruh na napajeni spotřebiču , ale problem je ten že při mněření pwm leze i do sítě 230v :( resp je tam oscilakem zmněřitelné

tak ono by pomohlo dat pwm generátor na jinou frekvenci ale to by znamenalo celý mněnič překopat :( prostě posunut rušejí do jiného pasma např 220 až 270 MHz tam je skoro nikdo jinak využíti armáda a těm takové rušeni nevadí , ale prvně musím zistit jak daleko to ruší a hlavně na jakém pasmu :(
jen tak na okraj idealní rušíčka je zdroj led světlum hadex :) )myslím ty světla led do podhledu bud jsou kulata nebo hranata cena do 250kč ) ruší klidně i na 5 km daleko :)) rachot jak v kovárně
copper99
Příspěvky: 81
Registrován: čtv srp 13, 2020 9:30 am

Re: paralení diody na panelech help :)

Příspěvek od copper99 »

A tady slibené foto z oscilaku sice nic moc ale snad to něco osvětli :) když tak pak udělam další mněření :)

foto tady , fotky jsou popsané
https://uloz.to/tamhle/ZojtGs2L0mCl
copper99
Příspěvky: 81
Registrován: čtv srp 13, 2020 9:30 am

Re: paralení diody na panelech help :)

Příspěvek od copper99 »

ahoj muže mi někdo říci , co to je za sinus ten první obrazek ? vystup 230v minimální zatěž
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: paralení diody na panelech help :)

Příspěvek od kodl69 »

To je pěknej bordel... nedělá to ta zátěž, třeba nějakej triakovej regulátor?
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
copper99
Příspěvky: 81
Registrován: čtv srp 13, 2020 9:30 am

Re: paralení diody na panelech help :)

Příspěvek od copper99 »

žadný triak nebo tirystor tam není "pověšeny" jen dva adaptery 12v , pak NVR rekorder , a kotel viadrus plynový pul roky starý a tam taky žadný triak nebo tyristor není
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: paralení diody na panelech help :)

Příspěvek od kodl69 »

zkus ohmickou zátěž, ne tyhle elektronický věci. Třeba 40W žárovku s vláknem, nebo tak něco. Předpokládám, že je to díky těm spínanejm zdrojům. AC je pro většinu aplikací v dnešní době spíš problém než přínos.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
sasy
Příspěvky: 51
Registrován: sob čer 26, 2021 11:33 am

Re: paralení diody na panelech help :)

Příspěvek od sasy »

Tak mám stejnej problém diody v panelu a Axpert na 12V.Dal jsem ke každému panelu Schotky diodu KSY30-40 a přesně stejnej problém jako copper99.Přesně to samé,takže zbytečné popisovat znova.Tak jsem slavné diody vyndal a vyměnil za KYW31-100.Nyní je na vstupu 19,2 V a Axpert zobrazí,že je připojen panel,ale nenabíjí baterii.Kde dělám chybu?Při těch Schotkách to aspoň nabíjelo a nyní ani ťuk.Tak asi poletěji diody z okna a propojím to na tvrdo a když odejde panel tak je v záruce a namotovanej podle návodu.
FRSO
Příspěvky: 2279
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: paralení diody na panelech help :)

Příspěvek od FRSO »

sasy píše:Tak mám stejnej problém diody v panelu a Axpert na 12V.Dal jsem ke každému panelu Schotky diodu KSY30-40 a přesně stejnej problém jako copper99.Přesně to samé,takže zbytečné popisovat znova.Tak jsem slavné diody vyndal a vyměnil za KYW31-100.Nyní je na vstupu 19,2 V a Axpert zobrazí,že je připojen panel,ale nenabíjí baterii.Kde dělám chybu?Při těch Schotkách to aspoň nabíjelo a nyní ani ťuk.Tak asi poletěji diody z okna a propojím to na tvrdo a když odejde panel tak je v záruce a namotovanej podle návodu.
Na co jsou ty diody dobré, pokud jsou panely na stejném směru a stejného typu, tak je vyhoď.
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 28.3.2024 8500kWh
sasy
Příspěvky: 51
Registrován: sob čer 26, 2021 11:33 am

Re: paralení diody na panelech help :)

Příspěvek od sasy »

No právě,že jsou ze dvou směrů.JV a JZ a panely jsou všechny stejné.
FRSO
Příspěvky: 2279
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: paralení diody na panelech help :)

Příspěvek od FRSO »

sasy píše:No právě,že jsou ze dvou směrů.JV a JZ a panely jsou všechny stejné.
Taky je taky vyhoď, je to k ničemu u stejných panelů se stejným napětím.
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 28.3.2024 8500kWh
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: paralení diody na panelech help :)

Příspěvek od mypower.cz »

FRSO píše:
sasy píše:No právě,že jsou ze dvou směrů.JV a JZ a panely jsou všechny stejné.
Taky je taky vyhoď, je to k ničemu u stejných panelů se stejným napětím.
Dokonce bych řekl, nemají diody nějaký malý odpor? I v propustném směru? Kdysi se to tu tuším řešilo :)) Proto se chladí, že jo... :D Páč odporem vzniká teplo.
sasy
Příspěvky: 51
Registrován: sob čer 26, 2021 11:33 am

Re: paralení diody na panelech help :)

Příspěvek od sasy »

No pokud by to bylo jen z jednoho směru tak je vyhodím,ale mám obavu s těch dvou směrů.Jinak jsem nyní po tvrdém spojení panelů na jedné větvi přemostil v rozvaděči jistič diodou.Při normálním nabíjením a shozením jističe to jede přes tu KYW 31-100 normálně akorát se začala zahřívat pro velkej proud(jedna na 4 panely.Ale pokud bych jí odpojil a nechal shozenej jistič a chtěl pak znova připjit přes tu diodu tak už to jenom zase ukazuje,že je tam panel,ale už nenabíjí aku.Překlenu diodu začne dobíjet a po chvilce když klmeu diody odendám tak už to zase jede normálně.Zejtra vytahnu osciloskop a budu tomu chvilku věnovat.
rva
Příspěvky: 3526
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: paralení diody na panelech help :)

Příspěvek od rva »

Voc bude i na panelech z různých směrů téměř totožné, proto jsou diody k ničemu (spíše ke škodě - uberou něco na výkonu).
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
FRSO
Příspěvky: 2279
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: paralení diody na panelech help :)

Příspěvek od FRSO »

sasy píše:No pokud by to bylo jen z jednoho směru tak je vyhodím,ale mám obavu s těch dvou směrů.Jinak jsem nyní po tvrdém spojení panelů na jedné větvi přemostil v rozvaděči jistič diodou.Při normálním nabíjením a shozením jističe to jede přes tu KYW 31-100 normálně akorát se začala zahřívat pro velkej proud(jedna na 4 panely.Ale pokud bych jí odpojil a nechal shozenej jistič a chtěl pak znova připjit přes tu diodu tak už to jenom zase ukazuje,že je tam panel,ale už nenabíjí aku.Překlenu diodu začne dobíjet a po chvilce když klmeu diody odendám tak už to zase jede normálně.Zejtra vytahnu osciloskop a budu tomu chvilku věnovat.
Prostě ty diody vyhoď a nevymýšlej.
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 28.3.2024 8500kWh
JiříK
Příspěvky: 1021
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: paralení diody na panelech help :)

Příspěvek od JiříK »

Mám panely na JV a JZ, dokonce nejsou ani stejné a wattážově je tam taky značný rozdíl. Nedělá to nic. Vůbec nic. Prostě to vyrábí a basta! Jo, a visí to na MPPT reglu. Jednom.
Jiná moje soustava podobně orientovaná, je na reglu PWM. A funguje to.
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: paralení diody na panelech help :)

Příspěvek od kodl69 »

Mám taky stringy na různý strany, bez diod, několik let jsem to monitoroval, a nikdy netekl proud "do panelů" , ani když třeba byl jeden string pod 30cm sněhu a další dva na plným slunci. Matematika je jednoduchá: 3x 60čl panel je Umpp max. 100V v zimě. 3x60=180článků, a článkem začne protékat proud až ve chvíli, kdy je na něm 0.6V (v zimě to bude víc, klidně i 0.7V na přechod, ale jsem pesimista, je tam tedy o to větší rezerva) 0.6x180=108V. V reálným světě mám Umpp na 3s 250-280Wp polykrystalech cca 90V, tj rezerva napětí na změřitelnej proud "do panelů" je značná...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
sasy
Příspěvky: 51
Registrován: sob čer 26, 2021 11:33 am

Re: paralení diody na panelech help :)

Příspěvek od sasy »

Pánové díky,pracně zhotovené krabičky s diodama letěly ze střechy a zapojil jsem to na přímo pararelně a běží to v pohodě.Oni ty diody budou asi v těch panelech.Jinak si s tímto hraju od jara.Mám zatím 1 Axpera,poly. 6x 150W a zatím sprovozněno 30 článků NiCd KPM 160.Do budoucna chci 3x Axpera na tři fáze 18x 150W a louhovek je v garáži ještě asi víc jak 60 dobrejch.Zatím to napájí EZS+EPS,CCTV,RFID, světla a lednici.Je to malá příprava na black out.
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: paralení diody na panelech help :)

Příspěvek od solárník »

Tímhle se zabýval přímo Fraunhofer institut v Německu, což je poměrně vyhlášený vědecký ústav. Myslím paralelním zapojením panelů.

Zjistili že:
- Zastíněný panel má svodové napětí pouze asi 80% napětí nezastíněného. Tedy, pokud bude jeden (nebo víc) panelů v paralelním stringu zastíněných, začne jimi téct nezanedbatelný proud, který může při VĚTŠÍM POČTU PANELÚ VE STRINGU NEŽ 8 ZASTÍNĚNÝ PANEL ZNIČIT (v extrémním případě).

- Z toho vyplývá, že takový string bude při částečném zastínění dávat výrazně méně (Ump se sníží nejméně na 80%), než kdyby u každého panelu byla v sérii dioda (a ne, v té krabičce vzadu na panelu sice jsou diody, ale ty jsou pro něco zcela jiného, nejsou v sérii s panelem u žádného mně známého typu panelu)

- Měřením zjistili, že většina panelů se zničí osminásobným proudem, než je provozní max MPPT proud panelu, tedy z toho vyplývá, že bez sériových diod lze při zachování jakési pofiderní bezpečnosti zapojit maximálně 7 (!) panelů. Jinak se nemůže někdo divit, že mu to začne na střeše hořet, jako třeba nedávno prošlo v televizi, jak hasili hasiči a shořely tři střechy.

Tedy - abych to shrnul - nejen, že při paralelním stringu bez diod můžete panely zničit nebo založit požár, ale, a to je pro většinu významnější, ten string při sebemenším zastínění jednoho nebo více panelů dává výrazně méně, než by mohl dávat.

Ztráta na jedné diodě je přibližně 0,5 krát maximální proud panelu v ampérech (výsledek bude ve Wattech), tedy nic hrozného a samo se to v pohodě uchladí.

Koukal jsem se na situaci na našem trhu s propjkami MC4 s vestavěnou diodou, která by se na to měla používat, a je katastrofální. Na Aliexpressu za tuhle spojku s konektory chtějí i s poštovným přibližně 50 Kč, což je tak nějak rozumná cena. Ale u nás ji buď nemají skladem, nebo chtějí sumy okolo 250 korun za jednu! To je při třiceti panelech strašná darda skoro deset tisíc. Viděl jsem minimum snad 140 korun za jednu tuhle MC4 spojku s vestavěnou diodou, i to je skoro třikrát předražené, což je dost hrůza. Kdyby někdo věděl o levnějším zdroji u nás, aby se na to nemuselo čekat 2 měsíce z Ali, byl bych mu vděčný, taky bych jich asi 30 potřeboval.
rva
Příspěvky: 3526
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: paralení diody na panelech help :)

Příspěvek od rva »

Dnes už asi každý dává ke stringu (šetřílci ke dvojici paralelních stringů) pojistku i proto, aby v případě problému na stringu (zkrat, zastínění?) tento nebyl přetěžován od dalších paralelních stringů. Pak tam jsou diody zbytečné - dokonce pokud by se dioda poškodila a šla do zkratu, tak přestane plnit ochrannou funkci a nikdo to nezjistí (na rozdíl od přepálené pojistky).
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
glottis
Příspěvky: 2069
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: paralení diody na panelech help :)

Příspěvek od glottis »

solárník píše:Tímhle se zabýval přímo Fraunhofer institut v Německu, což je poměrně vyhlášený vědecký ústav. Myslím paralelním zapojením panelů.

Zjistili že:
- Zastíněný panel má svodové napětí pouze asi 80% napětí nezastíněného. Tedy, pokud bude jeden (nebo víc) panelů v paralelním stringu zastíněných, začne jimi téct nezanedbatelný proud, který může při VĚTŠÍM POČTU PANELÚ VE STRINGU NEŽ 8 ZASTÍNĚNÝ PANEL ZNIČIT (v extrémním případě).

- Z toho vyplývá, že takový string bude při částečném zastínění dávat výrazně méně (Ump se sníží nejméně na 80%), než kdyby u každého panelu byla v sérii dioda (a ne, v té krabičce vzadu na panelu sice jsou diody, ale ty jsou pro něco zcela jiného, nejsou v sérii s panelem u žádného mně známého typu panelu)

- Měřením zjistili, že většina panelů se zničí osminásobným proudem, než je provozní max MPPT proud panelu, tedy z toho vyplývá, že bez sériových diod lze při zachování jakési pofiderní bezpečnosti zapojit maximálně 7 (!) panelů. Jinak se nemůže někdo divit, že mu to začne na střeše hořet, jako třeba nedávno prošlo v televizi, jak hasili hasiči a shořely tři střechy.

Tedy - abych to shrnul - nejen, že při paralelním stringu bez diod můžete panely zničit nebo založit požár, ale, a to je pro většinu významnější, ten string při sebemenším zastínění jednoho nebo více panelů dává výrazně méně, než by mohl dávat.

Ztráta na jedné diodě je přibližně 0,5 krát maximální proud panelu v ampérech (výsledek bude ve Wattech), tedy nic hrozného a samo se to v pohodě uchladí.

Koukal jsem se na situaci na našem trhu s propjkami MC4 s vestavěnou diodou, která by se na to měla používat, a je katastrofální. Na Aliexpressu za tuhle spojku s konektory chtějí i s poštovným přibližně 50 Kč, což je tak nějak rozumná cena. Ale u nás ji buď nemají skladem, nebo chtějí sumy okolo 250 korun za jednu! To je při třiceti panelech strašná darda skoro deset tisíc. Viděl jsem minimum snad 140 korun za jednu tuhle MC4 spojku s vestavěnou diodou, i to je skoro třikrát předražené, což je dost hrůza. Kdyby někdo věděl o levnějším zdroji u nás, aby se na to nemuselo čekat 2 měsíce z Ali, byl bych mu vděčný, taky bych jich asi 30 potřeboval.
Tu diodu bez měl dát jednu na string. Ty máš 30 stringu?

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek