Roční spotřeba energii externí(z DS atd)vs.vlastni (FVE,atd)

Vyplatí se nebo nevyplatí se? Koupit použité nebo nové? Za jak dlouho se to vrátí? Kolik mi to ušetří? Kolik za to zaplatím? Nebude to příliš drahé? ... a podobné dotazy : )

Soběstačnost v %

1/cca.10%
0
Žádná hlasování
2/cca.20%
1
6%
3/cca.30%
1
6%
4/cca.40%
5
28%
5/cca.50%
1
6%
6/cca.60%
1
6%
7/cca.70%
2
11%
8/cca.80%
2
11%
9/cca.90%
2
11%
10/cca.95%
1
6%
XXX/cca.99,99%
2
11%
 
Celkem hlasů: 18

Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2532
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Roční spotřeba energii externí(z DS atd)vs.vlastni (FVE,atd)

Příspěvek od NOPARasito »

Vždy každý hodí do fóra jen pod svým vláknem.
Tak tady by to mohlo být přehledně.
Dokonce i s % soběstačnosti.
Kdyby to někde na fóru bylo tak se omlouvám za "dejavy".
Samozřejmě vše dobrovolné a ze zajímavosti s jakým kWp a bateriemi popř. množstvím dřeva se dá v klídku přežít rok.
Díky
josse
Příspěvky: 1146
Registrován: úte úno 14, 2017 9:35 pm

Re: Roční spotřeba energii externí(z DS atd)vs.vlastni (FVE,

Příspěvek od josse »

NOPARasito píše:Vždy každý hodí do fóra jen pod svým vláknem.
Tak tady by to mohlo být přehledně.
Dokonce i s % soběstačnosti.
Kdyby to někde na fóru bylo tak se omlouvám za "dejavy".
Samozřejmě vše dobrovolné a ze zajímavosti s jakým kWp a bateriemi popř. množstvím dřeva se dá v klídku přežít rok.
Díky
Jestli to má být přehledné, rád přispěji. Doporučuju ale na začátku vytvořit tabulku s pořadím parametrů a poprosíme aby ji všichni dodržovali...
15x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1-2x Axpert MKS 48V 4000W, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh), https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3, https://solarforum.cz/
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2532
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Roční spotřeba energii externí(z DS atd)vs.vlastni (FVE,

Příspěvek od NOPARasito »

josse píše:
NOPARasito píše:Vždy každý hodí do fóra jen pod svým vláknem.
Tak tady by to mohlo být přehledně.
Dokonce i s % soběstačnosti.
Kdyby to někde na fóru bylo tak se omlouvám za "dejavy".
Samozřejmě vše dobrovolné a ze zajímavosti s jakým kWp a bateriemi popř. množstvím dřeva se dá v klídku přežít rok.
Díky
Jestli to má být přehledné, rád přispěji. Doporučuju ale na začátku vytvořit tabulku s pořadím parametrů a poprosíme aby ji všichni dodržovali...
Klidne budu rad ;-).
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Roční spotřeba energii externí(z DS atd)vs.vlastni (FVE,

Příspěvek od mypower.cz »

Tady je něco podobného, ale nechal bych i tuhle anketu. Uvidíme jak se bude lišit :D
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2532
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Roční spotřeba energii externí(z DS atd)vs.vlastni (FVE,

Příspěvek od NOPARasito »

mypower.cz píše:Tady je něco podobného, ale nechal bych i tuhle anketu. Uvidíme jak se bude lišit :D
Diky ja tusil, ze jsem to nekde zahledl, pokud Josse hodi i tabulku, mohlo by to byt zajimavy :yes:
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2532
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Roční spotřeba energii externí(z DS atd)vs.vlastni (FVE,

Příspěvek od NOPARasito »

NOPARasito píše:
mypower.cz píše:Tady je něco podobného, ale nechal bych i tuhle anketu. Uvidíme jak se bude lišit :D
Diky ja tusil, ze jsem to nekde zahledl, pokud Josse hodi i tabulku, mohlo by to byt zajimavy :yes:
Vytápění
1, plyn(2,8MWh)cca.6000kč
2, dřevo(2m3 cca.4MWh) 0kč
3, elektrika spiraly, infrapanely / klimatizace (cca.z FVE El. ukousnuto 4-5MWh) cena???
Elektřina
1,DS NT200kWh/VT150kWh cca.4400kč
2,FVE odhad letos 7-8MWh cena????
Takhle to mam momentalne
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2706
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Roční spotřeba energii externí(z DS atd)vs.vlastni (FVE,

Příspěvek od kybos »

skládaná spotřeba energie 2019.jpg
Vyšší +Nižší tarif=DS
FVE:51%

Docela by mne zajímalo, čím topí ti, co tvrdí v anketě, že mají energetickou soběstačnost vyšší než 80%.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2532
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Roční spotřeba energii externí(z DS atd)vs.vlastni (FVE,

Příspěvek od NOPARasito »

kybos píše:
skládaná spotřeba energie 2019.jpg
Vyšší +Nižší tarif=DS
FVE:51%

Docela by mne zajímalo, čím topí ti, co tvrdí v anketě, že mají energetickou soběstačnost vyšší než 80%.
Kybos => pekne stazena spotreba ::rolleyes::
Od doby co resim intenzivneji FVE, tak jsem se pristihl, ze energii vice mrham jako na DS, takze zadny omezovani a utahovani opasku!!!!
Uživatelský avatar
Lui
Příspěvky: 1225
Registrován: pon srp 08, 2011 3:14 pm
Lokalita: Senec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: cca 35kwp
Kapacita baterie [kWh]: malá
Bydliště: Slovensko

Re: Roční spotřeba energii externí(z DS atd)vs.vlastni (FVE,

Příspěvek od Lui »

kybos píše:
Docela by mne zajímalo, čím topí ti, co tvrdí v anketě, že mají energetickou soběstačnost vyšší než 80%.
já konkretne ciastocne s drevom,ale většinu s briketami ktore si vyrobim z odpadu (som stolar,tak materiál mám zadarmo) samozrejme s vlastnou elektrikou sa vyrabaju.
málo kwp ::pv:: , 60V 1,2kAh , 15S 600P Lion *batt* + 60V 198Ah Lifepo4 *batt* , 10 x MPPT VT-80 , 4xStuder XTH 8000 vo výstavbe ,
Záloha:180Wp ::pv:: ,12V LiFePO4 60Ah *batt* , epsolar 10 ,victron 350w sinus
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Roční spotřeba energii externí(z DS atd)vs.vlastni (FVE,

Příspěvek od mypower.cz »

kybos píše:Docela by mne zajímalo, čím topí ti, co tvrdí v anketě, že mají energetickou soběstačnost vyšší než 80%.
K topení je tahle anketa. Vítězí dřevo, následuje plyn od distributora a pak elektřina z FVE i DS.
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2532
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Roční spotřeba energii externí(z DS atd)vs.vlastni (FVE,

Příspěvek od NOPARasito »

Lui píše:
kybos píše:
Docela by mne zajímalo, čím topí ti, co tvrdí v anketě, že mají energetickou soběstačnost vyšší než 80%.
já konkretne ciastocne s drevom,ale většinu s briketami ktore si vyrobim z odpadu (som stolar,tak materiál mám zadarmo) samozrejme s vlastnou elektrikou sa vyrabaju.
Od začátku únoru to co prošlo přes ICC.
IMG_20200725_120854.jpg
Jinak se drevem(a cca.800kg papirovych briket) a FVE se da dost srazit platba za plyn.
Letos test i klimou "az" 5kW vystupniho vykonu.
Tak jsem zvedavej.
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2532
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Roční spotřeba energii externí(z DS atd)vs.vlastni (FVE,

Příspěvek od NOPARasito »

Napriklad v lete na chlazeni s 12000Btu LG klimou mam zatim nejvetsi spotrebu viz. obr.(necely mesic)
IMG_20200725_132314.jpg
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3339
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Roční spotřeba energii externí(z DS atd)vs.vlastni (FVE,

Příspěvek od marko250 »

kybos> dřevo a ohřeji i TUV s tím. Noparasito>tobě sežere tolik energie klima,nebo to je celý dům za den?Mám tu dvě devítky a pomalu nepozoruji,že by něco braly.Ale zase není tak horko aby jely každý den,letos je to léto nějaké jiné jak loni.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2706
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Roční spotřeba energii externí(z DS atd)vs.vlastni (FVE,

Příspěvek od kybos »

NOPARasito píše: Jinak se drevem(a cca.800kg papirovych briket) a FVE se da dost srazit platba za plyn.
Letos test i klimou "az" 5kW vystupniho vykonu.
Tak jsem zvedavej.
Kolik kWh toho dřeva bylo?
U mne taky vypadají výsledky FVE podobně. Od začátku roku do dneška bylo vyrobeno 4,55 MWh.
Letos topím ale jen elektřinou. Když odečtu spotřebu topení, tak vypadají statistiky hned o trochu lépe.
Skládaná spotřeba bez topení. Zelená FVE, modrá NT červená VT.
Skládaná spotřeba bez topení. Zelená FVE, modrá NT červená VT.
Pokud provedu podrobnou analýzu topení srovnáním denostupňů vypočených z průměrné venkovní teploty integrační metodou a referenční vnitřní teploty (23°C), pak se křivka dodaného tepla s průběhem denostupňů celkem solidně kryje.
denostupně a energie topení
denostupně a energie topení
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2532
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Roční spotřeba energii externí(z DS atd)vs.vlastni (FVE,

Příspěvek od NOPARasito »

kybos píše:
NOPARasito píše: Jinak se drevem(a cca.800kg papirovych briket) a FVE se da dost srazit platba za plyn.
Letos test i klimou "az" 5kW vystupniho vykonu.
Tak jsem zvedavej.
Kolik kWh toho dřeva bylo?
U mne taky vypadají výsledky FVE podobně. Od začátku roku do dneška bylo vyrobeno 4,55 MWh.
Letos topím ale jen elektřinou. Když odečtu spotřebu topení, tak vypadají statistiky hned o trochu lépe.
Skládaná spotřeba bez topení.JPG
Pokud provedu podrobnou analýzu topení srovnáním denostupňů vypočených z průměrné venkovní teploty integrační metodou a referenční vnitřní teploty (23°C), pak se křivka dodaného tepla s průběhem denostupňů celkem solidně kryje.
energie topení.JPG
Hrubym odhadem 2m3(1000-1200kg) a cca.800kg papirovych pelet( trochu srovnatelne se drevem).
Kdyz to hrube prepocitam na kW, tak to muze byt 2000kg 75% ucinnosti tak se muzeme bavit o 6MWh tepla.
Naposledy upravil(a) NOPARasito dne sob črc 25, 2020 8:04 pm, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2532
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Roční spotřeba energii externí(z DS atd)vs.vlastni (FVE,

Příspěvek od NOPARasito »

marko250 píše:kybos> dřevo a ohřeji i TUV s tím. Noparasito>tobě sežere tolik energie klima,nebo to je celý dům za den?Mám tu dvě devítky a pomalu nepozoruji,že by něco braly.Ale zase není tak horko aby jely každý den,letos je to léto nějaké jiné jak loni.
To je klima za den(necelej mesic cca 72kWh) taky ma na starosti cca 200m3 a to jen odhadem, dostava se mi to do celyho baraku a to mam obytnej pudorys cca 150-160m2.
Celej barak mam v lete spotrebou mezi 15-30kWh ;) . Jaro se klidne motalo kolem 40kWh nekdy i vice, dalo se to prat do pritapeni.
Pozn.: U me umi klima v Boost(Jet) Mode vzit i 1,7kW spickovej vykon, a kdyz mas ovladani IR online tak dokazes klimu drzet dlouho :D .

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek