Izolace aku nádrží ve sklepě

Ohřev TUV, aku nádrže, boilery, ohřívače vody, vytápění, klimatizace
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Izolace aku nádrží ve sklepě

Příspěvek od PavelR »

Mam 750l aku. Originalni izolace je tregedie. Pozna se to tak ze se na viko chodili nahrivat kocky. Kdyz jsem kocku zvedl bylo pod ni horko :)
Urezal jsem original navarky a udelal si nove v poctu, rozmeru a miste kde me vyhovovali. Takze mam vsechny vyvody na jedne strane u zdi.
Izoloval jsem deskovou vatou a volna mista vycpal rolovanou vatou. Lepil jsem PUR penou. Nejslabsi misto 24cm nejsilnejsi misto cca 45cm vaty. (udelal jsem kvard na valec). Protahl jsem to az do stropu takze nad aku je skoro metr vaty.
Pak jsem zaklopil OSB.
Nejvetsi ztraty jsou trubkama co mam kolem. Zatim. Budu davat prefabrikovanou vatovou izolaci. Mirelon nechci uz ani videt. Clovek se s tim patle a pak se to smrskne.
Ohromnej rozdil. Kdyz je nahrato na 90C tak nemusi tyden svitit a stale je v cem se okoupat. Predtim tri dny a byl uz problem.
Vitek
Příspěvky: 1917
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: Izolace aku nádrží ve sklepě

Příspěvek od Vitek »

PavelR píše:Mam 750l aku. Originalni izolace je tregedie. Pozna se to tak ze se na viko chodili nahrivat kocky. Kdyz jsem kocku zvedl bylo pod ni horko :)
Urezal jsem original navarky a udelal si nove v poctu, rozmeru a miste kde me vyhovovali. Takze mam vsechny vyvody na jedne strane u zdi.
Izoloval jsem deskovou vatou a volna mista vycpal rolovanou vatou. Lepil jsem PUR penou. Nejslabsi misto 24cm nejsilnejsi misto cca 45cm vaty. (udelal jsem kvard na valec). Protahl jsem to az do stropu takze nad aku je skoro metr vaty.
Pak jsem zaklopil OSB.
Nejvetsi ztraty jsou trubkama co mam kolem. Zatim. Budu davat prefabrikovanou vatovou izolaci. Mirelon nechci uz ani videt. Clovek se s tim patle a pak se to smrskne.
Ohromnej rozdil. Kdyz je nahrato na 90C tak nemusi tyden svitit a stale je v cem se okoupat. Predtim tri dny a byl uz problem.
Diky moc
j0hn
Příspěvky: 156
Registrován: čtv dub 11, 2019 4:56 pm

Re: Izolace aku nádrží ve sklepě

Příspěvek od j0hn »

Vitek píše:
j0hn píše:750 l aku jsem obestavěl polystyrenem a vnitřek kostky vysypal perlitem......
No paráda, jak se nám to tady vybarvuje ! tušíš jaké máš tepelné ztráty z AKU?
Patronou nahřívám horních 150 - 200 l na ca 55 C (hodnoty odhaduji). TZ jsou 2 kWhod/den.
TZ celé nádrže po natopení z krbu netuším.
zbek
Příspěvky: 441
Registrován: ned bře 31, 2019 1:49 pm

Re: Izolace aku nádrží ve sklepě

Příspěvek od zbek »

čim izolujete vyvody el. spirály bojleru , aby nedošlo k požáru při poruše ?
FV 3,57 Kwp měnič GW3648D-ES bat 4x pylontech us2000 .FV 2 Kwp měnič GW5048 D-ES bat 3x pylontech us2000
kodl69
Příspěvky: 7396
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Izolace aku nádrží ve sklepě

Příspěvek od kodl69 »

obvykle vzduchem, tak jak je to už z výroby.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
zbek
Příspěvky: 441
Registrován: ned bře 31, 2019 1:49 pm

Re: Izolace aku nádrží ve sklepě

Příspěvek od zbek »

To mam , ale jsou tam velky ztráty , tak se ptám zda tam nedavte nějakou nehořlavou vatu
FV 3,57 Kwp měnič GW3648D-ES bat 4x pylontech us2000 .FV 2 Kwp měnič GW5048 D-ES bat 3x pylontech us2000
luky
Příspěvky: 853
Registrován: pon kvě 19, 2014 11:38 am

Re: Izolace aku nádrží ve sklepě

Příspěvek od luky »

Každá vata je nehořlavá. Buď je ze skla nebo z čediče. (Nemotat s vatou v drogerii)
mobilní elektrárna: viewtopic.php?t=4597, 290Wp mono, Winston 12V/130Ah, Victron MPPT 75/15, Victron inverter 12/250VA, Victron charger 20A
domácí elektrárna: viewtopic.php?t=6898, FV 4010Wp (6x415+4x380), CATL 48V/120Ah, Axpert King 48/5000 + PCM60X + MakeSkyBlue
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: Izolace aku nádrží ve sklepě

Příspěvek od ota »

Případně je na té spirále nasazen plastový kryt ve kterém je průchodka pro kabel.

https://www.siko.cz/drazice-vestav-topn ... gIT7PD_BwE
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Izolace aku nádrží ve sklepě

Příspěvek od diablo007 »

Promizolsci komínů jsou i kamenné vaty uvádí stálost do 700 stupně tak si myslím že by neměl být žádný problém. A upřímně pokud se ti v prostoru objeví teplota nad 500 stupňů stejně už bude hořet izolace bojleru a to jestli vydrží vata dalších 200 je ti úplně k ničemu
StefanK
Příspěvky: 170
Registrován: pon kvě 04, 2020 7:27 pm
Bydliště: Orava SK

Re: Izolace aku nádrží ve sklepě

Příspěvek od StefanK »

rokytna píše:Obezdít https://www.ytong.cz/ytong-multipor.php a pak dát tolik vaty kolik je potřeba.
Je důležité použít tu jejich maltu a ne nahrážku !
mdzi ytong a nadrz nasypat perlit, ak si detailista nadrz obal al foliou, a potom aj vatu
Vitek
Příspěvky: 1917
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: Izolace aku nádrží ve sklepě

Příspěvek od Vitek »

Ahoj kolegové.
tak sem našel trochu času napsat sem jak dopadla izolace.
no mám tam 2 x 500l nádrže. musel sem 20 cm vybourat podlahu, na jíl nacpat 5cm XPS, pak 2x1mm plech, pak na to přišly AKU nádrže, vše sem napakoval zaletoval zacpal, navařil, zatěsnil povoil a zase utahnul , předělal ustřih, napakoval naletoval předělal, poladil, vyndal, nandal, zandal.

kolem nádrží je 14 cm vata, pak 20 cm vata pak je tam kobka ze 14 cm polystyrenu, kolem stěn je dejchací mezera. kobka ve které jsou nádrže je slepená z polystyrenu nízkoexp pěnou, a z přední části je 50 cm vaty.

rád bych napsal jak se to chová... je to slušně zaizolované, chladne to jako každá nádrž, ale perfektně to využije přebytky. Je na tom kombi cyklus takže dojde k tomu že od určité teploty v nádrži dohřívám bojler vodou, ale i elektropatronou.

chladne to pár stupnů za den. nevim kolik nějak mě to nezajímá teoreticky to jde spočítat, je tam 30 až 80 cm izolace jak kde.... nad nádržema je asi 40, pod nima 5 až 20. jak kde.

přikládám foto před a po zateplení...
20200923_220222.jpg
20210116_161533.jpg
kodl69
Příspěvky: 7396
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Izolace aku nádrží ve sklepě

Příspěvek od kodl69 »

Tam bych chtěl něco spravovat...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Izolace aku nádrží ve sklepě

Příspěvek od pezizka »

Pěkné to máš :) Taky provozuji AKU nádrže, ale momentálně hlavně kvůli dvoudennímu topení a poté týdnu "netopení" v kotli na dřevoplyn, brikety, (při -5°C) takže pohodlí. Patrně stejná vata, nádrže stojí taky na XPS 100, ale 100mm a navíc vata 200mm. To je nejslabší místo izolace :? Jinak 60-80cm :lol: Jen mám 7,5 m3. Jen se modlím aby něco neruplo, páč vypakovat tu vatu :dontknow: :sm1: :uh: :hell: :wood: Měřím teplotu ve třech úrovních a pokles teploty denně bez odběru je 1°C za 2-4 dny.
Edit: kodl - Holt něco za něco :) Neizoluj a to se bude se spravovat 8-)
Vitek
Příspěvky: 1917
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: Izolace aku nádrží ve sklepě

Příspěvek od Vitek »

kodl69 píše:Tam bych chtěl něco spravovat...
Kodle, nezklamals :-) tady se nic neopravuje.... až to přestane fungovat tak se to bude řešit, mám to v provozu pul roku cca a nemám problém je to tak jednoduché seriové zapojení že to nemá kde. až na těch 200 letovaných a 50 pakovaných spojích....
Uživatelský avatar
Kobra23
Příspěvky: 449
Registrován: ned úno 12, 2017 9:32 pm

Re: Izolace aku nádrží ve sklepě

Příspěvek od Kobra23 »

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek

Originální izolace nesplňuje mé požadavky, tak jsem si ji vyrobil sám.
FCC
Příspěvky: 211
Registrován: čtv říj 16, 2014 8:43 pm

Re: Izolace aku nádrží ve sklepě

Příspěvek od FCC »

Ahoj,

Kde jsi si ty tvarovky nechal dělat ? Jak ti padá s touto izolací teplota ?

Pavel
Panely 10 kWp; Conext MPPT 150 60 2x; Conext MPPT 600 100 1x, Conext XW+ 8548; Conext Gateway; BYD Battery-Box Premium LVS 11,5kWh
glottis
Příspěvky: 2027
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Izolace aku nádrží ve sklepě

Příspěvek od glottis »

to bude rezane odporovim dratem ne? kdyz si udelas sablonku, udelas si jich doma kolik chces z desky polystyrenu :)

Moc pekny
Uživatelský avatar
lwq
Příspěvky: 465
Registrován: úte dub 10, 2012 10:42 pm
Lokalita: Mělník
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8550
Kapacita baterie [kWh]: 32
Bydliště: MistyMountain

Re: Izolace aku nádrží ve sklepě

Příspěvek od lwq »

Penove sklo sice nema takovou izolacni schopnost, ale za to je "vecne" i ve vode i pri teplote stovek stupnu celsia.
A delaji jak "sterk" v ruznych frakcich, tak desky: https://www.refaglass.cz/desky-z-penoveho-skla/
kodl69
Příspěvky: 7396
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Izolace aku nádrží ve sklepě

Příspěvek od kodl69 »

O tomhle materiálu mi ani nemluv. Chodím kolem rozestavěné haly, a v jednom místě je vidět něco jako škvára, mezi kterou prosvítá trochu vody, jako když nasypeš štěrk do kaluže. Tak jsem tam neohroženě vstoupil, a výsledek byl ten, že jsem zajel do vody s blátem po kolena. Pěnosklo jaksi nečekaně plave na hladině vody, ale opticky to vypadalo jako pevná vrstva...
Já osobně bych volil nějakou minerální vatu, tou mám doizolovanej boiler v "půdním" meziprostoru, něco byly desky, a něco odřezky co dostaneš na každé stavbě za odvoz, v PE pytlích na odpadky, a tím jsem celej zbylej prostor zaplnil, přímo v těch pytlích. Když jsem to kvůli stavbě komína musel odstranit, tak to bylo v pytlích, tj neprášil se z toho bordel, a po dokončení komína jsem to zas narovnal zpátky (kolem komína je 5cm prostoru zajištěnýho cetris deskou, až pak je ta vata).
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
Kobra23
Příspěvky: 449
Registrován: ned úno 12, 2017 9:32 pm

Re: Izolace aku nádrží ve sklepě

Příspěvek od Kobra23 »

FCC píše:Ahoj,

Kde jsi si ty tvarovky nechal dělat ? Jak ti padá s touto izolací teplota ?

Pavel
Samovýroba pomocí šablony z osb desky a odporového drátu.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek