Budoucnost solárů: oboustranné panely sledující slunce

Novinky, zajímavosti, věda a technika v oblasti solární energie.
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Budoucnost solárů: oboustranné panely sledující slunce

Příspěvek od rottenkiwi »

Bifacial modules have achieved rapid growth in recent years. The global installed capacity of bifacial has been rising from only 97 MW in 2016 to 7000 MW in 2019. Bifacial modules will account for 17.2% of solar market share by 2024, according to the Wood Mackenzie Consultancy.

https://solaredition.com/the-global-sol ... id-growth/

Inštalovaná kapacita:

2016 - 97 MW
2019 - 7000 MW, takže vidno, že ten nárast predaja je badateľný.

Aj účinnosť je zaujímavá:
https://www.pv-tech.org/products/trina- ... con-module
Naposledy upravil(a) rottenkiwi dne pát čer 19, 2020 10:51 pm, celkem upraveno 1 x.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2555
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Budoucnost solárů: oboustranné panely sledující slunce

Příspěvek od NOPARasito »

marko250 píše::-) Jak to slunce dostanu pod ně a to mám hodně netypickou konstrukci: https://forum.mypower.cz/download/file.php?id=18030&t=1 a to bělení nebylo kvůli odrazu :-) to jsem si podělal krytinu vápnem proti mechu,co se pod panely začal objevovat.
Ne strecha je passe ;-((((. Tam je to danne.
Pozn.: Na tomhle principu vydelavaly panely na ploché strechy a to tyto:
https://images.app.goo.gl/jYMTJpJQj6yM3GjX7
Spatnej priklad, ale je.
Oboustranny si proste dokazu predstavit v radch mezi revou ve vinohradech ;-)))))
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Budoucnost solárů: oboustranné panely sledující slunce

Příspěvek od rottenkiwi »

DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2555
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Budoucnost solárů: oboustranné panely sledující slunce

Příspěvek od NOPARasito »

rottenkiwi píše:A tiež v Holandsku popri ceste:
https://www.pv-magazine.com/2019/02/20/ ... e-highway/
No ja si toto z prstu nevycucal, tusim jsem tu hazel pred cca.1,5 rokama linky z Italie, Svycarska, Francie.
Resili tam hodne i bezpecnost z pohledu havarie, a tam to hodne narzelo.
Ale dle meho nazoru to ma vice prednosti jak vad.
Njn, nemel by to byt takovej kseft ;-(.
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: Budoucnost solárů: oboustranné panely sledující slunce

Příspěvek od ota »

Na bi faciální panely jsem se dlouze vyptával. Seděl jsem se zástupcem výrobce na veletrhu v Madridu, ucucávali jsme místní pivo bez pěny
Čerstvě natočené španělské pivo  Český pivař trpí.
Čerstvě natočené španělské pivo Český pivař trpí.
a on mi trpělivě vysvětloval všechny aspekty proč a nač je to dobré.
Zisk je nevelký a prezentaci nutno brát jako výsledek ideálních podmínek.
Prezentace bi radiála od JA SOLAR
Prezentace bi radiála od JA SOLAR
Na naše střešní instalace to vhodné není.
Princip je ten že se lehce změní výrobní technologie, jednorázová úprava linky skoro nic nestojí, rozloží se v čase na nula nula nic a panel dává více.
Zadní strana bi fa panelu
Zadní strana bi fa panelu
Nesmíme na tyto novinky nahlížet optikou okrajového využití v ostrovní elektrárně v zemi která je z hlediska vytěžitelnosti PV energie na okraji. U nás je úspěch když je intenzita záření 900W/m2. víc než 1050 jsem letos neviděl. Ale jsou země na jihu kde svítí o polovinu více.

Taky je významné, pokud se u elektrárny řádů desítek MWp energie zvedne účinnost o 5%, ročně to dělá ohromný přínos.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Jozef51
Příspěvky: 480
Registrován: stř bře 01, 2017 8:06 am
Bydliště: Rosovice

Re: Budoucnost solárů: oboustranné panely sledující slunce

Příspěvek od Jozef51 »

ota píše:Na bi faciální panely jsem se dlouze vyptával. Seděl jsem se zástupcem výrobce na veletrhu v Madridu, ucucávali jsme místní pivo bez pěny...
Oto, ono ta zmena technologie pri vyrobe bifacialnych slajdov stoji naviac asi 0.nic a zmena vo vyrobe panelov spociva v zmene zalievacej hmoty... samozrejme nasleduju uzasne prezentacie a videa na trubke. Vysledkom je zhruba 33% zvysenia ceny toho isteho panelu co je v dnesnej dobe padajucich cien panelov celkom dobry efekt.
Ak budu ceny bifacialov realnejsie a dostanem 60-clankovy bifacial asi odskusam jeden string. Nie je u mna problem na zahradnom pristresku spravit strechu napr. z hlinikoveho plechu. Rozptylenemu svetlu z travy neverim a na sneh sa da spoliehat iba zriedka. Skor spatny odraz toho co preslo cez fotoclanok. Snad...
dano
Příspěvky: 394
Registrován: pát zář 01, 2017 8:54 am

Re: Budoucnost solárů: oboustranné panely sledující slunce

Příspěvek od dano »

Bifacialny panel by mal mat vyssiu zivotnost vzhladom na to, ze sklo je z oboch stran a rozdiel v cene je u napr. u Canadian solar zanedbatelny 365Wp poly standard 120€ a 365Wp bifacial 125€, rozdiel je ale 3kg v hmotnosti. Ricardo kupoval bifacialne panely, tak by mohol poreferovat ako je spokojny. Ja budem kupovat nejake na balkon, tak som zvedavy.
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Budoucnost solárů: oboustranné panely sledující slunce

Příspěvek od brumlaj »

No konečně reálná čísla. Jen dotaz - těch 365Wp je z jedné strany? Pak má bifacial smysl. Pokud by to však bylo tak, že ten druhý nemá 365Wp z horní strany, pak to smysl nemá.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Budoucnost solárů: oboustranné panely sledující slunce

Příspěvek od rottenkiwi »

Pred kúpou bifaciálnych panelov by som si prečítal túto štúdiu:
https://ieeexplore.ieee.org/stamp/stamp ... er=8365084

Existuje niekoľko tech.:
passivated emitter rear cell (PERC)
passivated emitter, rear locally-diffused (PERL),
passivated emitter rear totally diffused (PERT),
(n-PERT),
heterojunction with intrinsic thinlayer (HIT)
a majú rozne teplotné koef. alfa, beta a delta.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Duke
Příspěvky: 171
Registrován: ned dub 29, 2018 2:28 pm

Re: Budoucnost solárů: oboustranné panely sledující slunce

Příspěvek od Duke »

brumlaj píše:No konečně reálná čísla. Jen dotaz - těch 365Wp je z jedné strany? Pak má bifacial smysl. Pokud by to však bylo tak, že ten druhý nemá 365Wp z horní strany, pak to smysl nemá.
Ano z jedné, u té druhé udávají + výkon v procentech a ten valí do proudu. Voc ani Vmp se nehýbou, přidává to jen proud.
Krom pána tady z fora co jich bral víc jsem jíž prodal asi na čtyři karavany a dva balkony.
Zde odkaz na data list:
https://d1.webseller-app.com/100146/www ... 817534.pdf
DP
9× Jinko 225Wp + Siton210 + RPi(EmonHUb) = ohřev bojleru
http://193.165.151.70:5080/emoncms/Duke/bojler
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: Budoucnost solárů: oboustranné panely sledující slunce

Příspěvek od vlkazajac »

Vygúglil som si najlepšiu cenu 3705 Kč ( 148 EUR, 25,7 kg ) za 72 článkový 365 Wp panel pri odbere palety ....
Za štandardný 60 článkový ekvivalent 305 Wp by som mal dať 123,50 EUR a to je už dosť na to, aby som zisťoval, či som rovných 20 EUR nevyhodil zbytočne.

Kedy môžem počítať s 30 % výkonu naviac na zadnej strane ? No len vtedy, ak budem mať panel nasmerovaný kolmo na slnko a za panelom bude s panelom rovnobežná dostatočne veľká rovná svetloodrazivá stena. Skúste mi prosím takýto príklad ukázať !
Každá odlišnosť od týchto podmienok bude spôsobovať prudko klesajúci výkon zadnej strany predovšetkým z dôvodu šikmého dopadu na odrazivú plochu a plochu zadnej strany.
Čo s BiFa panelom na karavane ? Na rovníku ho zdvihnúť dva tri metre nad rovnú strechu karavanu ? A čo v našich zemepisných šírkach ? Akú odrazivosť má strecha karavanu a čerstvá biela brizolitová stena ? Toť zásadná otázka, aby sme mohli nejako kalkulovať s percentami naviac zo zadného fejsu.

Myslel som, že dobrá príležitosť by bola dať panely na severo-južný múr, kde mám veľmi neskoro slnko z východu a zakrátko zapadá za chalupy na západe. Musím to však zavrhnúť - ja si potrpím na južné slnko )) Navyše, betónové stĺpiky majú hrúbku múra, teda 25 cm a to nerozchodím.

Pomôžte mi s predstavou, ako a kde namontovať obojstranné panely.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2555
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Budoucnost solárů: oboustranné panely sledující slunce

Příspěvek od NOPARasito »

vlkazajac píše:Vygúglil som si najlepšiu cenu 3705 Kč ( 148 EUR, 25,7 kg ) za 72 článkový 365 Wp panel pri odbere palety ....
Za štandardný 60 článkový ekvivalent 305 Wp by som mal dať 123,50 EUR a to je už dosť na to, aby som zisťoval, či som rovných 20 EUR nevyhodil zbytočne.

Kedy môžem počítať s 30 % výkonu naviac na zadnej strane ? No len vtedy, ak budem mať panel nasmerovaný kolmo na slnko a za panelom bude s panelom rovnobežná dostatočne veľká rovná svetloodrazivá stena. Skúste mi prosím takýto príklad ukázať !
Každá odlišnosť od týchto podmienok bude spôsobovať prudko klesajúci výkon zadnej strany predovšetkým z dôvodu šikmého dopadu na odrazivú plochu a plochu zadnej strany.
Čo s BiFa panelom na karavane ? Na rovníku ho zdvihnúť dva tri metre nad rovnú strechu karavanu ? A čo v našich zemepisných šírkach ? Akú odrazivosť má strecha karavanu a čerstvá biela brizolitová stena ? Toť zásadná otázka, aby sme mohli nejako kalkulovať s percentami naviac zo zadného fejsu.

Myslel som, že dobrá príležitosť by bola dať panely na severo-južný múr, kde mám veľmi neskoro slnko z východu a zakrátko zapadá za chalupy na západe. Musím to však zavrhnúť - ja si potrpím na južné slnko )) Navyše, betónové stĺpiky majú hrúbku múra, teda 25 cm a to nerozchodím.

Pomôžte mi s predstavou, ako a kde namontovať obojstranné panely.
Treba pergola s panelami na jih se sklonem treba 20st a odspod jak to delal Ota na drevniku. Popr pristresek na auto take tak. Nebo predsazene panely na jih pred svetlou fasadou.
dano
Příspěvky: 394
Registrován: pát zář 01, 2017 8:54 am

Re: Budoucnost solárů: oboustranné panely sledující slunce

Příspěvek od dano »

Je jasne, ze pri pouziti tychto panelov je dost podstatne ake albedo ma zem (pozadie) ak chceme vyuzivat nejaky zisk zo zadnej strany. Umiestnenie bifacial panelov na balkon vychodnym smerom je pre mna idealne riesenie, pretoze su ciastocne priehladne a kedze silikatova omietka na dome je svetla, tak nejake % vykonu by mohlo byt fajn. Kedze planujem pouzit aspon 365Wp panely, ten rozdiel v cene je v tomto pripade minimalny, akurat ich musim zobrat viac, ale tie by zvysne by som pouzil zas na fasadu na zapadnej strane domu. V kazdom pripade po instalacii napisem ako sa to sprava.
Duke
Příspěvky: 171
Registrován: ned dub 29, 2018 2:28 pm

Re: Budoucnost solárů: oboustranné panely sledující slunce

Příspěvek od Duke »

Mám ted trochu volněji, tak kdyby vyloženě někdo toužil si to oměřit tak se za mnou může ve slunečný den stavit do Znojma, pro porovnání mám skladem i 360 Wp klasiky.
9× Jinko 225Wp + Siton210 + RPi(EmonHUb) = ohřev bojleru
http://193.165.151.70:5080/emoncms/Duke/bojler
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: Budoucnost solárů: oboustranné panely sledující slunce

Příspěvek od vlkazajac »

Obávam sa, že obidvaja, NOPARasito aj dano, preceňujete prínos zadnej strany. Myslím si, že sa vyžaduje úplné osvietenie zadnej strany, najmenší tieň ako aj "čiastočná priehľadnosť" bude jej výhody ničiť. Reálne sa nebude dať dosiahnuť +30%, leda že by niekto použil zrkadlá a dodržal optické pravidlá.

Vadí mi, že na letákoch nie je demonštrácia okolností okolo praktickej montáže a tabuľkové údaje budú hooodne laboratórne.

Volil by som radšej kvalitné panely s vyššou účinnosťou, ak nie som presvedčený o kvalite odrazeného svetla zozadu. Ale držím palce, nech sa to ako-tak osvedčí.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
dano
Příspěvky: 394
Registrován: pát zář 01, 2017 8:54 am

Re: Budoucnost solárů: oboustranné panely sledující slunce

Příspěvek od dano »

Sice niesom odbornik, ale Canadiansolar povazujem za panely, ktore niesu uplny shit, kym nieco kupim pozeram recenzie uzivatelov. Ked mozem mat o 5 € drahsi panel, ktory mi vyhovuje vzhladom na pouzitie aj dizajnovo, tak potom nemam co riesit, navyse ako som pisal kazde vyrobene % navyse je fajn. Ta silikatova omietka, ktoru mam na dome sa mi velmi nepacila hlavne kvoli tomu, ze bola na moj vkus velmi svetla, nakoniec to moze byt aj vyhoda 8-) . Slnko z vychodu svieti pod nizkym sklonom a tak odraz od steny za balkonom na zadnu stenu PV panelu nebude zanedbatelny, samozrejme tych 30% je toreticka moznost, ale aj keby to bolo 5% tak to nieje na skodu. Snad ich budem mat buduci tyzden doma.
Matess
Příspěvky: 1520
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Budoucnost solárů: oboustranné panely sledující slunce

Příspěvek od Matess »

vlkazajac píše:Obávam sa, že obidvaja, NOPARasito aj dano, preceňujete prínos zadnej strany. Myslím si, že sa vyžaduje úplné osvietenie zadnej strany, najmenší tieň ako aj "čiastočná priehľadnosť" bude jej výhody ničiť. Reálne sa nebude dať dosiahnuť +30%, leda že by niekto použil zrkadlá a dodržal optické pravidlá.

Vadí mi, že na letákoch nie je demonštrácia okolností okolo praktickej montáže a tabuľkové údaje budú hooodne laboratórne.

Volil by som radšej kvalitné panely s vyššou účinnosťou, ak nie som presvedčený o kvalite odrazeného svetla zozadu. Ale držím palce, nech sa to ako-tak osvedčí.
ja teda nevim ale v tom prvnim videu byla i realita...
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: Budoucnost solárů: oboustranné panely sledující slunce

Příspěvek od vlkazajac »

No veď práve...
Na videu od rottenkiwi
https://www.youtube.com/watch?v=V__tBVQuFBM
asi v čase 3:44 je montáž v Nevade. Je vidieť snahu o čistú konštrukciu montáže, ktorá by nebránila odrazom od piesku na zadnú stranu. Napriek tomu sa nedá vyhnúť nosníku, ktorý drží 6 panelov v polovici ich väčšieho rozmeru a jeho bezprostredný tieň pretína stringy v rámci panela 6 x. Buď ide o konštruktérsky diletantizmus najhrubšieho zrna, alebo mi niečo podstatné uniká.
Je demonštrovaných násobne viac barových prúžkov ( či len tvarov ) zrejme s pozitívnym účinkom na výkon panela, neviem zatiaľ komentovať.

Je tu však veľmi zásadná skutočnosť, ktorá využitie panelov na takejto montáži komplikuje. Ak pootočíme panel na vodorovnej osi o 10 stupňov v smere nad slnko ( od kolmice, a niečo málo z výkonu prednej plochy stratíme ), priblížia sa lúče odrazené od zeme ( piesku ) z veľmi nepriaznivého uhla dopadu smerom ku kolmici na zadnú stranu, čo môže byť veľmi prínosné pre podiel zisku zo zadnej strany.
Žeby tým vznikala potreba ďalšieho vyhľadávania MPP ? Zaujímavé !!!!!!!!!
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Budoucnost solárů: oboustranné panely sledující slunce

Příspěvek od rottenkiwi »

Tam nejde o to, ako je to natočené, ide o to, aké albedo cez celé spektrum
od 4000 Angströmov do 13000 Angströmov, podĺa typu panelu.

Tiež sa tie panely budú viac hriať, záleží na textúre, na svetle, ktoré
panelom prejde bez reakcie s kremíkom, na albede povrchu etc.

Každý panel od roznych výrobcov má rozny faktor bifaciality.

Ale aj tak, asi najnižšie teplotné koef, alfa, beta, delta má HIT technológia,
v porovnaní s PERC, PERT, PERL.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Matess
Příspěvky: 1520
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Budoucnost solárů: oboustranné panely sledující slunce

Příspěvek od Matess »

je jasne ze to nebude fungovat v idealnim bode, ale hodne mimo nej... nicmene i tak to muze neco prinest navic jak tu bylo prezentovano. Ja bych prave video co sem daval rottenkiwi velice pochvalil, protoze celou dobu jsem si rikal jaka je to kravina ale realna data ukazuji ze to ma smysl. Takovy pristresek pro auto, nebo kulna na drivi by mohla mit s necim takovym smysl, protoze nejvetsi prinos techto panelu bude prave tehdy, kdyz horni strana bude pod 15cm snehy a spodni bude chytat rozptylene a odrazene svetlo... tehdy verim ze tento panel muze prinest v takove situaci i trojnasobek vykonu. Na normalni stresni instalaci je to ale kravina. Takze na strechy ne, na boudy a pristresky ano a na velke venkovni instalace asi taky ano.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek