Bi-Facial, Mono PERC, Half-cut cell, 9-Bus bar

Polykrystalické, monokrystalické, amorfní, nebo jejich kombinace? Zapojení panelů, provozní napětí a proud, montáž panelů, vliv počasí na panely (zima, kroupy, bouřka), jištění panelů před bouřkou, atd.
Uživatelský avatar
Ricardo
Příspěvky: 59
Registrován: čtv kvě 14, 2020 10:05 pm

Bi-Facial, Mono PERC, Half-cut cell, 9-Bus bar

Příspěvek od Ricardo »

Budu kupovat svou první FVE a dost uvažuji o Bi-Facial panelech.
https://www.youtube.com/watch?v=D0QiAFBQpEQ&t=308s

Výhody:
  1. sklo z obou stran, tedy větší trvanlivost a mechanická odolnost
  2. na klasických panelech ta zadní plastová folie údajně UV zářením degraduje a časem se odlepuje
  3. nižší degradace výkonu, delší garance (většinou udávají 30 let místo běžných 25)
  4. částečně průhledný, tedy podle mne ideální na zastřešení pergoly
  5. i připlácnutý těsně na střechu prý dává o 5 - 10% víc W kvůli zadnímu odrazu
  6. volně v prostoru na šikmé konstrukci prý dává až 25% navíc
Máte někdo s nimi zkušenost?




Dále jsem narazil na video popisující výhody 9BB a Half-cut:
https://www.youtube.com/watch?v=01wuTKieKiY
  1. 9 bus barů snižuje riziko hot spotů
  2. zvyšuje účinnost a snižuje tepelné namáhání panelu
  3. Half-cut články - redukují protékající proud o 50%, a tedy ztráty klesnou logicky o 75%, což snižuje tepelné namáhání a tedy zvyšuje účinnost panelu
  4. umožňuje to dosažení výkonu přes 400W
  5. z toho plyne, že je tam stejné množství materiálu, takže cena by měla být skoro stejná jak u klasických velkých článků



V ČR jsem našel jen 3 bi-facial panely:
  1. Canadian Solar 365Wp (+10% ze zadní strany = 401Wp), NOCT 272Wp, polykrystalické, glas/glas takže sklo z obou stran, 144 cell, Half-cut, záruka linearity výkonu 30 let, záruka na panel 12 let, cena 3 600 Kč (9,0 Kč/Wp). https://www.getrading.eu/en/fvpanely/pa ... 5bi-p.html
  2. LONGi STC 380Wp (+10% = 418Wp), NOCT 283Wp, Mono PERC, glas/glas, 144 cell, Half-cut, záruka linearity 30, záruka na panel 10 let, cena 4 890 Kč (11,7 Kč/Wp), https://ostrovni-elektrarny.cz/index.ph ... ongi-2m-bi
  3. Bauer STC 310Wp (+10% = 341Wp), NOCT není uvedeno, Mono PERC, glas/glas, 60 cell, záruka linearity 30, záruka na panel 30 let, cena 4 500 Kč (13,2 Kč/Wp), https://www.solar-eshop.cz/p/fv-panel-b ... -let/#7085
Máte někdo tyto panely?
Který byste zvolili vy a proč? Osobně se přikláním k těm Canadian protože ta cena za Wp vypadá dobře.

Našel jsem video o těch BiKu panelech od Canadian Solar: https://www.youtube.com/watch?v=-plzib5nqo8
10x Bi-facial Canadian Solar Poly 365Wp BiKu CS3U-PB-365 (glass/glass, half-cut, 9-bus-bar, 72-cell)
1x MPP Solar PIP-5048MK 5kW
4x Pb12V 45Ah
[/size]
Uživatelský avatar
Ricardo
Příspěvky: 59
Registrován: čtv kvě 14, 2020 10:05 pm

Re: Bi-Facial, Mono PERC, Half-cut cell, 9-Bus bar

Příspěvek od Ricardo »

Canadian Solar 365Wp poly z getradingu je celá paleta 30ks a já potřebuji jen 10. Našli by se zde zájemci o těch zbylých 20 panelů?

Já myslím že 365Wp panel, který díky bi-facingu dává v reálu 400W je za 3 600 Kč super koupě. Cena za Wp je 9 Kč. Navíc jsou skleněné z obou stran a mají prodlouženou záruku na degradaci 30 let. Podle výrobce je to panel který vyrobí nejvíc elektřiny za svou cenu (samozřejmě i díky menší degradaci a těm 5 letům navíc).
10x Bi-facial Canadian Solar Poly 365Wp BiKu CS3U-PB-365 (glass/glass, half-cut, 9-bus-bar, 72-cell)
1x MPP Solar PIP-5048MK 5kW
4x Pb12V 45Ah
[/size]
Uživatelský avatar
beethowen
Příspěvky: 873
Registrován: pát čer 23, 2017 7:46 pm
Bydliště: Brno-venkov

Re: Bi-Facial, Mono PERC, Half-cut cell, 9-Bus bar

Příspěvek od beethowen »

Marketing je mocný. Pokud nemáš rovnou bílou střechu, tak se zadní stranou moc nepočítej.
Uživatelský avatar
Ricardo
Příspěvky: 59
Registrován: čtv kvě 14, 2020 10:05 pm

Re: Bi-Facial, Mono PERC, Half-cut cell, 9-Bus bar

Příspěvek od Ricardo »

OK, ale i když vezmu jen zisk z přední strany 365Wp, tak to pořád vychází na 9,9 Kč/Wp. To je dobré na oboustranně skleněný panel s nižší degradací a zárukou na 30 let. Přece jenom budu kupovat FV panely poprvé a nechci naletět na nějaké šméčko. Není tam nějaká jiná bota? Canadian Solar je kvalitní výrobce?
10x Bi-facial Canadian Solar Poly 365Wp BiKu CS3U-PB-365 (glass/glass, half-cut, 9-bus-bar, 72-cell)
1x MPP Solar PIP-5048MK 5kW
4x Pb12V 45Ah
[/size]
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Bi-Facial, Mono PERC, Half-cut cell, 9-Bus bar

Příspěvek od mypower.cz »

Zdravím, jen dodám, že první dva panely lze zakoupit i zde v shopu na mypower.cz s tím, že cena je naprosto stejná jako na eshopu prodejce, avšak při nákupu přes mypower.cz zároveň podpoříte tento server a to i přes to, že cena zůstává stejná. Zboží dodá opět GE Trading a Ostrovní elektrárny.

https://shop.mypower.cz/solarni-panel-canadian-solar-cs3u-pb-365-glas-glas-365-wp-3470

https://shop.mypower.cz/fotovoltaicky-panel-380wp-longi-2m-bi-3440
Uživatelský avatar
beethowen
Příspěvky: 873
Registrován: pát čer 23, 2017 7:46 pm
Bydliště: Brno-venkov

Re: Bi-Facial, Mono PERC, Half-cut cell, 9-Bus bar

Příspěvek od beethowen »

Ricardo píše:OK, ale i když vezmu jen zisk z přední strany 365Wp, tak to pořád vychází na 9,9 Kč/Wp. To je dobré na oboustranně skleněný panel s nižší degradací a zárukou na 30 let. Přece jenom budu kupovat FV panely poprvé a nechci naletět na nějaké šméčko. Není tam nějaká jiná bota? Canadian Solar je kvalitní výrobce?
Panel to bude asi celkem dobrý. Já osobně jedu spíš v menším formátu. Jednak se dá většinou ještě použít jako 3S do 150V a na střeše ty 2m2 jsou na práci už taky celkem dost problém. Na zemi je to v pohodě. Canadian Solar je taková "standardní čína". Určitě to není nějaký šmejd.
Uživatelský avatar
Ricardo
Příspěvky: 59
Registrován: čtv kvě 14, 2020 10:05 pm

Re: Bi-Facial, Mono PERC, Half-cut cell, 9-Bus bar

Příspěvek od Ricardo »

mypower.cz píše:Zdravím, jen dodám, že první dva panely lze zakoupit i zde v shopu na mypower.cz s tím, že cena je naprosto stejná jako na eshopu prodejce, avšak při nákupu přes mypower.cz zároveň podpoříte tento server a to i přes to, že cena zůstává stejná. Zboží dodá opět GE Trading a Ostrovní elektrárny.

https://shop.mypower.cz/solarni-panel-canadian-solar-cs3u-pb-365-glas-glas-365-wp-3470

https://shop.mypower.cz/fotovoltaicky-panel-380wp-longi-2m-bi-3440
Takže nemusím brát celou paletu? Lze po jednotlivých kusech :?:
10x Bi-facial Canadian Solar Poly 365Wp BiKu CS3U-PB-365 (glass/glass, half-cut, 9-bus-bar, 72-cell)
1x MPP Solar PIP-5048MK 5kW
4x Pb12V 45Ah
[/size]
Uživatelský avatar
beethowen
Příspěvky: 873
Registrován: pát čer 23, 2017 7:46 pm
Bydliště: Brno-venkov

Re: Bi-Facial, Mono PERC, Half-cut cell, 9-Bus bar

Příspěvek od beethowen »

U Canadian solar máš psáno paletový odběr. To by mělo být snad jasné. Je to ten stejný prodejce, jenom tady z toho bude nějaká provize pro fórum.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Bi-Facial, Mono PERC, Half-cut cell, 9-Bus bar

Příspěvek od mypower.cz »

Zdravím přesně tak jak píše beethowen, nejnižsí odběrové množství si určuje prodejce a je stejné jako na originálním shopu. Možná by se dalo dohodnout, ale bude potřeba se dotázat prodejce, zdali by šla udělat vyjímka.
Uživatelský avatar
Ricardo
Příspěvky: 59
Registrován: čtv kvě 14, 2020 10:05 pm

Re: Bi-Facial, Mono PERC, Half-cut cell, 9-Bus bar

Příspěvek od Ricardo »

Díkes, toho nápisu nahoře jsem si nevšiml. Myslel jsem že máš větší odběry a tak máš od Green Energy Tradingu vyjímku. S objednáním přes fórum nemám problém, rád udělám podpořím dobrou věc a nic mne to nestojí.

Takže pořád hledám spolu-odběratele. Hlaste se :)
Mně stačí 8-10 panelů, takže 20 - 22 panelů je volných a k dispozici.
Místo odběru Morava, dovezu vám to zdarma.

Tak se dívám že datasheet uvádí 35 ks na paletě, zatímco GETrading uvádí 30 ks. Takže tam stejně budu muset napsat.
10x Bi-facial Canadian Solar Poly 365Wp BiKu CS3U-PB-365 (glass/glass, half-cut, 9-bus-bar, 72-cell)
1x MPP Solar PIP-5048MK 5kW
4x Pb12V 45Ah
[/size]
rokytna
Příspěvky: 177
Registrován: pát úno 14, 2020 8:35 am

Re: Bi-Facial, Mono PERC, Half-cut cell, 9-Bus bar

Příspěvek od rokytna »

Můj názor.
Než se honit za xxx Wp na panel a nechat se oblbovat marketingem a různým "snake oil", což odsud jde pěkně vycítit, je potřeba uvažovat pragmaticky a prakticky.
Přijde mi to jako snahu najít v tom něco co tam není, a přesvědčit sám sebe.

Vysoký výkon panelu je fajn, ale bude využit ? jak často v rámci dne je takový špičkový odběr, aby se to oplatilo ? po zbytek dne z panelů nebude odběr a budou se jen hřát.
Takže to znamená buď velké, velké bateriové úložiště a to krmit, a nebo důsledně vytěžovat (ale tím se akorát bude trápit ménič pořád na plný výkon a zkracovat si životnost).
Podle příspěvku ve vlákně vedle to ale ani na jedno nevypadá.
Navíc, stačí mrak a dodané W se najednou propadnou. Co udělá zátěž ? vypne se na tu chvíli aby se počkalo až mrak odejde ? asi ne, to bez velkých baterek nepůjde.

Panely bych raději volil dle cena/výkon/kvalita/reference, aby to i za 5 let fungovalo. Beztak pak budou 400Wp+ nebo 450Wp+ a člověk bude ty původní sundávat a dávat nové, a nadávat si proč na začátek tak zbytečně utrácel.

A hlavně. Místo těch marketingových nesmyslů - čím více zkratek tím více Adidas - raději ty peníze utratit za něco co opravdu přinese ten výkon kdy je ho potřeba.
To znamená v době východu a západu slunce, a v případech zastínění panelů a když přijde mrak.

Takže koupit buď panely s integrovanými optimizéry, nebo externí optimizéry (Tigo) u panelů.

Hlavně pozor na Voc (hlavně v zimě) u těchto výkonných panelů, aby se MPPT pak nedivil.
ostrovní FVE
Uživatelský avatar
Ricardo
Příspěvky: 59
Registrován: čtv kvě 14, 2020 10:05 pm

Re: Bi-Facial, Mono PERC, Half-cut cell, 9-Bus bar

Příspěvek od Ricardo »

Takže se mám na ty bi-facialy vykašlat? Nestojí to za to?

No dobře, ale tak poraď nějakou jinou alternativu. Nějaké jiné panely co mají kolem 9 Kč za Wp. Víš o něčem?
  • U Green Energy Tradingu tam mají jedině Canadian MonoPERC 385W half-cut za 3 850 Kč, což už je přesně 10 Kč/Wp.
  • Nebo jeho menší brácha 320Wp za 3 200 Kč, což opět 10Kč/Wp.
  • Nejlevnější je BENQ 320Wp za 3100 Kč, (9,70 Kč/Wp) což je Mono bez half-cut.
  • Vše ostatní je podstatně dražší v poměru Kč/Wp.
  • A to pomíjím fakt, že na pergolu jsou částečně průhledné sklo-sklo bi-facialy vzhledově mnohem lepší, než jednostranné s tím ošklivým bílím plastem.
Panely asi budu muset zapojit na 2S, to je fakt. Ten MPPT v Axpertu nemá žádnou rezervu nad těch 145V? Tedy 146V a dojde k probití? Totiž dle datasheetu by při -15C bylo na panelu 50V což ve 3S je 150V. Má 3S vůbec nějaký smysl, když Axpert King udává rozsah MPPT regulace 60-112V a 3S by měli v nominále 120V. Má s tím někdo zkušenost?



Akorát nerozumím těmto tvým výtkám:
  1. že ty bi-facial panely od Canadianu jsou drahé? Vždyť mají jednu z nejnižších Kč/Wp, ne-li vůbec nejnižší. Proto mi to přijde super cena.
  2. Co se týče těch marketingových snake oil. Co si budemen nalhávat, tak třeba ta half-cut jsou jenom přeříznuté články vejpůl což na výrobní lince nestojí skoro nic, množství matroše a tedy náklady zůstávají stejné. 9-sběrnicový systém to samé, místo tři silných tam je 9 o třetinové šířce, opět nulové navýšení výrobní ceny za materiál. Jedná se v podstatě jen o úpravu výrobní linky, takže tohle budou mít za 2 roky úplně všechny panely. Nebo jak jsi to myslel?
  3. Ten vytěžovač když mi bude zatěžovat měnič v Axpertovi (5kW) na pár hodin denně na 4kW, tak jej třeba za měsíc odrovná? Cože? To jako musím koupit 10 kW měnič abych mohl zapojit vytěžovač na 4kW? To by ovšem zcela měnilo situaci a musel bych celý koncept překopat. Ale přijde mi divné že navzdory že tady hodně lidí má Axperta tak si nikdo nestěžoval, že by mu shořel na při nominálních hodnotách zatížení.
10x Bi-facial Canadian Solar Poly 365Wp BiKu CS3U-PB-365 (glass/glass, half-cut, 9-bus-bar, 72-cell)
1x MPP Solar PIP-5048MK 5kW
4x Pb12V 45Ah
[/size]
Duke
Příspěvky: 171
Registrován: ned dub 29, 2018 2:28 pm

Re: Bi-Facial, Mono PERC, Half-cut cell, 9-Bus bar

Příspěvek od Duke »

Zdravím Ricardo, nabídku máte v mailu.
Pokud to zajímá i ostatní tak je takto:
Já si mohu do Znojma vzít celou paletu a pak prodat po menších množstvích, je zde samozřejmě to riziko které beru na sebe že tento velkoformát budu prodávat dlouho, moc lidí se na to neptá, chtěl je ještě jeden uživatel ze Slovenska, takže pokud potvrdí tak to takto může proběhnout.
Tím pádem se ale z "paletový prodej" stane "kusový prodej" a tudíž i cena naroste a to na 3.880,- Kč. vč DPH/ks
DP
9× Jinko 225Wp + Siton210 + RPi(EmonHUb) = ohřev bojleru
http://193.165.151.70:5080/emoncms/Duke/bojler
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Bi-Facial, Mono PERC, Half-cut cell, 9-Bus bar

Příspěvek od mypower.cz »

Příjde mi názor jako spousta jakýchsi teorií. Nenechal bych se jedním názorem odradit. Nemá zřejmě nic společného s praktickou zkušeností neb názor od panelů odrazuje, takže uživatel je asi nemá a teoretizuje. Já tyhle panely taky nevyužívám ale co bych napsal z logiky věci je asi tolik:

Proč si nedovolit panely s vysokým výkonem? Jen proto, že zachvíli budou 400 - 450Wp? Jenže pak budou 500Wp a jsme tam kde jsme byli. Můžem čekat donekonečna protože vždy budou za čas o něco lepší technologie nebo mnohem nižší cena. Já na začátku kupoval 200Wp evergreensolar za 16000 kus někdy v 2011. To jsem to vychytal, že? Kdybych to neudělal, dnes tu nediskutujueme, žádný mypower by nebyl a já bych měl chatu na EONu a tematika by mě vůbec nezajímala, spoustu lidí by se tu ani nepoznalo, spousta FVE by ani možná nevzniklo. S ohledem na okolnosti se rozhodně do hlavy nebiju i když to stálo šílené prachy.

Taky nemám ze své FVE špičkový odběr pořád, ale že by mi to nějak vadilo, nebo se to "neoplatilo" ? A že se panely zahřívají na slunci, no to se na slunci zahřívá kde co. Furt lepší než tu energii nechat bez panelu hřát do střešní tašky a odsud to vracet do vzduchu.

Trápit měnič na nominální výkon bez přetěžování je dle mě naprosto normální a pokud se to podepíše na životnosti, je to špatný měnič. Takový nemá ve FVE co dělat nebo je potřeba ho plně využívat na takový výkon, který vydrží.

Pokud nejsou baterie, tak co asi uděláme když příjde mrak? Pokud je vytěžování například bojlerem, tak tomu je to úplně jedno jestli se vypne po čas mraku nebo ne. Nebo že bychom měli zaplý bojler i když z panelů při mraku nejde potřebný výkon. To jaksi logicky nejde, nebo nevím co tím bylo míněno, že asi zátěž nevypneme a že to bez velkých baterek nepůjde. Tak pokud nemáme baterky, tak prostě vytěžování se utlumí stejně jako klesne výkon z panelů. Dodané W se propadnou u všech panelů pokud slunce zaleze pod mrak.

Čím více zkratek tím více adidas, no já nevím. Tady to označení asi něco značí. A pokud ne, tak je to jedno a můžem směle ignorovat.

On je výkon potřeba jen v době východu a západu a když příjde mrak? Východ - západ slunce, takže rovnou tracker ať chytnem ostré ranní slunko a to červené při západu? Ale no tak.
rokytna
Příspěvky: 177
Registrován: pát úno 14, 2020 8:35 am

Re: Bi-Facial, Mono PERC, Half-cut cell, 9-Bus bar

Příspěvek od rokytna »

Je potřeba si ten příspěvek přečíst a pochopit myšlenku, a ne urychleně či ukřivděně reagovat, ... určitě jsem pro to stavět vlastní solární ostrov, a jakékoliv specifické panely nehodotím či od nich explictně neodrazuji. A reakcí nad tímto příspěvkem jsem tedy až velmi zaskočen.

Sám jsem si tohle při výběru panelů prošel, a byla to docela škola, vymotat se z té reklamy a zbytečných zkratek a popisů vlastností použitých často jen pro zdůvodnění zvýšené ceny.

Nicméně tohle přešlo do flame a ten nebudu živit, ať z tohoto vlákna snad ještě něco je, a třeba se o těch specifických panelech také něco dozvím, jak to s nimi nakonec je.
ostrovní FVE
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Bi-Facial, Mono PERC, Half-cut cell, 9-Bus bar

Příspěvek od mypower.cz »

Zdravím, urychleně to rozhodně nebylo a ukřivděně se rozhodně necítím, ale například argument typu čím víc marketingových zkratek, tím víc adidas, nebo že měnič má trpět životností, když jede na výrobcem stanovený nominál, nebo jakoby běžný maximální výkon bez přetížení, to se na mě nezlobte. Adidas není argument a s tím měničem na to jste přišel kde? Taky moc nevím kde vidíte flame. Žádný tu nevidím. Já se s váma nehádám, jen jsem uvedl argumenty a zkušenosti z mé strany a to se tu na fóru děje běžně, což je naprosto normální. To je celé.
Uživatelský avatar
Ricardo
Příspěvky: 59
Registrován: čtv kvě 14, 2020 10:05 pm

Re: Bi-Facial, Mono PERC, Half-cut cell, 9-Bus bar

Příspěvek od Ricardo »

Duke píše:Zdravím Ricardo, nabídku máte v mailu.
Pokud to zajímá i ostatní tak je takto:
Já si mohu do Znojma vzít celou paletu a pak prodat po menších množstvích, je zde samozřejmě to riziko které beru na sebe že tento velkoformát budu prodávat dlouho, moc lidí se na to neptá, chtěl je ještě jeden uživatel ze Slovenska, takže pokud potvrdí tak to takto může proběhnout.
Tím pádem se ale z "paletový prodej" stane "kusový prodej" a tudíž i cena naroste a to na 3.880,- Kč. vč DPH/ks
DP
Dobrý den, 3880 kč za 365Wp je pořád solidní cena a nabídku přijímám. Dejte vědět až uživatel ze slovenska potvrdí abych si proto mohl přijet.


mypower.cz píše:Příjde mi názor jako spousta jakýchsi teorií. Nenechal bych se jedním názorem odradit. Nemá zřejmě nic společného s praktickou zkušeností neb názor od panelů odrazuje, takže uživatel je asi nemá a teoretizuje. Já tyhle panely taky nevyužívám ale co bych napsal z logiky věci je asi tolik:

Čím více zkratek tím více adidas, no já nevím. Tady to označení asi něco značí. A pokud ne, tak je to jedno a můžem směle ignorovat.
JJ, také jsem si všiml že se objevila v jeho komentu protichůdná kritika( nekupuj panely s featurama a delší zárukou proti degradaci vs. rada kup si něco pořádného co vydrží). Je mi jasné že úmysl asi nebyl poradit pomocí konstruktivní kritiky, ale destkruktivní kritikou mne nasrat.

Jinak já se snažím o stavbu maximálně ekonomicky efektivní FVE. Stejně je to úplně jasná budoucnost a za takových 20 let bude mít FVE úplně každý barák. Nicméně to se nestane pokud to nebude pro lidi ekonomicky výhodné. Proto nehodlám stavět tyranosaura, který je ekonomicky neživotaschopný v době temna (a o blokování Netmeteringu a tom že ČR není v pořádku asi pochybuje málokdo kdo občas vyjede pracovně na západ). Čísla pro systém bez baterek ale vypadají naprosto suprově. Až se dost divím, že Axperta a 4x panely nemá domku úplně každej. No a kombinace FVE + elekroauta + Netmetering je úplně děsivě efektivní. To se budou ručníkáři brzy dost divit :D A pokud dá někdo na trh nějakou šikovnou mikrokongenerační jednotku na dřevoplyn, tak se můžou jít klouzat úplně.

Proto ty nové technologie jako 9BB a Half-cut beru jako super věc. Nákladově to výrobce nic nestojí, jenom pouhým jiným tvarem získá mnohem lepší účinnost a výkon. Naprosto zadarmo. A nejen že může zlepšit parametry panelu, ale částečně může na tom materiálu i ušetřit, takže pro nás zákazníky i nižší cenu. Takže po zkouknutí těch videi na YT jako technik musím říct že to technicky dává smysl. To že to marketing využije, tak to je snad jasné. Důležité je že to má technický základ a nejsou to jenom lži na zdůvodnění zvýšené ceny. Je to vidět na těch výkonech a účinnostech a ceně za Wp.

Stejně je to sranda. Ještě žádnou FVE nemám a už vidím jak mi utíkají Wp pokaždé když pořádně vysvitne slunko :lol:
10x Bi-facial Canadian Solar Poly 365Wp BiKu CS3U-PB-365 (glass/glass, half-cut, 9-bus-bar, 72-cell)
1x MPP Solar PIP-5048MK 5kW
4x Pb12V 45Ah
[/size]
kodl69
Příspěvky: 7396
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Bi-Facial, Mono PERC, Half-cut cell, 9-Bus bar

Příspěvek od kodl69 »

Čísla pro systém bez baterek ale vypadají naprosto suprově. Až se dost divím, že Axperta a 4x panely nemá domku úplně každej.
to je nějakej blud, kdo tě tím nakrmil? ekonomicky jakž takž vychází 2kWp panelů, regulátor za pár korun ala Oplocký nebo SITON a ohřev TUV, ale pokud má někdo dvoutarif sazbu ()třeba kvůli tepelnýmu čerpadlu a pod), tak už není reálná návratnost ani u tohoto řešení. A představa, že bez akumulace akorát přesně spotřebuješ vyrobenou energii, je zcestná, to není možný ani teoreticky... Hlavně pozor na slovo průměrně.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Bi-Facial, Mono PERC, Half-cut cell, 9-Bus bar

Příspěvek od PavelR »

ekonomika zalezi na vice faktorech. Pokud se pocitaji pouze vyrobene kwh bude "navratonost" dlouha pokud vubec. Pokud je cilem FVE byt velkou UPS, nebo peakshaving, řešit mikrovypadky a ozety aby nepadaly treba servery, nebo nejaky provoz muze byt situace jina.
Uživatelský avatar
Ricardo
Příspěvky: 59
Registrován: čtv kvě 14, 2020 10:05 pm

Re: Bi-Facial, Mono PERC, Half-cut cell, 9-Bus bar

Příspěvek od Ricardo »

kodl69 píše:
Čísla pro systém bez baterek ale vypadají naprosto suprově. Až se dost divím, že Axperta a 4x panely nemá domku úplně každej.
to je nějakej blud, kdo tě tím nakrmil? ekonomicky jakž takž vychází 2kWp panelů, regulátor za pár korun ala Oplocký nebo SITON a ohřev TUV, ale pokud má někdo dvoutarif sazbu ()třeba kvůli tepelnýmu čerpadlu a pod), tak už není reálná návratnost ani u tohoto řešení. A představa, že bez akumulace akorát přesně spotřebuješ vyrobenou energii, je zcestná, to není možný ani teoreticky... Hlavně pozor na slovo průměrně.
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=4&t=6044

Ekonomická rozvaha vypadá takto:
- Axpert PIP 5048MK stojí cca 17 000 Kč na ebay
- 10x panel = 38 800 Kč
- vytěžovač cca 4000 Kč
- baterky mám... 0 Kč
- montáž přímo na trámy pergoly ... 100Kč za šrouby.
- kabely a jištění ..... 5 000 Kč
- celkem za hlavní komponenty bych se měl dostat na cca 64 900 Kč.
- panely budou mít 3,8 kWp a pokud dají za rok cca 3 800 kWh x 5 Kč/kWh = roční úspora 19 000 Kč.
- návratnost 64 900 / 19 000 = 3,4 let… což je naprosto super.

Mám něco špatně?
Všechny přebytky zužitkuji ikdych měl ze studny čerpat tolik vody že by to stačilo na zřízení lokálního kopie deštného pralesa, hodit prodlužku sousedům ....nebo koupit eGolfa.
10x Bi-facial Canadian Solar Poly 365Wp BiKu CS3U-PB-365 (glass/glass, half-cut, 9-bus-bar, 72-cell)
1x MPP Solar PIP-5048MK 5kW
4x Pb12V 45Ah
[/size]

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek