Zahřátý kabel

Diskuze ohledně rozvodů, kabeláže, způsobů využití stávajících rozvodů, vhodných průřezů dle potřebného výkonu, plánování rozvodů, atd.
FCC
Příspěvky: 211
Registrován: čtv říj 16, 2014 8:43 pm

Zahřátý kabel

Příspěvek od FCC »

Kolegové,

Chtěl bych konzultovat jednu záležitost. V rámci preventivní údržby jsem našel kabel mezi přípojnou svorkovnicí z pole a jističem, který nadměrně hřeje (přívod do nabíječe). Kabel mám délku cca 15 cm a průřez 16 mm . Ve špičce kdy to bylo měřené přes něj šlo cca 15 A /105V . Svorky jsou dotažené, dutinky dobře nalisované. Může být zahřívání způsobené vadnou pojistkou? Nebo to může být kabelem ?

Pavel
Přílohy
FLIR0397.jpg
FLIR0397.jpg (139.79 KiB) Zobrazeno 752 x
FLIR0398.jpg
FLIR0398.jpg (133.78 KiB) Zobrazeno 752 x
Panely 10 kWp; Conext MPPT 150 60 2x; Conext MPPT 600 100 1x, Conext XW+ 8548; Conext Gateway; BYD Battery-Box Premium LVS 11,5kWh
Vitek
Příspěvky: 1917
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: Zahřátý kabel

Příspěvek od Vitek »

Muze. Dokonce by to mohla byt napr spatna amperaz pojistky 10A pojistka pri 9A hreje vic nez 16A pojistka pri 9A. Mrknes na to?
FCC
Příspěvky: 211
Registrován: čtv říj 16, 2014 8:43 pm

Re: Zahřátý kabel

Příspěvek od FCC »

Je tam pojistka PV 14 40A gG .

P.
Panely 10 kWp; Conext MPPT 150 60 2x; Conext MPPT 600 100 1x, Conext XW+ 8548; Conext Gateway; BYD Battery-Box Premium LVS 11,5kWh
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2560
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Zahřátý kabel

Příspěvek od NOPARasito »

Klidne tam muze byt špatnej kontakt, jaky je to typ pouzdra???
FCC
Příspěvky: 211
Registrován: čtv říj 16, 2014 8:43 pm

Re: Zahřátý kabel

Příspěvek od FCC »

Odpínač - OEZ VARIUS OPVP14 . Kabel je přitažený ve svorkovnici momentem 16Nm.

P.
Panely 10 kWp; Conext MPPT 150 60 2x; Conext MPPT 600 100 1x, Conext XW+ 8548; Conext Gateway; BYD Battery-Box Premium LVS 11,5kWh
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Zahřátý kabel

Příspěvek od brumlaj »

Běžně se stává, že nože pro pojistku s ní mají vysoký přechodový odpor. Výsledkem jsou spálené pojistky. Jako první pomoc vysunout a zasunout pojistku, potom vyměnit pojistku (může už být "načnutá" - snížený průřez v místě kde se má přepálit, nebo dlouhým působením tepla vyhřátý materiál). No a pokud ani to nepomůže, tak nekompromisně výměna odpojovače.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Zahřátý kabel

Příspěvek od PavelR »

nestalo se v minulosti ze jsi to odepnul nebo pripnul pod vykonem? jestli se tam neudelal nejakej "prskanec" kovu ktery brani dolehnuti nozu na pojistku.
Jinak tyto odpojovace pouzivam jen na privod z panelu. Tam mam mensi proudy. Baterku ani menic bych za toto nedal. Na muj vkus jsou ty noze hrozne jalovy.

Brumlaj: obcas se nam v praci stava ze nam shori jedna pojistka ve stridaci - tri PV10 od tri stringu za pojistkami spojeno do stridace. Zajimava informace s tim nacnutim. To chce mrknout termokamerou.
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2560
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Zahřátý kabel

Příspěvek od NOPARasito »

FCC píše:Odpínač - OEZ VARIUS OPVP14 . Kabel je přitažený ve svorkovnici momentem 16Nm.

P.
Jak rikal Brumlaj i PavelR. Muze to byt bud pojistkou nebo odpojovacem. Me se na cinskem odpojovaci stalo ze byl vevnit malo sevreny "U" profil do ktereho zapada "miska" pojistky.
Normalne jsem opatrne tenkyma klestema zmackl a bylo to ok. V pripade "pecky" od oblouku, by to chtelo ocistit. Jinak je jeste jedna jednoducha rada. Zmer jaka je ztrata napeti ciste na pojistce a muzes klidne i proud zmerit ;-). Pak vis na cem jsi.
FCC
Příspěvky: 211
Registrován: čtv říj 16, 2014 8:43 pm

Re: Zahřátý kabel

Příspěvek od FCC »

Pod výkonem jsem to neodpojoval. Vyměním pojistku a uvidíme. Odpojovače máme na přívodu z panelů a k k baterce z nabíječe. Hlavní odpojovač z baterky je nožový. Když přes něj teče 100A ,tak zdaleka netopí tolik jak tahle mrcha.

P.
Panely 10 kWp; Conext MPPT 150 60 2x; Conext MPPT 600 100 1x, Conext XW+ 8548; Conext Gateway; BYD Battery-Box Premium LVS 11,5kWh
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2560
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Zahřátý kabel

Příspěvek od NOPARasito »

Zkus promerit co se na ni ztraci ;-).
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Zahřátý kabel

Příspěvek od PavelR »

FCC píše:Pod výkonem jsem to neodpojoval. Vyměním pojistku a uvidíme. Odpojovače máme na přívodu z panelů a k k baterce z nabíječe. Hlavní odpojovač z baterky je nožový. Když přes něj teče 100A ,tak zdaleka netopí tolik jak tahle mrcha.

P.
vykonova ztrata na pojistce je uvedena v katalogu. Pri stejne amperazi jsem se dival je +- podobna. Nozovky se podle me lip chladi do okoli nez valcovy vlozky v plastovym futrale.
Na hlavni DC sberne mam vse nozovky PN000 "navolno" jen ve spodcich. Pospojovany k sobe medenou pasovinou - na druhe strane pojistek vodice k tomu kteremu aparatu. Pri mych beznych proudech 40-120A jsou pojistky na dotek vlazny ...
Vitek
Příspěvky: 1917
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: Zahřátý kabel

Příspěvek od Vitek »

FCC píše:Pod výkonem jsem to neodpojoval. Vyměním pojistku a uvidíme. Odpojovače máme na přívodu z panelů a k k baterce z nabíječe. Hlavní odpojovač z baterky je nožový. Když přes něj teče 100A ,tak zdaleka netopí tolik jak tahle mrcha.

P.
Zmer pripadne ubytek napeti na pojistkach. At uz te inkriminovane tak na ostatnich referencnich. Pokud je pojistka jako takova OK pak jedine co tam je jsou kontakty. Ty mohou byt vastecne zaoxidovane. Zkus to zmerit ubutek pri proudu a pak treba 5x otevrti zavrit a pootovit pojistku v pozdre. Pak to zase zacvakni a zase zmer ubytek pri stejnym proudu... Pokud byla chyba v zaoxidovanych nebo spinavych nozich tak by se to melo ocistit a prechodak by mel klesnout.
FCC
Příspěvky: 211
Registrován: čtv říj 16, 2014 8:43 pm

Re: Zahřátý kabel

Příspěvek od FCC »

Pojistku jsme vyměnil a vypadá to, že je lepší. Jen dnes nebyl moc provoz ,takže finální verdikt asi zítra.

Pavel
Panely 10 kWp; Conext MPPT 150 60 2x; Conext MPPT 600 100 1x, Conext XW+ 8548; Conext Gateway; BYD Battery-Box Premium LVS 11,5kWh

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek