Ostrov Moravský Krumlov

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
petrd
Příspěvky: 145
Registrován: pát srp 09, 2019 8:56 am
Bydliště: Brno jih

Re: Ostrov Moravský Krumlov

Příspěvek od petrd »

jen me zaujala ta adresa rokytna, mam takovy polostrov u bobravy :) musim rict ze to mas dobre rozmysleny, daleko lip nez ja (vlastne jsem uplne puvodne chtel vylepsit strechu pred destem :):) )

Takove poznatky po roce provozu:

V zime FV dava opravdu uplne hovno a fakt nic. Mam monokrystaly, amorfy, polykrystaly. .. Zasviti slunicko tak to fakt jede ale "na nebi barva zvetraleho cinu" a jsem rad ze system udrzi v provozu sebe a osvetleni a mozna lednicku. Nastesti mi uplne jeste neodesla DS pripojka. Pres poledne muzu s kabely ze strechy svarovat ale ve 3 se jeste slunicko presune kamsi k lesu nedava mi to nic moc. Opravdu technicky mag kdo zije s ostrovem a ma pracku, el. bojler, zenu ...

Staci i naprosto nenapadny stin a cely panel/string to naprosto zdegraduje. Vubec jsem netusil kolik mam kolem baraku stinu z vegetace. Panely jsem musel predelat s energetickou ztratou na PWM. Mene citlive jsou na stiny amorfy, ktere jsou jinak celkem nic moc ale nejsou extra drahe a kupuji je u brnenske firmy aeko, ktera ma na skalade par kusu pouzitych jako zbytky z nemecka. Tak kdyby si chtel nejakouu strisku na drevnik davajici 80V
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Ostrov Moravský Krumlov

Příspěvek od diablo007 »

80V amorfy bych než na PWM dál na mppt se nedivím že nemáš výrobu jestli to máš na pwm
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Ostrov Moravský Krumlov

Příspěvek od diablo007 »

Jinak noparasito má slušnou instalaci skoro se blížící ostrovu a motá se někde kolem Dukovan tak to nemáš daleko . A z těch provozních postřehů od něj můžeš hodně získat
rva
Příspěvky: 3504
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Ostrov Moravský Krumlov

Příspěvek od rva »

rokytna píše: Rád bych prodiskutoval výhodnost systému, kdy je baterie (zde bude US3000, ale řekněme obecně) nabíjena jen z NT (tarif D25d), a pak využívána v době VT.
Podívej se, jak to pro daný tarif s přeléváním NT-VT vypadá u mě https://forum.mypower.cz/download/file.p ... &mode=view. Bez přelévání by komponenty elektrárny 3 měsíce lenošily (a i tak stárly - hlavně baterie), takto nesou alespoň něco a návratnost bude snad o něco rychlejší. A ta ztráta je užitečné teplo ohřívající barák jako přímotopy.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
petrd
Příspěvky: 145
Registrován: pát srp 09, 2019 8:56 am
Bydliště: Brno jih

Re: Ostrov Moravský Krumlov

Příspěvek od petrd »

diablo007 píše:80V amorfy bych než na PWM dál na mppt se nedivím že nemáš výrobu jestli to máš na pwm
Ne to ty mam samozrejme na extra mppt a je to spis takovy experimentalni doplnek (vyplne zabradli, pristresky ) .. ale prave to hlavni kvuli stinum zatim musi byt bohuzel na pwm axpertu. Podrobnym popisem sveho systemu to zde nechci zabordelit.
rokytna
Příspěvky: 177
Registrován: pát úno 14, 2020 8:35 am

Re: Ostrov Moravský Krumlov

Příspěvek od rokytna »

Díky za cenné podněty pro přemýšlení.

JJV střechu, kterou osadím první, mám občas zastíněnou v různých úzkých místech, takže tam ty MX panely nechám (a proto jsem je rovnou koupil v první várce, je otázka jak tohle v budoucnu půjde nebo půjde sehnat), a pověsím na ně, na část, ten Siton a na druhou část bateriové úložiště s měničem.
Když bude boiler nahřátý, dovedu si představit přepnutí panelů na paralelní MPPT regulátor (při aktivním Sitonu vypnutý), co to bude pak sypat do baterií.
Otázkou je, zda-li takový stav přes den vůbec nastane (jak jsem psal, už teď krmím boiler za 24 h až 8 kWh, a s dalším členem rodiny to budu natápět ještě více ať máme více teplé vody).

JJV pro tuto aplikaci volím proto, že je prakticky v zimě po celý den osvětlena. To jsem záměrně sledoval od prosince až do teď, a potvrdil si to. Špička je celé dopoledne až do zhruba 14 hodiny, ale i potom to není tmavé (byť pak slunce je už pod velkým azimutovým úhlem).

Potom osadím ZJZ střechu (ta funguje tak od 12h do večera) a nakonec SSZ (která je slunečné aktivní až v pozdním odpoledni).
Tady všude už dám nejvýkonnější panely (cena/výkon, priorita na ten výkon), do kterých si eventuálně ručně doplním MAX20801 místo diod (má to i jiné výhody než jen bypass stringů při zastínění, může mi to pomoci při sestavách stringů tím že to limituje napětí). Až na to budou prostředky a čas (prostředky budou, čas... se uvidí).

Až bych řekl, že já osobně ty MX panely pořídil dokonce z jiných důvodů, než že bych primárně řešil stíny.
Zkuste se podívat na výsledky které ta firma prezentuje z měření (nechci jim dělat reklamu, nic mi za to nedají, naopak jim musím zaplatit když ty chipy chci),
např. zde: https://www.maximintegrated.com/content ... zation.pdf
Je potřeba přečíst si o dalších funkcích které ten chip přináší, mimo tu marketingově tlačenou vlastnost "zlepšené odolnosti proti stínům". Např. limit Voc, MPPT už přímo u stringu v panelu, atd.

Takže zpátky k JJV střeše.

Tím, že, řekněme 7 panelů půjde na Siton, zůstane mi 9 pro první měnič.
Např. zapojené jako 3s3p pro ten PIP-MK.

Otázkou co připojím na zmíně nové budoucí panely,
se budu zabývat neustále, ale vím, že k tomu dojde teprve v horizontu let.
Budu váhat mezi dalšími PIP-MK, dát je paralelně do 1F provozu, a použít ATS mezi 3F DS a 1F FVE.

Nebo půjdu do komponentové skládačky. Ta česká baterie je velmi zajímavá, i cenově. Ale už je to o tom skládat si to, nebo od výrobce objednat poskládané i s BMS...
Láká mne fakt že bych peníze utratil v ČR a neodeslal je pryč za hranice. Bude to u mne hrát velkou roli při rozhodování.

Co mne na PIP-MK trápí, je ne úplná jasnost jak se zachová ve specifických případech.
Mohu to jen odvozovat, popř. se zkusit ptát na zkušenosti.
Prioritně budu chtít provoz ze Solar, potom Utility ale jen když bude NT, a nakonec Battery. Tedy režim SUB.
Ale bude zajímavé to nastavit tak aby to bylo optimální, podle všeho co čtu (jak tady na fóru, tak jinde).

Jednoduše shrnuto, mít čas, tak si to poskládám z dílů (mppt, baterie, bms, měnič, řízení) a bude to ideál.
K mé smůle, nejméně rok na to čas mít nebudu (práce, čerstvé druhé dítě),
a tady vidím i ten možná neoptimální PIP-MK/Pylontech jako ideální řešení pro moji situaci (než se uvolní a budu se moct rozmáchnout do vlastní skládačky). I za cenu že to celou sestavu eventuálné prodám se ztrátou a nahradím celé novou skládačkou.

V tuto chvíli to tedy se mnou vypadá tak, že:
- časem budu mít asi nějaké naměřená data kolem těch MX panelů, což možná někoho bude zajímat
- zatím zůstávám u PIP-MK/Pylontech, pro začátek
- do budoucna budu rozšiřovat a neustále promýšlet, jakou že technologii nasadím a kde ji vezmu

Otázky na PIP už budu psát do "Axpert" fóra, ať se to tady nezamotá.
ostrovní FVE
rokytna
Příspěvky: 177
Registrován: pát úno 14, 2020 8:35 am

Re: Ostrov Moravský Krumlov

Příspěvek od rokytna »

Stavba jde pomalu, protože trávím většinu času v práci.

První výsledky ale ukazují, že rozhodnutí pro čistý ostrov, nepropojený s DS, bude správné.

DS si ponechám jako zálohu a jako napájení prvního boileru, protože mi vychází že spolehlivě uživím dva.
Nebo ideálně akumulační nádrž. Až na to budou peníze, tak do toho půjdu, teď jsem ale na delší dobu aktuálně vycinkán do poslední Koruny.

Co chci ale napsat.

Osadil jsem panely, které mají pro každých 20 článků osazený lokální MPPT, tzn. chip MAX20800 + věci kolem (toto je vše přímo v boxu na panelu).
Téměř od začátku března provádím měření schopností těchto panelů.
Na fóru jsem se jakýchkoliv zkušeností s optimizéry prakticky nedočetl. Takže s tím zkusím začít.

Pro první měření mám zapojen string 7s, a jsou to panely STP 300S viz můj příspěvek o něco výše.

Díky integrovanému MPPT mi panely trvale drží Voc = 240Vdc, a nikdy to nepřekročí tuto hodnotu (změřeno), a to po celý den dokud svítí slunce (a s připojenou zátěží, tzn. rostoucím proudem, to nejprve drží 240Vdc, a pak to klesá dolů).
Volba 7s je právě podle hodnoty celého Voc; uvažoval jsem o 8s ale to napětí se mi právě z jistého velmi praktického důvodu líbí, takže to tak nechávám.

Prakticky lze říci toto:
každý den od 6:20 začne string dávat jednotky až desítky W do zátěže
od cca 7:30 už string dává cca 500W při zatažené (!) obloze, a pokud nejsou mraky tak jsem zaznamenal až 900W touto dobou
po 9h ráno už jedeme naplno (cca 2000W) až do cca 16h,
pak to jde postupně dolů a kolem 17:30 jsem opět na desítkách W,
a potom už je fakt tma a 0W.

Krásně jde vidět, jak když celé slunce zakryje mrak, jak jde výkon dolů, ale stále tam je (např. z 2 kW na 0.6kW).
Krátké zastínění (ptáci, bordel, malý mráček) téměř vůbec s výkonem nehýbou (jestli nejvíce jsem viděl změny o 200 W tak to bylo hodně, a kvůli mráčkům).

Měření jsem provedl na zátěži 24 ohm, kterou tvoří topné těleso do boileru OKCE-125 (mám jedno náhradní tak jsem to s výhodou použil). Hřeje jak sviňa, mám to venku. Bál jsem se jestli nepřehoří když není v boileru, ale zatím asi OK.

String je připojen přímo do tělesa přes pojistky, DC odpojovač, SSR DC relé (ovládáné z SDS, ale teď trvale zapnuté).
Od panelů ve stringu, po DC box a zátěž mám cca 12 metrů, kde jsem použil CYA 16 dráty. Úbytek je dle měření zanedbatelný, oteplení neznatelné.

Pro měření používám SDS-BIG, který mi bude dělat spoustu dalších věcí (oděčty elektroměru, vodoměru, plynoměru, automatizace, měření FVE, a hlavně ve výsledku krmit InfluxDB pro Grafanu), ale o tom později.

Měření napětí a proudu provádím tedy téměř těsně před zátěží, napětí přes dělič měří SDS a proud přes hall senzor taky (převádím jak výstup, tak referenci Vcc/2 kterou chip dává, takže měření je přesnější). Chip má kompenzaci na změny teploty, ale musí se dávat pozor na cizí magnetické pole, to umí významně ovlivnit měření. I na to mám trik, ale to sem už nepatří.

Integrací napětí a proudu v SDS získávám hodnotu DC kWh.
Průměrně denně tento string, v půlce Března, dodá do této zátěže cca 12 kWh když není zamračeno (slunečné den cca od 9kWh do 14kWh)
Když bylo zamračeno celý den, tak jsem měl napočítáno něco kolem 1/3 této hodnoty, a byl i jeden den když jsem sotva napočítal 2 kWh, ale 90% dnů v Březnu bylo krásně "plných".

Což mne vede ke třem úvahám:

1) jaké budou výsledky v nejtuzší zimě, kdy slunce svítí minimálně jestli vůbec
Podle toho co jsem naměřil (v zatažených dnech) s těmito panely nějakou tu kWh vytáhnu.
Ale jen nějáká ta kWh na ohřátí boileru to vůbec nestačí. Proto budu mít boilery dva (jeden čistě z DS, druhý čistě ostrov z FVE).
Nicméně i to úvodní měření mi už ukazuje, že panely s MPPT přímo v těle, jsou perfektní věc pro ždímání energie v nejtuzším zimním období. Běžné panely (jen s diodami) by si asi neškrtly (to budu potvrzovat měřění příští rok, kdy takové koupím; zatím vycházím z publikovaných online měření od řady lidí z fóra, i z průběžných komentářů).

2) použít měnič (Siton, OPL, atd.) je v případě těchto specifických panelů zbytečné

Kediná přidaná výhoda by totiž byla v možnosti ponechat AC termostat v boileru (měniče neustále přerušují DC proud aby mohl případný oblouk při rozpojení termostatu zhasnout);
Původní termostat (provozní i havarijní) v boileru nechám, jen nebude přerušovat silový okruh, ale řídící okruh (DC stykač či SSR, použiji obojí v sérii pro jistotu).
Protože v mém případě, kdy stejně nemám x tisíc na hotový výrobek (např. ten OPL9A, kerberos či jak se to jmenuje, a všechny tyto prakticky principielní kopie, jak se postupně ukazuje; jen každý má ten svůj příběh, a do toho se motat naprosto nechci), takže bych si to stejně nemohl dovolit teď koupit, tak je to celé nakonec cena útěchy.
Jedině snad koupit stavebnici Siton, ta je pod 3 tis. CZK, ale jak píšu, tím že mám MPPT už u každého vnitřního stringu v každém panelu, mám přizpůsobení k zátěži vyřešeno (Voc celého stringu = 240Vdc, no není to nádhera).

3) musím vymyslet, jak využít string 7S (Voc = 240Vdc) pro nabíjení baterií US3000, které primárně připojím k PIP-5048MK

Protože boiler se mi nahrěje z úplné nuly na MAX asi za tři až čtyři hodiny (když je slunečno), tak zbytek energie nechci ztratit. Navíc, ne vždy to je z nuly (žena si nedává vanu každý den) takže třeba včera jsem měl nabito na MAX už pod dvě hodiny provozu při plném slunci dopoledne.

Poradí mi někdo, kde vzít regulátor, který má vstup který zvládne 240Vdc (+ rezerva !) a na výstupu bude schopen nabíjet US3000 (cca 52.5V při CV režimu). Pokud se to nevyskytuje na trhu, tak si to poskládám, ale raději bych výrobek.
A druhá otázka, zda-li někdo má vyzkoušeno, že PIP-MK nebude protestovat, pokud k bateriím připojím takto ještě externí nabíječku. A jak zvolit priority (prioritně nabíjet z MK nebo z regulátoru) - a tomu přizpůsobit nastavení napětí nabíjení u obou krabic.

Byla zde několikrát naznačena úvaha, vůbec těch 7s nedělat, vše dát do měniče (DC-AC, např. ten PIP-MK apod.) a krmit boiler přebytky přes SSR. Ano zaznamenal jsem to, díky za názory, přemýšlel jsem nad tím. Má to plusy i mínusy.
Nicméně, mé osobní rozhodnutí (= byl jsem z určitých důvodů donucen, nelze jinak) je mít boiler vždy krmen svým vlastním systémem (bez teplé vody jsem doma naprosto skončil), a teprve z tohoto systému přebytek dávat do provozu ostrovní elektroinstalace či do baterií. Takže teď musím řešit toto. Aspoň z toho bude zajímavý výsledek.
ostrovní FVE
Uživatelský avatar
beethowen
Příspěvky: 873
Registrován: pát čer 23, 2017 7:46 pm
Bydliště: Brno-venkov

Re: Ostrov Moravský Krumlov

Příspěvek od beethowen »

Mě se ta koncepce nezdá hned z několika důvodů:
PIP-MK chceš provozovat v čistě ostrovním režimu (píšeš nepropojený s DS, i když později píšeš, že DS bude jako záloha - jak tedy?). Vlastní spotřeba MK je cca 75W. Tak si zkus spočítat kolik energie jenom pro měnič bude třeba v zimě a kolik ji v té době vyrobíš (spíš nevyrobíš).
Úvaha, že max. Voc panelů s optimizéry je 240V, proto to bude dobré k napojení na topné těleso bez regulátoru taky není úplně v pořádku. FV panel, případně pole je ve své podstatě proudový zdroj s nějakým omezeným max. napětím. Proud je dán množstvím dopadající sluneční energie a Voc základním napětím diody a teplotou.
Ty optimizéry v panelech ti jenom řeší ztráty panelů vlivem částečného zastínění.
Pokud slunce svítí dobře, tak to přizpůsobení do topné spirály bude fajn jinak to nic moc nebude.
Regulátor se pro to pole chová jako dynamická zátěž, kde se její vstupní impedance přizpůsobuje bodu MPP a výstup se se potom chová dle zátěže (podle toho o jaký regulátor jde buď nabíjí baterii nebo napájí topné těleso).
Pokud už jsi rozhodnutý pro 7s a MPPsolar, tak je blbost tam dávat externí regulátor a použil bych PIP-GK, ten zvládne FV pole až do Voc 500V a 5kw.
Je dobré si spočítat, kolik bys potřeboval baterií a jak velké pole pro čistě ostrovní provoz, třeba tady: https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/tools.html#PVP
Musím říct, že pár lidí se tu najde, co to provozují, ale s běžným rodinným životem, za nějaké normální pořizovací náklady, je to dost těžko slučitelné.
rokytna
Příspěvky: 177
Registrován: pát úno 14, 2020 8:35 am

Re: Ostrov Moravský Krumlov

Příspěvek od rokytna »

Díky za zpětnou vazbu.

PIP-MK použiji "dočasně" (max tak dva tři roky), až budu mít $$$ tak si to poskládám z komponent samostatně, třeba například tak jak píše marko250.
Teď chci nasbírat zkušenosti a data.
Použiji hotovku typu US3000 protože si nechci skládat baterie sám.
BMS port pro komunikaci s PIP-MK nevyužívám. MK vůbec neví že tam mám Pylon.
BMS v US3000 použiji jen jako interní autonomní prvek v této krabici.

Ostrovní provoz - ano, FV chci čistě na ostrov.
Propojení s DS nebudu dělat.
Tomu odpovídá dostatečně velké bateriové úložiště (a proto jsem teď docela bez $$$).
Žravé spotřebiče (varná deska, myčka, a takovéto věci) zůstanou na DS (pokud jsem snad napsal že DS jako záloha tak to musím tedy upřesnit - nebude to propojené, DS a FVE bude úplně fyzicky oddělené).
Přes FVE chci pokrýt trvalé žrouty (např. lednice, wifi a takové ty věci) a to mi stačí.
Na návratnost nehraji, už teď vím že se nestane ani za mnoho desítek let.
Beru to jinak než ekonomicky, beru to jako (byť drahou) investici do jistoty dodávky energie.

To s těmi 7s panely jsem zhruba od začátku Března začal zkoušet (viz popis) a s výsledky jsem spokoken (a docela i pŕekvapen). Právě tím že tam jsou ty MPPT už v panelech, tak se z toho stává zdroj napětí (a ne proudu), aspoň podle toho co jsem dosud změřit. Tzn. snaží se za každou cenu těmi DC/DC měniči držet napětí blízke Voc pro každý panel, a lítá jen proud (podle oslunění).
Je možné že by to šlo vyždímat více, ale pro primární účel (topení do vody) to podle všeho bude fungovat výborně. Jak jsem psal, nejde mi o stíny (ty tam prakticky ani nemám), spíše mne zaujalo to napětí které se to snaží držet v téměř celém rozsahu osvitu. Ono to je už prakticky vidět z U-I charakteristik dodaných výrobcem k těm MX panelům (jsou prakticky rovné v celém U rozsahu).

Pro MK teď mám na střeše další panely (vedle těch 7s pro vodu) zapojené jako 3s3p. Podle všeho tam to minimum (75W) uvidím přes den i v těch nejtemnějších dnech, pravda, otázkou je jak dlouho v daném dni.
Ale ty MX panely mi dávají poměrně pozitivní pohled na věc, protože dávají aspoň něco málo (i kdyby desítky W) i když je úplně zataženo.

Ten PIP-GK zní dobře, už to studuju. Zapojil bych to na těch 7s vždy v době, kdy by se do vody už nemohla energie akumulovat. Pak by mi ten GK krmil z těchto panelů baterie. Za ty peníze, to zní fakt dobře. Teď zjistit jestli zvládne "start ze tmy" (tzn. bude mít nezapojený AC vstup, ani baterie) a najednou mu to připojím (baterie a panely).
ostrovní FVE
pkral78
Příspěvky: 16
Registrován: ned dub 26, 2020 10:02 am

Re: Ostrov Moravský Krumlov

Příspěvek od pkral78 »

beethowen píše: Úvaha, že max. Voc panelů s optimizéry je 240V, proto to bude dobré k napojení na topné těleso bez regulátoru taky není úplně v pořádku. FV panel, případně pole je ve své podstatě proudový zdroj s nějakým omezeným max. napětím. Proud je dán množstvím dopadající sluneční energie a Voc základním napětím diody a teplotou.
Ty optimizéry v panelech ti jenom řeší ztráty panelů vlivem částečného zastínění.
Pokud slunce svítí dobře, tak to přizpůsobení do topné spirály bude fajn jinak to nic moc nebude.
Regulátor se pro to pole chová jako dynamická zátěž, kde se její vstupní impedance přizpůsobuje bodu MPP a výstup se se potom chová dle zátěže (podle toho o jaký regulátor jde buď nabíjí baterii nebo napájí topné těleso).
Dovolil bych si to trochu upřesnit, optimalizér je měnič DC-DC v případě MAX20801 snižující (buck) jehož funkcí je tranformovat vstupní impedanci na výstupní tak, aby byl zachován a přenesen maximální výkon ze vstupu na výstup. Řeší tedy nejen vyhledání Pmax na vstupu (MPPT bod) ale i nastavení Uout a Iout, aby se Pmax dokázal přenést do připojené zátěže. Samozřejmě s určitým omezením daným faktem, že v Maximu se rozhodli pouze pro snižující měnič. Příklad: mám Umpp a Impp pro danou teplotu a intenzitu osvětlení a ta mi určuje vstupní impedanci Zmppt=Umpp/Imppt, výstupní impedance Zout samozřejmě je jiná, takže když jí připojím napřímo a Zmppt!=Zout, výkon nepřenesu. Oproti tomu, měnič dokáže v případě, že Zout < Zmppt snížit výstupní napětí a zvýšit výstupní proud a dorovnat to. Pro případ Zout > Zmppt buck měnič nepomůže, protože by byla potřeba topologie boost a výstupní napětí zvyšovat.

V datasheetu MAX20800/MAX208001 jsou krásně vidět VA charakteristiky, kdy se v podstatě z měkkého zdroje kterým je panel, stáva tvrdší zdroj s plochou křivkou. Regulátor je pak jen další měnǐč, který zde už nemusí vykonávat MPPT a stačí, aby dokázal vytvořit takovou zátěž, aby mohli jednotlivé optimalizéry pracovat ve snižujícím režimu.

Jinak samozřejmě výhoda MAXe je substring level.
rokytna
Příspěvky: 177
Registrován: pát úno 14, 2020 8:35 am

Re: Ostrov Moravský Krumlov

Příspěvek od rokytna »

Průběh napětí a proudu na výstupu 3s3p kombinace těchto panelů s DC/DC měniči pro každý substring každém v panelu.
Nepřekročí 104V (3s) a to jak v zimě, tak v létě; DC/DC se to snaží udržet vždy na této hladině, ale samozřejmě MPPT to stahuje dolů (což znamená že funguje).

Zelená NAPĚTÍ na vstupu MPTT, oranžová odebraný DC PROUD.

Výborně si to poradí se stíny od stromů, které jsou po celý den různě přítomné.

Jde vidět že panely dávají více než spotřebuji, což je fajn, znamená to že mi ostrovní provoz při vhodném rozdělení spotřeby krásně pokryje spotřebu domu, bez DS.

Panely jsou na jih, takže teď v létě už kolem 17h nemají přímé světlo (slunce se přehoupne a svítí na západní stranu střechy, která přijde v budoucnu osadit pro pokrytí večerní spotřeby).

Krásně je vidět náběh DC/DC a jejich vypnutí (skok z 0 na cca 60V, a naopak na konci).
MAX2080x 3s3p
MAX2080x 3s3p
Celý den běžela pračka, sušička, občas kompresor, čerpadlo s FM, celá spotřeba domu atd.
Na baterii to sáhlo jen v momentech kdy se zapnul velký krátkodobý odběr (třeba topení v pračce, ... než se chytlo MPTT), viz jiný graf. Což je vždy podklad pro úsměv nad příspěvky o snaze o FVE bez baterií (a hybridy, ty používají DS jako baterii, takže tak).

Grafů mám více, zajímavý je i graf pro den kdy bylo zcela zataženo a pršelo.
MAX2080x 3s3p tma přes den
MAX2080x 3s3p tma přes den
Logování Grafana, o tom více příště.
Obrázky jsou malé, v grafaně se to dá pěkně roztáhnout a sledovat detaily atd...

Co fakt chci vychválit je držení Voc bez ohledu na roční období (v době tohoto příspěvku, mám to vše prakticky od února a sleduji to s tímto výsledkem). Tenhle typ panelů tak otevírá určité možnosti při kombinaci nějakých extra zapojení kdy se musí člověk vlézt do omezení na vstupu MPPT.
Ještě více to je vidět u druhého samostatného stringu 7s co mám, s těmito panely, kde to trvale drží max 240V...
ostrovní FVE
rokytna
Příspěvky: 177
Registrován: pát úno 14, 2020 8:35 am

Re: Ostrov Moravský Krumlov

Příspěvek od rokytna »

Realizace systému je SDS-BIG plus raspberryPI. Toto jsou prakticky jediné finanční náklady na kompletní monitoring a řízení. Dále bych rád zdůraznil, že není prakticky potřeba cokoliv programovat, všechno je "klikací" instalace, a SW je free (opensource nebo volná licence).

Jinými slovy, realizace kompletního monitoringu (a řízení) je dnes udělatelná "zadarmo" (tedy, za náklady na čas a znalosti).

Výstupy z Grafana jsou vynikající, možnost jít do historie díky záznamům v InfluxDB je super.

Řízení je už něco, kde možná programování (skriptování) je či bude více či méně potřeba, ale to už je na každém.
Jsem toho názoru, že to lze realizovat i bez řízení nějakým programem, např. vytěžování řídím dvěma proudovými relé a mechanicky vázanými stykači. To vše je protáhnuté ještě přes SDS, abych to mohl ručně (nebo programově) změnit, což je výhodné.
V rámci SDS lze všechno ovládat z webového rozhraní, ale mám tam teď program co to posílá přes MQTT do databáze na rPI, a součástí SDS programu je i řízení vytěžování druhého střídače na 7s stringu (boilery, infra), tedy vazby s proudovými relé.
Výhodné je např. když je malý výkon ze 7s (např. je zataženo) tak s tím můžu něco dělat (určit prioritu jen do boileru), nebo zapnout původní nezávislý boiler co mám na NT (který není připojen do FVE).
Monitoring malé ostrovní FVE stav 06/2020
Monitoring malé ostrovní FVE stav 06/2020
Doufám že tohle ideově pomůže všem, kteří by si to rádi také udělali (alespoň ten monitoring), tedy že to přinese tu podstatnou informaci, že dnes existuje plný opensource který fakt zvládne použít každý, a není potřeba se toho bát.
A jediné náklady jsou : vlastní čas, nákup raspberry PI a eventuálně SDS.
ostrovní FVE
Uživatelský avatar
lemra79
Příspěvky: 442
Registrován: sob bře 09, 2019 5:30 pm
Lokalita: Usteckoorlicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8800
Kapacita baterie [kWh]: 10?
Bydliště: Usteckoorlicko

Re: Ostrov Moravský Krumlov

Příspěvek od lemra79 »

To, co máš v tom RPi se mi moc líbí. Myslíš, že tu část, co je v RPi dokážu dát dohromady pouze s uživatelskýma znalostma? Dokážu si oživit ICC, podle popisu něco nabouchat do příkazovýho řádku, chápaje jen tak na půl, co tim vlastně dělám...

Grafanu už jsem zkoušel, ale asi mi tam nechodili data z PIPu, tak jsem raději koupil ICC, ale ta grafana mě láká....
Jinko 225 W / 6,075 kWp, GWL/Sunny Mono 310Wp / 2,79 kWp, PIP 5048 MG, Fangpusun MPPT150/60TR,
li ion 350 Ah@58V, ICC@rpi3+, celkem instalováno 8,865 kWp, 460 m.n.m.
rokytna
Příspěvky: 177
Registrován: pát úno 14, 2020 8:35 am

Re: Ostrov Moravský Krumlov

Příspěvek od rokytna »

Není to nic víc než instalace komponent a jednoduchá konfigurace. Pro monitoring, což je to gro, tam není jakékoliv programování. V podstatě naťukat přesně dané věty do příkazového řádku, upravit dva configy dle daného postupu, a pak si visuálně poskládat grafanu dle libosti a potřeby, to už je čistě klikání.

Ten ICC by měl mít MQTT také, takže by klidně šel použít místo SolPipLog, ale já jsem šel cestou stejné funkce za nulovou investici (tzn -> SolPipLog). Nicméně pokud už to ICC někdo má... tak nevidím důvod proč by to nejelo. Jen ty mqtt topicy se budou jmenovat jinak, ale to už je taková drobnost...

Pro čistý monitoring stačí solpiplog+mosquitto+telegraf+influxdb+grafana. Když se ví jak to nainstalovat tak do půl hodiny je první graf na světě.
Já tam toho mám více protože to pro mě dělá více věcí. Např. přepínání režimů měniče atd. chci ovládat z mojí jednotné centrální webové stránky. Tak mi pak stačilo udělat port NAT (v pfsense co používám) a odkudkoliv (z internetu) se pak dostanu na můj interní https web co to rPI poskytuje, kde pak mám grafanu, ovládání měniče, SDS, fotky z kamer, atd.
Je to super, denně jezdím do práce, a dopoledne se podívám jak je na tom boiler, jestli ho chci nějak přepnout, jestli měnič dát na SUB na centrálu když není slunce a žena pere (ale zatím nebylo třeba, sleduje slunce a dá pračku až jak svítí, je skvělá)... postupně tu automatiku dávam do rPI a SDS, ale pořád je to potřeba občas sledovat a ovládat.

SDS umí pracovat jako MQTT klient, nicméně dříve to ve FW nebylo takže jsem influxDB krmil přímo z SDS přes UDP pakety, to fungovalo taky 100%, ale teď už jedu na MQTT - protože SDS můžu i subscribovat na topic(y) a sledovat hodnoty z měniče i z webového ovládání (to zapisuje přes telegraf do mqtt topiců).
ostrovní FVE
Uživatelský avatar
lemra79
Příspěvky: 442
Registrován: sob bře 09, 2019 5:30 pm
Lokalita: Usteckoorlicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8800
Kapacita baterie [kWh]: 10?
Bydliště: Usteckoorlicko

Re: Ostrov Moravský Krumlov

Příspěvek od lemra79 »

dik za info, najdu volnou kartu a vyzkouším to.
Jinko 225 W / 6,075 kWp, GWL/Sunny Mono 310Wp / 2,79 kWp, PIP 5048 MG, Fangpusun MPPT150/60TR,
li ion 350 Ah@58V, ICC@rpi3+, celkem instalováno 8,865 kWp, 460 m.n.m.
Uživatelský avatar
lemra79
Příspěvky: 442
Registrován: sob bře 09, 2019 5:30 pm
Lokalita: Usteckoorlicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8800
Kapacita baterie [kWh]: 10?
Bydliště: Usteckoorlicko

Re: Ostrov Moravský Krumlov

Příspěvek od lemra79 »

Koukal jsem na to MQTT v ICC a už mi to chodí, následně jsem si z jiného místa ověřil, že mám vlastně v dosahu wifi veškerý data, co jdou z PIPu, skoro jsem s toho spadnul ze židle, ještě nevim, k čemu to využiju, ale tušim neskutečný potenciál. Ještě musim zjistit, jak se implementuje MQTT do arduina.
Jinko 225 W / 6,075 kWp, GWL/Sunny Mono 310Wp / 2,79 kWp, PIP 5048 MG, Fangpusun MPPT150/60TR,
li ion 350 Ah@58V, ICC@rpi3+, celkem instalováno 8,865 kWp, 460 m.n.m.
Uživatelský avatar
ferdinand
Příspěvky: 50
Registrován: úte dub 19, 2016 10:37 am

Re: Ostrov Moravský Krumlov

Příspěvek od ferdinand »

rokytna-mohl by jsi podrobněji popsat postup solpiplog+mosquitto+telegraf+influxdb+grafana ? Už delší dobu používám solpiplog a posílám do emoncms a pvout ale v mosquitto+telegraf+influxdb+grafana se moc nevyznám. Děkuji s pozdravem Ferdinand.
rokytna
Příspěvky: 177
Registrován: pát úno 14, 2020 8:35 am

Re: Ostrov Moravský Krumlov

Příspěvek od rokytna »

lemra79 píše:Ještě musim zjistit, jak se implementuje MQTT do arduina.
Použij SDS místo Arduinu.
ostrovní FVE
rokytna
Příspěvky: 177
Registrován: pát úno 14, 2020 8:35 am

Re: Ostrov Moravský Krumlov

Příspěvek od rokytna »

ferdinand píše:mohl by jsi podrobněji popsat postup
jo chystám nějaký návod, ale jde to pomalu (jiná práce...)
každopádně, je to fakt výchozí instalace, nainstalují se tyto aplikace dle jejich výchozího návodu, upraví se jim konfiguráky aby o sobě věděli (v podstatě také dle výchozího návodu) a nakonec v grafaně si to člověk už myší nakliká tak jak by chtěl aby to vypadalo.

Ta grafana je právě super protože umožňuje zobrazit cokoliv a jakkoliv, a mít to i "propojené", takže např. vidím že byl odběr (SDS hlásí stav elektroměru) vůči teplotě měniče (třeba roste a hledám proč) a současně vůči stavu baterie (klesající SOC). A všechna data v influxDB takže se k nim i zpětně dostanu. A to MQTT je také super, protože to můžu z měniče krmit aktuální hodnotou do MQTT a odsud to v SDS nezávisle číst a řídit tím třeba zátěže. A celé se to pak dá pěkně a bezpečně vzdáleně ovládat (např. když jsem v práci).

Příklad:
ukázka jedné z Grafana dashboard pro mojí ostrovní FVE, zobrazuje data z PIP-MK a SDS-BIG
ukázka jedné z Grafana dashboard pro mojí ostrovní FVE, zobrazuje data z PIP-MK a SDS-BIG
delete6.png (47.43 KiB) Zobrazeno 479 x
Výhoda tohoto řešení je, že nepotřebuji proprietární systém, který za (třeba) pár let nebude existovat. Stačí rPI a software který je dlouhodobý a free.
A k tomu PLC SDS což je dnes standard a vím že tady bude i za deset let, což se o jiných samodomo bastlech a polských kopiích nedá říct.
Musím říct že jsem se hodně zamyslel do čeho půjdu, aby to tady se mnou vydrželo.
Nejvíce klíčové ale vždy je, aby se FVE (v základu) uřídila bez těch všech počítačů... a pak si už jen přidat chytristiku navíc, která kdyby nebyla tak se FVE stále v základu udrží.
ostrovní FVE
Uživatelský avatar
ferdinand
Příspěvky: 50
Registrován: úte dub 19, 2016 10:37 am

Re: Ostrov Moravský Krumlov

Příspěvek od ferdinand »

Dík za odpověď.Ale jde mi právě o to jak nastavit ty konfiguráky. S grafanou jsem si už hrál a je to prima věc .Ale nejde mi to všechno propojit aby to šlapalo.V solpiplogu zaškrtnu mqtt active co mám napsat do kolonky username,password,zbytek zůstává asi tak jak je ? Co dál?

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek