Fórum | MyPower.CZ | Obnovitelné zdroje energie - energetická soběstačnost | Poslední návštěva: úte úno 25, 2020 6:16 am

Ostrov Moravský Krumlov

FVE systémy bez dodávek do DS pouze pro vlastní spotřebu, ostrovní FVE nebo poloostrovní s odběrem ze sítě v případě nedostatku energie.
Předchozí

Re: Ostrov Moravský Krumlov

Příspěvekod petrd » sob úno 15, 2020 8:19 am

jen me zaujala ta adresa rokytna, mam takovy polostrov u bobravy :) musim rict ze to mas dobre rozmysleny, daleko lip nez ja (vlastne jsem uplne puvodne chtel vylepsit strechu pred destem :):) )

Takove poznatky po roce provozu:

V zime FV dava opravdu uplne hovno a fakt nic. Mam monokrystaly, amorfy, polykrystaly. .. Zasviti slunicko tak to fakt jede ale "na nebi barva zvetraleho cinu" a jsem rad ze system udrzi v provozu sebe a osvetleni a mozna lednicku. Nastesti mi uplne jeste neodesla DS pripojka. Pres poledne muzu s kabely ze strechy svarovat ale ve 3 se jeste slunicko presune kamsi k lesu nedava mi to nic moc. Opravdu technicky mag kdo zije s ostrovem a ma pracku, el. bojler, zenu ...

Staci i naprosto nenapadny stin a cely panel/string to naprosto zdegraduje. Vubec jsem netusil kolik mam kolem baraku stinu z vegetace. Panely jsem musel predelat s energetickou ztratou na PWM. Mene citlive jsou na stiny amorfy, ktere jsou jinak celkem nic moc ale nejsou extra drahe a kupuji je u brnenske firmy aeko, ktera ma na skalade par kusu pouzitych jako zbytky z nemecka. Tak kdyby si chtel nejakouu strisku na drevnik davajici 80V
petrd

Příspěvekod diablo007 » sob úno 15, 2020 8:33 am

80V amorfy bych než na PWM dál na mppt se nedivím že nemáš výrobu jestli to máš na pwm
diablo007

Příspěvekod diablo007 » sob úno 15, 2020 8:35 am

Jinak noparasito má slušnou instalaci skoro se blížící ostrovu a motá se někde kolem Dukovan tak to nemáš daleko . A z těch provozních postřehů od něj můžeš hodně získat
diablo007

Příspěvekod rva » sob úno 15, 2020 9:10 am

rokytna píše:Rád bych prodiskutoval výhodnost systému, kdy je baterie (zde bude US3000, ale řekněme obecně) nabíjena jen z NT (tarif D25d), a pak využívána v době VT.

Podívej se, jak to pro daný tarif s přeléváním NT-VT vypadá u mě http://forum.mypower.cz/download/file.php?id=16487&mode=view. Bez přelévání by komponenty elektrárny 3 měsíce lenošily (a i tak stárly - hlavně baterie), takto nesou alespoň něco a návratnost bude snad o něco rychlejší. A ta ztráta je užitečné teplo ohřívající barák jako přímotopy.

Příspěvekod petrd » sob úno 15, 2020 9:20 am

diablo007 píše:80V amorfy bych než na PWM dál na mppt se nedivím že nemáš výrobu jestli to máš na pwm

Ne to ty mam samozrejme na extra mppt a je to spis takovy experimentalni doplnek (vyplne zabradli, pristresky ) .. ale prave to hlavni kvuli stinum zatim musi byt bohuzel na pwm axpertu. Podrobnym popisem sveho systemu to zde nechci zabordelit.
petrd

Příspěvekod rokytna » pon úno 17, 2020 9:58 am

Díky za cenné podněty pro přemýšlení.

JJV střechu, kterou osadím první, mám občas zastíněnou v různých úzkých místech, takže tam ty MX panely nechám (a proto jsem je rovnou koupil v první várce, je otázka jak tohle v budoucnu půjde nebo půjde sehnat), a pověsím na ně, na část, ten Siton a na druhou část bateriové úložiště s měničem.
Když bude boiler nahřátý, dovedu si představit přepnutí panelů na paralelní MPPT regulátor (při aktivním Sitonu vypnutý), co to bude pak sypat do baterií.
Otázkou je, zda-li takový stav přes den vůbec nastane (jak jsem psal, už teď krmím boiler za 24 h až 8 kWh, a s dalším členem rodiny to budu natápět ještě více ať máme více teplé vody).

JJV pro tuto aplikaci volím proto, že je prakticky v zimě po celý den osvětlena. To jsem záměrně sledoval od prosince až do teď, a potvrdil si to. Špička je celé dopoledne až do zhruba 14 hodiny, ale i potom to není tmavé (byť pak slunce je už pod velkým azimutovým úhlem).

Potom osadím ZJZ střechu (ta funguje tak od 12h do večera) a nakonec SSZ (která je slunečné aktivní až v pozdním odpoledni).
Tady všude už dám nejvýkonnější panely (cena/výkon, priorita na ten výkon), do kterých si eventuálně ručně doplním MAX20801 místo diod (má to i jiné výhody než jen bypass stringů při zastínění, může mi to pomoci při sestavách stringů tím že to limituje napětí). Až na to budou prostředky a čas (prostředky budou, čas... se uvidí).

Až bych řekl, že já osobně ty MX panely pořídil dokonce z jiných důvodů, než že bych primárně řešil stíny.
Zkuste se podívat na výsledky které ta firma prezentuje z měření (nechci jim dělat reklamu, nic mi za to nedají, naopak jim musím zaplatit když ty chipy chci),
např. zde: https://www.maximintegrated.com/content ... zation.pdf
Je potřeba přečíst si o dalších funkcích které ten chip přináší, mimo tu marketingově tlačenou vlastnost "zlepšené odolnosti proti stínům". Např. limit Voc, MPPT už přímo u stringu v panelu, atd.

Takže zpátky k JJV střeše.

Tím, že, řekněme 7 panelů půjde na Siton, zůstane mi 9 pro první měnič.
Např. zapojené jako 3s3p pro ten PIP-MK.

Otázkou co připojím na zmíně nové budoucí panely,
se budu zabývat neustále, ale vím, že k tomu dojde teprve v horizontu let.
Budu váhat mezi dalšími PIP-MK, dát je paralelně do 1F provozu, a použít ATS mezi 3F DS a 1F FVE.

Nebo půjdu do komponentové skládačky. Ta česká baterie je velmi zajímavá, i cenově. Ale už je to o tom skládat si to, nebo od výrobce objednat poskládané i s BMS...
Láká mne fakt že bych peníze utratil v ČR a neodeslal je pryč za hranice. Bude to u mne hrát velkou roli při rozhodování.

Co mne na PIP-MK trápí, je ne úplná jasnost jak se zachová ve specifických případech.
Mohu to jen odvozovat, popř. se zkusit ptát na zkušenosti.
Prioritně budu chtít provoz ze Solar, potom Utility ale jen když bude NT, a nakonec Battery. Tedy režim SUB.
Ale bude zajímavé to nastavit tak aby to bylo optimální, podle všeho co čtu (jak tady na fóru, tak jinde).

Jednoduše shrnuto, mít čas, tak si to poskládám z dílů (mppt, baterie, bms, měnič, řízení) a bude to ideál.
K mé smůle, nejméně rok na to čas mít nebudu (práce, čerstvé druhé dítě),
a tady vidím i ten možná neoptimální PIP-MK/Pylontech jako ideální řešení pro moji situaci (než se uvolní a budu se moct rozmáchnout do vlastní skládačky). I za cenu že to celou sestavu eventuálné prodám se ztrátou a nahradím celé novou skládačkou.

V tuto chvíli to tedy se mnou vypadá tak, že:
- časem budu mít asi nějaké naměřená data kolem těch MX panelů, což možná někoho bude zajímat
- zatím zůstávám u PIP-MK/Pylontech, pro začátek
- do budoucna budu rozšiřovat a neustále promýšlet, jakou že technologii nasadím a kde ji vezmu

Otázky na PIP už budu psát do "Axpert" fóra, ať se to tady nezamotá.
rokytna

Předchozí

Zpět na Ostrovní elektrárny