Klimatizace jako topení - rady

Ohřev TUV, aku nádrže, boilery, ohřívače vody, vytápění, klimatizace
josse
Příspěvky: 1147
Registrován: úte úno 14, 2017 9:35 pm

Re: Klimatizace jako topení - rady

Příspěvek od josse »

Když jsem sháněl starší venkovní, větší jednotku na předělání na chladič vody aby vypadal jako tepelné čerpadlo, týpek mi povídal:
Daikin většinou odejde na děravý vnější radiátor (r410a).
Carrier většinou odejde na kompresor.

Vzhledem k tomu že jsem chtěl pouze radiátor bednu a ventilátory, tak mi schoval carrier...

Rozebral jsem, plechy nechal opískovat a práškovou barvu. Vypadá to luxusně. Zatím to čeká ve sklepu. Měď tam byla poctivá. Plechy jsou také poctivé. V kompresoru odešlo něco zvláštně, má teplotní ochranu a odešel na přehřátí, to je fakt vtipné. K těmto dvěma výrobcům to platí pro cca 10 let staré jednotky. Odchází údajně touto dobou po stejném stáří...

S kámošem jsme dělali dost zásadní změny na zapojení radiátoru a říkal že to jde dobře, že tam je měď dobrá a je jí dost... Když mi pískovali plechy, taky říkali, že je to dobrej materiál.

Asi první pokusy jak "katovat kosty".

Konkrétně: Carrier 38GL-048, nebo 060.
15x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1-2x Axpert MKS 48V 4000W, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh), https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3, https://solarforum.cz/
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Klimatizace jako topení - rady

Příspěvek od brumlaj »

chladič vody aby vypadal jako tepelné čerpadlo - mám svůj tip, gratuluji a díky za nápad!
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
josse
Příspěvky: 1147
Registrován: úte úno 14, 2017 9:35 pm

Re: Klimatizace jako topení - rady

Příspěvek od josse »

brumlaj píše:chladič vody aby vypadal jako tepelné čerpadlo - mám svůj tip, gratuluji a díky za nápad!
Ohřívač nemrznoucí kapaliny zní lépe? Aby se nikdo neptal k čemu se to vlastně chci... Stavím TČ vzduch+země/voda. Každý by se ptal proč to stavím a musel bych vysvětlovat baterky na krátkodobé uskladnění + 600x6m3 půdy jako sezónní baterie... Spousta lidí by to ani nepochopila...

Ještě jsem nevymyslel co s těmi původními ventilátory, potřeboval bych je vyměnit za bldc + vfd, nebo 3ph + vfd. Vrtule se mi líbí, ale motory jsou PSC ACIM.

Tyhle jednotky se dnes likvidují jako nebezpečný odpad a údajně je to něco stojí, takže jsou jen za cenu dopravy a všimný... A rádi se některých zbaví.
15x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1-2x Axpert MKS 48V 4000W, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh), https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3, https://solarforum.cz/
kadlos
Příspěvky: 39
Registrován: pát úno 08, 2019 4:50 pm

Re: Klimatizace jako topení - rady

Příspěvek od kadlos »

Marcus81 píše:Ako si to prerobil, to by ma zaujimalo, mam 1000l AN, mysliž ze by to v zime nabilo?
Mam tiez doma radiatory a este budem zateplovat 15cm izolaciou.
Tebe to zohreje vodu az na 42°C, postacuje to?
Akumulaci mám také, původně jsem topil dřevoplynem. Nyní již nepoužíván, mám pouze jako zálohu. Dle mých zkušeností je v tomto případě lepší topit přímo do topení. Je to efektivnější, klima si vezme jenom to co potřebuje. V mém případě pokud je do O°C tak cca 500 - 1000W příkon. Ohřívat akumulaci a pak ji ředit je nesmysl. Pro tuto nízkou teplotu do radiátoru je třeba mít dostatečnou plochu, velký průtok systémem. Mě konkrétně stačí na - 10°C venku topná voda 43°C a to mi klima stíhá. Podrobnosti zde: http://divamse.cz/therm/diskuze/?thread ... t-ue18-rke. Moje přestavba a zkušenosti. Letos topím 5 zimu. Spotřeba za celou zimu na topení cca 3000kW. Je to včetně předehřevu TUV. Zpátečka mi předehřívá bojler na teplotu topné vody a zbytek dohřívám z DS. Přes léto neřeším, mám soláry od března do října teplé vody nadbytek.
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Klimatizace jako topení - rady

Příspěvek od kodl69 »

Škoda, že nemám doma žádný teplovodní radiátory, hned bych to zkusil taky. Na druhou stranu mám po baráku několik klimatizací vzduch vzduch, všechno R410, ale zatím jsem neměl odvahu tím topit celou zimu. Na druhou stranu je naše spotřeba cca 2-3MWh za zimu, z čehož je značná část za TUV, ale dábat jednotku jenom na tohle se mi moc nechce, když je to jenom na cca 3-4 měsíce v roce... Navíc mám ty boilery dva.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3351
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Klimatizace jako topení - rady

Příspěvek od marko250 »

Mě uniká pointa té předělávky? Ten klasický radiátor má přeci oproti sériovému řešení klimy horší předávku ne?Jediné pozitivum je možnost rozvodu do více místností,ale to je zase dáno výkonem klimy a ještě to ,že se nevíří vzduch přez vnitřní jednotku klasicky.Ale ta účinnost předávky tepla bude horší a teplotní rozdíl taky ne.Kdyby to šlo aspoň do velkoplošného vytápění,tak to duplikuje klasické Tč,ale tím předěláním přicházím o klimu jako takovou.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
jahodovák
Příspěvky: 1927
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Klimatizace jako topení - rady

Příspěvek od jahodovák »

Předělávka ti umožní akumulaci tepla a její pozdější využití.Většina lidí má stejně předimenzované radiátory,takže to mnohdy i stačí,navíc může klimoška jet v době kdy svítí slunce a elektřinu místo akumulace do baterek můžeš dát do vody a protože většinou nižší telota je v noci,tak pokud je to dobře nadimenzované může klima stát a jet jen při vyšším využití ,pokud je ještě nádrž uvnitř budovy,tak vyzářené teplo nikam neunikne a může se podílet na vytápění..pokud ale más podlahovku,nebo uděláš moderní velkoplošné stěnové tak není co řešit,je ale k tomu přistupovat případ od případu a jistě se to nevyplatí všude..
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
kvako1
Příspěvky: 606
Registrován: ned lis 11, 2018 5:18 pm

Re: Klimatizace jako topení - rady

Příspěvek od kvako1 »

ja to taky vubec nepochopil.. venkovni jednotka je vzduch a vevnitř je to tedy jak napojene do těch radiatoru ? přes nějaký další vyměnik ?
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f ... &start=300
FVE 17kWp na trackeru, 3xpip5048 3faz, baterie li ion 1160Ah cca 60kWh
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Klimatizace jako topení - rady

Příspěvek od kodl69 »

Samozřejmě že přws výměník...
proč bych přišel o chlazení? radiátory můžou i chladit, akorát je problém kondenzace... Hlavní důvod je to, že se vytopí celej dům, a s tím předáváním tepla bych nebyl tak hr do odsudku, podívej se na stránky KORADO https://www.korado.cz/common/downloads/ ... 165439.pdf - strana 45 - dvoudeskovej 1000*700mm při 45/40°C 500W, se žebrama 700W a trojdeskovej se žebrama 1000W. To je jako špatná hodnota, pokud jich máš po baráku 6-10ks?
Tím těch 6kW z klimatizace vyzáříš jak nic.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3351
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Klimatizace jako topení - rady

Příspěvek od marko250 »

Jo na přívody do vnitřní napájel deskový výměník a honí to přez něj dál.

Ale dělat klimou 43°C při venkovní 0°C a následně to dávat přez výměník do radiátoru a ohřívat vzduch v místnosti,mi příjde pitomé a marně na tom hledám smysl? To kdyby na té venkovní napájel deskáč a honil přez to vodu z potoka,tak bych to chápal.Smyslem účinnosti je přeci dostat ty dvě strany teplotně co nejblíže k sobě a hlavně klima by měla chladit.A ty radiátory můžeš mít max o 3°C chladnější jinak vzniká kondenz.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3351
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Klimatizace jako topení - rady

Příspěvek od marko250 »

OK naddimenzovat deskáče jdou,ale to chlazení se vytratí bez pomocného ventilátoru a pořád tu je ta kondenzace,ke které dojde v rozdílu o víc jak 3°C. Jako rozumnější vidím vícero malých klim,tam kde potřebuji a pak už to je o účinnosti bivalence,pro FVE navíc bonus decentralizace a využití různorodého výkonu při přebytcích,jen zase nějaké chytrosti co to budou řídit.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
KubisKV
Příspěvky: 515
Registrován: pon zář 04, 2017 1:06 pm
Bydliště: Chebsko

Re: Klimatizace jako topení - rady

Příspěvek od KubisKV »

Kadlos psal o topení klimou! Ne o chlazení. Osobně s tím zkušenost nemám, ale už se o to taky začínám zajímat v teoretické rovině. Pokud klima umí i topit, jako že umí a je tam nějaká účinnost, tak proč to nevyužít. Někdo nechce mít stále průvan ( nemusí být velký) v místnostech a tak je řešení vnitřní jednotku kuchnout a přes deskový výměník ohrivat vodu do aku nádoby, nebo rovnou do radiátorů. Přes den svítí a klima může pracovat a uchovat nějaké teplo na večer.
kadlos
Příspěvky: 39
Registrován: pát úno 08, 2019 4:50 pm

Re: Klimatizace jako topení - rady

Příspěvek od kadlos »

Pokusím se osvětlit své důvody a zamezit dohadům proč a jak. Mám starší dům 1987 a protože jsme dělali nějaké částečné opravy a rekonstrukce, tak jsem řešil pokud možné rozumně nákladné a pohodlné topení. Od počátku jsem měl akumulaci nejdříve v kombinaci s klasickým kotlem následně dřevoplyn. Sice levné a relativně pohodlné - stačilo 1 x za dva dny ohřát nádrž 2000 l a pak se o vše postarala jednoduchá elektronika. Jedna z věcí, kterou jsem řešil při opravách bylo vytápění, zbavit se nutnosti jít ke kotli a zatopit. Průběžně jsem vyměnil okna a zateplil. Po těchto upravách na plochu cca 150 m2 ztráta 6 kw. Plánoval jsem tepelné čerpadlo, ale bylo mi trochu líto peněz rozpočet 160 tis.. Pak jsem narazil na výše zmíněné forum ařekl si proč to nezkusit. Proč radiátory a ne podlahovka, proč ne chlazení bylo dáno konstalací a stářím stavby. Chtěl jsem topit, chlazení neřeším. Pokud bude třeba není problém řešit přímo splitem v místnosti. Náklady byly 25 tis. jednotky, 15 vše ostatní (výměník chladivo - voda, práce chlaďaře, nějaké kabely, jističe, rozvaděč). Řekl jsem si, že pokud jednotka vydrží 5 let budu spokojený. Za 25 koupím novou a jedu dál. Ta teplota je maximální, běžně topím 36 - 40 °C. Vše najdete podrobně v odkazu. Než jsem začal topit klimatizací topil jsem dřevěné brikety a náklady na zimu byly 15 - 17000 Kč. Teď bez starostí 10 000. Toť asi vše. A protože se rád pořád v něčen hrabu, tak od léta 2019 pociťuji novou nákazu, koronavir to není, má to velmi podobné příznaky jako u mnoha z Vás, ale o tom někdy příště.
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3351
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Klimatizace jako topení - rady

Příspěvek od marko250 »

V případě jen toho topení něco nadhodím a potřeboval bych odpovědi nějakého chlaďaře.Systém přímého vypařování každý zná jako jednostranný.Jaké pravidla by se musela dodržet,aby se stal oboustranným,čili venku v 1,2m chlaďárenské smyčky po 15m tam a zpět cca 350-400m v rozteči 60-70cm,uvnitř budovy kompresor s ventilem expanzním a druhá strana smyčky chlaďárenská měď v podlahovkách domu rozteč do 20cm a zde netuším jestli stringy,nebo jedna a jak docílit požadované teploty v ní.Průměry,chladivo,průtočné ztráty,tlaky v podlahách? Takže výkon kompresoru by byl spočten na TZ domu a scop typuji kolem 5, bez všech těch klasických převodů a podpůrných čerpadel v klasických Tč.Spínal by se jen kompresor a řídil ventil nic víc.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
josse
Příspěvky: 1147
Registrován: úte úno 14, 2017 9:35 pm

Re: Klimatizace jako topení - rady

Příspěvek od josse »

Proč chlaďaře? Rozdíl je cena materiálu a nemožnost opravy.
Pro trubky je docela rozdíl 1.5 bar vs. 45 bar. Plastové 1000m sice 25x3-35x4mm průměr vs měď 10x1-22x2 taky 1000m. Nezapomínat na cenu chladiva. Nemrznoucí kapalina sice něco stojí, ale chladivo víc.

Hlavně ta možnost opravy to u mě dá do kategorie "v žádném případě".

Na internetu jsou reklamy firem, které to vychvalují a montují.
15x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1-2x Axpert MKS 48V 4000W, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh), https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3, https://solarforum.cz/
Tom_007
Příspěvky: 72
Registrován: stř črc 20, 2016 4:38 pm

Re: Klimatizace jako topení - rady

Příspěvek od Tom_007 »

Mám jenom takovou teoretickou myšlenku. Dalo by se v nějaké míře použít tepelné čerpadlo, které se používá pro ohřev bazénů?
4x poly 1100W; Epsolar 40A; Epsolar 20A; Kombiměnič Axpert PF1 24V/2000W; 24/12V systém.
jahodovák
Příspěvky: 1927
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Klimatizace jako topení - rady

Příspěvek od jahodovák »

Teoreticky ano,ale o tuto problematku se zajímal i majitel firmy co montují tepelné čerpadla a po prostudování všeho to nedoporučujou,v bazénu jde jen o velmi malou změnu teplot a tím pádem je vše hodně poddimenzované a pokud budeš chtít dostat ven víc jak 30 stupnů,je problém..
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
josse
Příspěvky: 1147
Registrován: úte úno 14, 2017 9:35 pm

Re: Klimatizace jako topení - rady

Příspěvek od josse »

jahodovák píše:Teoreticky ano,ale o tuto problematku se zajímal i majitel firmy co montují tepelné čerpadla a po prostudování všeho to nedoporučujou,v bazénu jde jen o velmi malou změnu teplot a tím pádem je vše hodně poddimenzované a pokud budeš chtít dostat ven víc jak 30 stupnů,je problém..
Co to je za hloupého majitele firmy? Prostě to v zimním období má malé COP. Protože poddimenzování výrobce bazénových ohříváků dotáhl k dokonalosti. Někomu stačí natápět podlahu na 30 st.C. Takže na výstupu problém není. Problém je na vstupu a ve velikosti teplosměnné plochy.
15x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1-2x Axpert MKS 48V 4000W, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh), https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3, https://solarforum.cz/
DanoP
Příspěvky: 938
Registrován: stř črc 06, 2016 12:27 pm
Bydliště: Trnava, Slovensko

Re: Klimatizace jako topení - rady

Příspěvek od DanoP »

Nemate niekto nejaky napad na ohrev TUV (45 - 50st.) tepelnym cerpadlom? Co som pozeral riesenie od technibel tak mali pre vymennik na TUV zvlast odbocky z vonkajsej jednotky a podla priemeru trubiek to vyzera ze do vymenniku a z neho ide len plyn.
Emix.PNG
1,77kWp monokryštál + Fangpusun MPPT 150/45, 1,6kWp +Victron MPPT 250/60, 2xStuder XTM4048 + 25kWh LiFePO4, vlastny monitoring na https://www.mms-softec.sk/pip/
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm

Re: Klimatizace jako topení - rady

Příspěvek od dumi »

das n avystup vody z vymeniku trojcestak a misto do topeni zenes vodu z cerpadla do bojleru. akorat potrebujes velkou plochu v bojleru, se snekem o velikosti 1m2 to moc dobre fungovat nebude, chce to aspon 2m2. zalezi tedy na vykonu.
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek