Začátečník

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Energetikzacatecnik
Příspěvky: 32
Registrován: čtv črc 04, 2019 1:00 pm

Začátečník

Příspěvek od Energetikzacatecnik »

Dobrý den.
Rád bych se věnoval výrobě vlastní el. energie.
Chtěl bych Vás poprosit, jestli se Vám doma neválí nějaké věci k výrobě el. energie, které už vám nejsou k ničemu a mohl by je využít někdo další. Pokud nic nemáte, ocením alespoň rady, kde začít.
Zdůrazňuji, že je mi kolem sedmnácti, takže nemám úplně moc prostředků a také se nejspíš vylučuje běhání rodičům po střeše a montáž solárních panelů.

Za jakékoliv vstřícné reakce děkuji. :comp:

Ať Vám slunce svítí a vítr fouká!!! ::pv:: *batt*
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Začátečník

Příspěvek od diablo007 »

A jakou máš vůbec konkrétnější představu o tom z čeho tu energii chceš získávat pokud panely na střechu nejdou dají se maximálně dát na zábradlí nebo nějaký pidi na okno a dobíjet powerbanku
Energetikzacatecnik
Příspěvky: 32
Registrován: čtv črc 04, 2019 1:00 pm

Re: Začátečník

Příspěvek od Energetikzacatecnik »

diablo007 píše:A jakou máš vůbec konkrétnější představu o tom z čeho tu energii chceš získávat
Tak myslel jsem, že vítr by byl fajn, ale byl jsem vyveden z omylu. Takže jsem myslel, že bych dal panely na zahradu nebo na balkón. Pro začátek by možná stačily i ty pidi do okna. Pro začátek mi stačí, když to utáhne nějaký ten miniservřík ( Raspberry). Pokud by to bylo na zahradě,tak jsem myslel, že by se tím dalo pohánět nějaké zbastlené zalévání kytek.
Zatím mi stačí si klidně jen tak hrát ( třeba solární lampička ). Podle možností, které budu mít v budoucnu se potom uvidí.
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Začátečník

Příspěvek od rottenkiwi »

Chce to najprv veľa študovať, hlavne mat., fyz. a informatiku + jazyky.
Potom sa naučiť energiu šetriť.
Potom ju uskladniť.
Až nakoniec je jej výroba, ale keď už ju šetrím
a mám aj uskladnenú, / keď je lacná /,
tak ju možem predať, keď je drahá
a z toho si našetriť na jej výrobu.

Ja som mal sen, v r. 1992/93, že mi pojde na olovenú baterku 486-ka.

Chcelo to potom veľa štúdia, kým som v r. 2014 nezačal s jedným 250 Wp panelom,
EpSolarom 40 A a 180 Ah Banner, ktorú som predtým nabíjal a používal ako záložný zdroj.

V r. 2015 som sa dostal na cca. 1300 kWh ročne s pomocou panelov na vozíku.

Je rok. 2019, mám 6.6 kWp a stále nie som schopný pokryť 24/7 jednu
mrazničku/chladničku a jedno PC + router + switch a LED 6W x 32.

Ešte to nejaký rok potrvá, kým odstrihnem DS.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
KubisKV
Příspěvky: 515
Registrován: pon zář 04, 2017 1:06 pm
Bydliště: Chebsko

Re: Začátečník

Příspěvek od KubisKV »

Zdravím, odkud jsi? Něco bych tu našel co by pro začátek mohlo stačit. Rady dostaneš zde na fóru, pro ostatní si budeš muset přijet. Panely se dají použít i na zahradě, někdo z nich udělal plot, někdo je má v koutě podepřeny vidlema a vesele nabíjí baterky. Pokud chceš živit rapsbery, tak to by opravdu stačil nějakej menší panel a nějaký vyjetý olovo. Studovat se dá i při praxi, Já než abych deset let studoval, raději něco koupím a pak se blbě ptám.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Začátečník

Příspěvek od mypower.cz »

Staci tu chvilku cist na mypower a uz to jede samo.

Ad matika, fyzika, informatika, ja jsem obuvnik s maturitou (stredni kozarska prumyslovka ve Zline) a vic toho nevim. Oficialne. Pohoda :D A to mam na strese chaty 2.24kWp FVE a jak jsem dnes uz v jinem vlakne o Pocasi psal, v lete si s tim chrochtam blahem.

Kdyz jsem naposled pred lety potreboval do jednoho sveho grafickeho programku delat otaceni bitmapy, musel jsem otevrit knihu Bartsch Matematické vzorce a znovu zjistit, jak se dela otaceni kartezske soustavy souradnic (a navic si vyhrat s antialiasingem, aby to po otoceni nebylo zubate).

Stejne tak jsem pri vyvoji micrologu u funkci, ktere pocitaji s 64bitovou matematikou na 8mi bitovem arduinu (funkce i64divW ve zdrojaku micrologu) vcetne postupneho nasobeni (i64mul64), musel zopakovat ucivo 4. - 5. ZS o postupnem deleni, pac jsem uplne zapomel, jak se to dela.

Aneb: "Co se v mladi naucis, ve stari jako kdyz zapomenes."

To znamena ani neni potreba prilis biflovat, spise si dokazat informace samostatne dohledat. No a na fotovoltaiku a dohledani informací tu mame preci mypower.cz :))

Nejaky zacatek uz je? Nejaka baterka, nejaky panel, nebo regl? Nebo zatim vubec nic?
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Bydliště: Brno - venkov

Re: Začátečník

Příspěvek od volente »

No ono s tím studiem to nemusí být tak žhavý jak píše rottenkiwi.
Pokud máš nějakou povědomost ze základů elektrotechniky a nepleteš si Volty s Ampérama a máš po ruce aspoň nějaký jednoduchý měřící přístroj, tak to nemusí být ani nijak nákladné (pro začátek).
Já třeba používám úspěšně již několik let jeden 20W panýlek + DC step-down měnič a čerpadýlko na 12V na ohřev bazénu.
Na zalévání kytiček nebo plodin na zahrádce by to jistě stačilo (pokud by nebylo nějak omezeno, tak by bylo i přelito). Celkové náklady kolem 1000,-Kč.
Systém co by živil nějaký mikro server RPI by také neměl být problém, ale už to chce nějakou baterku.
A tady se právě dostáváme k potřebě několika základních znalostí z elektrotechniky. To už není solar lampička s jedním NiMh AAA článkem. Je potřeba se věnovat nějakému jištění, dodržení nabíjecich proudů a napětí a pod. protože i malá baterie má docela velký zkratový proud který je schopen způsobit požár.
To není strašení, a nemá to nic společného s některým konkrétním druhem baterie.
Co se týká baterie mohl bych poskytnout pár u mne nevyužitých Li-Ion článků na menší baterii.
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
svango
Příspěvky: 169
Registrován: čtv dub 12, 2018 2:44 pm
Bydliště: Trencin

Re: Začátečník

Příspěvek od svango »

Ahoj,
s mladymi nohami by som skusil obehat firmy . Kazda ma nejaku UPSku v ktorej sa menia baterky a ako take ich firma musi likvidovat ako nebezpecny odpad. Popytaj sa v rodine ci nemozu od ITkov vydindat nejake tie zakladne 7Ah 12V baterie, ktore uz toho moc neutiahnu, ale pre tvoje hranie to bude stacit. K tomu 20W pane,l ktory ma vystup na 18V a mozes to napriamo napojit aj bez regulatora.
baterka.JPG
baterka.JPG (16.4 KiB) Zobrazeno 1128 x
No a casom pridas regulator za 300, kupis na aliexpresse dalsi "20W" panel, ktory v idealnych podmienkach doda tak 10W, ale postupne si najdes co to vydrzi, a ze aj maly odber nasobeny cely dnom je sakra moc, a chce to viac nez si na zaciatku myslel.
Nasledne by som pocital s obdobim, kedy zacnes stavat vlastne acupacky z 18650 a nakoniec pride prvy 60 clankovy panel :D Potom to uz pojde len v slucke viac bateriek, viec panelov, viac bateriek, viac panelov, menic, viac bateriek, viac panelov, silnejsi menic, viac bateriek...
FVE1 - 3kW do 48V 7.2kWh LiFe cez 5kW Axpert, FVE2 domcek pre maleho - 0.26kW do 12V 0.5kWh LiFe cez Victron375, termicky ohrev vody 200 l
Energetikzacatecnik
Příspěvky: 32
Registrován: čtv črc 04, 2019 1:00 pm

Re: Začátečník

Příspěvek od Energetikzacatecnik »

volente píše: Co se týká baterie mohl bych poskytnout pár u mne nevyužitých Li-Ion článků na menší baterii.
Moc děkuji za nabídku. Pár li-ion článků doma už mám (starý ntb akumulátor) v poslední době čekám příliv nějakých dalších(likvidace ntb v jedné firmě). Tak uvidím, co z toho bude. Prozatím nemám ani panel, takže se uvidí.
Energetikzacatecnik
Příspěvky: 32
Registrován: čtv črc 04, 2019 1:00 pm

Re: Začátečník

Příspěvek od Energetikzacatecnik »

svango píše:Ahoj,
s mladymi nohami by som skusil obehat firmy .
Děkuji. Jaké firmy by mohly používat UPS? Jinak v garáži je jedno vyježděné automobilové olovo, to by mělo jít použít také, ne?
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Začátečník

Příspěvek od PavelR »

Pokud mas nejaky 18650 liion tak se na olovo vykasli a nech si dat k vanocum nabijecku co umi merit kapacitu ... treba nejakou od litokalla z ali a vytrid si lionky co zrecyklujes z ntb baterii jak jsi psal.
Olovo z upskes byva dle me zkusenosti uplne ko. UPSky z principu prebiji. Aku byvaji nafoukly, mnohdy roztrhly na to bych nakaslal.
Regl bud nejaky levny z ali nebo nejaky stepdown to stoji par korun (dle napeti panelu). Takto by se dalo uspesne zacit a nakazit se poradnou solaritidou.

Kazdopadne rikal si ze mas liion z ntb takze durazne doporucuju si o tech aku neco precist hlavne o bezpecnem pouzivani. Informaci je tady spousta - projdi ty vlakna cela (jen preskakuj flame :) )
Nevim jaky mas elektrovzdelani - vesmes jakykoliv akumulator je schopen dodat zkratovy proud ktery nejaky kdyz proleti tenkym vodicem dokaze zapalit okoli takze si precti nejakou ucebnici stredni skoly o zakladech elektrotechniky a hlavne pouzivej pojistky at neni pruser. BMS z ali stoji taky nejsou drahy a dokazou ti pohlidat pracne vydobity lionky pred nevhodnym provozem-.

A klidne sem hod sem tam nejakou fotku Tveho vytvoru - zdejsi akademici urcite radi poradi.
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: Začátečník

Příspěvek od ota »

Daroval bych na prvotní pokusy amorfní panel 70Wp.
Předání Praha, Příbram případně po dohodě někde jinde.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Energetikzacatecnik
Příspěvky: 32
Registrován: čtv črc 04, 2019 1:00 pm

Re: Začátečník

Příspěvek od Energetikzacatecnik »

ota píše:Daroval bych na prvotní pokusy amorfní panel 70Wp.
Předání Praha, Příbram případně po dohodě někde jinde.
Praha je daleko a nebe vysoko. :D
Každopádně děkuji za nabídku.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Začátečník

Příspěvek od youda »

Aha, takže ono by to muselo být s dovozem a předáním na stříbrném podnose :(

V tom případě doporučuji rozjet proces, který začíná zde:

https://www.prace.cz/nabidky/brigady/

...a místo naříkání si těch pár stovek na panel z Bazoše vydělat vlastníma rukama. Možná si ho pak člověk bude i víc vážit.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Začátečník

Příspěvek od diablo007 »

Možná by ještě mohl říct odkud je ať se tu tedy nedělá sbírka kterou má daleko
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Začátečník

Příspěvek od youda »

Ale kdepak, však se na to podívej - stačí poslat nějaké VTC do kryptowalletu.
Fuj to sem se nakrk.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Začátečník

Příspěvek od diablo007 »

youda píše:Ale kdepak, však se na to podívej - stačí poslat nějaké VTC do kryptowalletu.
Fuj to sem se nakrk.
Naštěstí nevím co to znamená tak to neřeším :lol:
Energetikzacatecnik
Příspěvky: 32
Registrován: čtv črc 04, 2019 1:00 pm

Re: Začátečník

Příspěvek od Energetikzacatecnik »

youda píše:Aha, takže ono by to muselo být s dovozem a předáním na stříbrném podnose :(
Dobrá poznámka. Jsem z Bohumína. Takže Praha je opravdu mimo. Jinak tu VTC peněženku jsem tam dal spíš jako reklamu na samotný Vertcoin, vypadá jako fajn měna. Taky jsem nikdy netvrdil, že chci všechno zdarma. ;)
Jinak pěkná laboratoř. :yes:
FíraD
Příspěvky: 158
Registrován: pon dub 16, 2018 7:46 pm

Re: Začátečník

Příspěvek od FíraD »

Máš jako student slevu na vlak. Cesta do Prahy by tě snad tolik nestála a jeden panel by se asi dal přepravit. Jízdenka nejspíš vyjde levněji něž panel někde s ali.
Energetikzacatecnik
Příspěvky: 32
Registrován: čtv črc 04, 2019 1:00 pm

Re: Začátečník

Příspěvek od Energetikzacatecnik »

FíraD píše:Máš jako student slevu na vlak. Cesta do Prahy by tě snad tolik nestála a jeden panel by se asi dal přepravit. Jízdenka nejspíš vyjde levněji něž panel někde s ali.
Máte pravdu. Akorát jsem takové rozmazlené dítko a rodičům se nechce mě pustit. :-(
Hold, chápu je. :dontknow:

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek