Přenos dat z bezdrátového multimetru

Home Assistant, Arduino, SDS, Raspberry, Linux, vzdálený dohled, automatizace, měření, opensource, closedsource, hotová řešení, DIY, stavebnice, komponenty, software, postupy, návody, schémata, rady, zkušenosti ...
KubisKV
Příspěvky: 515
Registrován: pon zář 04, 2017 1:06 pm
Bydliště: Chebsko

Přenos dat z bezdrátového multimetru

Příspěvek od KubisKV »

Zdravím pánové,

chtěl bych od vás poradit s přenosem dat.
Používám ve své FVE multimetr s bezdrátovým přenosem dat na displej. Potrebuju prodloužit vzdálenost a napadlo mne použít nějaký modul od arduina na 2.4ghz
Multimetr má i drátové připojení přes USB, ale tahat kabel je už obtížné.
Zde posílám odkaz na multimetr a na možný vysílač/přijímač.


Jen zdůrazňuji, že arduinu a ostatním procesorem řízeným věcem nehovím, tak bych potřeboval radu jak to jde zprovoznit.
Doma mi leží malina a neodvážil jsem se ji pustit, ikdyz bych velmi rád měl nějaké vyčítání dat a třeba ucelené zařízení, kde přečtu stav baterek, uvidím proud z/do baterek a popř. ovládnu pár výstupů pro kotel, bojler atd. Uvažoval jsem už i o LK3, Dušan to pěkně vychválil, že to skoro vypadá, že bych to mohl zvládnout s velkou pomocí i já.

Zde jsou odkazy:
US $3.97 5% Off | OPEN-SMART 2.4G USB Wireless Serial Programmer Debugger Kit Onboard CH340 IC for Arduino UNO R3 Compatible with 3.3V / 5.2V
https://s.click.aliexpress.com/e/Bl6uPBYM

US $19.56 25% Off | DC 120V 50A~300A Wireless Ammeter Voltage KWh Watt Meter Car Battery Coulometer 2019 NEW
https://s.click.aliexpress.com/e/dy2NhBtQ
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: Přenos dat z bezdrátového multimetru

Příspěvek od ota »

A co posílit přijímací nebo vysílací anténu.
Na jakém kmitočtu ti ten měřák běhá?
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
KubisKV
Příspěvky: 515
Registrován: pon zář 04, 2017 1:06 pm
Bydliště: Chebsko

Re: Přenos dat z bezdrátového multimetru

Příspěvek od KubisKV »

Měl by běhat na 433Mhz. Nemám zkušenosti s posílením vysílačů. Ale při hledání n netu mě napadla myšlenka a možná blbá, že když má vysílač a přijímač USB pro komunikaci po kabelu, jestli by nešly jednoduše na USB piny připojit piny od modulů TX/RX a napájení a fungovalo by to na větší vzdálenost.
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: Přenos dat z bezdrátového multimetru

Příspěvek od ota »

433MHz se při odhadovaných výkonech 0,5mW dá natáhnout s lepší anténou na několik km.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
KubisKV
Příspěvky: 515
Registrován: pon zář 04, 2017 1:06 pm
Bydliště: Chebsko

Re: Přenos dat z bezdrátového multimetru

Příspěvek od KubisKV »

OK, pro mě scifi. když jsem měřák zkusil na bezdrát, tak měl problém skrz dřevěný strop protlačit signál na vzdálenost cca 4 metry. Prodejce uváděl max vzdálenost 10 metrů, to by i šlo, ale nesměla by tam být žádná překážka.
Pokusím se přijímač otevřít a zjistím, jestli něco zjistím :)
S vysílačem to bude trochu horší, mám ho v baterkárně na blbě přístupným místě. Ale pokud bude třeba, vyndám ho ven na pokusy.
KubisKV
Příspěvky: 515
Registrován: pon zář 04, 2017 1:06 pm
Bydliště: Chebsko

Re: Přenos dat z bezdrátového multimetru

Příspěvek od KubisKV »

Tak jsem otevrel displej s prijimacem a byl tam modul, kterej jsem na netu našel v 2,4Ghz. Marně hledám od výrobce informace, kde se psalo o jiné frekvenci. Mám ještě jeden merak, ale starší typ. Možná že jsem zde uvedl milnou informaci o frekvenci. Ale oba meraky mají stejný dosah. Posílám zadni stranu přijímače.
Přílohy
66CA9A71-E03D-4060-984C-40C99CFC5E9F.jpeg
Matess
Příspěvky: 1506
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Přenos dat z bezdrátového multimetru

Příspěvek od Matess »

to co tam je vypada jako 2,4GHz wifi chip s proceosrem ESP8266. Je to prekvapive vykonna hracka.
KubisKV
Příspěvky: 515
Registrován: pon zář 04, 2017 1:06 pm
Bydliště: Chebsko

Re: Přenos dat z bezdrátového multimetru

Příspěvek od KubisKV »

Bohužel čip je zalepenej a není vidět typ. Ale stejných 2.4Ghz jsem našel dost. Výkon možná má, ale ne ten můj.
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2485
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Přenos dat z bezdrátového multimetru

Příspěvek od NOPARasito »

Ten vysilac jde sundat z patice??
Tusim je to https://www.google.com/search?q=arduino ... EvVr-NL0YM.
To same mam v tom taky, ale ve starší verzi. Pres zed problem, ale usb jde i 10m, samozrejme musi byt kabel bez elektoniky.
V popisu je, ze s externim zdrojem by mel zvladnout 10itky metru. Ale musí se nastavit i max vykon v jednotce.
KubisKV
Příspěvky: 515
Registrován: pon zář 04, 2017 1:06 pm
Bydliště: Chebsko

Re: Přenos dat z bezdrátového multimetru

Příspěvek od KubisKV »

NOPARasito píše:Ten vysilac jde sundat z patice??
Tusim je to https://www.google.com/search?q=arduino ... EvVr-NL0YM.
To same mam v tom taky, ale ve starší verzi. Pres zed problem, ale usb jde i 10m, samozrejme musi byt kabel bez elektoniky.
V popisu je, ze s externim zdrojem by mel zvladnout 10itky metru. Ale musí se nastavit i max vykon v jednotce.
ten modul sundat nejde, piny jsou sletované na obou tišťákách.
Tak to externí napájení jsem zkoušel u té starší verze a žádný rozdíl v délce dosahu nebyl, tak si myslím, že ani u nové verze to nemá vliv. kde se nastavuje výkon na jednotce? to jsem se nikde nedočetl
KubisKV
Příspěvky: 515
Registrován: pon zář 04, 2017 1:06 pm
Bydliště: Chebsko

Re: Přenos dat z bezdrátového multimetru

Příspěvek od KubisKV »

Tak jsem ještě hledal na netu a našel jsem snad stejný, nebo hodně podobný modul s popisem a návodem pro zvýšení výkonu. Je tam i zmínka o externím napájení, ale z důvodu, že moduly se používají hlavně s arduinem a napájení z desky arduina nestačí pro vysoký výkon modulu. Takže děkuji noparasitovi za nakopnutí, společnými silami jsem si to našel sám :D

Teď bych se chtěl zeptat, jestli je někdo ochoten mi moduly naprogramovat na vyšší výkon. Koupil bych nové dva moduly a po naprogramování bych je vyměnil za původní v měřáku.

https://arduino-shop.cz/arduino/892-ard ... 24l01.html
Uživatelský avatar
shuty
Příspěvky: 691
Registrován: ned úno 05, 2017 7:21 pm

Re: Přenos dat z bezdrátového multimetru

Příspěvek od shuty »

v mojom multimetri je modul vyberatelny a je to ten na obrazku vlavo hore. skusil by som ho vymenit za ten vpravo hore. myslite ze by mohli byt moduly vzajomne zamenitelne? na mojom vidno oznacenie chipu NRF24L01
Přílohy
1667084767-36348376.jpg
**********
•MPP Solar PIP-5048MK•3.69kWp•5kWh LiFePo4•
KubisKV
Příspěvky: 515
Registrován: pon zář 04, 2017 1:06 pm
Bydliště: Chebsko

Re: Přenos dat z bezdrátového multimetru

Příspěvek od KubisKV »

Chceš použít modul s externí anténou? Zkušenost s tím nemám, ale myslím si, že to bude naprosto stejný modul, jen ta anténa je rozdíl. Jakej máš měřák?
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Přenos dat z bezdrátového multimetru

Příspěvek od youda »

KubisKV píše:Tak jsem ještě hledal na netu a našel jsem snad stejný, nebo hodně podobný modul s popisem a návodem pro zvýšení výkonu. Je tam i zmínka o externím napájení, ale z důvodu, že moduly se používají hlavně s arduinem a napájení z desky arduina nestačí pro vysoký výkon modulu. Takže děkuji noparasitovi za nakopnutí, společnými silami jsem si to našel sám :D

Teď bych se chtěl zeptat, jestli je někdo ochoten mi moduly naprogramovat na vyšší výkon. Koupil bych nové dva moduly a po naprogramování bych je vyměnil za původní v měřáku.

https://arduino-shop.cz/arduino/892-ard ... 24l01.html
Buďte zdráv, pane kolego!

Řešil jsem podobný problém a narazil jsem na to, že nedokážu změnit již zkompilovaný kód, který je v modulu uložen. Prostě bych musel mít zdroják. Pak jsem někde našel, že kromě nízkého vysílacího výkonu je další špek v tom, že ta anténka vyleptaná přímo na PCB je nic moc. Odborník radil odškrábnout spoj a anténku nahradit připájeným drátkem o délce 3,1cm. Tož jsem nahradil a výsledek stál za prd: měření ukázalo, že poměr signál/šum se zlepšil jen o 2 decibely.

Tož jsem použil pravidlo "když to nejde silou, jde to ještě větší silou" a připájel tam drát o délce 13cm. A to mi zabralo! Signál/šum se zlepšil o 10 decibelů a od té doby mi dotyčný wifi bazmek funguje výrazně lépe.

Takže navrhuji nejprve vyzkoušet podobné brute-force řešení.
Samozřejmě, provést na obou modulech participujících na vzájemné komunikaci.


Váš,
pučmidrát Youda, CSc.



Přeškrábnout a napájet 13cm drátek zde:
antena.PNG
antena.PNG (438.16 KiB) Zobrazeno 655 x
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Přenos dat z bezdrátového multimetru

Příspěvek od diablo007 »

Jestli má Youda 13cm tak kubiskv musí mít aspoň 15 ať se vyzkouší jestli s délkou roste dosah
ikovlabs
Příspěvky: 568
Registrován: úte črc 22, 2014 6:14 pm

Re: Přenos dat z bezdrátového multimetru

Příspěvek od ikovlabs »

A nebo to propojit natvrdo mezi sebou.... :lol:
Uživatelský avatar
shuty
Příspěvky: 691
Registrován: ned úno 05, 2017 7:21 pm

Re: Přenos dat z bezdrátového multimetru

Příspěvek od shuty »

KubisKV píše:Chceš použít modul s externí anténou? Zkušenost s tím nemám, ale myslím si, že to bude naprosto stejný modul, jen ta anténa je rozdíl. Jakej máš měřák?
ano, chcel by som pouzit modul s extetnou antenou - antena je polovica uspechu, alebo najprv skusim ten drot ako pisal youda.
moj merak je tento:
€ 24,79 15%OFF | DC 500V 100A 200A 500A Wireless voltage meter ammeter Solar Battery Charging coulometer capacity Power detector Tester
https://s.click.aliexpress.com/e/dvfNnj4k
**********
•MPP Solar PIP-5048MK•3.69kWp•5kWh LiFePo4•
KubisKV
Příspěvky: 515
Registrován: pon zář 04, 2017 1:06 pm
Bydliště: Chebsko

Re: Přenos dat z bezdrátového multimetru

Příspěvek od KubisKV »

Zdravím kolego,
vidím, že jsi dosáhl nového titulu. Gratuji.
Vyyzkouším tedy drátek, pokud bych dal ten drátek 6m dlouhý na každý modul, měl bych myslím spolehlivé spojeni :D

Díky za nakopnutí
PPM (pouhý pobíječ much)
Uživatelský avatar
antoni_sk
Příspěvky: 677
Registrován: pát lis 17, 2017 3:14 pm
Bydliště: Liptov

Re: Přenos dat z bezdrátového multimetru

Příspěvek od antoni_sk »

No mne by sa páčil takýto nejaký merač (U, I, P) ktorý by som vedel skomunikovať do PC napr. cez RS485... Neviete niekto o takom niečom na ALI ?
FV-1, 60°, 2019 3x Suntech STP280-20/Wfw (840Wp), EPSOLAR LS3024B (30A)
FV-2, 35°, 2020 3x CSUN 280-60P (840Wp), EPEVER LS3024B (30A),
FV-3, 35°, 7/2020 4x Trinasolar TSM-235 (940Wp), SRNE ML 40A MPPT
FV-4, 35°, 10/2021 2x Moser 220Wp (440Wp), EPEVER LS3024B (30A),
FV-5, 45°, 9/2022 6x Trinasolar 235Wp (1400Wp), Easun ISolar SPS 3kW
Meniče: Carspa 3000W (špičk.9000W), Easun ISolar SPS 3kW
batérie: 16x 200Ah LiFePo4 (24V) + 8x 280Ah LiFePo4 (24V)
PavelR
Příspěvky: 3105
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Přenos dat z bezdrátového multimetru

Příspěvek od PavelR »

Ja pouzivam totok ve svoji automatizaci. Pouziva to modbus na rs485. Pro vsechny RS485 veci co pouzivam mam jeden prevodnik RS485/ethernet a sypu to do scady v pc po ethernetu.
Vypada to ze aji meri celkem presne. Zatim mam jeden za menicem, druhy pujde na DS.
https://www.aliexpress.com/item/3281206 ... 4c4di8DkZ9

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek