FVE 6,4kWp Mor. Knínice

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
Uživatelský avatar
beethowen
Příspěvky: 872
Registrován: pát čer 23, 2017 7:46 pm
Reputace: 153
Bydliště: Brno-venkov

FVE 6,4kWp Mor. Knínice

Příspěvek od beethowen »

Tak jsem udělal po delší době upgrade a řekl jsem si, že už bych si zasloužil taky svoje vlastní vlákno.
Dnes jsem přidal dalších 9ks panelů, takže jsem momentálně na 6,4kWp. Možná do zimy ještě něco nahoru hodím, jelikož v garáži jsou ještě nějaké zbytky panelů, na střeše je místa ještě dost. Otázka je co s tím v létě. I když děti by si přály bazén :D , ale to bych je asi uvařil, protože místa je tam ještě na cca 5kWp.
Další velký úkol, do kterého se nějak nemůžu dokopat je dalších 15kWh Li-ion, které mám rozdělané. Ale mám v hlavě takový nějaký deadline do konce zimy, tak uvidím.
Přidávám foto střechy po dnešním upgrade. Už byla tma tak foto nic moc. Zítra musím ještě zapojit pod střechou.
Přílohy
A11A316E-3C59-4DAF-B940-5689F7A8ABE8.jpeg
Naposledy upravil(a) beethowen dne pát říj 04, 2019 7:55 pm, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
beethowen
Příspěvky: 872
Registrován: pát čer 23, 2017 7:46 pm
Reputace: 153
Bydliště: Brno-venkov

Re: FVE 6,4kWp Mor. Knínice

Příspěvek od beethowen »

Minulý týden mě přišly vzorky PV4 nových konektorů od TE Connectivity. Jsou vcelku zajímavé a jednoduché na práci. Konektory jsou univerzální pro kabely 2,5 - 6mm2 a lisuje se celý konektor pouze knipex kleštěmi, nebo jejich přípravkem. Nic se neodizoluje jenom se vloží dovnitř kabel, zalisuje a je hotovo.
Zítra vyzkouším a budu referovat.
Odkaz je tady: https://www.te.com/commerce/DocumentDel ... F2308033-1
Případně tady: https://www.te.com/commerce/DocumentDel ... F2308033-1
Přílohy
BE94BC9C-60B5-405D-9038-B0556AA62FFE.jpeg
FA3858EC-FD45-4A66-A772-3CA6026C8392.jpeg
Uživatelský avatar
beethowen
Příspěvky: 872
Registrován: pát čer 23, 2017 7:46 pm
Reputace: 153
Bydliště: Brno-venkov

Re: FVE 6,4kWp Mor. Knínice

Příspěvek od beethowen »

Minulý týden jsem upgadoval vytěžování, takže teď už můžu mařit do bojleru až 4x1kW na DC sběrnici. To už mě dává slušnou možnost to trochu krotit.
No dnes se mě ale podařila nemilá věc. Jak dnes bylo hezky tak teplota v bojleru vyletěla až někde k 90°C. Předtím jsem kdysi na podzim z důvodu úspory připojil pračku místo studené na teplou vodu, aby nemuselo nahřívat těleso v pračce, protože si ohřívám vodu tepelným čerpadlem a je to tak potom výhodnější. Potom pračka jenom dohřívá na teplotu co potřebuje.
Samozřejmě jsem ještě nestihnul doplnit směšovací ventil za bojler. No a teď se to pračce samozřejmě asi nějak nelíbilo, ta teplota vody, tak to vypouštěla do kanálu až se jí ta teplota začala pozdávat. Prostě 300l 85°C vody šlo do kanálu.
Nemám svářečku na PPR a instalatéry jsem dostat je problém. Alespoň už vím jak se to chová. Měl jsem zrovna telekonferenci do práce a dělali si ze mě srandu co tam brousím nebo co. Mě se to taky zdálo, že do dost dlouho napouští.
Prostě dokud nebylo v pračce 60°C, tak to nebrala. :x :x
Grafy nelžou!!!
Grafy nelžou!!!
Vytěžovák - výroba - 4xSSR DC40A
Vytěžovák - výroba - 4xSSR DC40A
Bojler 300l
Bojler 300l
Včera se mě z panelů (6,4kWp) podařilo na DC straně vysosat přes 41kWh a ještě jsem malinko nechal na střeše (odhaduju tak 1kWh). Bylo nádherně slunečno a do toho foukal studený vítr. Předvčera nad ránem -9,3°C, včera -6,2°C a dnes na ránem -6°C. K tomu celý den hezké slunce, co si může solárník víc přát.
Pokračuju teď i na další baterii 15kWh Li-ion. jak půjde dám report, tam mám více fotek. Možná večer, když rodina dovolí.
PavelR
Příspěvky: 3104
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE 6,4kWp Mor. Knínice

Příspěvek od PavelR »

Krasna prace s tim DC ohrevem. Na jakym napeti ti to beha, ze tam mas AC jistice.
Uživatelský avatar
beethowen
Příspěvky: 872
Registrován: pát čer 23, 2017 7:46 pm
Reputace: 153
Bydliště: Brno-venkov

Re: FVE 6,4kWp Mor. Knínice

Příspěvek od beethowen »

PavelR píše:Krasna prace s tim DC ohrevem. Na jakym napeti ti to beha, ze tam mas AC jistice.
Jede to přímo z baterky, až za regulátory. Je to nastavené někde kolem 56V, nebo taky dle nabíjecího proudu. Jističe jsem dal jaké zrovna byly. Mám teď na cestě DC, ale i klasické AC jističe nemají problém rozpínat tak nízkém napětí. V katalogu OEZ je pro jističe LTN (klasické, ne DC) uváděno 72VDC na jištěný pól. Takže úplně v pohodě. Asi není dobré to používat jako vypínače, samozřejmě.
Spirály mám zatím čínské, každá 2x750W/48V a při těch 56V to bere cca 19-20A, takže lehce přes 1kW každá. Máme u nás dost tvrdou vodu, takže minimálně to dolní těleso v přírubě chci předělat na suché. Už mám namotané těleso 2x1,5kW, chybí jen dodělat jímku. Nicméně po roku to při kontrole nebylo s tím vodním kamenem tak hrozné.
Původně jsem chtěl řídit PWM, ale myslím, že by bylo hodně problém to odrušit a on-off systém zatím v pohodě. Mám i nějak vymyšlené postupné střídání, aby se zatěžovaly tělesa podobně.
PavelR
Příspěvky: 3104
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE 6,4kWp Mor. Knínice

Příspěvek od PavelR »

O tech LTN to o DC vím. Pokud to mas takto tak pohoda. Taky mam DC ohrev. To je uplne parada. Vykon tece tam kam ma, menic ani nepipne ... super.
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 484
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: FVE 6,4kWp Mor. Knínice

Příspěvek od marko250 »

Jak to řídíš ?Jinak u mě včera taky rekordy,svítilo krásně.Navíc jsme teď pořád všichni doma a jede tu pořád něco,tak to není problém likvidovat.Už jsem přibral 5kg,to je hrůza ten koronavir :-) ,stará furt něco peče,já nakládal krkovičky a bůček na uzení a za chvíli z nás budou asi i alkoholici.Doma jsem udělal hromadu několik let odkládaných prací a hledám coby ještě šlo.Nejhorší je,že nejde nic koupit na ty volnočasové pracovně-kutilské chvíle.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
PavelR
Příspěvky: 3104
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE 6,4kWp Mor. Knínice

Příspěvek od PavelR »

Ridim to podle napeti scadou. Zatim skokove. Tri mini stykace. V techto dnech kdy nam vir dodal volny cas tak pomoci svych vidlackych programovacich skilu pisu plynuly rizeni :-)
Uživatelský avatar
beethowen
Příspěvky: 872
Registrován: pát čer 23, 2017 7:46 pm
Reputace: 153
Bydliště: Brno-venkov

Re: FVE 6,4kWp Mor. Knínice

Příspěvek od beethowen »

Marko, nevím jestli to bylo na mě nebo na Pavla?
Já mám všechno měření stažené do záznamníku a zobrazovače dat. Je to náš výrobek: https://portal.endress.com/wa001/dla/50 ... N_0518.pdf
Umí to i nějaké základní výpočty a řízení. takže to řídím z toho jenom skokově. Už delší dobu přemýšlím o nějakém PLC, sehnat by to asi nebyl problém. Ale já jsem s programování celkem na štíru a zabralo by to asi dost času to studovat, tak zatím používám toto.
Edit: upravil jsem odkaz, teď už snad bude funkční.
Naposledy upravil(a) beethowen dne stř bře 25, 2020 8:47 pm, celkem upraveno 3 x.
Uživatelský avatar
beethowen
Příspěvky: 872
Registrován: pát čer 23, 2017 7:46 pm
Reputace: 153
Bydliště: Brno-venkov

Re: FVE 6,4kWp Mor. Knínice

Příspěvek od beethowen »

PavelR píše:Ridim to podle napeti scadou. Zatim skokove. Tri mini stykace. V techto dnech kdy nam vir dodal volny cas tak pomoci svych vidlackych programovacich skilu pisu plynuly rizeni :-)
Pokud bys chtěl DC SSR, tak tu mám něco navíc, klidně dám k dispozici. Napiš případně do SZ.
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 484
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: FVE 6,4kWp Mor. Knínice

Příspěvek od marko250 »

Skoky po kW jsou v pohodě na tolik panelů,to nebude potřeba měnit za chytrost PLC.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Uživatelský avatar
beethowen
Příspěvky: 872
Registrován: pát čer 23, 2017 7:46 pm
Reputace: 153
Bydliště: Brno-venkov

Re: FVE 6,4kWp Mor. Knínice

Příspěvek od beethowen »

marko250 píše:Skoky po kW jsou v pohodě na tolik panelů,to nebude potřeba měnit za chytrost PLC.
Jasně. Mám z toho zatím podobný pocit. Já můžu nastavovat různé zpoždění a hystereze, takže do jde celkem vychytat, aby to chodilo obstojně a nekmitalo.
Na tom DC to má tu krásu, že pálím klidně 4kW a měnič může dávat taky 4kW, ale tam kde to je potřeba. A nemusím mít k tomu další krám nebo nějaký obrovský měnič.
PavelR
Příspěvky: 3104
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE 6,4kWp Mor. Knínice

Příspěvek od PavelR »

To je prave ta nejvetsi vyhoda - to stoji za trochu te medi navic.
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 484
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: FVE 6,4kWp Mor. Knínice

Příspěvek od marko250 »

Já jsem od toho upustil,pálil jsem před měničem přímo z panelů odklonem do DC spirál a taky jsem na to pohlížel tak,že šetřím měnič a regl.Ale po změření účinnosti měniče v oblasti malých výkonů,jsem to přehodnotil a pálím to přez něj už.Panely dají max 5kW,jinak tam běží po celý krásný den kolem 3kW,jen v to poledne do čtyř v létě tečou maximálky a to dvě spirály zhltnou jak nic.Při zátěži z domu kybosovy vytěžovače postupně spadnou a má přednost dům.V praxi tedy jede měnič pořád 5kW i s domem a pokud nesvítí tak tam 4.5kW spadne k nule dle situace na baterce.Ono to vytěžování je vždy,když dům bere minimum a ta účinnost mě při tom štvala,ale je fakt,že mám ve výkonu měniče rezervu 5+3.6kW.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
PavelR
Příspěvky: 3104
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE 6,4kWp Mor. Knínice

Příspěvek od PavelR »

Me nejde ani tak o setreni neceho. Spis me to prislo jako kratsi cesta vykonu tam kam potrebuji a az me chcipne menic tak to dostanu aspon do vody.
O jednu konverzi min. Mam to za reglama.
Uživatelský avatar
beethowen
Příspěvky: 872
Registrován: pát čer 23, 2017 7:46 pm
Reputace: 153
Bydliště: Brno-venkov

Re: FVE 6,4kWp Mor. Knínice

Příspěvek od beethowen »

Já jsem ještě i přemýšlel o kombinaci něco DC, něco AC. Možná to přijde až namontuju Fangpusuny. Momentálně mě limituje výkon měniče a proto jsem šel touto cestou. U mě je to nastaveno taky tak, že má přednost dům, potom baterie a až když je cokoliv navíc tak voda.
Mám tedy i nastavené nějaké režimy dle nabíjecího proudu, aby baterka nebyla nabitá velkým proudem už třeba v 10:00, ale omezuju na nějaký rozumný nabíjecí proud právě přes vytěžovače, když si nebere nic dům.
Je to vždy trochu loterie, protože se může kolem poledne prudce zatáhnout a nemusím mít nabito. Ale od Dubna to nehrozí.
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 484
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: FVE 6,4kWp Mor. Knínice

Příspěvek od marko250 »

Jasně je to dobré řešení a pro těch pár hodin vytěžování a zvýšení účinnosti měniče z 84% na 92% to za to nestojí.Navíc tam mám dvojí konverzi panel>regl>měnič.Raději jsem měl koupit jiný měnič ,máte to fajn chlapi,z reglu není ztráta velká,přímé zatížení panelů mělo asi větší ztráty.
Mimochodem uměl by to někdo vyčíslit?
Když jsem odkloňoval energii před reglem přímo z panelů,tak to bylo vždy v plném svitu a nabité baterce kolem 10:00hod většinou ,kdy panely dávaly 3kW a pak až od 12:00hod do čtyř kolem 5kW,poslední záchvěvy vytěžování byly kolem 20:00hod, kdy to vyplo. Postupně se spínaly 2x DC SSR(2.2+1.6kW).Logika byla z reglu,kde bylo nastaveno pokud bude napětí baterky nad hodnotou Flout o desetinu na jednom AUX a na druhém o další desetinu,tak se sepnou postupně obě DC SSR.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Uživatelský avatar
beethowen
Příspěvky: 872
Registrován: pát čer 23, 2017 7:46 pm
Reputace: 153
Bydliště: Brno-venkov

Re: FVE 6,4kWp Mor. Knínice

Příspěvek od beethowen »

marko250 píše:Jasně je to dobré řešení a pro těch pár hodin vytěžování a zvýšení účinnosti měniče z 84% na 92% to za to nestojí.Navíc tam mám dvojí konverzi panel>regl>měnič.Raději jsem měl koupit jiný měnič ,máte to fajn chlapi,z reglu není ztráta velká,přímé zatížení panelů mělo asi větší ztráty.
Mimochodem uměl by to někdo vyčíslit?
Když jsem odkloňoval energii před reglem přímo z panelů,tak to bylo vždy v plném svitu a nabité baterce kolem 10:00hod většinou ,kdy panely dávaly 3kW a pak až od 12:00hod do čtyř kolem 5kW,poslední záchvěvy vytěžování byly kolem 20:00hod, kdy to vyplo. Postupně se spínaly 2x DC SSR(2.2+1.6kW).Logika byla z reglu,kde bylo nastaveno pokud bude napětí baterky nad hodnotou Flout o desetinu na jednom AUX a na druhém o další desetinu,tak se sepnou postupně obě DC SSR.
Já myslím, že tak jak jsi to měl to nebylo špatné. Co vím, tak i to přizpůsobení jsi měl celkem udělané podle Ump panelů. Takže bych nějakou velkou ztrátu neočekával a navíc to šlo mimo veškěrou elektroniku, když nepočítám SSR.
Uživatelský avatar
beethowen
Příspěvky: 872
Registrován: pát čer 23, 2017 7:46 pm
Reputace: 153
Bydliště: Brno-venkov

Re: FVE 6,4kWp Mor. Knínice

Příspěvek od beethowen »

Možná sem dám ještě pár fotek z výroby baterky. Strašně se mě to vleče, pořád nebyl čas, ale už se mě to tu dlouho povalovalo, tak jsem musel začít.
První prototyp
První prototyp
Sběrnice jsem nakonec dělal trochu jiným způsobem. použil jsem zase trubku 15mm, ale tentokrát 5ks 6mm2 drát, který jsem “nanýtoval” do trubky.
Sběrnice jsem nakonec dělal trochu jiným způsobem. použil jsem zase trubku 15mm, ale tentokrát 5ks 6mm2 drát, který jsem “nanýtoval” do trubky.
Potom jsem zapájel a pocínoval kvůli korozi. Cín je v tomto směru o hodně lepší než měď.
Potom jsem zapájel a pocínoval kvůli korozi. Cín je v tomto směru o hodně lepší než měď.
Tady už zkouším nabíjet.
Tady už zkouším nabíjet.
Chci potom všechny bloky pořádně proměřit. Ještě čekám na nějaké věci abych sestrojil odpovídající vybíječku. Potřebuji taky otestovat první předchozí verzi bloků, která má za sebou cca rok práce.
Uvidíme, jak to půjde. Chtěl bych to do května nějak dorazit. Protože jak odezní COVID, tak už se k tomu nedostanu.
Uživatelský avatar
beethowen
Příspěvky: 872
Registrován: pát čer 23, 2017 7:46 pm
Reputace: 153
Bydliště: Brno-venkov

Re: FVE 6,4kWp Mor. Knínice

Příspěvek od beethowen »

Jinak ta Li-ionka je pekelně tvrdá. Co jsem to zkoušel měřit, tak to vychází tak pod 0,4mOhm na ten blok a myslím, že tak polovina je hlavně kvůli mědi. Takže když budu mít teď 2ks paralelně, tak paráda. Proti jetým Winstonům je to nebe a dudy. Do tohoto se dá krásně opřít 6kW výkonu udělá úbytek, nebo přírůstek 0,6V na celé baterii a do budoucna to bude polovina.
Na druhou stranu když se někde zavadí, tak se kov okamžitě vypařuje. Je třeba dávat dost pozor.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek